Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Odklad splátok úverov má obrovský háčik. Do budúcna môže klientom bánk spôsobiť problémy

BRATISLAVA – Čo všetko sa koronakrízou mení? Kým ľudia prichádzajú o prácu, musia vymýšľať, ako a kde ušetriť čo najviac financií, štát sa pomaly stavia na nohy. Tí, ktorí mali pre pandémiu problém so splácaním splátok úveru, mohli požiadať o odklad splátok, a to až na 9 mesiacov. Aj keď vláda deklarovala, že pre klientov bánk to neprinesie žiadne negatívne následky, pravda je trochu iná. Ak ste si totiž v čase koronakrízy požiadali o odklad splátok, bankám sa budete zobrazovať v úverovom registri a môžete byť braný ako problémový klient. Reálne by to tak mohlo ohroziť možnosť zobrať si ďalší úver. 

 

O odklade splátok najprv rozhodla vláda po množstve otázok novinárov. Tento krok totiž spravili viaceré okolité štáty a ľudia sa zaujímali, či si splátky úverov budú môcť odložiť aj oni. Napokon posledný marcový deň sa obyvateľom Slovenska cez sociálnu sieť prihovoril predseda parlamentu Boris Kollár s tým, že sa dohodol s bankami na odklade splátok. Ako protihodnotu im ponúkol zrušenie bankového odvodu. “Budú posunuté všetky vaše hypotéky, úvery, lízingy minimálne o 6 až 9 mesiacov, vo väčšine prípadov ale až o 9 mesiacov. Bude to robené tak, že ak máte úver na 10 rokov, tak teraz nebudete musieť platiť ani splátku, ani úroky, a po deviatich mesiacoch budete ďalej splácať ako pred odkladom a celý úver sa vám o daný počet mesiacov predĺži,” deklaruje šéf koaličného hnutia Sme rodina s tým, že dlžník nebude evidovaný na žiadnom “blackliste” ako neplatič. Viac ste sa mohli dočítať TU.

Krátko na to odklad splátok schválila vláda a následne aj parlament. Od 9. apríla tak fyzické osoby, živnostníci a firmy do 250 zamestnancov môžu požiadať o odklad splátok až na 9 mesiacov. Platí to pre klientov, ktorí splácajú hypotéky, spotrebné úvery a podnikateľské pôžičky. V prípade lízingov na vozidlo je možné požiadať o odklad splátok iba na 3 mesiace, avšak po uplynutí tejto doby je možné požiadať o ďalšie trojmesačné predĺženie. Celkovo sa tak dá odložiť splátka lízingu na pol roka.

Lízing na auto si klienti budú môcť presunúť najviac na pol roka. Zdroj: TASR / AP

Aká je prax?

Má to však aj svoje “ale”. Podľa riaditeľa portálu Finančný kompas Maroša Ovčarika budú splátky úverov odložené iba tým klientom, ktorí nie sú chronickí neplatiči, či nemeškajú so splátkou úveru viac ako 300 dní, prípadne nesmú mať manko viac ako 100 eur. Rovnako nesmie meškať so splátkami na inom úvere a byť v osobnom bankrote. “Pre klienta, ktorý požiada o odklad splátok úveru, to neznamená odpustenie dlhu. Aj počas odkladu splátok sa úver úročí, to znamená, že sa predraží o úroky za obdobie odkladu. Treba tiež počítať s tým, že odklad splátok sa netýka poistenia úveru. Ako bude klient poistné platiť počas odkladu, sa dohodne so svojou bankou,” vysvetlil Ovčarik. Ako dodal, odklad splátok je dobrou voľbou pre tých, ktorí stratili zamestnanie a potrebujú šetriť. Pomôže im to preklenúť obdobie so sníženými príjmami. Upozorňuje však, že odklad splátky treba riadne zvážiť a požiadať oň až v nevyhnutnom prípade.

“Nevýhodou odkladu splátok je, že po ukončení odkladu splátok bude mať klient vyššie splátky. V splátkach po odklade bude započítaný aj úrok, ktorý bude nabiehať aj v období odkladu,” vysvetlil. Odklad splátok má ale podľa Ovčarika aj inú nevýhodu. A tou je zápis do úverového registra. Čiže klient, ktorý požiada o odklad splátok úveru, bude po dobu piatich rokov zapísaný v úverovom registri. “Odklad v tomto prípade však bude mať špeciálne označenie, že ide o odklad z dôvodu negatívnych dopadov pandémie,” uviedol Ovčarik s tým, že odklad splátok sa nepovažuje za omeškanie splátky úveru. Napriek tomu môže mať klient po pandémii sťažené podmienky v prípade, ak by sa rozhodol vziať si ďalší úver. “Banka mu nemusí vyhovieť pri rôznych žiadaných výnimkách, alebo mu pri prehodnotení úrokovej sadzby neponúkne najnižšiu možnú, nemusí ho vedieť získať do určitého času po ukončení odkladu splátky. Pri odklade splátok banky vidia, ako si je klient schopný vytvárať finančnú rezervu do budúcna,” vysvetlil.

Pri odklade splátok banky vidia, ako si je klient schopný vytvárať finančnú rezervu do budúcna. Zdroj: pixabay.com

Podľa Ovčarika by klient po tom, ako sa mu finančná situácia zlepší, mal požiadať o zrušenie odkladu splátok. A ako bude vyzerať bankový sektor po koronakríze? “Úrokové sadzby zatiaľ zdvihli iba niektoré banky a dokonca jedna ich opäť znížila. Nedošlo k plošným zmenám a úrokové sadzby sú stále výhodné.  Čím dlhšie bude ekonomika pod vplyvom obmedzení, tým vyššia je pravdepodobnosť, že banky pristúpia k zvyšovaniu úrokových sadzieb,” uzavrel Ovčarik.

Mohlo by vás zaujímať