Domáce Politika

Odkaz Dňa vojnových vereránov je príliš silný na to, aby sa dal prekryť, tvrdí Čaputová

Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Odkaz Dňa vojnových veteránov je príliš silný na to, aby sa dal prekryť. Povedala to dnes prezidentka Zuzana Čaputová pri pietnom akte na vojenskom cintoríne Petržalka – Kopčany v Bratislave. Podľa nej sa ani napriek snahám komunistického režimu nepodarilo prekryť tento významný deň, ktorý by sa mal naďalej pripomínať. Deň vojnových veteránov sa oslavuje 11. novembra.

 

„Prišla doba, kedy sa Deň vojnových veteránov nepripomínal a mali ho z historickej pamäte vymazať účelové sviatky, ktorými chcel prednovembrový režim indoktrinovať obyvateľstvo. Lenže dnes vieme, že 11. november sa ničím iným prekryť nedal, lebo jeho odkaz je príliš silný, aby ho bolo možné zakryť či potlačiť,“ povedala. Prezidentka pripomenula, že padlých vojakov je potrebné si pripomínať a snažiť sa zabrániť ďalšiemu konfliktu. „Nikdy nesmieme zabudnúť na to, že musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme nedopustili vojnu so všetkými jej hrôzami,“ povedala.

Podľa nej je Deň vojnových veteránov záväzkom do budúcnosti pre všetkých. „Ak chceme, aby príslušníci armády odhodlane a obetavo slúžili svojej vlasti, musíme sa postarať o to najdôležitejšie: aby svoje životy vystavovali riziku len v prípade, keď je to nevyhnutné pri obrane Slovenskej republiky a v jej životnom záujme. Deň vojnových veteránov je preto pre nás všetkých nielen spomienkou na minulosť, ale predovšetkým záväzkom pre budúcnosť,“ povedala na záver.

Deň vojnových veteránov je pamätný deň venovaný pamiatke vojnových veteránov. Pripomína sa celosvetovo 11. novembra. Dátum bol vybraný symbolicky, pretože v ten deň roku 1918 vo vlakovom vozni v Le Francport pri severofrancúzskom meste Compiegne podpísali prímerie spojenci a Nemecko, čím sa na západnom fronte ukončili boje 1. svetovej vojny.

Štáty by mali hľadať cesu k sebe a nie od seba, tvrdí Hrnko

O mier sa treba snažiť a rokovať o mieri s tými, ktorí sú ochotní. Štáty by mali hľadať cestu k sebe, nie od seba. Povedal to poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko (SNS) na pietnom akte na vojenskom cintoríne Petržalka – Kopčany v Bratislave.

“Každá vojna nakoniec skončí mierovým rokovaním. Načo sú potom vojny? Treba sa snažiť o mier,” povedal Hrnko. Podotkol tiež, že sa treba snažiť o to, aby vojnoví veteráni neexistovali. Nemali by vznikať takí, ktorí sa zabíjajú v nezmyselných vojnách. V tých, ktoré neprinášajú nič dobré a nič pre budúcnosť ďalších generácií.

“Máme aj novodobých veteránov, takých, ktorí šli brániť mier v mene SR proti tým, ktorí si mier neželali,” pripomenul Hrnko. Slovensko musí byť ostražité a musí sa snažiť o to, aby vojenských cintorínov bolo v budúcnosti čo najmenej, podotkol na záver.

 

Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák