Domáce Politika Spoločnosť Top

Poslanci rozhodli. Sakovej posielajú oboch súčasných šéfov – Lučanského a Szabóa

Dočasný policajný prezident Lučanský sa o funkciu uchádza tiež. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA –  Traja kandidáti na šéfa policajného zboru majú za sebou dôležitý deň. Prešli vypočúvaním branno-bezpečnostného výboru, na ktorom sa ich poslanci NR SR pýtali rôzne otázky o ich doterajšej kariére, či víziách po nástupe do funkcie policajného prezidenta. Po zhruba dvoch hodinách od začiatku vypočúvania sú jasné dve mená, ktoré výbor posunul ministerke vnútra Denise Sakovej. Sú nimi Milan Lučanský a Ivan Ševčík. Rovnako majú za sebou vypočúvanie aj kandidáti na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Ministerke Sakovej však výbor posunul jediného kandidáta – súčasného šéfa inšpekcie Adriána Szabóa.

 

Náš online je na konci. Glob.sk vám ďakuje za pozornosť, situáciu ohľadne voľby policajného prezidenta budeme sledovať aj naďalej.

16:30 Stanovisko k výberu kandidátov na post policajného prezidenta a šéfa inšpekcie sa vyjadrilo samotné ministerstvo vnútra. Podľa slov hovorcu Petara Lazarovova si ministerka Denisa Saková “podrobne preštuduje koncepcie úspešných uchádzačov na policajného prezidenta a v dohľadnom čase jedného z nich vyberie”. Dodal, že sa výboru nezúčastnila, pretože “nechcela aby vzniklo podozrenie z ovplyvňovania celého procesu výberu.”

16:15 Szabó zdôraznil potrebu väčšej otvorenosti, dôveryhodnosti, odbornej akceptovateľnosti, nezávislosti a chce pracovať na zlepšovaní podmienok. Čo sa týka nezávislosti úradu, myslí si, že “všetko je o ľuďoch, ktorí v systéme pôsobia”. Preto považuje za dôležité morálne a hodnotové vlastnosti pri prijímaní pracovníkov. V oblasti lustrácií by chcel do budúcnosti rozvíjať myšlienku elektronických služobných preukazov. Súčasné rozčlenenie inšpekcie považuje za adekvátne. Na otázky okolo lustrácie viacerých novinárov v súvislosti s kauzou Rybanič odpovedal, že je to záležitosť vyšetrovateľa. Ak novinárom prizná status poškodenej osoby, určite budú vypočutí. Podľa jeho názoru by im tento status mal byť priznaný.

V súvislosti s vyčlenením časti vyšetrovania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka na inšpekciu podotkol, že podobné prípady boli aj v minulosti. Na pochybnosti, či má inšpekcia kompetencie vzniesť obvinenie, reagoval tým, že podľa jeho názoru ich má. Argumentuje prechodným ustanovením.

Podľa Adriána Szabóa má inšpekcia kompetencie na to, aby vzniesla obvinenie. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

16:00 Úrad inšpekčnej služby by mal “stabilizovať kádre”, mali by sa zvýšiť aj tabuľkové počty zamestnancov. Myslí si to súčasný policajný viceprezident Martin Krčmárik, ktorý sa o pozíciu uchádzal tiež. V oblasti organizačnej štruktúry by chcel, aby sa úrad delil na päť základných útvarov. Vylúčil, že by dochádzalo k akejkoľvek lustrácii novinárov v čase, keď bol veliteľom spravodajskej jednotky alebo národnej jednotky finančnej polície. Zároveň však uviedol, že ak je dôvod na lustráciu osoby, či už novinára, policajta, alebo kohokoľvek, tak k nej môže dôjsť. “Bez ohľadu na jej spoločenské postavenie,” doplnil.

Róbert Zaplatílek vyzdvihol svoje skúsenosti z inšpekcie. Počas vypočúvania sa ho pýtali poslanci na lustrácie aj pomoc farmárom na východe Slovenska. K lustráciám novinárov vrátane zavraždeného Jána Kuciaka sa vyjadrovať nechcel. “Vo veci sa koná,” vysvetlil. V súvislosti s farmármi povedal, že jeden policajt je obvinený, ďalšie veci sa preverujú. Zároveň uviedol, že polícia farmárom pomôcť chcela, poskytla iniciatívu, ale očakávala aj iniciatívu od samotných farmárov, ktorí podľa neho nemali čas.

14:45 Poslanci rozhodli. Cez vypočúvanie prešiel jediný kandidát – súčasný šéf inšpekcie Adrián Szabó. Za bolo deväť členov výboru.

13:00 Výbor pre obranu a bezpečnosť pokračuje, poslanci začali vypočávať kandidátov na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Ako prvý pred výbor predstúpil súčasný viceprezident PZ Martin Krčmárik.

11:00 Poslanci výbor prerušili, o 13,00 začnú s vypočúvaním kandidátov na šéfa Úradu inšpekčnej služby, ktorá sa zaoberá vyšetrovaním trestných činov príslušníkov zboru.

10:54 Začalo sa verejné hlasovanie. Ministerke vnútra Denise Sakovej výbor odporučil Ivana Ševčíka a Milana Lučanského. Za Lučanského hlasovalo sedem členov, dvaja sa zdržali a jeden nehlasoval. Za Ševčíka bolo šesť poslancov. Za Ivana Pilčíka, ktorý vypočúvaním neprešiel, hlasovalo päť poslancov. Potrebná bola nadpolovičná väčšina, teda minimálne šesť hlasov. Následne si z odporúčaných kandidátov ministerka vnútra Denisa Saková vyberie nového policajného prezidenta.

10:50 Grendel kladie otázky. Pozitíva vo výberovom konaní vidí veľké, lebo si každý predstaví svoju koncepciu. Negatíva nevidí. Čo sa týka vyšetrovacieho tímu uviedol, že by nikdy nesiahol na zloženie vyšetrovacieho tímu.

10:43 Galko poukazuje na to, že v súčasnosti je zachovaný istý systém výberového konania. Zaujíma ho, či by po nástupe do funkcie presadzoval nový systém alebo nie. Ševčík si myslí, že by sa malo prejsť k novému spôsobu výberového konania a vybrať si najschopnejšieho kandidáta.

10:38 Ševčík si myslí, že polícia by si nemala plánovať pokuty. Hrnko mu oponoval, že štátny rozpočet je prísne daný, a tým pádom pokuty nie sú plánované. Na to Ševčík argumentuje zákonom, že by policajt mal sám rozhodnúť ako pri prejednávaní priestupku bude postupovať.

10:35 Podľa Ševčíka by sa malo rozlišovať medzi tým, čo je “za čiarou” a čo nie. Podľa jeho slov začne ďalší odliv policajtov, ktorí pôjdu do armády alebo iných zložiek.

10:30 Posledným kandidátom na policajného prezidenta je policajný pridelenec v Prahe Ivan Ševčík. Rovnako chce reorganizovať NAKA tak, aby nebola riadená líniovo, ale teritoriálne. Túto víziu predstavil aj Milan Lučanský. Rovnako chce vytvoriť ochranu policajtov pre ich výkon služby na sociálnych sieťach.

10:20 Podľa slov Milana Lučanského mala NAKA začať trestné stíhanie vo veci väčšieho obnosu peňazí, ktoré si v roku 2016 vložil na účet špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Konkrétne išlo o sumu 204-tisíc eur.

10:15 Otázky položil aj Gábor Grendel. Toho zaujímalo, či podľa názoru kandidáta majú vypočúvania zmysel a či vie garantovať, že po nástupe do funkcie neodvolá z čela vyšetrovacieho tímu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Petra Juhása. Na prvú otázku uviedol, že ak by išlo o fiktívne vypočúvanie, tak by tu zrejme nesedel. K druhej otázke sa vyjadriť nevedel.

10:08 Otázku položil aj Kotleba. Zaujímalo ho, ako by riešil problémové obvodné oddelenia, kde ľudia nechcú robiť, pýtal sa najmä na Jelšavu. Rovnako sa pýtal na to, či sú kritéria na policajtov dostačujúce. Podľa Piliara je Jelšava špecifické obvodné oddelenie, nakoľko tam 80 percent obyvateľov sú sociálne vylúčené skupiny. Zastaviť poddimenzovaný stav na obvodných oddeleniach podľa jeho slov ale bude ťažké, až nemožné. “Materiálno-technické sa rieši vo viacerých oddeleniach, nie len na NAKA. Čo sa týka technického zariadenia, ide o väčší problém, lebo nie sme majiteľmi budov. Efektívne by bolo budovy odkúpiť,” uviedol. Podľa jeho slov sa náborové systémy z pohľadu poddimenzovaného stavu zmiernili. 

10:00 Ďalší v poradí na vypočúvaní je riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Ivan Piliar.

Vízia Milana Lučanského

9:37 Gábor Grendel si myslí, že kvalita verejnej diskusie sa posúva výrazne dopredu. Myslí si však, že by poslanci NR SR nemali ministrovi vnútra hovoriť do toho, koho má dosadiť do funkcie prezidenta PZ, pretože to ministra vnútra zbavuje politickej zodpovednosti. “Verejné vypočúvanie áno, ale vypočúvanie kandidátov na policajného prezidenta nie,” povedal. Hlasovania sa ale nezúčastní. Na Lučanského mieril otázku, či neodvolá Petra Juhása z čela vyšetrovacieho tímu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ohľadne tejto veci sa podľa jeho slov treba obrátiť na inšpekciu, ale nikdy neodvolá policajta, ktorý si plní svoje zákonné povinnosti.

9:35 Milan Laurenčík sa Lučanského pýta na prípad, že súkromné firmy, či oligarchovia majú v NAKA vlastných ľudí. Zaujíma ho, či to začal riešiť a aký má na to názor. Podľa Lučanského patria do policajného zboru policajti, preto bude dbať na to, aby sa o chod polície zaujímal iba policajný prezident a príslušníci PZ, nikto iný. “Som policajt a nie som za to, aby do fungovania policajného zboru vstupovali napríklad bezpečnostné služby,” povedal Lučanský.

9:26 Nasleduje Ľubomír Galko. Zaujímal sa o personálne zmeny v NAKA. Rovnako ho zaujíma, ako pozitíva a negatíva mali bývalí ministri vnútra. Zaujímal sa aj nahrávkami medzi Antoninom Vadalom a Máriou Troškovou. Lučanský dal nahrávky zanalyzovať. Prostredníctvom prokuratúry požiadajú o medzinárodnú právnu pomoc. Odpovedal aj na otázku ohľadne ministra vnútra. “Nechcem sa vyjadrovať k politickým otázkam,” uviedol. Ohľadne NAKA povedal, že chce hľadať takých kandidátov, ktorí budú riadne spĺňať podmienky. Chcú NAKA spraviť rýchlejšou a akčnejšou.

Milan Lučanský odpovedá na otázky členov branno-bezpečnostného výboru, ktorý vypočúva kandidátov na policajného prezidenta. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

9:20 Na rade sú otázky poslancov a členov výboru. Ako prvý sa pýtal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. Zaujímal sa o personálne poddimenzovanie polície a lustrácie.

9:15 Lučanský chce sprísniť lustrácie, rozprával sa o tom aj s Denisou Sakovou. Chce sprísniť metodiku dohľadávania osôb tak, aby bolo jasné, kto sa lustrácie dopustil, a či na to mal prístup.. Rovnako chce zaviesť identifikačný služobný preukaz, pomocou ktorého by sa policajt mohol preukázať. “Jednou z výhod bude, že sa spraví tabuľka, kto má aké práva, čo sa bude nachádzať aj na identifikačnom služobnom preukaze,” uviedol.

9:05  Milan Lučanský chce odstrániť poddimenzovanie personálneho stavu v polícii, zastraktívniť toto povolanie. “Vyvinul som nejaké aktivity s našim školstvom. Riešim som problematiku kariérneho rastu, niektoré veci už mám prediskutované s odbormi,” uviedol na úvod Lučanský. V oblasti reorganizácie PZ, tak prioritou je reorganizácia NAKA. Jeho vízia je, aby nebola riadená líniovo ale teritoriálne. Chce, aby došlo k užšej špecializácii v oblasti zaisťovania majetku v trestnom konaní. Chce, aby sa stíhaným a odsúdeným siahalo aj na majetok. Dôraz chce dať na finančné vyšetrovanie.

9:00 Začal výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorého sa zúčastnilo desať členov. Predseda výboru Anton Hrnko otvoril vypočúvanie, ktoré rozdelili do dvoch častí – v prvej časti vypočúvajú kandidátov na policajného prezidenta, následne kandidátov na šéfa inšpekcie.

Rozhodne Saková

Posledné slovo má v prípade policajného prezidenta ministerka vnútra Denisa Saková. Tá policajného šéfa môže vybrať len z tých kandidátov, ktorých nadpolovičnou väčšinou odobril výbor. Kandidátov ešte predtým vypočúvala odborná komisia. Riaditeľa inšpekcie menuje na odporúčanie ministerky vnútra vláda.

Pred komisiou pritom neprešli všetci. Zo štyroch uchádzačov o post policajného prezidenta posunula komisia ďalej súčasného policajného prezidenta Milana Lučanského, riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Ivana Piliara a policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka. 

Zo štyroch kandidátov uchádzajúcich sa o pozíciu šéfa Úradu inšpekčnej služby odporučila komisia do ďalšieho výberu súčasného viceprezidenta PZ Martina Krčmárika, súčasného riaditeľa úradu Adriána Szabóa a jeho zástupcu a riaditeľa úradu inšpekcie Roberta Zaplatílka.

Autori: Petra Hollá, Zuzana Janíková

Galéria
Tibor Gašpar ako policajný prezident rezignoval. Zdroj: Topky.sk
Tibor Gašpar – Foto: Miroslav Vacula
Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Robert Fico
Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, policajný prezident Milan Lučanský sa vyjadrovali k stavu trestného konania úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a iných trestných konaní. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Jaromír Čižnár a Milan Lučanský. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Zdroj: TASR / Marko Erd
Prokuratúra aj polícia informovali o vyšetrovaní vraždy novinára a jeho snúbenice. Zdroj:TASR
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Ministerka vnútra Denisa Saková. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Milan Lučanský ako prvý podstúpil vypočúvanie branno-bezpečnostného výboru. Zdroj: Peter Korček
Brannobezpečnostný výbor minulý týždeň rozhodoval, kto bude stáť na čele policajného zboru a inšpekcie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Brannobezpečnostný výbor včera rozhodoval, kto bude stáť na čele policajného zboru. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next