Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Na súde sa číta výpoveď dôležitého svedka. Nepriamo označil zmenky za falošné

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Po odročení sa opäť pokračuje. Na rade je ďalšia vlna trojdňového pojednávania v kauze zmenky, kde by mali vypovedať aj znalci a svedkovia, ktorí sa pred dvomi týždňami nedostali k slovu. Okrem toho by mala posledný pojednávací deň vypovedať aj manželka nebohého advokáta Ernesta Valka. Samotný Rusko je ale stále PN. Glob.sk bude proces roka sledovať online a zo súdnej siene prinesie najzaujímavejšie udalosti. 

 

 

Náš online dnes končí, ďakujeme, že ste pojednávanie sledovali spolu s nami

17:14 – Dnešné pojednávanie pomaly končí. Na zajtra sú predvolaní traja svedkovia, Rusko súhlasil s výpoveďami dvoch. Znalci sú presunutí na iný dátum, zatiaľ nie je jasné aký.

16:16 – Po prestávke sa opäť pokračuje v čítaní.

16:05 – Senát vyhlásil krátku technickú prestávku.

15:46 – Z pojednávacej siene odchádza obhajca obžalovaných Marek Para, údajne pre neodkladné povinnosti.

15:24 – Po dlhšom čase sa Kočner vyjadruje k čítanému listinnému dôkazu. Naďalej opakuje a poukazuje na fakty o tom, že licencia televízie bola ohrozená. Následne sa pokračuje v čítaní dôkazov.

15:07 – Pokračuje sa v čítaní listinných dôkazov. Senát uviedol, že nemá právo určiť, čo má obhajoba čítať, a čo nie, pretože nevie, čo je pre ich dokazovanie dôležité, a čo nie. Narážal tak na námietku Daniela Lipšica, ktorú povedal pred prestávkou.

14:48 – Senát vyhlásil prestávku, Daniel Lipšic namietal, aby sa čítali iba tie listiny, ktoré súvisia s dokazovaním. Doteraz sa čítali listiny ekonomického charakteru.

14:35 – Naďalej sa čítajú listinné dôkazy zo strany obhajoby.

14:02 – Obhajoba pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

13:50 – Kočner naďalej spochybňuje výpoveď svedka Klinkhammera. K slovu sa dostala aj právna zástupkyňa televízie Lucia Tandlich.

13:39 – Slovo si berie Marian Kočner. “Mrzí má prístup súdu, ktorý neskúmal, prečo sa nemohol pán Klinkhammer zúčastniť pojednávania, a pri ostatných svedkoch to skúmal,” povedal Kočner. Poukazuje na to, že Klinkhammer vo výpovedi klamal vo viacerých veciach.

13:26 – Vo výpovedi sa prokurátor pýta aj na Sylviu Volzovú, či na advokáta Ernesta Valka. Podľa slov svedka mu je meno známe. Dodal, že televízia vlastnila licenciu a v porovnaní s hodnotou zmeniek je hodnota televízie iba “závan vetra”.

Čítanie výpovede bývalého viceprezidenta CME

13:23 – Klinkhammer údajne nevie povedať, akú hodnotu mala televízia v roku 2000, ale údajne na seba ešte nezarábala. Vyjadril sa aj ku vzťahu s Ruskom, podľa jeho slov nevedel Rusko dobre anglicky a takmer vždy bol prítomný s nimi aj niekto iný.

13:15 – Svedok vo výpovedí hovoril, že ak by o zmenkách vedel, musel by z jeho pozície to okamžite členom predstavenstva. Podľa jeho slov by to mohlo ovplyvniť aj získanie licencie. “Bolo to veľmi, veľmi dôležité,” povedal.  Neguje otázku, že mu mal Rusko o zmenkách povedať na jednej večeri.

13:12 – Klinkhammer vo výpovedi hovorí, že Ruska pozná veľmi dobre, Kočnera asi stretol, ale nepozná ho.  “Nemal som vedomosť o existencii zmeniek asi až do začiatku tohto roka (rok 2018 – pozn. redakcie). Ak by som o nich mal vedomosť, musel by som ich nahlásiť do USA. Verte mi, že ak by takéto zmenky niekedy existovali, vedel by som o nich,” povedal s tým, že nemohli byť vystavené v čase, kedy figuroval v spoločnosti.

13:10 – Podľa názoru súdu bol výsluch svedka Klinkhammera dostatočné, súd nevidí prekážku, aby nebola výpoveď prečítaná aj po nesúhlasu obhajoby. Čítať bude Ján Šanta, ide o výpoveď z novembra minulého roka.

13:08 – Pojednávanie pokračuje až teraz, čakalo sa na obhajcu obžalovaných Mareka Paru. Po prestávke množstvo novinárov odišlo, stavy sa výrazne preriedili. Po vyhlásení prestávky dali všetci strany pre novinárov vyjadrenia. Prokurátor Ján Šanta aj Daniel Lipšic trvajú na svojich slovách, že zdravotný stav Pavla Ruska nie je natoľko vážny, aby nemohol prísť na pojednávanie.

11:49 – Senát prerušuje pojednávanie do 13:00

11:48 – Prokurátor Ján Šanta namietol, že Kočner hodnotí výpoveď svedka, ktorá ani nebola vykonaná. Senát mu dal za pravdu.

11:43 – Michal Mandzák hovorí, že z ich strany zatiaľ prečítali všetky potrebné listinné dôkazy. Predseda senátu Klemanič číta list o ospravedlnení účasti svedka Thomasa Frederika Klinkhammera, bývalého viceprezidenta CME. Údajne je v zahraničí. Obhajca Michal Mandzák nesúhlasí s čítaním jeho výpovede, dôvodom má byť slabá znalosť angličtiny prekladateľky. “Ide o kľúčového svedka najmä zo strany obžalovaného pána Ruska,” vysvetlil Mandzák. Podľa Daniela Lipšica sú splnené všetky podmienky na čítanie jeho výpovede, bez ohľadu na to, či bola tlmočníčka slabšia, alebo nie. V liste, ktorý poslali právny zástupcovia Klinkhammera uvádzajú, že by sa mohol zúčastniť pojednávania až po novom roku.

11:10 – Po prestávke sa pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

10:58 – Senát vyhlásil krátku 5-minútovú prestávku.

10:46 – Podľa Kočnera bola zmluva o prevode časti Volzovej podielu na Ivana Beňačku dôkazom o ohrození licencie. “Veľmi ma mrzí, že pani Volzová sa nezúčastňuje pojednávania ako svedok. Vyvstávajú tu otázky, ktoré by som sa veľmi rád spýtal. Zrejme by odpovedala tak, ako by sa to pánovi Šantovi nepáčilo,” povedal Kočner. Podľa Tandlich bola zmluva neúčinná, nakoľko súdu nedoručili potvrdenie o pravosti podpisov.

10:42 – Pohovej číta list Okresnému súdu, v ktorom sa spomína aj svedok Ivan Beňačka. Jeho výpoveď ale doteraz nie je istá, Rusko sa k nej v liste, ktorý poslal senátu, nevyjadril. V listine sa hovorí o prevode obchodného podielu televízie.

10:25 – Listinné dôkazy, ktoré číta obhajoba, sa týkajú najmä licenčnej rady a udelenia licencie televízii.

9:59 – Kočner požaduje, aby bol vypočutý svedok Polák. Právna zástupkyňa televízie Lucia Tandlich argumentuje, že svedok nesúvisí s kauzou zmenky. Medzi protistranami sa strhla menšia slovná roztržka.

Čítanie listinných dôkazov

9:42 – Pojednávanie pokračuje, Pohovej ide čítať notársku zápisnicu.

9:33 – Kočner požiadal o “toaletnú prestávku”, senát vyhlásil krátku 10-minutovú pauzu. Doteraz sa čítali listiny o tom, ako prechádzala licencia VTV na spoločnosť Satelmedia.

9:26 – V listinných dôkazoch, ktoré číta obhajca obžalovaných Martin Pohovej, sa spomína aj meno Ernest Valko. Zvyčajne ide o rokovania NRSR, rokovania výboru NRSR pre kultúru a médiá, či o zápisy licenčnej rady. Podľa Kočnera dôkazy dokazujú, že poslanci NRSR sa zaujímali o televíziu Markíza a tým pádom bola ohrozená aj jej licencia. Podľa Lucie Tandlich sa nehovorí o žiadnom ohrození licencie. Kočner reaguje, že on sa vyjadroval k poslednej listine a nevie, k akej sa vyjadrovala ona.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

9:18“Súd vykoná hlavné pojednávanie v dňoch 2. až 4. decembra 2019 v neprítomnosti obžalovaného Pavla Ruska,” povedal predseda senátu. Čítať sa budú listinné dôkazy.

9:15“Čo s týmito troma dňami,” pýta sa Klemanič. Prokurátor konštatuje, že by sa malo pokračovať na základe listu Ruska. “Buď výpoveďami schválenými svedkami, alebo čítaním listinných dôkazov,” povedal Šanta.

9:10 – Slovo si zobral prokurátor Šanta. Poukazuje na to, že Rusko už nemá právo podmieňovať to, čo sa bude na pojednávaní dokazovať, a čo sa bude riešiť. Naopak, Daniel Lipšic požiadal o nahliadnutie do dôkazov. “Celé mi to príde ako také psychologické vydieranie súdu. Obžalovaný tvrdí, že súhlas dal pod nátlakom,” hovorí právny zástupca Markízy. Navrhuje, aby sa preskúmalo, či jeho zdravotný stav umožňuje, aby sa zúčastňoval pojednávania.

Senát mu na to odpovedá, že tento krok urobil už v pondelok pred dvomi týždňami. Lipšic navrhol, aby senát prehodnotil vydanie zatýkacieho rozkazu, keďže podľa jeho názoru nebol Rusko riadne ospravedlnený a jeho zdravotný stav nie je natoľko vážny, aby sa pojednávania nezúčastnil.

9:00 – Začína sa tohtotýždňové pojednávanie, Rusko opäť neprišiel. V pojednávacej miestnosti tak sedí iba Marian Kočner. Senát poukazuje na to, že mu bolo doručené potvrdenie o PN a hospitalizácii až “tradične v piatok”. “Na základe odborných vyšetrení nastupujem zajtra, 29. novembra, na hospitalizáciu do ružinovskej nemocnice na neurologické oddelenie,” číta predseda senátu Emil Klemanič list, ktorý poslal Rusko senátu. V liste je napísané aj to, že jeho účasť na pojednávaní je tento týždeň vylúčená.

V liste kritizuje aj prokurátora Jána Šantu za to, že navrhol senátu jeho vzatie do väzby. Senátu dal súhlas s čítaním listinných dôkazov v jeho neprítomnosti a rovnako aj súhlas na výpoveď manželov Vargovcov. Tie sú naplánovaná na zajtra dopoludnia Rovnaký súhlas pred dvomi týždňami zrušil. Čítať sa tak budú listinné dôkazy, výpoveď znalkyne Strakovej presunuli. Výpoveď znalca Nouzovského rovnako nebude, otázna je výpoveď Ivana Beňačku. K jeho výpovedi sa nevyjadril. Rovnako je otázna aj výpoveď vdovy Ernesta Valka Oľgy Valkovej.

Rusko opäť na pojednávanie neprišiel, dôvodom má byť jeho hospitalizácia. Znalci vypovedať nebudú, čítajú sa listinné dôkazy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Rusko opäť neprišiel

Na rade je jedno z posledných pojednávaní. To posledné sa po zhruba hodine a pol skončilo pre neúčasť Pavla Ruska, ktorý vyhlásil, že nechce, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti. Senátu poslal zhruba dva dni pred pojednávaním doklad o práceneschopnosti, ktorú súd akceptoval. Napriek tomu ale prokurátor navrhol predsedovi senátu Emilovi Klemaničovi, aby vzal Ruska do väzby, pretože údajne uniká spravodlivosti. Pojednávanie sa tak odročilo, znalci, ktorí mali vypovedať, rovnako ako aj svedkovia, boli presunutí na tento týždeň. Podľa TASR je ale Rusko stále PN. Údajne sa nehodlá na pojednávaní zúčastniť ani v pondelok, nakedy bola presunutá znalkyňa Straková. Rusko nereagoval na telefonáty TASR, rovnako ani neodpovedal na SMS. Na otázky neodpovedal ani jeho obhajca Marek Para. Rusko sa v posledných týždňoch na pojednávaniach nezúčastňoval, dával opätovne súhlas na konanie v neprítomnosti. Tento súhlas bol však odvolaný po tom, čo mal súd pristúpiť k vypočúvaniu znalcov s odôvodnením, že im chce klásť otázky. Počas hlavného pojednávania neboli zatiaľ ani raz obžalovaní Pavol Rusko a Marian Kočner spolu prítomní. Para nevylúčil, že ide o taktiku.

Už dnes by sa malo pojednávanie začať so znalkyňou Erikou Strakovou. Tá v minulosti uviedla, že zmenky sú antedatované, teda falšované, pretože podpisy, ktoré na nich sú, vznikli najskôr v roku 2013. Znalkyňa z odboru písmoznalectva si tak od obhajoby obžalovaných Mariana Kočnera a Pavla Ruska vypočula dávku kritiky, posudok písmoznalectva sporných zmeniek sa snažili spochybniť. Podľa slov obhajcu obžalovaných Mareka Paru v ňom totiž mala urobiť množstvo chýb.

Rusko opäť na pojednávanie neprišiel, údajne je hospitalizovaný. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

V utorok by sa mali dostaviť celkovo 4 svedkovia. Ráno by malo začať so svedectvom Ivana Beňačku. Ide o bývalého štátneho úradníka ministerstva privatizácie a podnikateľa Ivana Beňačku. Ten mal od roku 1998 vymáhať peniaze v mene exlídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Nasledovať by mala výpoveď manželov Kataríny a Pavla Vargovcov. Tých navrhla obhajoba. Pavol Varga bol v minulosti spriaznený s Kočnerovou firmou Gamatex, v minulosti do nej spolu s manželkou vstúpil cez firmu A.D.A.M. Popoludní je na pláne výpoveď znalca Milana Nouzovského. Ten zmenky rovnako skúmal.

Senát samotné zmenky ešte neskúmal, vypýtal si ich originály z okresného súdu Bratislava V, kde boli riešené v civilnom konaní. V stredu je na pláne výpoveď jediného svedka, respektíve svedkyne – manželky advokáta Ernesta Valka. Jeho meno sa v pojednávacej miestnosti spomenulo viackrát, najmä z úst obžalovaných. Tí tvrdia, že Valko o zmenkách vedel. Obžalovaní tvrdia, že situáciu okolo kúpy Gamatexu navrhol riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu.

Miliónové zmenky = veľké problémy

Štyri zmenky v hodnote viac ako 69 miliónov eur mal podpísať ešte v roku 2000 Kočner s Ruskom, vtedy riaditeľom Markízy. Obaja tvrdia, že zmenky mali byť ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich mala samotná televízia. Rusko totiž zmenky podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Jeden majetkovo-právny spor Kočner vyhral, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze – v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Doteraz na žiadnom pojednávaní neboli prítomní obaja obžalovaní, vždy sa striedali. Keď bol prítomný Rusko, neprišiel Kočner, a naopak. Ak prišiel jeden, druhý požiadal o dokazovanie v jeho neprítomnosti. Existenciu zmeniek doteraz potvrdili iba dvaja svedkovia – Viera Rusková, bývala manželka Pavla Ruska, a Štefan Ágh, ktorý je v kauze obvinení. Jeho prípad sa ale vyčlenil na samostatné konanie.

Mohlo by vás zaujímať