Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

OHROZENÁ LYŽOVAČKA? Niektoré zimné strediská varujú, že SEZÓNU NEOTVORIA: Na čo sa máme pripraviť!?

Lyžiarska sezóna na Slovensku je neistá. Zdražovanie a rast cien je v zimných strediskách extrémne. ZDROJ: TASR

Aké konkrétne kompenzácie zo strany štátu lyžiarske strediská očakávajú? Slovensko má obrovský potenciál v horskom turizme, zamestnáva obrovské množstvo ľudí v regiónoch, kde by si ťažko hľadali inú prácu. Okrem toho turizmus je dlhodobo udržateľný. Preto by mala vláda logicky nastaviť systém tak, aby sa mohol tento sektor rozvíjať a bol konkurencieschopný voči okolitým štátom. Nechceme kompenzácie. Chceme správne nastavený systém. Chceme konkurencieschopnú DPH na gastronomické služby. Na Slovensku je astronomicky vysoká oproti okolitým krajinám,” pripomenul Hlavatý.

Podľa jeho slov, aj premiér po stretnutí so zástupcami sektora v decembri minulého roka sľúbil jej zníženie, ale zostalo pri sľuboch. “Chceme konkurencieschopnú DPH na skipasy, na Slovensku je to 20 %, v Čechách 10%, v Poľsku 8%  a v Rakúsku 10%. Chceme zmysluplnú podporu sezónneho zamestnávania tak, ako ju má nastavená každá krajina silná v cestovnom ruchu. Potrebujeme funkčnú národnú agentúru Slovakia Travel, ktorá pomôže priniesť aktívnou komunikáciou spomínaných zahraničných lyžiarov a to najmä Poliakov a Čechov, kde je najväčší potenciál,“ zdôraznil Hlavatý.

 

Lyžiarske strediská na Slovensku sa snažia zmierniť dopady energetickej krízy a zdražovania. ZDROJ: TASR

Je ale zaujímavé, že lyžiarske strediská v zahraničí – Rakúsko, Taliansko, Poľsko alebo Česko fungujú a k výraznému navýšeniu cien ubytovania alebo skipasov u nich neprišlo. Vo všetkých vymenovaných krajinách majú rovnaké problémy s energiami, nakoľko burza a cena za silovú elektriku je celoeurópska. V Taliansku riaditeľka Združenia horských stredísk Valeria Ghezi vyzvala tamojšiu vládu na okamžité riešenia, inak môže byť v niektorých strediskách otvorenie sezóny ohrozené a ceny môžu rásť o 20 – 25 % (na 60 – 70 EUR za denný skipas). Podobne Sebastien Giraud, riaditeľ lanoviek a vlekov v regióne Isere pohrozil, že kvôli cenám energií nespustí stredisko. Som v kontakte so združeniami horských stredísk v Čechách a v Poľsku. Tam taktiež nemajú nič isté a bojujú s neschopnosťou EÚ a lokálnych vlád,“ vysvetlil Hlavatý.

Zároveň dodal, že chaos v cenách energií nie je len problémom stredísk na Slovensku, ale je to oveľa širší problém v rámci všetkých odvetví v rámci EÚ. „Ak sa to nepodarí vyriešiť a nastaviť správny systém, bude to znamenať výrazný vplyv na nárast cien skoro všetkých výrobkov a služieb, teda výrazné zníženie kúpyschopnosti v rámci EÚ a jej konkurencieschopnosti voči zvyšku sveta. Veríme, že sa tak nestane a aj tento krok lokálne vlády a EÚ zvládnu a čoskoro systém ustabilizujú,“ uzavrel tému Bohuš Hlavatý z Lavexu, ktoré združuje prevádzkovateľov lanoviek a lyžiarskych vlekov na Slovensku.