Domáce Politika Kauzy Top

Odkaz za pozemkovú kauzu? V Macháčkovej Prievidzi sa snažia zdiskreditovať kritika primátorky

Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – V Prievidzi je počas posledných mesiacov živo. Poslanci mestského zastupiteľstva sa totiž zaoberajú kauzou samotnej primátorky, zakladateľky strany SPOLU, Kataríny Macháčkovej. Tá sa snaží všetkými možnými spôsobmi kauzu prekryť. Poslanca, ktorý na pofiderný prevod mestských pozemkov od začiatku upozorňoval, najnovšie zrejme čaká poriadna pokuta. 

 

Macháčkovej pozemkový škandál riešili najskôr poslanci NR SR. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií však usúdil, že poslankyňa v čase, kedy mala obchádzať zákon, nesedela v Národnej rade, ale “len” v mestskom zastupiteľstve a preto by malo jej škandál riešiť mesto Prievidza. Tam však poslankyňa v súčastnosti pôsobí ako primátorka a v mestskom zastupiteľstve má strana SPOLU drvivú väčšinu. Napriek tomu, že fakty hovorili od začiatku proti nej, sa Macháčková snažila vyšetrovaniu stoj čo stoj zabrániť.

Bol to práve mestský poslanec Miroslav Žiak (SaS), ktorý ešte vo februári upozornil na prvú snahu Macháčkovej o ututlanie kauzy. Primátorka sa snažila komisiu, ktorá mala vyšetrovanie kauzy na starosti zložiť tak, aby aj v komisii mala väčšinu. Žiak však na túto jej kauzu upozornil šéfa výboru, ktorý jej kauzu riešil v parlamente. Vladimír Sloboda o celom probléme napísal blog, na základe ktorého vzniklo niekoľko článkov. Samotná primátorka akýkoľvek úmysel ututlať kauzu odmietala. Po medializácii a právnej analýze bola nakoniec komisia zložená správne.

Komisia si následne pozvala všetkých účastníkov kauzy na zasadnutie komisie, aby si ich vypočuli a vyhodnotili ich argumenty. Tu sa Macháčková neukázala a poslancom poslala len písomné stanovisko. Zasiahnuť do vyšetrovania sa pokúsila aj minulý mesiac – cez zastupiteľstvo tlačila na komisiu, aby rozhodla o jej kauze čo najskôr. Dočkala sa – komisia rozhodla, že Macháčková porušila zákon. Teraz je na rade zastupiteľstvo, ktoré verdikt komisie musí odobriť a rozhodne, či Macháčková príde o 12 svojich platov, alebo nie. Keďže SPOLU má v zastupiteľstve Prievidze drvivú väčšinu, pravdepodobnosť potvrdenia rozhodnutia komisie je veľmi malá.

Situácia sa môže otočiť

Podnet na poslankyňu Macháčkovú však nie je jediný, ktorý komisia riešila. Pred niekoľkými mesiacmi sa objavil ďalší, tentokrát na kritika primátorky Miroslava Žiaka. Na stôl sa však dostal pomerne neštandardne – poslanci údajne nevedia ani to, kto ho podal. Vraj niekto priamo primátorke ohlásil, že Žiak vystupoval v reklame. Poslanci považovali celý prípad za zvláštny a nedôvodný. V komisii sa uzhodli, že Žiak zákon neporušil.

Toto rozhodnutie však padlo už pred dvoma mesiacmi. Z neznámych dôvodov však nebolo rozhodovanie o tomto podaní zaradené na minulomesačné zasadnutie zastupiteľstva. Podľa informácii Glob.sk majú poslanci podozrenie, že ide zo strany primátorky o úmysel. Údajne chce, aby sa o oboch podaniach rozhodovalo v jeden deň. Môže za tým byť snaha o prekrytie vlastnej kauzy, ale aj pokus o diskreditáciu jej otvoreného kritika.

Na snímke v strede líder strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý a vľavo zakladateľka strany Spolu – občianska demokracia, primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková a Simona Petrík počas tlačovej konferencie po odovzdaní podpisových hárkov a žiadosti o registráciu pred budovou Ministerstva vnútra v Bratislave 11. januára 2018. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Macháčková má totiž v meste silnú podporu. Pokiaľ ju “jej” poslanci poslúchnu, môže nastať zvláštna situácia. Napriek odporúčaniu komisie zastupiteľstvo rozhodne úplne opačne. A to, že Macháčková z celej situácie vyjde ako nevinná, pričom poslanec, ktorý jej kauzu intenzívne riešil, príde o ročný plat.

O Macháčkovej sa v Prievidzi hovorí ako o žene, ktorá sa neštíti použiť tie najsilnejšie zbrane. Údajne má až tak veľkú moc, že miestne médiá o jej kauze nepíšu. “Obávame sa, že primátorka a podpredsedníčka SPOLU Katarína Macháčková opäť robí nejakú obštrukciu, aby zamedzila prístupu verejnosti k informáciám a o jej nezákonných praktikách pri získaní mestského pozemku pod svoj dom,” napísal pre Glob.sk zdroj z mesta, ktoré podpredsedníčka SPOLU vedie.

Podozrivé machinácie Macháčkovej

Kauzu so zvláštnymi prevodmi pozemkov otvoril Glob.sk. 

Podľa zistení Macháčková ešte v roku 2006 prejavila záujem o mestské pozemky v Prievidzi. Nepodarilo sa jej ich však na prvý pokus získať. O dva mesiace neskôr sa o tie isté parcely prihlásili na meste dve rodiny – Milan Simušiak s manželkou Soňou a Helena Ondrušková z Prievidze. Mestské zastupiteľstvo, v ktorom sedela v tom čase ako poslankyňa aj súčasná primátorka Macháčková, prevod parciel odsúhlasilo. Prešli ďalšie dva mesiace a obaja kupcovia už pozemky nechceli a rozhodli sa ich predať. Mesto predkupné právo nevyužilo a tak pozemky skončili v rukách opäť súkromnej osoby – istého Jozefa Kobelu aj s manželkou.

Macháčková sa do parlamentu dostala za stranu Sieť. FOTO TASR – Dušan Hein

Po tom, ako Macháčková aj s týmto v zastupiteľstve súhlasila, poskytla kupujúcej strane právne služby. Z pozemkov sa rokmi stali stavebné pozemky, kde vyrástli dve novostavby rodinných domov. V roku 2015 o jeden z nich, ktorý bol v rozostavanom stave, prejavila záujem dcéra Macháčkovej Barbora Kútna aj s manželom. Dom s pozemkom kúpila mladá dvojica za 89-tisíc eur. No a o dva roky neskôr ho vymenili za štvorizbový byt v Prievidzi, ktorého vlastníkom nebol nik iný ako jej matka – nezaradená poslankyňa. Tá sa tak na konci celého procesu dostala k domu na pozemkoch, ktorých predaj za pár eur odsúhlasila ešte ako mestská poslankyňa.

Macháčková síce tvrdí, že ide o náhodu, dôkazy však idú proti nej. Glob.sk získal dokument, ktorý potvrdzuje, že Macháčková mala záujem o pozemky ešte pred tým, ako sa spustil celý proces predaja. V uznesení z rokovania Mestskej rady mesta Prievidze z februára 2006 sa píše, že Katarína Macháčková požiadala o kúpu mestských pozemkov za účelom výstavby rodinného domu. Číslo parcely podľa dokumentov sedí s číslom vyššie spomínaného pozemku.

Uznesenie Mestskej rady z februára 2006.