Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Odchody, ktoré bolia. Svet umenia sa v roku 2019 rozlúčil s viacerými hviezdami

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Slovenská umelecká scéna si počas tohto roka zažila viacero náročných dní. Boli to chvíle pestré – plné radosti a smiechu, ale aj chvíle, ktoré nikto z nás nemá rád. Do neba odišlo niekoľko veľkých legiend, ktoré zostanú navždy v našich srdciach. Zanechali po sebe veľa umeleckých diel a spomienok. Zaspomínajme si na umelcov, ktorí nás tento rok navždy opustili. 

 

† 9.3.2019 Albert Marenčin

Slovenský dramaturg, scenárista, prekladateľ, prozaik, básnik, surrealista, výtvarník a kolážista zomrel vo veku nedožitých 97 rokov. Ako vedúci tvorivej skupiny v Štúdiu hraných filmov na bratislavskej Kolibe sa v 60. rokoch zaslúžil o vznik filmov, ktoré stáli na počiatku československej novej vlny. Stál pri zrode významných diel slovenskej kinematografie, medzi nimi napríklad Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni Juraja Jakubiska, Sladký čas Kalimagdory Leopolda Laholu. Albert Marenčin okrem filmových scenárov a dramaturgickej práce písal básne, eseje, prekladal z francúzštiny, kreslil surrealistické koláže. Za svoju prekladateľskú činnosť získal množstvo domácich a zahraničných ocenení, medzi nimi v roku 1993 aj francúzsky Rytiersky rád za umenie a literatúru. V roku 2002 získal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy a v roku 2010 mu Slovenská filmová a televízna akadémia udelila cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii.

 

Marenčin získal aj cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej kinematografii. Zdroj: TASR / TomṚ Halász

† 11.3.2019 Emil Kosír

Vo veku nedožitých 82 rokov zomrel dlhoročný herec Divadla Jozefa Gregora Tajovského Emil Kosír. V histórii divadla bol tiež riaditeľom, umeleckým šéfom a spoluzakladateľom festivalu Zámocké hry zvolenské. Vďaka svojim fyzickým dispozíciám presvedčivo stvárňoval komické, tragikomické postavy i postavy v drámach a v rozprávkach. Pôsobil aj v obľúbenej Divadelnej kapele. „Emil Kosír bol neodmysliteľnou súčasťou zvolenského divadla a ostane po ňom citeľné prázdne miesto. Jeho vynikajúca pamäť, spomienky na dejiny divadla, zanietenosť pre umenie a nefalšovaná kolegialita ku každej generácii divadelníkov bude ešte dlho v našich spomienkach,“ uviedli vtedy jeho kolegovia z divadla.

 

Kosír bol dlhoročný herec Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Zdroj: djgt.sk

† 22.5.2019 Dušan Mitana

Slovenský spisovateľ, dramatik a scenárista zomrel vo veku 72 rokov. Bývalý redaktor časopisu Romboid má na konte knihy ako Psie dni, Patagónia, Nočné správy, Hľadanie strateného autora či Môj rodný cintorín. Jeho dielo Zjavenie nominovali na cenu Anasoft litera.

 

Mitana sa stal ďalším členom Siene slávy na odovzdávaní cien Panta Rhei Awards 2016. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

† 31.5.2019 Silvia Petöová

Herečka Silvia Petöová zomrela vo veku 50 rokov. Herečka skonala v dôsledku rakoviny prsníka, s ktorou bojovala už dlhší čas. Predstavila sa na doskách viacerých divadiel vrátane Slovenského národného divadla, Divadla Astorka Korzo ’90, bratislavskej Novej scény i Trnavského divadla. Predstavila sa v krimifilme Silnější než já, seriáloch Rodinné tajomstvá, Ordinácia v ružovej záhrade, Kolonáda či Tajné životy. Moderovala napríklad televízny magazín L.O.V.E. a venovala sa aj dabingu.

 

Silvia Petöová si zahrala v mnohých seriáloch. Zdroj: TV Markíza

† 13.6.2019 Lýdia Volejníčková

Slovenská speváčka a bývalá zamestnankyňa Slovenského rozhlasu  zomrela vo veku 66 rokov. Do povedomia sa dostala v 90. rokoch predovšetkým pôsobením v televíznej hudobnej relácii Repete či reláciách Slovenského rozhlasu. Nahrala napríklad albumy Lýdia a Nekončím touto piesňou, ako aj sériu nahrávok Repete Návraty.

 

† 14.8.2019 Peter Dudák

Spevák Peter Ďuďo Dudák zomrel vo veku 46 rokov po ťažkej chorobe. Jeho priatelia, rodina a fanúšikovia mu dali posledné zbohom na symbolickej rozlúčke v priestoroch Starej Tržnice v Bratislave. Narodil sa 11. marca 1973. Bol hudobníkom celým svojím srdcom. Od šiestich rokov sa učil hrať na klavíri a vyštudoval Vysokú školu múzických umení. Okrem toho vyštudoval tiež Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Bol nespútaný rebel, ktorý aj so svojimi kolegami rád provokoval. Dokonca niekedy dostávali pokuty za nevhodné správanie. Skupina Hex, ktorej bol členom, má na konte niekoľko skladieb, ktoré pozná azda každý. Medzi ne patria napríklad: V piatok podvečer, Michaela, Chvíľu áno, chvíľu nie, Nikdy nebolo lepšie, Keď sme sami, Oteckovia.

 

Ďuďo bol hudobník celým srdcom. Zdroj: FB HEX

† 1.10.2019 Karel Gott

Napriek tomu, že Karel Gott nebol Slovák, patril k velikánom československej hudobnej scény a Slováci mali k nemu veľmi blízko. Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval.

Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov. Je držiteľom 42 Zlatých slávikov, vlastnil okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 mil. nosičov, vydal okolo 400 platní. Nahral viac ako 2600 piesní, z toho okolo 300 duetov. Spieval ďalej, napriek tomu, že v roku 1990 ohlásil koniec svojej speváckej kariéry. Medzi jeho najznámejšie pesničky sa radí Lady Carneval, Zůstanu svůj, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?, Čau lásko, Zvonky štěstí či Když muž se ženou snídá.

Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Do Prahy sa zišli jeho fanúšikovia zo všetkých kútov Českej republiky i zo zahraničia. O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných hostí.

 

Český slávik zostane navždy v srdciach mnohých ľudí. Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica

† 25.11.2019 Monika Potokárová

Vo veku iba 27 rokov zomrela dlhoročná členka Činohry Slovenského národného divadla (SND) herečka Monika Potokárová. Mala spáchať samovraždu. Patrila k najobsadzovanejším herečkám činoherného súboru SND. Už počas štúdií hosťovala v činohre. Členkou sa stala v októbri 2016. V repertoári v SND mala aktuálne 12 postáv. Účinkovala v inscenáciách Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Mercedes Benz, Rodáci, Cudzô, Rivers of Babylon, Ruské denníky, Vedľajšie účinky, Fyzici. Hosťovala aj v iných divadlách, filme či televízii. Známa bola napríklad aj zo seriálu Panelák.

 

Ďalšie legendy

Tento rok nás opustili aj ďalší velikáni: historik, spisovateľ, publicista Imrich Kružliak, dramaturg, teatrológ, prekladateľ a publicista Anton Kret, výtvarníčka a fotografka Oľga Bleyová, výtvarníčka Mária Rudavská, filmový režisér a kritik Igor Dobiš, divadelný kritik Jaroslav Blaho, skladateľ, aranžér, textár, scenárista, spisovateľ, producent, inštrumentalista a dirigent Miloslav Mojžiš, slovenský folklorista Anton Bendík, slovenský spisovateľ, básnik, publicista a prozaik Igor Gallo, divadelný, televízny a filmový režisér a scenárista Juraj Bindzár, spisovateľ, scenárista a autor literatúry pre deti a mládež Peter Glocko, akademický maliar Marián Mudroch, režisérka, dokumentaristka Mária Rumanová, scénograf, etnograf, dramaturg, scenárista a režisér Viliam Ján Gruska, muzikológ a hudobný publicista a spoluzakladateľ Štátnej filharmónie Košice  Lubomír Čížek, fotograf Miro Gregor.

 

Galéria
Emil Kosír pri preberaní Ceny LF za celoživotné dielo. Zdroj: djgt.sk
Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP
Monika Potokárová bola vydatá za Roberta Rotha. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Gott vypredal vždy všetky koncerty. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
Peter “Ďuďo” Dudák žil hudbou. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next