Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Pellegriniho dnes odvolávať nebudú. Aj kvôli Beblavému

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Facka pre opozíciu. Dnešná mimoriadna schôdza, na ktorej chceli opoziční poslanci vysloviť nedôveru Petrovi Pellegrinimu, nebola otvorená. V sále totiž nebolo prítomných dostatočne veľa poslancov a Národná rada preto nebola uznášania schopná. 

 

12:41 – Z koalície sa prezentovali iba traja poslanci. Aby sa mohla otvoriť schôdza, musela by byť prítomná prakticky celá opozícia.

12:33 – Z poslancov, korí sa pod zvolanie mimoriadnej schôdze podpísali, neboli pri prvom hlasovaní štyria. Chýbal Peter Osuský, ktorý je na zahraničnej pracovnej ceste, Boris Kollár, Milan Krajniak aj Ján Budaj. Posledný menovaný sa prezentoval v druhom hlasovaní, tam však chýbalo poslancov ešte viac.

12:22 – Vyhlásenie mala aj strana SaS.  Predseda strany Richard Sulík vyhlásil, že sa koalícia “bojí” odvolávania a preto schôdzu neotvorili. Podľa neho je povinnosťou všetkých opozičných poslancov v pondelok prísť aby sa schôdza mohla riadne otvoriť.

SaS vyzvala opozičných politikov, aby v pondelok prišli na mimoriadnu schôdzu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:41 – Poslankyňa SaS Jana Cigániková kritizuje  na sociálnej sieti “nových politikov”. Prvý pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze totiž neprešiel len tesne, prítomných bolo 68 poslancov. Na otvorenie bolo potrebných 76 hlasov. Z opozície neboli v sále napríklad Miroslav Beblavý alebo Boris Kollár. Pri prvom hlasovaní nebol prítomný ani Ján Budaj, ktorý na tlačovej besede s Igorom Matovičom tvrdil opak.

11:31 – Premiér je podľa Matoviča plne zodpovedný za to, že na Slovensku vyrástol Marian Kočner. “Znásilnili Ústavu,” povedal.

11:28 – “Boja sa mimoriadnej schôdze,” povedal vo vyhlásení opozície Igor Matovič. Podľa Matoviča dnes premiér klamal. Podľa neho vládna koalícia neposkytla dostatok hlasov opozícii a preto nemohla byť schôdza otvorená.

11:20 – Po neotvorení schôdze mali vyhlásenie premiér spolu s predsedom parlamentu. Peter Pellegrini povedal, že sa na pondelok teší. “S poslancami, ktorí zvolali mimoriadnu schôdzu, si máme čo povedať,” povedal premiér. Andrej Danko upriamil pozornosť na fakt, že v sále neboli prítomní poslanci, ktorí sa podpísali pod zvolanie mimoriadnej schôdze. “Boris Kollár si niekde v zahraničí užíva život,” uviedol predseda parlamentu. Obaja ústavní činitelia spoločne vyzvali opozičných poslancov, aby sa pondelňajšej schôdze zúčastnili v plnom počte.

10:48 – Mimoriadna schôdza dnes nebude. Koalícia zablokovala otvorenie a Andrej Danko preložil začiatok na pondelok o 13:00.

Schôdzu sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:43 – Druhý pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze spravia poslanci už čoskoro. Začínajú sa schádzať v sále.

10:21 – Koalícia zablokovala prvé otvorenie schôdze. Hoci poslanci v sále boli, neprezentovali sa. Tento akt sa môže zopakovať, ak to nevyjde, schôdza sa dnes neotvorí vôbec. Podobný scenár nastal pri pokuse odvolať ministra dopravy Árpáda Érseka. Andrej Danko vtedy schôdzu preložil na ďalší deň.

10:14 – Schôdzu sa nepodarilo otvoriť, pretože v sále nebolo prítomných dostatočne veľa poslancov. Andrej Danko preto neotvoril schôdzu. Opäť to skúsi o pol hodiny.

10:12 – V sále je prítomný už aj predseda vlády Peter Pellegrini. Podporiť ho prišli aj všetci ministri.

Ministri prišli podporiť predsedu vlády. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:58 – Mimoriadna schôdza by sa mala začať o 10:15.

9:33 – Poslanci sú v dobrej nálade. Prítomných je ich dosť, Národná rada je teda uznášania schopná. Andrej Danko otvoril 47. schôdzu, nasledovať bude najskôr bežná agenda, odvolávanie Pellegriniho príde na rad neskôr. Poslanci idú menovať náhradníkov na zaniknuté alebo neuplatňované mandáty.

9:25 – V rokovacej sále NR SR sa začínajú schádzať poslanci. Dnešný deň je po prázdninách prvým rokovacím dňom. Niektorí poslanci sa medzi sebou vítajú, podávajú si ruky alebo sa dokonca objímajú. Samotný premiér Peter Pellegrini zatiaľ v sále nie je.

9:21 – Pred malou chvíľou mali mimoparlamentné strany KDH, PS/SPOLU a Za ľudí tlačový brífing, kde hovorili, že dozrel čas na výmenu vlády. Podľa nich dôvody na odvolanie premiéra existujú ale zmena príde až po voľbách.

Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo dokopy 32 opozičných poslancov. Zástupcov na podpisovom hárku mala SaS, Sme rodina aj OĽaNO, ktoré zvolanie schôdze iniciovalo. Pridalo sa aj niekoľko nezaradených poslancov. Dôvodom na zvolanie bolo, že Pellegrini neodvolal Moniku Jankovskú z funkcie. Tá síce nakoniec odstúpila sama, ale opozícia na odvolávaní trvala tak či tak.

Podľa medializovaných informácií si mala štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská vymeniť s Marianom Kočnerom približne tisíc správ. On ju mal zároveň v konverzácii s Alenou Zsuzsovou nazývať svojou “opičkou”. Potom, čo polícia minulý týždeň odobrala niektorým sudcom a vysokopostaveným štátnikom mobily, Igor Matovič začal zvolávať protesty pred Ministerstvom spravodlivosti a žiadal Jankovskej odchod. Na odvolanie tejto ženy vyzývali premiéra aj ministra spravodlivosti. Obaja však rozhodnutie nechali na ňu. Podľa opozície mal premiér zakročiť a keďže tak neurobil, žiadajú jeho koniec.

Viac si môžete prečítať TU. 

Galéria
Pred začiatkom prvého rokovacieho dňa po prázdninách zvolala mimoparlamentná opozícia brífing. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Schôdzu sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Schôdzu sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next