Regióny Žilina Martin Top

Odporný zápach na sídlisku! Ľudia sú poriadne rozzúrení: Všade poletujú muchy, obávajú sa ďalších ochorení

Kontajnery na bioodpad.
Kontajnery na bioodpad. Zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová

MARTIN – Na sídliskách v Martine pribudli hnedé kontajnery, do ktorých majú obyvatelia hádzať biologický odpad. Situácia však v poslednej dobe naberá na obrátkach. Kontajnery začali neuveriteľne zapáchať a všade naokolo poletujú muchy. Ľudia sú poriadne rozzúrení. Niektorí sa dokonca boja, že kvôli tomu prídu opäť na Slovensko rôzne ochorenia.

 

Na sídliskách v Martine sa objavil hnedý kontajner. Ide o zbernú nádobu, vďaka ktorej môžu začať ľudia triediť smeti a vyhadzovať tam tak biologický odpad. Vďaka tomuto kroku sa Slovensko stáva opäť ekologickejšie. Hoci je myšlienka hnedých kontajnerov dôležitá a ľudia by ju nemali brať na ľahkú váhu, situácia v Martine sa podľa niektorých obyvateľov vymkla spod kontroly.

Hnedé nádoby, ktoré rozmiestnili po sídliskách, totiž neuveriteľne zapáchajú. “Aj vám na sídlisku smrdí a bzučí kontajner na kuchynský odpad? …a to prídu opäť teploty,” poznamenala Mária. Kontajner na biologický odpad znepriemňuje život aj Barbore, “máme ho na Severe rovno pod oknami! To je vúne, stačí okno otvoriť na druhom poschodí.” 

Kontajnery na bioodpad.
Kontajnery na bioodpad. Zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová

Obyvateľov otravujú najmä muchy, ktoré sa začali po sídliskách šíriť. To však nie je jediné, čo ich trápi. Niektorí sa obávajú aj ďalších škodcov, ktoré sa v dôsledku odpadu môžu začať rozširovať. “Čudujem sa, že ešte sa nám po sídliskách nerozšírili kvôli smradu bioodpadu potkany… Spočiatku sme aj my bioodpad triedili, ale keď som videla, aký smrad okolo panelákov sa šíri, už netriedim,” poznamenala Nadia. Tibor sa zas obáva, že by zapáchajúce kontajnery mohli spôsobiť rôzne ochorenia. “Raz tu prídu všelijaké ochorenia a budeme spokojní, nakúpili sa tu najlacnejšie koše. Smrdia do diali a muchy okolo.”

Obyvatelia vidia jednoduché riešenie

Podľa ľudí je pritom riešenie úplne jednoduché. Mesto by podľa nich malo lepšie zorganizovať zber kuchynského odpadu, a to tak, že by ho ľudia začali zaväzovať do vriec. “V BA používajú kompostovateľné vrecká na bioodpad. Náš, i ten bratislavský, končí na rovnakom mieste. Myslím, že keby sa používali tieto vrecká, smrad by bol o dosť menší. A navyše mnoho ľudí by bolo skôr ochotných triediť aj bioodpad,” poznamenal Martin.

Kontajnery na bioodpad.
Kontajnery na bioodpad. Zdroj: TASR/Silvia Tannhauserová

Rovnaký názor na triedenie bioodpadu zdieľa aj Alena. “Prečo v Martine sa nemôže bioodpad vkladať do sáčkov tak ako v Bratislave? Každá domácnosť má pridelený určitý počet sáčkov. Myslím si, že by to bolo oveľa hygienickejšie a splnilo by to účel.”

Mesto pripravuje veľkú zmenu

Problémy obyvateľov si uvedomuje aj mesto Martin, ktoré pripravuje veľkú zmenu. “Po mesiacoch vyjednávania spoločnosti Brantner Fatra, s.r.o. a vedenia mesta s odberateľmi a spracovávateľmi kuchynského odpadu, došlo k dohode o forme zberu kuchynského odpadu. Od dnešného dňa je možné kuchynský odpad zberať do kompostovateľných vreciek a tieto následne zaviazané vložiť do kontajnerov označených “kuchynský odpad”. Veríme, že konečne dôjde ku odstráneniu zápachov z kontajnerov kuchynského odpadu” poznamenali kompetentní z mesta.