Regióny Žilina

Okolie Marského kostolíka zveľadili. Plánujú tam otvoriť cyklotrasu

V okolí Marského kostolíka povedie cyklotrasa. ZDROJ: archív zoznam.sk

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Okolie kostolíka pri Liptovskej Mare pred nadchádzajúcou letnou sezónou zveľadili. Vymenili informačnú tabuľu, doplnili stojany na bicykle, nové drevené lavičky a pult s informáciami o pamiatke. Pred letnou sezónou tam chystajú aj otvorenie tematickej cyklotrasy. Informovala o tom Katarína Šarafínová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

 

Plocha okolo kostolíka bola podľa Šarafínovej v dezolátnom stave, s množstvom hlbokých jám, ktoré bolo problematické obísť. “Lokalitu obľubujú turisti aj rybári, preto sa stávalo, že tu boli zaparkované autá a karavany aj niekoľko dní či nocí. Na mieste sme pomocou zahradzovacích stĺpikov zamedzili prístup automobilom a karavanom do ochrannej zóny kostolíka. Veríme, že to napomôže tomu, aby ľudia neparkovali v bezprostrednej blízkosti chránenej národnej kultúrnej pamiatky,” uviedla Šarafínová. Na návštevníkov tiež apelujú, aby rešpektovali prírodu a nezanechávali v lokalite odpadky. Do leta pre návštevníkov pripravia 14 kilometrov dlhú cyklotrasu, ktorá bude tadiaľ prechádzať.

Ako priblížil predseda predstavenstva liptovskej oblastnej organizácie cestovného ruchu Ján Blcháč, išlo o náročný proces, aj keď sa to mohlo zdať jednoduché. “Pozemok totiž patrí cirkvi, objekt samotného kostolíka je v správe Liptovského múzea v Ružomberku. Paradoxne, katastrálne územie patrí obci Liptovská Sielnica, ktorá je situovaná kilometre ďaleko. Najbližšia obec k tejto lokalite je Bobrovník, ktorý tam však nemá katastrálne územie, a tým pádom zo zákona nemôže investovať do cudzích pozemkov,” povedal. Problém sa podľa jeho slov podarilo vyriešiť tak, že oblastná organizácia cestovného ruchu ako regionálna organizácia získala pozemok do nájmu. Zároveň začali spoluprácu s Liptovským múzeom, Slovenským vodohospodárskym podnikom aj neďalekým podnikom pri Liptovskej Mare.

Oblastná organizácia cestovného ruchu financovala zveľadenie lokality okolo Marského kostolíka aj z dotácie ministerstva dopravy.