Domáce Politika Parlamentné voľby

OĽaNO reaguje na dohodu KDH s PS a Spolu. Až čas ukáže, či to prinesie ovocie

OĽaNO: Až čas ukáže, či dohoda KDH s PS a Spolu prinesie ovocie Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Až čas ukáže, či dohoda, ktorú dnes podpísali mimoparlamentné strany Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Progresívne Slovensko (PS) a Spolu-občianska demokracia, prinesie ovocie. Myslí si to hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorého reakciu agentúre SITA poskytol hovorca Matúš Bystriansky.

 

“Cieľom hnutia OĽaNO je vláda bez Smeru, SNS a ĽSNS. Všetko, čo prispeje k tomu, aby po parlamentných voľbách nevládla ani jedna z týchto strán, je pre Slovensko prínosom,” uviedlo hnutie v stanovisku. OĽaNO sa už dlhodobo snaží o spoluprácu a spájanie demokratickej opozície. “Jediné, čo požadujeme, je nulová tolerancia korupcie predstaviteľov týchto strán. Nebudeme nikdy ticho, ak vznikne akékoľvek podozrenie z korupcie. Na to sa ľudia na Slovensku môžu spoľahnúť,” uzatvára OĽaNO.

Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu dnes podpísala dohodu o predvolebnej spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia všetkých troch strán. Lídri Alojz Hlina (KDH), Miroslav Beblavý (Spolu) aj Michal Truban (PS) sa zhodli, že má zmysel rokovať o spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, do ktorých zostáva osem mesiacov. Podľa Beblavého treba Slovensko posunúť vpred. Spoločne chcú riešiť problémy v školstve či zdravotníctve.

V kampani nebudú na seba útočiť

V dohode sa zaväzujú, že na seba nebudú v kampani útočiť a že budú viesť konštruktívny dialóg s cieľom nájsť programové prieniky. Nevylúčili, že k dohode môžu pristúpiť aj iné opozičné strany. „Naším cieľom je zvýšiť šancu, že na Slovensku po roku 2020 vznikne pevná a výkonná vláda, ktorá výrazne zlepší kvalitu spravovania štátu, úroveň služieb občanom a štýl politiky na Slovensku,“ priblížil ciele dohody Beblavý.

Strana Sloboda a Solidarita už koncom júna deklarovala, že do parlamentných volieb pôjde samostatne. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vtedy vyhlásil, že ak sa nová strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí spojí s už existujúcimi stranami Progresívne Slovensko a Spolu, tak takýto trojblok môže mať zmysel. “Ak sa nespoja, bude to rozbíjanie opozície,” uviedol.