Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Okolité štáty vo veľkom otvárajú hranice. Kam a za akých podmienok môžete cestovať?

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Do Česka už na dhšie, do Rakúska bez povinného negatívneho testu. To nie je rozprávka, ale fakt. Od dnešnej polnoci sa úplne otvorili hranice s Českom, Rakúsko síce tie svoje tiež otvorilo, ale my tam môžeme ísť maximálne na 48 hodín. Ako to je však v ostatných susedných krajinách? Čo všetko potrebujeme na to, aby sme do Maďarska, Poľska či na Ukrajinu mohli ísť? A aké nástrahy nám hrozia?

 

Aktualizované 9:45 o informácie z hraničných priechodov do Rakúska a Maďarska

Prvá zahraničná cesta premiéra Igora Matoviča s členmi vlády, ktorú tradične absolvoval v Českej republike, priniesla obrovské prekvapenie. Pre Slovákov a Čechov sa vzájomne od dnešnej polnoci otvorili hranice, čo znamená, že do oboch krajín môžeme ísť bez časového obmedzenia. Nebude potrebné predložiť ani negatívny test na COVID-19, či absolovať povinnú karanténu. Pre Slovákov a Čechov to znamená, že sa po oboch krajinách môžu pohybovať bez obmedzení tak, ako to bolo predtým. Slováci nebudú musieť vypisovať žiadne tlačivá.

Minister dopravy Andrej Doležal informoval, že Ústredný krízový štáb, ktorý sedel popoludní, schválil aj medzinárodnú dopravu do Česka. V praxi to znamená, že Slováci budú môcť využívať leteckú, lodnú, autobusovú ako aj železničnú dopravu do Českej republiky. “Povolenie Ústredného krízového štábu je už účinné. Konkrétne autobusové a vlakové spoje budú pridávané postupne,” napísal na sociálnej sieti. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus povedal, že by sa v najbližších hodinách, maximálne dňoch malo rozhodnúť aj o ďalších krajinách. V pondelok by mohlo padnúť rozhodnutie aj v otázke spustenia leteckej dopravy do určitých krajín.

Otváranie ďalších hraníc

V prípade Rakúska bolo doteraz potrebné preukázať sa negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 4 dni. Po novom to už nebude potrebné, pohyb cez hranice je pre Slovákov voľný. Avšak aj naďalej platí opatrenie, podľa ktorého sa musia Slováci po prekročení hraníc vrátiť na územie Slovenska do 48 hodín, inak budú musieť ísť do povinnej 14-dňovej karantény. Maďarsko síce otvorené hranice ešte nemá, platí však obojstranná dohoda medzi maďarskou a slovenskou vládou. Tá hovorí o tom, že obyvatelia týchto krajín môžu vzájomne prekročiť hranice maximálne na 48 hodín, inak im hrozí karanténa. Avšak, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus pre Glob.sk povedal, že zajtra (piatok 5. júna) od 6. hodiny rannej by rovnaký krok ako Rakúsko malo spraviť aj Maďarsko. Táto skutočnosť platila do piatku do 8. hodiny rannej. 

Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka od 8.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení, oznámil v piatok ráno na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov – Vámosszabadi predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom. Slovenský premiér tiež povedal, že sa skončilo obdobie storočia od podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorého výročie bolo vo štvrtok (4. 6.).

Zdroj: TASR / Martin Baumann

 “Dnes sme tu symbolicky na hraniciach a pozeráme sa do budúcna,” zdôraznil Matovič, podľa ktorého je tento deň návratom slobody občanom Slovenskej republiky i Maďarska, ako aj návratom do normálneho režimu. Premiér ocenil, že občania oboch krajín pristupovali ku koronavírusovej pandémii zodpovedne. Podľa Semjénových slov bola dohoda medzi uvedenými štyrmi krajinami o zrušení doterajších epidemiologických opatrení možná z toho dôvodu, že pandémia je už na ústupe – preto je možné uskutočniť veľmi dôležitú etapu otvárania.

“Je to otváranie hraníc v tom zmysle, že obmedzenia, ktoré komplikovali našim občanom voľný pohyb a cestovanie, teraz zaniknú,” dodal s poznámkou, že tak Slovensko, ako aj Maďarsko prijímali dobré a včasné rozhodnutia. Slovenský minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na hraničnom priechode Petržalka – Berg povedal, že otváraním hraníc sa pandémia nového druhu koronavírusu nekončí.  “Žezlo zodpovednosti” odovzdal občanom, ktorí budú prechádzať hranicami. “Poprosím všetkých, ktorí sa hlavne budú vracať z ešte rizikových krajín, aby boli zodpovední voči nám všetkým a nepokazili sme si to,” skonštatoval.

Cestovateľský semafor ako vhodné opatrenie

Klus tiež uviedol, že by bol najradšej, aby sa na Slovensku, po vzore Českej republiky, zaviedol cestovateľský semafor. V praxi ide o rozdelenie krajín do troch skupín podľa epidemiologickej situácie. Do krajín v zelenej a oranžovej zóne by sa nevyžadoval negatívny COVID-test. Do červených zón by sa cestovať neodporúčalo. Podľa Klusa sa o tejto možnosti bude rokovať budúci pondelok. “Konzílium epidemiológov rozhodne na pondelkovom stretnutí o termíne, aj konkrétnych krajinách, voči ktorým sa Slovensko úplne otvorí. Predpokladaný termín je 15. 6. 2020. Zároveň sa určí aj forma kontroly prichádzajúcich z krajín, ktoré medzi bezpečné patriť nebudú,” vysvetlil na sociálnej sieti.

Podľa fotografie, ktorú zverenil spolu so statusom, by v zelenej zóne bolo: Island, Nórsko, Fínsko, Holandsko, Nemecko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Švajčiarsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Chorvátsko, Rumunsko, Bulgarsko a Grécko. Ako povedal Klus, pre Slovákov by zelená zóna znamenala, že by sa mohli po krajinách voľne pohybovať, pričom z týchto krajín by sa bezproblémov mali dostať ľudia aj na Slovensko. Oranžová zóna by, naopak, znamenalo isté epidemiologické riziko pre Slovákov. “V Česku je to nastavené tak, že obyvatelia Českej republiky môžu do týchto krajín cestovať slobodne, ale ich obyvatelia musia predložiť negatívny COVID-test, prípadne by išlo do karantény,” vysvetlil Klus. Tam by sa radilo Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a Írsko. Do červenej zóne by sa radili dve krajiny – Veľká Británia a Švédsko, kde sa neodporúča cestovať, pričom ich obyvatelia by mali vstup na Slovensko zakázaný. O tom, či sa takýto cestovateľský semafor zavedie, sa rozhodne v pondelok.

Postupne by mohla byť otvorená aj otázka cestovateľského semaforu v tretích krajinách. Na tom sa však musí Európska únia jednotne dohodnúť. “Dnes na ÚKŠ padlo, že by bolo dôležité, aby si krajiny vedeli odfiltrovať ľudí z nebezpečných krajín. V praxi by to znamenalo, že ak takýto človek vystúpi na letisku vo Frankfurte, pre nás je podstatné, aby sa nedostal priamo na Slovensko,” uviedol.

Otvorenie Poľska na budúci týždeň?

V Poľsku a na Ukrajine sú podmienky ešte stále prísne. Do oboch krajín môžu ísť iba tí, ktorí majú v krajine trvalý pobyt, v prípade Poľska to môže byť aj manžel či manželka obyvateľa, prípadne držiteš Karty Poliaka a vedúci a členovia diplomatických misií, či tí, ktorí sú v Poľsku zamestnaní. Povolený je aj tranzit cez krajinu. V súčasnosti má Poľská republika so Slovenskom otvorené iba dva hraničné priechody, a to Barwinek – Vyšný Komárnik a Trstená – Chyžné.“Od 4. mája sa povinná karanténa na území Poľskej republiky neuplatňuje po prekročení hranice Poľska zo susediacich krajín Slovenska, Nemecka, Česka a Litvy, ako aj z Švédska a Dánska v prípade: vykonávania pracovných, podnikateľských alebo obchodných činností v Poľsku; žiakmi a študentmi, ktorí sa vzdelávajú v Poľsku. Osoby, ktoré spadajú do uvedených kategórií, sú pri prekročení hraníc Poľska povinné predložiť príslušníkovi poľskej Hraničnej stráže dokumenty potvrdzujúce výkon práce alebo štúdium na území Poľskej republiky (napr. preukázať sa pracovnou zmluvou, dokladom o štúdiu atď.),” píše sa na portále ministerstva zahraničných vecí. Tí, ktorí tieto podmienky nespĺňajú, budú musieť ísť do karantény.

Poľsko by mohlo otvoriť hranice už na budúci týždeň. “V piatok ku nám na návštevu príde poľský minister zahraničných vecí a predpokladám, že by túto ideu mohol povedať aj oficiálne,” konštatoval štátny tajomník rezortu tahraničia. Naďalej preto platí, že po príchode na územie Poľska by Slováci skončili v karanténe. Ak by aj obyvateľov Slovenska do Poľska cez hranice pustili (výnimočné prípady vypísané vyššie), mohli by tak spraviť maximálne na 48 hodín, ináč budú musieť po príchode na Slovensko ísť do karantény.

V prípade Ukrajiny to je ešte komplikovanejšie – do krajiny sa dostanú iba vo veľmi výnimočných prípadov, zvyčajne pustia iba obyvateľov Ukrajiny. “Vycestovať sa dá iba na špeciálnu výnimku,” povedal Klus.

Mohlo by vás zaujímať