Domáce Politika Top

Odkaz Richterovi v kauze Čistý deň: Mal by prijať politickú zodpovednosť

BRATISLAVA – Nejde o jednorázovú chybu, ale o systémové zlyhanie. Ako dnes povedali opozičné poslankyne po vykonaní parlamentného prieskumu v kauze galantského resocializačného zariadenia Čistý deň, ukázalo sa viacero pochybení.

Ako vysvetľuje Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA), závery budú až po preštudovaní všetkých materiálov, nebol totiž na to čas. Nezodpovedaných otázok je podľa nej ale príliš mnoho. „Práva ruka nevie, čo robí ľavá. Komunikácia medzi ministerstvom a ústredím je veľmi slabá,“ myslí si poslankyňa.

Systém treba zrútiť a nanovo postaviť

Jurinová ďalej tvrdí, že len v rámci ministerstva si nedokážu ustriehnuť kontrolné systémy a nevedeli ani zodpovedať mnohé otázky. Ku kritike sa pridala aj liberálka Natália Blahová. Od roku 2014 do roku 2016 bolo vraj na zariadenie podaných 5 podaní, no na ústredí nevedeli povedať, či ide o tie, o ktorých rozprával minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD) alebo nie.

Blahová tak má razantné riešenie. „Mám pocit, že tento systém treba zrúcať a nanovo postaviť, lebo to sa opravovať nemá.“ Ako tvrdí Jurinová, minister Richter by preto, že nedokázal ochrániť deti, mal prijať politickú zodpovednosť.

Hlúpa výhovorka

Poslankyňa za stranu SaS poukázala na ďalšie pochybenie. Kontroly v Čistom dni zistili, že zariadenie nemá k dispozícii priebežné správy psychológov po stretnutiach s deťmi, pretože tí si ich vraj odnášali preč. „Mne skoro oči vypadli, že sa niekde po svete pohybujú karty detí. Veľmi  hlúpa výhovorka,“  neveriacky hovorí Blahová.

Resocializačné zariadenie má podľa akreditačnej komisie prísť o akreditáciu, avšak stále tam sú deti. Podľa poslankýň tam zatiaľ bolo takmer tridsať detí. Poslanecké prieskumy budú navyše pokračovať, majú sa týkať úradu práce v Piešťanoch aj samotného zariadenia Čistý deň.

Zdroj: ph, Foto: SITA