Politika Domáce Parlamentné voľby

OĽaNO s Kresťanskou úniou ponúkli KDH polovicu miest na kandidátke. Hlina to odmietol

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s Kresťanskou úniou ponúkajú Kresťanskodemokratickému hnutiu (KDH) polovicu miest na kandidátke do parlamentných volieb 2020. Na dnešnej tlačovej besede to uviedli lídri oboch strán Igor Matovič a Anna Záborská. V utorok spoločne oznámili, že na kandidačnej listine OĽaNO do parlamentných volieb bude Kresťanská únia, ktorá dostane 15 miest.

 

Matovič rovnako ponúkol KDH možnosť mať vlastný program. Zároveň bude môcť po voľbách KDH vytvoriť v parlamente vlastný poslanecký klub. „Tretie miesto na kandidátke ponúkame predsedovi Alojzovi Hlinovi s tým, že pred ním nebude žiadny iný aktívny politik. Ja by som bol posledný a pani Záborská štvrtá. Ponuka expiruje 17. novembra,“ povedal líder OĽaNO. Ponuka pre KDH neprichádza podľa Matoviča preto, že sa bojí o budúcnosť OĽaNO. Nižšie preferencie môžu podľa neho znamenať to, že sa ľudia v prieskume hanbia povedať, že „budú voliť blázna Matoviča“.

Podľa Záborskej musia mať kresťania silné zastúpenie v parlamente. Tvrdí, že kresťanské parlamentné strany vždy stáli na dobrej strane a dokázali potlačiť svoje záujmy v prospech Slovenska. „V utorok sme KDH pozvali k rokovaciemu stolu. Sama som mu odovzdala pozvánku, ale dodnes neprišla odpoveď,“ uviedla s tým, že v sobotu bude KDH rozhodovať o svojej kandidátke.

OĽaNO i KDH mali v poslednom októbrovom prieskume agentúry AKO preferencie tesne nad hranicou potrebnou na vstup do parlamentu. Hnutiu OĽaNO namerali podporu 5,8 percenta rozhodnutých voličov, KDH malo 5,6 percenta.

Firma predsedu

Predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina odmieta spájanie sa s opozičným hnutím OĽaNO a mimoparlamentnou stranou KÚ. “KDH je tridsaťročná strana. Nemôže sa spojiť so stranou, ktorá je vlastne firmou jej predsedu. KDH je členom EPP (Európska ľudová strana, pozn. TASR), nemôže sa spojiť so stranou, ktorá má štyroch členov. A ani so stranou, ktorá bola tesne pred eurovoľbami kúpená,” napísal Hlina na sociálnej sieti, pričom smeroval k tomu, že Anna Záborská z KÚ svoju stranu kúpila. “Dnes sú v politickom priestore traja politici, ktorí nezakladali stranu poctivo, ale ‘oklamali demokraciu’ cez kúpenie inej strany. Sú to páni Kollár a Harabin a pani Záborská,” skonštatoval šéf KDH.

Hlina pripomenul, že Igor Matovič (OĽaNO) zaútočil na kresťanských demokratov opäť tesne pred Radou KDH, ktorá má byť v sobotu (26. 10.) vo Zvolene. Na nej má KDH schváliť volebný program. “Zničiť KDH chcel Matovič už dávno, dnes už má aj spojencov. Stará garda, ktorá parazitovala na KDH, zacítila šancu pomstiť sa za odstavenie od koryta a dokonca ešte spriada plány, že na ruinách KDH postavia novú stranu, ktorá by im zase dlhé roky slúžila,” dodal Hlina.