Spoločnosť Kauzy Domáce

Odvolací súd vytýčil termín v kauze zabitia Filipínca Acordu

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Krajský súd (KS) v Bratislave len o tri mesiace, ktoré uplynuli od vynesenia rozsudku Okresného súdu (OS) Bratislava I, vytýčil termín odvolacieho konania v kauze zabitia Filipínca Henryho Acordu.

“Príslušný senát KS v Bratislave vytýčil termín verejného zasadnutia odvolacieho konania v trestnej veci obžalovaného J. H. na utorok 17. septembra,” uviedol v pondelok na otázku TASR hovorca KS Pavol Adamčiak.

Juraja Hossu, obžalovaného zo zabitia Filipínca, odsúdil senát OS Bratislava I 14. mája na šesťročný trest odňatia slobody nepodmienečne. Trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Verdikt nebol právoplatný. Dozorová prokurátorka Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave sa odvolala na základe pokynu Generálnej prokuratúry (GP) SR. Vyneseniu verdiktu predchádzalo vyhlásenie obžalovaného o vine.

Stav zníženej príčetnosti

Súd znížil hranicu trestu preto, lebo vychádzal zo znaleckého posudku, podľa ktorého obžalovaný spáchal skutok v stave zníženej príčetnosti. Preto došlo podľa odôvodnenia predsedu trojčlenného senátu k mimoriadnemu zníženiu dolnej hranice trestnej sadzby. Súd zároveň prihliadal, čo sa týka trestu, nielen na priznanie, ale aj na skutočnosť, že nielen 14. mája, ale už na začiatku Juraj Hossu oľutoval svoj čin. Obžalovaný v minulosti vypovedal, že v podvečer incidentu mali firemnú akciu, na ktorej vypil niekoľko pív s kolegami a nadriadenými. Z hotela, v ktorom sa akcia konala, išiel neskôr do mesta, kde si chcel dať “ešte zopár pív”. Priznal, že v minulosti navštevoval psychiatričku a lieky na upokojenie užil aj pred odchodom na akciu.

Dvadsaťosemročný Juraj Hossu z okresu Dunajská Streda mal 26. mája minulého roka nadránom približne o 4.45 h napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu dvoch žien. Juraj Hossu okrem iného opakovane kopal poškodeného, keď už ležal na zemi. Filipínec upadol do bezvedomia, došlo ku krvácaniu do mozgu a po niekoľkých dňoch v nemocnici na následky poranení zomrel.

 

Juraj mal 26. mája minulého roka nadránom približne o 4.45 h napadnúť na Obchodnej ulici v Bratislave Filipínca. Zdroj: TASR / Pavol Zachar