Regióny Trenčín Myjava

Okrem múzea v Košariskách nájdete po novom tiež priestory pre vzdelávanie

Rodný dom Milana Rastislava Štefánika na Košariskách Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

KOŠARISKÁ – V minulom roku pribudli v Múzeu Milana Rastislava Štefánika, ktoré patrí pod Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave, nové priestory vzdelávacieho centra Albertína. Uviedla to riaditeľka múzea Alena Petráková.

 

Múzeum sídli priamo v priestoroch rodného domu Štefánika. “V novom priestore, ktorý nesie názov po matke M. R. Štefánika, môže múzeum ponúkať návštevníkom prednášky, besedy, workshopy či vzdelávacie programy. Dokonca sme organizovali minulý rok v novovzniknutom priestore letný denný tábor pre deti,” uviedla Petráková.

Je to už druhá významná novinka, ktorú ponúka návštevníkom v krátkom časovom horizonte múzeum, ktoré prezentuje významnú osobnosť slovenskej histórie. “V súčasnosti je inštalovaná v Košariskách expozícia, ktorá nesie názov ‘Milan Rastislav Štefánik. Generál – Osloboditeľ’. Je sprístupnená druhú sezónu. Stvárnením a obsahovou náplňou expozícia vizualizuje nielen významné životné etapy štátnika a diplomata, ale predstavuje ho aj ako znalca umenia, človeka mnohopočetných záľub, ako Slováka srdcom vždy hrdého na svoj pôvod, národ, ktorému ostal verný v diele i myšlienkach,” informovala riaditeľka múzea.

Expozícia autorov v zložení Radoslav Ragač, Branislav Panis, Miloslav Čaplovič ponúka množstvo doposiaľ nevystavovaných zbierkových predmetov a prvky modernej múzejnej prezentácie. “Prostredníctvom viac ako 400 kusov historických artefaktov z rôznych fondových inštitúcií na Slovensku rozpráva životný príbeh Štefánika zrozumiteľne a citlivo. Počas prehliadky expozície sa návštevník vráti v čase a priestore – ocitne sa pod hviezdnou oblohou na južnej pologuli, v Štefánikovom byte v Paríži, v jeho pracovni v Meudone a stane sa svedkom rozhovoru troch významných štátnikov, ktorí sa podieľali na vzniku Československa. V závere sa pozornosť venuje aj zložitému osudu Štefánikovej pamiatky,” doplnila Petráková.