Kauzy Domáce Top

ONLINE Zsuzsová prekvapila. Na pojednávania v kauze vraždy už chodiť nechce

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Emócie, tvrdé slová aj nečakané momenty. Prvý deň hlavného pojednávania sa niesol v znamení priznania a taktík obhajoby. Senát vypočul všetkých obžalovaných a aj dvoch svedkov – sestru a bývalú manželku zavraždeného Petra Molnára. Zatiaľ čo Miroslav Marček sa priznal k dvom vraždám a detailne ich opísal, ostatní obžalovaní vypovedali len krátko a svoju účasť na vražde Jána Kuciaka odmietli. Rovnako tak odmietli odpovedať na otázky obhajcov, prokurátorov aj splnomocnencov poškodených. Tomáš Szabó odmietol aj účasť na vražde podnikateľa Petra Molnára. Senát pod vedením Ruženy Sabovej nasadil rýchle tempo, včera sa pojednávalo do večerných hodín a zrejme to tak bude aj dnes. Očakáva sa výpoveď siedmich svedkov, okrem iných Zoltána Andruskóa. 

 

Pojednávací deň na dnes končí a s ním aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

18:40 – Pojednávanie na dnes končí. Na záver Zsuzsová žiada, aby sa ďalšie pojednávania konali v jej neprítomnosti a to s výnimkou dňa, kedy sa budú môcť konfrontovať obžalovaní.

18:32 – Na záver sa bude čítať výpoveď sestry Jána Kuciaka. Tá sa necíti dobre, jej výpoveď sa preto len číta. “Nevedeli sme sa im dovolať, dohodli sme sa, že sa tam pôjdem pozrieť. Keď sme tam prišli, boli tam už policajti,” píše sa.

18:30 – Kočner si myslí, že Andruskó vypovedá tak, ako to vyhovuje orgánom činným v trestnom konaní. Lipšic aj Kvasica ho považujú za dôveryhodnú.

18:18 – Podľa Zsuzsovej je Andruskóova výpoveď účelová. Poukazuje na rozpory v Andruskóovej výpovedi z prípravného konania.

18:07 – Kočner sa spýtal Andruskóa na kauzu zmenky. Sudkyňa nepripustila otázku, z Kočnerovych slov ale vyplýva, že mala Zsuzsová spomenúť Andruskóovi že Daniel Lipšic mal vziať úplatok od  Markízy. Svedok povedal, že sa k tejto veci ešte v budúcnosti vyjadrí v inej výpovedi.

17:53 – Prokurátor navrhuje, aby bol svedok konfrontovaný s dôkazom. Ide o výsledok znaleckého skúmania. Sú to fotografie, ktoré by mali pochádzať zo sledovania Jána Kuciaka. Tieto fotky ukázala Zsuszová Andruskóovi a on ich následne ukázal Szabóovi a Marčekovi. Prokurátor ich ukázal svedkovi a ten niekoľko z nich spoznal.

17:33 – Pýtajú sa splnomocnenci poškodených. Podľa Andruskóa je Tomáš Szabó chladnokrvný. Podľa neho na lodiach strieľal ľudí.

17:27 – Andruskó poctivo odpovedá na každú otázku, ide do detailov. Stále opakuje, že bol do celej veci dotlačený. “Som rád, že policajti mi zaklopali na dvere, som rád, že som tu,” tvrdí.

Kočnerove známosti

17:14 – “Opíšte moje vzťahy s politikmi,” hovorí Kočner Andruskóovi. “Kamarátili sme sa, keď trebalo niečo vybaviť, tak sa vybavilo,” opisuje Andruskó. Svedok naznačuje, že Zsuzsová nebola za vraždu Basternáka z Hurbanova odsúdená, pretože sa poznala s Kočnerom.

17:08 – Pýta sa Kočner. Zaujímajú ho finančné problémy človeka, ktorý mu predal zbraň. Mal to byť Andruskóov priateľ. Kočnera zaujímalo, či by jeho finančné problémy vyriešil predaj zbrane za pár stoviek eur. Andruskó totiž tvrdil, že sprostredkoval tento obchod medzi Szabóom a jeho priateľom, aby mu pomohol z ťažkej situácii.

16:56 – “Poznáte Petra Tótha?” pýta sa Para. Podľa Andruskóa raz Tóth a Zsuzsová boli v jeho reštaurácii, ale tesne sa minuli a len si podali ruky. Tvrdí, že mal po stretnutí pocit, že ho začali sledovať. Exsiskár mal prísť za ním, aby ho “ubezpečili, že všetko ide ďalej”. Tóth mal vraj tiež mať dôležitú úlohu v strane Cieľ.

16:48 – Obhajca Kočnera Marek Para sa pýta, kde skončilo 20-tisíc eur, ktoré dostal ako zálohu za objednávku vraždy prokurátora Žilinku. Andruskó vysvetľuje, že to súvisí s inou trestnou vecou. Para sa ho pýta, prečo si z 50-tisíc eur za vraždu Kuciaka nenechal viac peňazí. “Ja som s tým nikdy nechcel mať, ja som bol vydieraný, tlačený,” opakuje Andruskó.

16:43 –  Obhajcov zaujímalo, aký bol vzťah medzi Kočnerom a Zsuzsovou. “Zsuzsová mi najskôr tvrdila, že sú milenci. Potom som zistil, že preňho pracovala, napríklad odpovedala za tú stránku Na pranieri,” hovorí. “Ale jednoznačne bola doňho zamilovaná,” tvrdí Andruskó.

16:40 – “Informácie sme mali do poslednej chvíle, vedeli sme o talianskej stope, o tom, že Martina Kušnírová nepovolila nejakú stavbu na východe. Posledné, čo som počul bolo, že zadržali nejakú malú dodávku. To bola Tomášova,” tvrdí Andruskó.

16:32 – Zsuzsovej právnička sa pýta, či Andruskó pozná Mariána Markoviča, bývalého priateľa Zsuzsovej. Andruskó odpovedá, že spolu mali len firemný biznis.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

16:28 – V mene Zsuzsovej sa pýtajú jej právni zástupcovia. Obhajkyňa sa ho pýta na Zsuzsovej vzťahy s mužmi. “Viem, že mala vzťah s Borisom Kollárom, od neho aj dostala Mercedes. Potom s pánom Kočnerom, toho až do konca nazývala “drahý”, po maďarsky “dragam”,” hovorí Andruskó.

16:19 – Po prestávke by mali nasledovať otázky obžalovaných, obhajcov a splnomocnencov poškodených. “Konečne sa mi pozeráš do očí ty klamár jeden, tak ti dám aj otázky,” hovorí Tomáš Szabó. Pýta sa ho na to, či si od neho niekedy požičal peniaze, na akom aute boli vo Veľkej Mači a podobne. Hoci Szabó včera tvrdil, že mali Kuciaka iba zbiť, jeho otázky tam vôbec nesmerovali. Včera tvrdil, že vo Veľkej Mači boli len dvakrát kvôli kúpe motorky a raz v deň vraždy – tvrdí ale, že Marček šiel Kuciaka zbiť a už ho našiel mŕtveho.

15:43 – “Presne mi opísala vzťahy medzi Kočnerom a pánom Gašparom, Ficom, Glváčom, Kaliňákom,” menuje Andruskó. Tvrdí, že kedysi navrhol Zsuzsovej, aby spolu založili firmu a podnikali s Kočnerom. Sudkyňa následne vyhlásila prestávku, keď Kočnera vyvádzali z pojednávacej miestnosti, smial sa.