Kauzy Domáce Top

Odkryl prezývky aj prepojenia. Proces v zmenkovej kauze doteraz priniesol viacero šokujúcich momentov

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Hnev, krik, prepracované výpovede, ale aj prekvapivé momenty. Takto vyzeralo prvých šesť dní hlavného pojednávania v zmenkovej kauze v Pezinku. Prokurátor Ján Šanta sa všetkými silami snažil preukázať, že obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner skutočne miliónové zmenky sfalšovali. Rusko trvá na pravosti zmeniek a Kočner zatiaľ pred súdom nestál. Dôkazné bremeno v tejto veci nesie prokurátor, takže on musí súdu preukázať vinu Ruska a Kočnera. Glob.sk vám prináša tie najzaujímavejšie momenty z procesu. 

 

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote probližne 69 miliónov eur, ktoré majú údajne pochádzať z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že tieto zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex. Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza. Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor. Sudkyňa však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. K vyplateniu peňazí však už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera vtedy obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokoca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Pavol Rusko sa pred súdom bráni. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Piata zmenka

Prokurátor Ján Šanta si počas šiestich dní pripravil niekoľko zaujímavých momentov. Všetky majú spoločný rukopis – predložil ich ako dôkaz a súd ich zatiaľ nepripustil. Prvá zaujímavá listina bola takzvaná piata zmenka. Doteraz sa totiž hovorilo len o štyroch zmenkách. Prokurátor však hneď v prvý deň prekvapil a konfrontoval obžalovaného Ruska s údajnou piatou zmenkou. Vraj ju získal z operatívnej činnosti polície a disponuje zatiaľ len kópiou. Súd však zatiaľ tento dôkaz nepripustil.

Prokurátor prekvapil. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kočner pred súdom

Kočner sa už v septembri, kedy hlavné pojednávanie pokračuje, po prvýkrát postaví pred súd ako obžalovaný. Na Špecializovaný trestný súd do Pezinka sa nedostavil, jeho obhajca Michal Mandzák hneď v prvý deň požiadal o presun pojednávania do niektorého z ústavov na výkon väzby (ÚVV). Tvrdil totiž, že sa na pojednávanie nemohli pripraviť, majú vraj podozrenie, že ich v Leopoldove odpočúvajú.

O niekoľko dní neskôr požiadalo o presun pojednávania do ÚVV v Bratislave aj Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže. Senátu odkázali, že pri eskorte Kočnera z Leopoldova do Pezinka by mohlo hroziť nebezpečenstvo, a že by pre všetkých bolo lepšie, keby sa pojednávanie presunulo do Bratislavy.

Súd tejto požiadavke vyhovel. V septembri sa tak Kočner postaví pred súd a bude sa obhajovať. Na rovnaký deň súd opäť predvolal aj svedka Petra Tótha, ktorý na pôvodný termín výsluchu neprišiel. 

Pred súd sa postaví aj Kočner. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Slintoš, Brucho, Agent a doktor Pišta

“Kto je Slina alebo Slintoš?” spýtal sa v prvý deň pojednávania prokurátor Ruska. Ten sa urazil a uviedol, že tak prezývali jeho. Nasledujúce dni ukázali, prečo sa ho prokurátor na takúto vec pýtal. Súdu totiž predložil ďalší dôkaz – komunikáciu Kočnera so Štefanom Ághom z aplikácie Threema.  Ten je v kauze zmenky obvinený. Jeho skutok však bol vyčlenený na samostatné konanie. Ani tento dôkaz súd nepripustil, na verejnosť sa však medzičasom komunikácia dostala. 

Počas ďalších dní prišla reč aj na iné prezývky. Prokurátor sa na ne pýtal svedka Štefana Ágha. Ten pred súdom zopakoval, že Slintošom nazývali Ruska, Kočnera vraj volali “Brucho alebo Tučko” a on sám mal prezývku “doktor Pišta”. Povedal tiež, že Petra Tótha má v telefóne 20 rokov uloženého ako “Agent.”

Hoci Ágh vypovedal už minulú stredu, do Pezinka sa vrátil aj tento týždeň. Už však ako verejnosť. Počas pojednávaní sedí spolu s novinármi a robí si poznámky. Nie je vylúčené, že ho súd predvolá ako svedka znovu a dopočuje ho ku komunikácii s Kočnerom. Samozrejme, pokiaľ ju senát ako dôkaz prijme.

Ágh sa chodí na súd pozerať ako verejnosť. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Nemajetný Rusko býva v luxuse

Kočner požadoval peniaze od Markízy práve z dôvodu, že Pavol Rusko na vyplatenie nemá financie. Tvrdí, že je nemajetný. Právny zástupca Markízy v trestných veciach – Daniel Lipšic, sa Ruska pýtal, či je schopný zaplatiť Kočnerovi 69 miliónov, ktoré on žiadal.

Rusko odpovedal, že nie je. Lipšic sa ho následne spýtal, či je pravda, že žije v byte v luxusnej rezidencii Five Star Residence. “To nemá nič s ním spoločné,” reagoval podráždene Rusko. Následne však priznal, že v ňom býva. Právnik sa ho tiež spýtal, kto mu byt platí, pretože Rusko je oficiálne nemajetný. Obžalovaný na súde tvrdil, že si ho sprostredkovane platí on s priateľkou. “Cez jedného pána z Piešťan,” opísal neurčito. Peniaze vraj majú z úspešnej modelingovej agentúry, ktorú vraj spolu vedú. Kauza Five Star Residence je ďalšou Kočnerovou kauzou, je v nej aj obvinený.

Rusko pred súdom pôsobí sebavedomo, výrazne gestikuluje a hovorí zreteľne. Súdu ilustruje všetko do najmenšieho detailu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

“Za všetko môže Volzová!”

Pavol Rusko sa pred súdom háji zo všetkých svojich síl. Jeho obhajoba stojí, okrem iného, aj na kritike jeho exspoločníčky v Markíze – Sylvie Volzovej. Rusko je obžalovaný z pokusu o jej vraždu v štádiu prípravy. Aj v tejto veci trvá na svojej nevine.

Ruskove vzťahy s Volzovou majú byť dlhodobo zlé. Obaja boli v minulosti konateľmi Markízy. Zatiaľ čo Rusko bol generálnym riaditeľom spoločnosti, Volzová mala na starosti najmä účtovníctvo.

A práve na tom stavia Rusko svoju obhajobu. Na súde prakticky každý deň tvrdí, že “účtovníctvo bolo v katastrofálnom stave”. Práve preto vraj zmenky doň nezapísal, údajne na to nevidel dôvod.

Volzová mala pred súdom vypovedať ako svedok. Ruskova exspoločníčka však žije dlhodobo v zahraničí a dostaviť sa nechce ani na proces, kde sa jedná o pokus o jej zavraždenie. Nebolo teda prekvapivé, že neprišla vypovedať ani v kauze zmeniek.

Proces s Ruskom v kauze pokusu o vraždu Volzovej pokračuje v septembri. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

O zmenkách nikto nepočul

Pred súdom doteraz vypovedalo 6 svedkov. Pôvodne ich malo vypovedať až 13, viac ako polovica sa však z rôznych dôvodov ospravedlnila.

Zatiaľ jediný, kto potvrdil existenciu sporných zmeniek, je Štefan Ágh. Ten je však v celej veci obvinený. Ostatní svedkovia o zmenkách nevedeli. Senát vypočul dvoch exriaditeľov Markízy – Václava Miku a Vladimíra Repčíka. Vypočuli tiež bývalú finančnú riaditeľku Markízy, účtovníčku, ale aj členku licenčnej rady. Všetci tvrdili, že o zmenkách vedeli len z médií.

Galéria
Pred súdom svedčil už aj Václav Mika. Zdroj: Globsk/Peter Korček
Vladimír Repčík o zmenkách nepočul. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Svedkyňa, ktorá bola v minulosti členkou licenčnej rady. Opísala aj vzťah medzi Ruskom a Volzovou. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pred súdom svedčil už aj Štefan Ágh. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Bývalá účtovníčka Markízy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zatiaľ ako posledná vypovedala bývalá finančná riaditeľka Radka Doehring. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next