Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Odhalí súkromie, ktoré skrýval. Film o Karlovi Gottovi prinesie jeho úprimnú spoveď

Zdroj: Bontonfilm

BRATISLAVA – Spevák Karel Gott už pár mesiacov pred smrťou zrejme cítil, že tu dlho nebude. Rozhodol sa preto natočiť dokument o svojom živote. Tentoraz ale úplne inak – bez servítky, ktorú by si kládol pred ústa. Tvorcovia filmu nakrúcali s Gottom ešte aj pár dní pred jeho smrťou. Sám maestro divákov zavedie do útrob, o ktorých sme doteraz nevedeli. Dokument režisérky Olgy Malířovej Špátovej bude mať premiéru na jeseň budúceho roka.

 

Karel Gott si od začiatku nakrúcania želal, aby film o ňom nebol nudný. Snímka nie je prehliadkou jeho slávy a úspechov. Práve naopak, tentoraz nás spevák zavedie do jeho najužšieho súkromia. Dokument prináša jedinečný a intímny pohľad na jeho život. Režisérku Oľgu Malířovú Špátovú oslovili priamo Ivana a Karel Gottovci. ,,Oslovili ma, či by som po desiatich rokoch opäť nenatočila s Karlom dokument o jeho živote. Neváhala som ani minútu! Nakrúcať s človekom, ktorý vydržal viac ako pol storočia na výslní českej kultúry vďaka svojmu výnimočnému speváckemu talentu, umeleckej pokore a nesmiernej pracovitosti, bola a je pre mňa veľká česť,“ povedala Špátová.

Cieľom dokumentu je zachytiť autentický život Karla Gotta. Natáčať začali 22.októbra minulého roka. V dokumente tvorcovia ukážu nielen Gottov život ako speváka, ale aj ako maliara a zároveň manžela i otca detí. ,,Muža, ktorý šesťdesiat rokov rozdával svojimi piesňami radosť niekoľkým generáciám nielen u nás, ale aj v Európe a vlastne po celom svete. Muža, ktorý sa zapísal do sŕdc a duší svojich poslucháčov tým, že jednoducho bol,‘‘ dodala režisérka.

 

Cieľom dokumentu je zachytiť autentický život Karla Gotta. Zdroj: Bontonfilm

Priamo pre Gotta

Režisérka Oľga Malířová Špátová natočila o Gottovi už jeden dokument – Fenomén Gott. Ten nakrútila k umelcovým sedemdesiatinám na objednávku televízie Nova. Keďže tentoraz si film objednali priamo Gottovci, vedela, že nová snímka bude úplne niečo iné. „Ani nie je možné porovnávať môj predchádzajúci film Fenomén Gott s týmto terajším. Každý je iný. Minimálne tým, že sme ich natáčali v inej životnej etape Karla Gotta, a to sa veľmi prejavilo v jeho osobnej, až intímnej spovedi, ktorú nám poskytol a ktorá nás všetkých utvrdila v tom, s akou legendou máme možnosť pracovať a tráviť čas, ktorý je vskutku neopísateľný,“ dodáva režisérka.

 

Gott naposledy prezradil informácie zo súkromia. Zdroj: Bontonfilm

Krásne leto s rodinou

Počas nakrúcania sa angažoval aj samotný Gott. Prinášal nápady, želal si, aby filmová interpretácia jeho života a tvorby bola autentická a pravdivá. K procesu sa vyjadril aj samotný Karel Gott. ,,Olga má veľký dar natáčať so svojím úzkym tímom tak, že sme sa často nechali uniesť spontánnou atmosférou a prirodzene sme ju vpustili do nášho súkromia, vďaka čomu som sa rozhovoril o témach pomerne dôverných. So svojím manželom – kameramanom Jánom Malířom sa tak vlastne stali súčasťou našej rodiny. Pôvodne sme chceli film uviesť v roku 2019, keď som oslávil svoje životné jubileum. Ale keďže som s rodinou prežil ešte krásne leto, chcel som, aby sme točili čo najdlhšie. Tento dokumentárny film je poďakovaním mojim priaznivcom a všetkým, ktorí ma pri mojej profesii podporovali a sprevádzali,“ povedal vtedy Karel Gott.

 

Tvorcovia zachytili Gotta aj počas koncertov. Zdroj: Bontonfilm

Úprimnosť velikána

Tvorcovia zachytili Karla Gotta pri jeho vystúpeniach, pri stretnutiach s fanúšikmi v Česku aj v Hamburgu, ale najmä v jeho domácom prostredí, či už v Prahe, na chalupe v Českom Švajčiarsku i v dedine, kde trávil detstvo. ,,Spevák sa vo filme vydá po stopách svojho života, ukáže divákom neznáme zákulisia koncertov aj svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snažia s pokorou a láskou chrániť. Film tak bude vďaka úprimnej otvorenosti Karla Gotta úplne autentický a jedinečný,‘‘ napísala PR manažérka z Bontonfilm Stanislava Borská.

Karel Gott bojoval s rakovinou, neskôr trpel akútnou leukémiou. Zomrel 1.10.2019 v kruhu svojich najbližších. Po oznámení tejto smutnej správy sa okamžite začali schádzať jeho fanúšikovia pred vilou na Bertramke, kde Gott so svojou rodinou býval. Verejná rozlúčka s Karlom Gottom sa konala 11. októbra v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. O deň neskôr sa konal Gottov pohreb so štátnymi poctami v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade. Ten bol určený iba pre pozvaných hostí.

 

Verejnosť sa lúčila s Gottom. Prišli desaťtisíce ľudí. Zdroj: SITA / AP

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Český slávik zostane navždy v srdciach mnohých ľudí. Zdroj: karelgott.com / Martin Kubica
Ľudia čakali v dlhom rade na moste počas verejnej rozlúčky. Zdroj TASR /AP
Gottovi naposledy zatlieskali jeho fanúšikovia počas pohrebu so štátnymi poctami. Zdroj: TASR / AP
Gott vypredal vždy všetky koncerty. Zdroj: SITA / Marek Mrvišš
navigate_before
navigate_next