Zahraničná Politika Zahraničné Ekonomika

Odchod Británie z EÚ bez dohody spôsobí veľký ekonomický šok, tvrdí expert

Odchod Británie z EÚ bez dohody spôsobí veľký ekonomický šok, tvrdí expert. Zdroj: pixabay

LONDÝN – Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) 31. októbra bez akejkoľvek dohody o prechodnom období spôsobí veľký ekonomický šok. Firmy nebudú schopné pripraviť sa na dlhodobé následky. Uviedol to v utorok Michael Saunders, člen menového výboru centrálnej banky Bank of England (BoE).

 

„Brexit bez dohody bude mať pravdepodobne výrazný nepriaznivý vplyv na dlhodobé rastové vyhliadky Spojeného kráľovstva v dôsledku zredukovanej otvorenosti voči medzinárodnému obchodu s tovarom aj službami,“ uviedol Saunders v písomnej výpovedi parlamentu.

A počas vypočúvania v rámci jeho opätovného vymenovania do Výboru pre menovú politiku Saunders skonštatoval, že úrokové sadzby by sa mohli pohybovať v oboch smeroch po brexite bez dohody. Dôvodom je riziko slabšej libry a veľkého šoku po zdražení dodávok tovarov do Británie, čo poženie nahor infláciu.

Finančné trhy očakávajú, že BoE pravdepodobne zníži úrokové sadzby na podporu ekonomického rastu po tvrdom brexite bez dohody.

A ďalší člen menového výboru, ktorý hlasuje o úrokových sadzbách BoE – Gertjan Vlieghe v utorok povedal, že riziká pre ekonomiku sa zhoršili od mája, keď centrálna banka zverejnila svoje najnovšie prognózy.

“Myslím si, že nové správy a údaje sú od mája tak trocha sklamaním, a to ako z hľadiska rizika globálneho poklesu, tak rizík spojených s poklesom domácej ekonomiky. V oboch prípadoch sa (riziká) zintenzívnili,” povedal Vlieghe.

Reagoval tak na otázku, či súhlasí s niektorými z jeho kolegov, ktorí povedali, že úrokové sadzby bude možno potrebné zvýšiť rýchlejšie, než investori očakávajú. Povedal to v rámci diskusného panelu v Národnom inštitúte pre ekonomický a sociálny výskum.