Politika Domáce Prezidentské voľby Top

ONLINE Boj o prezidentský palác ide do finále. Prvá veľká debata otvorila domáce aj zahraničné témy

Zdroj Glob.sk/ Dávid Duducz

BRATISLAVA – Predvolebné debaty štartujú. Postupne sa predstavia kandidáti s najnižšími preferenciami až po tie najvyššie. Dnes sa v súboji v TV Markíza za jeden stôl posadilo päť prezidentských kandidátov s najnižšími preferenciami. Debata sa týkala dôležitých tém, ako je vplyv prezidenta na politiku či chod štátu. Rovnako mohli kandidáti prezentovať a priblížiť svoje posolstvo občanom. 

 

14:02 Diskusia s kandidátmi je na konci. Kovačič sa poďakoval jej aktérom, rozlúčil sa s divákmi a pozval ich na zajtrajšie pokračovanie predvolebných debát s ďalšími prezidentskými kandidátmi. ,,Zatiaľ vám prajem ešte príjemný zvyšok piatkového popoludnia.”

14:01 ,,Ponúkam vám mladosť, kreativitu a nové dynamické myslenie. Chcem slúžiť našej vlasti, chcem slúžiť vám. Vždy budem človek, ktorý bude ochraňovať a presadzovať slovenské národné záujmy doma, ale aj v zahraničí. Slováci Slovákom,” vyhlásil počas svojej záverečnej prezentácie Švec.

14:00 Tauchmannová by svojim pôsobením vo funkcii chcela, ,,aby sa zmenilo morálne nastavenie Slovenska. Morálka je základom všetkého a pravda je pilierom morálky. Bolo by treba, aby naše zákony boli jednoduché, transparentné, aby boli nastavené pre všetkých rovnako a aby tieto zákony platili pre všetkých. Treba zabezpečiť, aby sme ich radi dodržiavali a nesnažili sa ich obchádzať”.

13:59 ,,Keď si oligarchovia aj skorumpované médiá a mimovládky myslia, že tu donekonečna môžu šíriť lži, špiniť a urážať ľudí, mali by sa mať na pozore, že toto raz skončí, že beztrestnosť skončí a príde aj na nich čas. A ten deň je tu skôr, ako si sami myslia. Limity ľudí, trpezlivosť ľudí už dosiahla svoje hranice,” povedal počas svojej minúty Daňo.

13:58 Zábojník počas svojej prezentácie na záver zdôraznil, že ,,som nezávislý, bez straníckej príslušnosti, bez oligarchov, bez politických strán, mám jedine vás a vy máte mňa. Nikto nemá odomňa diaľkový ovládač, nikto mi nemôže dať chomút na hlavu. To, čo som vám sľúbil, to sa budem snažiť presadzovať”.

13:57 Zuzula počas svojej minúty skonštatoval, ,,Chcem sa stať prezidentom pre prosperujúce Slovensko, ale prosperujúce v tom zmysle, že prosperita sa bude týkať čestných ľudí nie zlodejov a vagabundov. Opieram sa o vašu voličskú podporu”.

13:56 Prezidenti dostali 60 sekúnd na svoju prezentáciu.

13:55 Švec na otázku, kde by býval on, skonštatoval, že ,,doma”.

13:54 Zuzula na otázku, kde by ako prezident býval povedal, že ,,táto otázka nie je mojou prioritou. Skôr si myslím, že dôstojné podmienky na bývanie by mali mať občania Slovenskej republiky”.

13:52 Zábojník na otázku, koho by zamestnal v prezidentskom paláci odpovedal vyhýbavo. ,,Ako zamestnanca to určite nepoviem, pretože by mu škodili.”

13:50 Na otázku, kto bol podľa Tauchmannovej najlepší slovenský premiér, povedala jasne: ,,Podľa mňa ešte len čakáme na najlepšieho premiéra. Zrejme pani Radičová, len nemala veľa času, aby ukázala, čo v nej je.”

13:47 Kovačič dal priestor Daňovi. Ten opäť kritizoval televíziu. ,,Máte skreslené vnímanie sveta.”

13:45 Švec hovoril o tom, že treba rešpektovať kompetencie prezidenta. Pretože prezident nemá veľké kompetencie, on má vyvíjať skôr tlak. ,,Ja nemám program, pretože prezident má mať víziu na 10-15 rokov. Niekedy žasnem nad tým, že niektorí kandidáti hovoria o sľuboch, akoby kandidovali do parlamentu.”

13:41 Na otázku koho by vymenovala Tauchmannová za ústavných sudcov povedala, že ,,nepoznám všetkých aktuálnych kandidátov”. Spomenula iba jedno meno ,,pani Pfundtner”.

Zdroj: markiza.sk

13:35 Zuzula sa vyjadril k menovaniu ústavných sudcov. Zuzula si myslí, že by to mal urobiť Kiska. Kovačič sa Zuzulu ale spýtal, že ak by sa stal prezidentom on, či by vymenoval Radoslava Procházku za ústavného sudcu. ,,Nemal by som problém vymenovať ho za ústavného sudcu a jeho istá politická nešikovnosť nie je dôvodom na nevymenovanie.” Vymenoval by ho preto, lebo to umožňujú súčasné zákony, ale na druhej strane je toho názoru, že ,,špičkoví politici by nemali byť ústavnými sudcami, ale predovšetkým ľudia s právnou praxou”.

13:30 Daňo útočil na televíziu Markíza, že šíria klamstvá a tiež aj na Kovačiča, ktorý je podľa neho ovplyvnený svojou manželkou. Kovačič napokon hovoril o Daňovom programe, v ktorom uviedol, že Daňo by na prvú zahraničnú cestu išiel do Spojených štátov, Ruska a Vatikánu. Povedal, že do Spojených štátov by išiel preto, ,,aby sme ukázali Trumpovi, aká je tu chudoba”. Do Ruska kvôli dobrým vzťahom s Putinom a do Vatikánu, ,,aby pápež požehnal tomu, keď ja budem prezidentom”. Daňo tiež hovoril o tom, že novinárom by neumožnil cestovať na zahraničné cesty vládnym špeciálom. Mali by lietať komerčnými letmi a platiť si ich.

13:25 Debata sa posunula k ďalšej téme a tou je bezpečnosť. ,,Som za to, aby sme pomáhali v tretích krajinách sveta,” povedal Zábojník.

13:21 Tauchmannová v programe v oblasti zahraničnej politiky spomenula iba jednu vetu. Na margo toho dodala, že ,,je dôležitá spolupráca mocností, aby sme bojovali proti terorizmu”.

13:19 Švec hovorí, že treba vystúpiť z NATO. ,,Z dlhodobého hľadiska si neprajem, aby Slovenská republika bola súčasťou paktu NATO.”

13:16 Zuzula je zástancom NATO. ,,Nevidím dôvod, aby sme tento systém narúšali.” Dodal, že ho považuje za optimálny a bezpečný. Je za to, aby si Slovensko plnilo záväzky a dávalo 2% z HDP na obranu. ,,Do NATO sme vstupovali dobrovoľne.”

13:14 Róbert Švec na úvod rozprával o nežnej revolúcii, ale aj o optimalizovaní niektorých ľudí. ,,Takýto ľudia, ktorí idú proti národným záujmov, nemôžu byť v pozícii ústavných činiteľov.”

13:12 Kovačič pripomenul Martinovi Daňovi jeho podnikateľskú minulosť, ktorá hovorí, že dlží niekoľko stotisíc eur. Na otázku, koľko dlží, Daňo odpovedal, ,,nula”. Trvá na tom, že nie je dlžníkom.

13:08 Tauchamnnová sa vyjadrila k téme domácich výrobkov, ktorá rezonuje v spoločnosti. Ďalší kandidát Zuzula je predsedom Slovenskej konzervatívnej strany. Kovačiča zaujímalo, či bude strana kandidovať v eurovoľbách. ,,Slovenská konzervatívna strana už kandiduje v eurovoľbách. Máme svojich kandidátov,” povedal Zuzula.

13:05 Kovačiča zaujímalo, či je Vladimír Mečiar Zábojníkovou inšpiráciou. ,,Nikto mi nie je inšpiráciou, inšpiráciou sú mi občania,” zdôraznil Zábojník.

13:03 Juraj Zábojník na začiatok poprial všetkým ženám všetko najlepšie k MDŽ.

13:00 Michal Kovačič privítal prvých kandidátov na prezidenta, zároveň jednotlivo každého z nich predstavil.

V prvej diskusii sa stretli spolu Martin Daňo, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Od dnes až do nedele TV Markíza odvysiela tri predvolebné diskusné relácie, v ktorých sa postupne vystriedajú všetci kandidáti na prezidenta. Do diskusných skupín sú zoradení na základe prieskumov verejnej mienky. Každému z kandidátov bude určený rovnaký časový priestor. Na záver diskusie budú môcť počas jednej minúty samostatne prezentovať svoje posolstvo občanom. Moderátorom diskusných relácií je Michal Kovačič.

 

Galéria
Martin Daňo. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Kandidát Róbert Švec. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Kandidátka Bohumila Tauchmannová. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Kandidát Juraj Zábojník. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Kandidát Ivan Zuzula. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
navigate_before
navigate_next