Domáce Kauzy Top

ONLINE Znalec o Kočnerovi: Jeho náprava je možná, ale značne limitovaná

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Trestný proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka napreduje. Na dnešnom, v poradí už ôsmom pojednávacom dni sa bude hovoriť o psychickom stave obžalovaných. Miroslava Marčeka, ktorý sa ku skutku priznal, včera predsedníčka senátu vyčlenila na samostatné konanie. Hovoriť by sa tak malo najmä o Alene Zsuzsovej a Tomášovi Szabóovi. Marian Kočner sa vyšetreniu podrobiť odmietol. Súd ešte ráno zakázal vyhotovovať v súdnej sieni počas prestávok fotografie. Všetky zábery, ktoré Glob.sk v článku používa, boli vyhotovené ešte pred týmto zákazom. 

 

Náš online sa dnes končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

16:18 – Pojednávanie na dnes skončilo. Pokračovať sa bude opäť vo štvrtok.

16:07 – Lipšic navrhuje, aby sa na súde prečítal aj znalecký posudok duševného zdravia Miroslava Marčeka. Ten bol síce vylúčený na samostatné konanie, ale obhajcovia Aleny Zsuzsovej spochybňujú jeho výpoveď. Myslí si preto, že by takýto dôkaz vniesol do veci viac svetla.

16:01 – Po skončení prestávky sa predsedníčka senátu pýta prokurátorov na dôvody, pre ktoré chcú vylúčiť verejnosť. Po ich uvedení sa spýtala obhajcov, aký majú na takýto návrh názor. Tí s ním súhlasili.

15:40 – Senát prerušil pojednávanie na 20 minút kvôli porade.

15:34 – Vo štvrtok sa bude pred súdom hovoriť o vecných dôkazoch. Malo by sa jednať o mobilné telefóny, autá a harddisky či USB. Vypovedať by tiež mali vyšetrovatelia, ktorí kauzu Kuciaka riešili. Na tento výsluch navrhuje prokurátor vylúčiť verejnosť z dôvodu, že sa zrejme bude hovoriť o špecifických metódach, ktoré využíva polícia.

15:16 – Obhajca Szabóa poukázal na časť znaleckého posudku, kde sa hovorí o možnej resocializácii obžalovaného. Ten pritom stále odmieta akúkoľvek účasť na vraždách Kuciaka, Kušnírovej a Molnára. Vraždu Petra Molnára pojednáva senát spolu s vraždou novinára z dôvodu, že aj z nej sú obžalovaní Szabó a Marček.

15:10 – Obžalovaný je vraj zjavne exentrický a inteligenčne patrí k vyššiemu priemeru. Podľa znalca má Szabó tendenciu zľahčovať, aby budil dojem nezainteresovanosti. Motívom podľa znalca mohla byť túžba po dobrodružstve, ale aj majetkový prospech. Jeho náprava je podľa znalca možná.

15:07 – Obžalovaný Szabó podľa znalcov netrpí žiadnou duševnou chorobou, v prípade spáchania skutku vedel tento čin pochopiť a vyhodnotiť, chápe tiež význam trestného konania.

15:05 – Súd bude čítať znalecký posudok o osobe Tomáša Szabóa. Ten sa podrobil znaleckému skúmaniu.

Szabó stále popiera svoju účasť na skutku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček