Zahraničné Politika

Odklad brexitu je opäť reálnejší. Tusk odporučí EÚ, aby s ním súhlasila

Odklad brexitu je opäť reálnejší. Tusk odporučí EÚ, aby s ním súhlasila. Zdroj: TASR/AP

LONDÝN – Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu hlasovali v utorok večer proti trojdňovému harmonogramu schvaľovania návrhu vykonávacieho zákona o brexitovej dohode. Zamietli ho pomerom hlasov 308:322, informovala televízia Sky News.

 

Johnson predtým v rozprave uviedol, že v takomto prípade vypíše predčasné voľby. Po hlasovaní povedal, že víta, že poslanci predtým po prvý raz podporili dohodu o brexite, keď hlasovali za návrh vykonávacieho zákona.

EÚ sa teraz podľa Johnsona musí rozhodnúť, ako sa postaví k jeho nepodpísanej žiadosti o trojmesačný odklad dátumu vystúpenia Británie z Únie, ktorý mu podľa jeho slov nanútili poslanci.

Hovorkyňa Európskej komisie (EK) Mina Andreevová na neschválenie harmonogramu vykonávacieho zákona na Twitteri reagovala, že EK očakáva, že britská vláda ju bude informovať o svojich ďalších krokoch.

Johnson sa usiloval pretlačiť parlamentom svoj návrh dohody o brexite, ktorú dosiahol s Európskou úniou, v priebehu troch dní, pretože odchod Británie z Únie je naplánovaný na 31. októbra. Ešte predtým však parlament musel vysloviť súhlas s vládnym návrhom vykonávacieho zákona, ktorým by sa dokument s vyrokovanými podmienkami brexitu previedol do britského práva.

Tusk odporučí EÚ, aby súhlasila s odkladom brexitu

Predseda Európskej rady Donald Tusk Európskej únii odporučí, aby súhlasila s ďalším odkladom brexitu, ktorý je v súčasnosti naplánovaný na 31. októbra. Informovala o tom v utorok agentúra AP, ktorá pripomenula, že Británia požiadala o trojmesačný odklad odchodu z EÚ do 31. januára 2020.

Tusk na Twitteri napísal, že bude naliehať na európsku dvadsaťsedmičku, aby ďalší odklad brexitu Británii odobrila.

Britský premiér Boris Johnson poslal v sobotu do Bruselu nepodpísaný list, v ktorom požiadal o odklad konečného termínu brexitu, stanoveného na 31. októbra. Johnson tak urobil po tom, čo britský parlament zabrzdil cez víkend jeho pokus o presadenie novej “rozvodovej” dohody s EÚ a ešte o nej nehlasoval.

Johnson musel EÚ o odklad požiadať v súlade s tzv. Bennovým zákonom, ktorý prijal britský parlament ešte začiatkom septembra.