Regióny Bratislava Trnava Trenčín Žilina Prešov Košice

ODKLEPNUTÉ Mestá drasticky ZVYŠUJÚ parkovné: Veľký PREHĽAD, kde a koľko zaplatíte

Parkovné ide hore až dvojnásobne. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Vodičov netrápia len ceny palív. Vo viacerých mestách naprieč celým Slovenskom odklepli vyššie poplatky za parkovanie. A to rapídne. Niekde až o 100 percent. Mestá argumentujú aj tým, že chcú znížiť počet áut, aby kvôli parkoviskám nemuseli ukrajovať zo zelene.

Najnovšie od marca zdraželo parkovanie v Trenčíne. Na základe rozhodnutia zastupiteľstva enormne stúpli najmä ceny celoročných a štvrťročných rezidentských parkovacích kariet. Cena najčastejšej ročnej parkovacej karty pre rezidentov s jedným vozidlom poskočila z 20 na 50 eur ročne. V prípade druhého vozidla zo 70 na 140 eur ročne a v prípade tretieho vozidla z 200 na 380 eur za rok. Čo sa týka jednorazového parkovného, vo výške dvoch eur za hodinu zostáva nezmenené iba v centre mesta. V širšom centre sa hodinová taxa zvýšila z jedného na 1,50 eura, v ďalších zónach z 0,60 eura na jedno euro, a v okrajových častiach z 0,30 na 0,50 eura.

Ilustračná foto. ZDROJ: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Zaparkovať bude drahšie najmä v centrách miest. ZDROJ: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Vodiči si hlbšie do vrecka siahnu aj v Liptovskom Mikuláši. Mestské zastupiteľstvo zvýšilo minulý mesiac ceny parkovného z 0,50 na 0,60 eura za hodinu. Novinkou je prechod na minútovú tarifikáciu pri platbe cez mobilnú aplikáciu. Vodičom to má ušetriť peniaze. Za parkovanie sa doteraz platilo za každú začatú hodinu, po novom sa po polhodine prejde na minútovú tarifikáciu.

Mestskí poslanci schválili zvýšiť mnohé poplatky za parkovanie vo februári aj v Poprade. V centre mesta vodiči za parkovanie minú namiesto 50 centov až 1 euro za každých ďalších začatých 30 minút. Po novom narástla aj suma za celoročnú parkovaciu kartu, v centrálnych zónach vyjde na 500 eur, čo je plus 150 eur.

Kde ešte zvyšujú ceny až o dvojnásobne? Čítajte na ďalšej strane.