Kauzy Domáce Top

ONLINE Kauza Kuciak: Kočner po výsluchu znalkýň odchádza, Szabóa usvedčujú kamery

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Desivá vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice je pred súdom. Pojednávanie je v plnom prúde, už po siedmykrát sa v pojednávacej miestnosti stretnú obžalovaní aj poškodení. Súd ma za sebou výpovede dôležitých svedkov, niektoré však len čítal. Na rade sú tak znalci, ktorí sa budú vyjadrovať k jednotlivým dôkazom, ale aj k osobnostným črtám obžalovaných. Očakáva sa tiež výpoveď Aleny Zsuzsovej, ktorá ešte stále nepovedala súdu svoju verziu príbehu. Senát Ruženy Sabovej pojednáva veľmi rýchlym tempom. Aj dnes by preto dokazovanie malo trvať až do večerných hodín. 

 

Pojednávanie sa na dnes skončilo a s ním končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

17:20 – Dnešné pojednávanie sa končí.

17:06 –  Obhajca Aleny Zsuzovej Štefan Neszméry navrhuje zo zajtrajšieho pojednávania vylúčiť verejnosť z dôvodu, že sa bude hovoriť o citlivých zdravotných údajoch obžalovaných. V takomto prípade obžalovaných chráni zákon, ich údaje sa bez povolenia nesmú zverejňovať. Súd zatiaľ nerozhodol.

17:04 – Zajtra by mali vypovedať znalci z oblasti psychológie a psychiatrie. Čítať sa tiež budú znalecké posudky.

16:53 –  Pred súdom sa čítal záznam z rekonštrukcie vraždy. Podľa obhajkyne Aleny Zsuzsovej boli vo výpovedi Marčeka a v rekonštrukcii skutku značné rozpory. Tvrdí, že keby bol skutok skutočne spáchal, tak by si to pamätal na 100%. Daniel Lipšic nesúhlasí. Podľa neho sú rozpory spôsobené “emočnou plochosťou” páchateľa. “Čo je pre nás emotívne, to si pamätáme, čo nie je, to si nepamätáme,” hovorí Lipšic. Kvasnica podotýka, že Marček je bývalý vojak a aj to môže mať na celú vec vplyv. Vypovedať budú v budúcnosti aj znalci z oblasti psychológie, ktorí by mali hovoriť aj o emočných procesoch Marčeka.

16:48 – Výpoveď tretieho znalca sa skončila.

16:39 – Podľa znalca je viac možností na vysvetlenie chýbajúcej nábojnice. Marček pri rekonštrukcii vraždy tvrdil, že si jednu z nábojníc vzal zo sebou. Alebo mohlo úpravou zbrane podľa znalca dôjsť k takej deformácii, ktorá by vystreľovala dve strely rýchlo za sebou.

16:26 – Znalec stále sedí na mieste svedka. Predsedníčka senátu číta zápis z rekonštrukcie vraždy. Marček v nej opisuje, ako zavraždil novinára a jeho priateľky.

15:41 – Podľa znalca je možné, že sa jedna strela zasekla v hlavni a druhá ju prebila. V hrudi Jána Kuciaka sa na jednom mieste našli dve strely. Marček vo svojej výpovedi povedal, že sa mu v zbrani zasekávali náboje. Znalec konštatuje, že v takejto situácii sa môže stať, že náboje vyletia spoločne, alebo sa hlaveň vyduje. “Podľa mojej mienky tento posudok do značnej miery verifikuje výpoveď Miroslava Marčeka,” hovorí na záver právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic. Podľa obhajcu Zsuzsovej Neszméryho na mieste činu chýbala nábojnica, právny zástupca Zlatice Kušnírovej má na vysvetlenie svoju teóriu. Podľa neho mohol v hlavni zostať náboj zo dňa, kedy Marček a Szabó zbraň skúšali. To by vysvetľovalo, prečo sa na mieste činu našli len 2 nábojnice a nie 3.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček