Domáce Politika Spoločnosť Top

ONLINE Bratislavu zaplavili protestujúci. Pred Úradom vlády to vrie, k slovu sa dostal slzný plyn

Protestujúci sú zhromaždení aj pred Prezidentským palácom. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – (Petra Holla / Redakcia / TASR) V deň, keď si spoločne s Českou republikou pripomíname 31. výročie Nežnej revolúcie, vyšli do ulíc nášho hlavného mesta davy ľudí. Protestným zhromaždením chcú vyjadriť svoju nespokojnosť s aktuálnou vládou Igora Matoviča a spôsobom, akým rieši súčasnú pandémiu koronavírusu. Akcie sa konajú napriek pretrvávajúcemu núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa. Plno je pred Prezidentským palácom aj Úradom vlády. Situáciu budeme pre vás priamo na mieste sledovať online.

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste priebeh dnešných protestov sledovali spolu s nami. 

19:11 Demonštranti sa pomaly rozchádzajú, zišli od parlamentu. Pred Hodžovým námestím je už len hŕstka ľudí, ktorí pôsobia byť pod vplyvom alkoholom a vykrikujú po iných. Fotia si transparenty pred palácom.

18:56 Ako informoval Denník N, na konci protestu sa niekoľko demonštrantov pokúsilo dostať do parlamentu a zaútočilo na policajtov. Jedného z nich policajti zadržali.

18:50 Na Hodžovom námestí sa  dav rozpustil. Pred prezidentským palácom však ostali zapálené sviečky aj mnoho transparentov a palácov povešaných na bráne.

Zdroj: Glob.sk

18:41 Veľká čas protestujúcich, najmä tých, ktorí sa správajú agresívnejšie, sa presúva pred parlament. Tam je ďalšie protestné zhromaždenie.

18:20 Niekto z davu hodil do policajtov dymovnicu.

18:11 Situácia pred Úradom vlády sa stupňuje. Prišlo ku konfliktu medzi policajtmi a účastníkom protestu. Muž preliezol zátarasy, načo ho policajti spacifikovali a odvliekli preč. Ľudia začínajú byť agresívni a vyvolávajú konflikty s prítomnými policajtmi.

17:48 Časť ľudí pred Úradom vlády žiada, aby boli protesty násilnejšie, iní zasa chcú iba v pokoji vyjadriť svoj nesúhlas.

17:44 Ľudí vyzývajú, aby sa presunuli aj na Bratislavský hrad. Pred parlamentom sú zhromaždení tiež stovky demonštrantov. Vybuchujú tam petardy.

17:39 Agresivita pred Úradom vlády sa stupňuje. Policajné zložky použili slzný plyn. Ľudia do mužov zákona následne hádzali rôzne predmety a skandovali “Slúžite mafii.” Dav sa snaží zbúrať zátarasy pred Úradom vlády. Niekto hodil do policajtov plechovku s pivom.

17:30 Námestie slobody je plné ľudí. Dav skanduje “Slovensko si nedáme.”

17:21 Pred Úradom vlády sa ozýva skandovanie, protestujúci provokujú policajné zložky, ktoré chránia Úrad vlády. Prichádzajú ďalší ťažkoodenci. Ľudia si z policajtov robia posmešky.

17:11 Dav sa pohol späť pred Úrad vlády. Namierené tam majú aj ultras.

17:06 “Pre organizáciu protestov v centre mesta je uzavreté Hodžovo námestie a trolejbusy a autobusy premávajú po odklonových trasách. Po Štefánikovej a na Palisádoch MHD nepremáva,” informuje dopravný podnik na Facebooku. Zverejnil aj zoznam odklonených liniek.

17:04 Pred Úradom vlády stále stoja ťažkoodenci. Ľudia na nich kričia “Prilby dolu.” 

17:03 Situácia pred Úradom vlády sa nateraz upokojila. Veľa ľudí sa odtiaľ presunulo práve pred palác, alebo pendluje medzi oboma námestiami.

16:59 “Poslanca ĽS Naše Slovensko Andreja Medveckého práve zobrali policajné korytnačky priamo pred prezidentským palácom,” uviedol predseda ĽSNS Marian Kotleba na sociálnej sieti Facebook. Kotleba v týchto chvíľach reční pred Prezidentským palácom.

16:48 S príhovorom pred palácom vystúpil aj predseda KSS Jozef Hrdlička.

16:43 Dav na Hodžovom námestí sa neustále zväčšuje, prichádzajú noví a noví ľudia.

16:40 Uzavreté sú všetky cesty v blízkosti Hodžovho námestia.

Zdroj: Glob.sk

16:35 Pred prezidentským palácom je atmosféra o niečo pokojnejšia, ako bola pred Úradom vlády. Policajti na situáciu iba prihliadajú z bočnej ulice.

16:32 Pred prezidentským palácom sú kotlebovci a aj futbaloví ultras. K davu sa prihovoril kotlebovec Milan Mazurek, ktorí burcoval ľudí. Ultras sa v dave dajú rozpoznať podľa toho, že majú nasadené kukli a masky s kostrami či lebkami.

16:30 Dav tvoria prevažne mladí, respektíve ľudia v stredných rokoch, ale nájdu sa aj dôchodcovia či deti. Záchranári už museli ošetriť staršiu pani, ktorá zrejme spadla.

Účastníkom protestu sú rozdávané nálepky s nápisom “Netestovaný”. Zdroj: Glob.sk

16:20 Na Štefánikovej ulici odklonili dopravu. Ľudia v dave skandujú “Poďme na cestu.”

16:08 Pred prezidentským palácom je aj Štefan Harabin. Povzbudzuje protestujúcich a vysvetľuje im veci súvisiace s právom.

Zdroj: Glob.sk

16:01 Predseda vlády Igor Matovič uverejnil status na sociálnej sieti Facebook. “Dnes námestia ovládnu iní ľudia. Roky im odkaz Novembra bol úplne ukradnutý … ba práve naopak, v príkrom rozpore s jeho odkazom, jeho hodnoty ničili,” píše. “Nie, nebojme sa o November. Dnešný deň nie je jeho pohrebom, je len budíčkom. Budíčkom, aby sme si o to viac uvedomili, že jeho hodnoty musíme neustále chrániť a deťom vysvetľovať. Aby pochopili, že sloboda bez zodpovednosti je len ilúzia slobody. Aby pochopili, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii, ktorú dnes budeme vidieť v uliciach v bagandžách mašírovať,” tvrdí premiér.

15:55 Dav pred Úradom vlády hádže do príslušníkov ozbrojených zložiek rôzne predmety. Policajti ich zatiaľ upozorňujú, aby neprovokovali. Situácia eskaluje. Dav sa masovo presúva pred Prezidentský palác.

Zdroj: Glob.sk

15:48 Ľudia hádzali do policajtov kamene. Futbaloví hooligans ľudí vyzývajú, aby zablokovali dopravu. Presúvajú sa z Námestia slobody pred prezidentský palác.

Zdroj: Glob.sk

15:38 Policajti začali postupovať smerom k ľuďom. Tých to ešte viac rozvášnilo. Napätie sa stupňuje.

Zdroj: Glob.sk

15:34 Protestujúci držia tiež transparent s nápisom “Rúško je symbol novej totality.” Na verejnosti platí povinnosť mať rúškom alebo šatkou prekryté ústa aj nos. Napriek tomu, že na námestí sú davy ľudí, väčšina z nich rúška nemá.

15:32 Pred Úrad vlády dorazili futbaloví “hooligans.”

15:27 Situácia pred Úradom vlády sa vyostruje. Polícia nasadila ťažkoodencov. Ľudia sú čoraz agresívnejší. Vykrikujú heslá ako “policajný štát” a “vlastizrada”

15:12 Robert Fico má spolu s ďalšími poslancami pred NR SR brífing. V úvode zaspievali štátnu hymnu. “Stretli sme sa pred sochou Alexandra Dubčeka, pretože ho považujeme za symbol novembra ´89,” povedal Fico.  “Blahoželám Slovensku k významnému štátnemu sviatku,” uviedol. Ako doplnil, aktuálne Slováci žijú v zvláštnej dobe. “My sme si mysleli po voľbách, že to bude iba súboj o sociálny štát. Ale oklamali sme sa, pretože vidíme, že dnes rovnocenne so sociálnym štátom musíme bojovať za základné veci, ktoré sa týkajú slobody, demokracie a právneho štátu.” Dodal, že ako bývalý premiér sa hlási k chybám, ktoré urobil a za ne sa ospravedlňuje. “Moje vlády nikdy neurobili žiaden prehrešok proti demokracii a právnemu štátu,” vyhlásil. Zároveň poznamenal, že namiesto toho, aby politici počas 17. novembra vítali ľudí, že prišli von, tak ich vítajú policajnými manévrami a zákazmi. Pýta sa, či je to oslava štátneho sviatku. “Demokracia je niečo, čo má svoje pravidlá. Demokracia nemôže byť anarchia,” tvrdí Fico.Ľuďom odkázal, že keď chcú, tak sa k protestom v meste môžu pripojiť, avšak majú zachovať pokoj.

15:09 Pre Úradom vlády vypukli prvé nepokoje. Ľudia kričia, vybuchujú petardy. Mnohí účastníci protestu sú na pohľad pod vplyvom alkoholu. Vulgárne nadávajú na vládu aj na osobu premiéra Igora Matoviča.

15:06 Ľudia pred Úradom vlády kričia heslá ako “Odstúpiť” a “Hanba”. Policajti, ktorí strážia pred Úradom vlády zatiaľ na akciu iba dohliadajú, proti ľuďom nijako nezakročili. Niektorí si priniesli aj zvončeky, mnohí mávajú vlajkami.

Zdroj: Glob.sk

15:00 Ľudia sa zhromažďujú vo viacerých častiach Bratislavy. Väčšia skupina je na Námestí Alexandra Dubčeka pred parlamentom, kde si chcú pamiatku 17. novembra uctiť predstavitelia strany Smer-SD. Davy ľudí sa tiež presúvajú z bratislavskej hlavnej stanici smerom do mesta. Protestujúci sú pred Úradom vlády aj Prezidentským palácom.

Zdroj: Glob.sk

V Bratislave sú dnes naplánované viaceré protestné a občianske zhromaždenia. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO)ešte včera vyzval ľudí, aby zvážili svoju účasť na týchto zhromaždeniach. Upozornil, že sa na nich môžu zúčastniť aj ľudia, ktorým ide len o to, aby sa pobili, ničili majetok či ohrozovali životy druhých ľudí. “Zákaz zhromažďovania ani núdzový stav tu nebol zavedený preto, aby si tu niekto nemohol vyjadriť svoj názor,” podotkol Mikulec. Vláda robí podľa neho všetko preto, aby spomalila šírenie nového koronavírusu a chránila zdravie obyvateľov. Dočasný policajný prezident Peter Kovařík dôrazne vyzval ľudí, aby sa s policajtmi nebili. Pripomenul, že v čase núdzového stavu sú tresty za útok na verejného činiteľa 12 až 25 rokov odňatia slobody. “Nemôžeme dovoliť, aby sa nám to zvrhlo do násilia, aby sa nám to zvrhlo do ulíc,” poznamenal.