Domáce Politika Top

Odpočúval novinárov aj svoju sekretárku. SaS posiela do vedenia parlamentu Galka

Ľubomír Galko. Zdroj: SITA / Martin Medňanský

BRATISLAVA –  Bývalý minister, ktorého kauza odpočúvania stála funkciu vo vláde Ivety Radičovej nahradí na pozícii podpredsedu parlamentu Luciu Ďuriš Nicholsonovú. Republiková rada strany SaS včera neskoro večer schválila do funkcie Ľubomíra Galka. Ten dostal prednosť pred druhou adeptkou na významný post Janou Kiššovou. 

 

Liberáli riešili otázku nového podpredsedu parlamentu do neskorých večerných hodín. Svoje rozhodnutie oznámili nakoniec až dnes ráno. “Ďakujem za prejavenú dôveru členom Republikovej rady SaS. V prípade zvolenia som pripravený vykonávať funkciu podpredsedu parlamentu zodpovedne a pristúpiť k nej s plnou vážnosťou a pokorou,“ reagoval na rozhodnutie Galko.

Najsilnejšia opozičná parlamentná strana musela pár mesiacov pred voľbami otvoriť otázku voľnej stoličky podpredsedu parlamentu. Doterajšia podpredsedníčka Lucia Ďuriš Nicholsonová ju ďalej nemôže zastávať kvôli pozícii europoslankyne. Do Európskeho parlamentu bola spoločne so straníckym kolegom Eugenom Jurzycom zvolená v nedávnych májových eurovoľbách. Nicholsonová sa zároveň musí vzdať aj mandátu poslanca NR SR. Známe sú už aj mená ich náhradníkov v poslaneckých laviciach. Nahradiť by ich mali Marián Viskupič a Jakub Nedoba. Nicholsonová je zároveň aj poslankyňou zastupiteľstva v bratislavskom Starom meste. Túto pozíciu si však chce ponechať aj naďalej.

Poznačený kauzou odpočúvania

Ľubomír Galko do veľkej politiky vstúpil po voľbách v roku 2010 vo farbách strany SaS. Na kandidátke mu patrilo číslo osem a po voľbách, kedy sa liberáli stali súčasťou vládnej koalície, sa stal vo vláde Ivety Radičovej ministrom obrany. Jeho pôsobenie vo vedení rezortu patrilo však k tým kratším. Ministerského kresla ho zbavila sama Radičová potom, čo boli medializované informácie o odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom. To mal v tom čase pod palcom práve Galko ako minister a odpočúvanie sa malo diať na jeho pokyn. Galko mal pritom zájsť ešte ďalej a “napichnúť” telefón mal dať aj kamionistrovi, ktorý jazdil za jeho autom či vlastnej sekretárke. Obžalovaných bolo neskôr päť vojenských tajných vrátane ich exriaditeľa Pavla Brichtu. Samotný Galko však medzi obvinenými ani obžalovanými nikdy nefiguroval.

Zľava: Richard Sulík, Jana Kiššová a Ľubomír Galko – Foto: Ján Zemiar

Zasiahla diagnóza

Po predčasných voľbách v roku 2012 sa stal Galko poslancom, rovnako aj po voľbách 2016. Práve v tomto volebnom období ho opäť dobehla kauza odpočúvania. Podľa obžaloby sa malo totiž odpočúvanie zameriavať na zisťovanie politických názorov odpočúvaných osôb, a to najmä voči strane SaS. Strana Smer-SD začiatkom roka 2018 preto iniciovala rokovanie o Galkovi, ktorého cieľom malo byť jeho zosadenie z funkcie predsedu výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu. K tomu však nakoniec neprišlo. V čase, keď sa mala kauza dostať na pôdu Národnej rady, totiž Galko prehovoril o svojich zdravotných problémoch. Diagnostikovať mu mali rakovinu hrubého čreva. Rozruch okolo zdravotného stavu liberála však ochladol súčasne s tým, ako sa prestalo hovoriť o jeho konci vo výbore kvôli odposluchom.

Bez škandálov

V porovnaní s Galkom sa v súvislosti s Janou Kiššovou neobjavili zatiaľ žiadne výraznejšie kauzy či prešľapy. Rovnako ako Galko, aj ona vstúpila do veľkej politiky vo farbách strany SaS, ktorú pomáhala zakladať. V rokoch 2009 až 2014 bola tiež jej generálnou manažérkou.  V roku 2010 ju zvolili za poslankyňu NR SR. Po voľbách 2012 síce skončila až tesne pod čiarov, ale potom, ako sa mandátu vzdal Richard Sulík, Kiššová nastúpila na jeho miesto. V parlamente pôsobí aj po voľbách 2016 a zastáva post predsedníčky hospodárskeho výboru.

Nicholsonová sa niekoľkokrát dostala do konfliktu s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Zdroj: TASR / Martin Baumann

S Nicholsonovou si nerozumeli 

Lucia Ďuriš Nicholsonová zastávala post podpredsedníčky parlamentu od roku 2016, keď SaS funkciu dostala z titulu najsilnejšej opozičnej politickej strany. Počas tohto obdobia mala so zvyškom predsedníctva Národnej rady niekoľko nezhôd. Známa je kauza, ktorá sa strhla potom, ako sa Nicholsonovej narodil najmladší syn Jakub. V parlamente sa ukázala už pár dní po pôrode, údajne preto, že tak bol stanovený rozvrh vedenia schôdze. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ako aj zvyšní traja podpredsedovia – Andrej Hrnčiar (Most-Híd), Béla Bugár (Most-Híd) a Martin Glváč (Smer-SD) však to, že by svoju kolegyňu nútili prísť do práce krátko po pôrode, odmietli.