Zahraničné

Odvolanie šéfa nemeckej tajnej služby nevyšlo podľa predstáv. Koalícia sa cíti podvedená

Zdroj: TASR

BERLÍN – Konflikt v nemeckej vládnej koalícii, ktorý sa rozhorel okolo bývalého šéfa nemeckej tajnej služby, sa neskončil ani jeho odvolaním. Šéf tajnej služby, Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV), Hans-Georg Maassen, sa totiž len dva dni po tom, ako sa ho nemecká koaličná rada rozhodla odvolať, stal novým námestníkom na ministerstve vnútra, čo technicky vzaté znamená, že v rámci hierarchie vo vláde dokonca povýšil. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), ktorá ako prvá iniciovala Maassenovo odvolanie, sa cíti podvedená, a obracia sa dokonca proti svojej predsedníčke Andrei Nahles, ktorá túto personálnu výmenu vo vláde tiež schválila.

Nahles však argumentuje, že nemala inú možnosť, keďže šlo o podmienku zo strany ministra vnútra a šéfa Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) Horsta Seehofera, bez ktorej splnenia hrozil odchod tejto strany z kabinetu.

Dôvodom odvolania Maassena z postu šéfa nemeckej tajnej služby boli kontroverzie, ktoré sa v posledných týždňoch objavovali v súvislosti s jeho postojmi k otázke pravicového extrémizmu. Viacerí koaliční politici spochybňovali jeho nestrannosť a vyjadrovali obavy, že môže mať v niektorých ohľadoch blízko ku krajnej pravici a k protiimigrantskej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Maassen, ktorý bol vo funkcii šéfa tajnej služby od roku 2012, sa dostal do centra politickej debaty najmä po nedávnych násilnostiach vo východonemeckom Chemnitzi. Po tom, čo hovorca kancelárky Steffen Seibert vyhlásil, že v meste a aj inde v Nemecku dochádza k “honom na cudzincov”, Maassen vystúpil s tým, že on o žiadnych takýchto honoch nevie. Následne sa začali množiť informácie, podľa ktorých by mal mať blízko k AfD, čo on sám rozhodne popiera.

Práve AfD sa spomedzi nemeckých parlamentných strán Maassena najviac zastávala, ďalšieho silného zástancu mal práve vo vplyvnom ministrovi vnútra Seehoferovi a jeho CSU.