Domáce Politika Kauzy Top

ONLINE Kočnerov brat na súde vypovedať nechcel. O slovo sa prihlásila Zsuzsová

Zdroj: TASR / Adel Ghannam

BRATISLAVA – Karty na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dnes môže zamiešať Ivan Kočner. Pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokračuje svedeckou výpoveďou brata jedného z obžalovaných – Mariana Kočnera. Ivan Kočner sa už v minulosti pred vyšetrovateľom vyjadril, že brat mu hovoril o vražde novinára. Dianie v súdnej sieni bude Glob.sk sledovať online. 

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste pojednávanie v kauze Kuciak sledovali spolu s nami. Všetko podstatné z pojednávacej miestnosti vám prinesieme online aj zajtra. 

15:59 Sabová prerušila hlavné pojednávanie do zajtra rána.

15:54 Obžalovaný Tomáš Szabó senát požiadal, aby sa hlavné pojednávanie 19. mája 2020, to jest zajtra, konalo v jeho neprítomnosti. Zsuzsová zasa požiadala, aby jej sudkyňa prečítala všetky dátumy, kedy sa bude čítať  jej komunikácia s Kočnerom. Tiež sa ešte uisťovala, medzi kým sú správy. Sabová jej povedala, že medzi Kočnerom a Dušanom Keménym alias XY. Pod týmto označením sa má skrývať práve Zsuzsová.

15:52 Kočnerov obhajca Marek Para chce predložiť aj správu zo Švajčiarska, ktorá má ukazovať, že posledné prihlásenie do Kočnerovej Threemy bolo v júli 2019.

15:43 Súd do rozsahu dokazovania zahŕňa po porade senátu aj nahrávku Trnku a Kočnera. Požiadal o to právny zástupca poškodenej strany Daniel Lipšic.

15:20 Sabová prerušila pojednávanie za účelom porady senátu.

15:16 “Do tejto aplikácie bolo vstupované mne neznámou osobou,” tvrdí Kočner. “Nalogovať” sa tam mal niekto naposledy 24. 7. 2019. “To nie je výmysel, je to oficiálne oznámenie,” uviedol Kočner.

15:05 Kočner opäť namieta Threemu a hovorí o manipulácii. “Nevieme kým, ale vieme kedy,” uviedol. Podľa toho, ako rozhodne súd, to dajú k dispozícii. Správy z Threemy sa majú na súde čítať už zajtra. Predsedníčka senátu Kočnera opakovane upozorňuje. „Súd niekoľkokrát uvádzal, že bude pracovať len s týmito nosičmi,” uviedla Sabová. Ide o USB kľúče a nosiče, ktoré boli odovzdané informatikovi súdu na základe žiadosti a ten následne na základe žiadosti vykonal extrahovanie dát.

14:28 Súd rozhodol o zahrnutí ďalších dôkazov – sú medzi nimi napríklad správy z katastra, z Tatrabanky či Penty. Ide teda o údaje týkajúce sa Kočnerovho majetku a financií.

14:10 Predsedníčka senátu na krátko prerušila hlavné pojednávanie. Mikulajova výpoveď bola súdom prerušená. Pokračovať bude 1. júna. Pripravené by mali byť také technické podmienky, aby mohol Mikulaj svoj postup pri extrahovaní dát názorne ukázať.

13:54 Na pláne je výpoveď ďalšieho svedka – policajta a experta na počítačovú kriminalitu Dušana Mikulaja. Ten ešte dopoludnia uviedol, že vypovedať bude.

13:50 Zsuzsová sa sudkyne pýtala, či môže zajtra vypovedať. Sabová jej vysvetlila, že k výsluchu obžalovaných súd pristúpi po skončení dokazovania. Na zajtra sú už naplánované iné procesné úkony. Čítať by sa mali prepisy správ z Threemy.

13:45 Po prestávke sa obžalovaná Alena Zsuzsová vyjadruje k znalkyni Vitekovej. Podľa Zsuzsovej znalkyňa potvrdila, že žiadna stopa zaistená na mieste činu sa nezhoduje s Miroslavom Marčekom.

12:30 Výsluch znalkyne skončil. Sabová prerušila hlavné pojednávanie za účelom obednej prestávky do 13:30

11:44 Po prestávke pokračuje pojednávanie. Na návrh obhajoby Aleny Zsuzsovej vypočuje súd znalkyňu Janu Vitekovú, odborníčku na trasológiu. Tá mala porovnávať odtlačky topánok Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka.

11:30 Sabová prerušila Kočnerovu reč a aj hlavné pojednávanie za účelom prestávky.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

11:14 Obhajca dočítal rozhovor. Vyjadruje sa k nemu Marian Kočner. “Nestýkal som sa s rodinou svojho brata,” uviedol Kočner. To, prečo tak konal, vraj vysvetlí neskôr. Reaguje aj na vetu, kde hovoril že “jedného novinára treba dať dolu.” Kočner poukazuje na nepravdepodobnosť toho, že by sa o takejto téme bavil s človekom, s ktorým sa sedem rokov nestýkal. “Je to klamstvo,” tvrdí obžalovaný. Spochybňuje tiež, že ho štyri dni potom viezol v aute a hovorili o jeho výpovedi v RTVS. Spochybňuje aj ďalšie tvrdenia v článku. Svojho brata počas monológu označuje ako “svedka.”

10:45 Ivan Kočner tiež vysvetľoval, prečo poskytol rozhovor Denníku N. Podľa neho to nebola iniciatíva reportérky tohto denníka. Obhajca Marek Para číta časť rozhovoru.

10:40 Predsedníčka senátu číta výpoveď Ivana Kočnera z prípravného konania. Spomína sa tam oslava, na ktorej sa s bratom Marianom Kočnerom rozprávali aj o žurnalistike. “Povedal, že jedného novinára treba dať dolu a potom ešte jedného a bude pokoj,” uviedol Ivan Kočner.

Dvojica sa o médiách bavila aj v súvislosti s výpoveďou, ktorú Ivan Kočner dostal v RTVS. Marian Kočner sa ho mal pýtať, či tam chce pracovať. “Ak tam chceš pracovať, tak ja zavolám Robovi Ficovi, ale budeš musieť poslúchať,” mal mu povedať obžalovaný. Výpoveď dostal Ivan Kočner v čase, keď televíziu riadil Václav Mika.

10:25 Marek Para zároveň navrhol súdu oboznámenie sa s rozhovorom Denníka N s Ivanom Kočnerom. Predsedníčka senátu najskôr upozornila, že rozhovor nemôže byť zahrnutý ako dôkaz. Nedá sa naň pozerať ako na svedeckú výpoveď a Ivan Kočner nebol pred ním poučený ako svedok. Po krátkej porade však senát rozhovor ako dôkaz prepustil.

10:13 Súd pokračuje v dokazovaní. “Žiadam svedka Ivana Kočnera, aby predstúpil,” povedala sudkyňa. “Som v blízkom súrodeneckom vzťahu s obžalovaným pánom Marianom Kočnerom a preto by som chcel využiť právo nevypovedať,” povedal Ivan Kočner. Čítať sa tak bude jeho výpoveď z prípravného konania.

9:45 Kočnerov obhajca Marek Para tvrdí, že Threemu by mal preskúmať znalec. Ďalej uviedol, že prax získavania dát z mobilných telefónov sa u nás líši od tej, ktorú používajú odborníci v zahraničí.

9:37 Pojednávanie pokračuje. Aj dnes, rovnako ako v predošlých dňoch pojednávania, je vstup kvôli ochoreniu COVID-19 obmedzený. Prítomné mohli byť iba agentúra TASR, portál Aktuality.sk a RTVS. Tie zabezpečujú aj zvukový prenos. Zároveň dnes a zajtra súd povolil prítomnosť aj redaktorke Jane Teleki z portálu Eurorešpekt. Sudkyňa však prokuratúru upozornila na jej články, ktoré môžu zasahovať do nezávislosti súdu. Prokurátor uviedol, že ich evidujú.

9:27 Obžalovaná Alena Zsuzsová oznámila, že sa chce vyjadriť k doteraz vykonaným dôkazom a vypovedať. Súd jej žiadosť zaevidoval. Predsedníčka senátu Ružena Sabová následne z technických dôvodov prerušila pojednávanie na 10 minút.

9:20 Dnešného pojednávacieho dňa sa zúčastnia všetci traja obžalovaní – teda Kočner, Zsuzsová aj Szabó. Prítomní je už aj svedok Ivan Kočner.

Ivan Kočner. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Novinára Jána Kuciaka a Jeho snúbenicu zavraždili vo februári 2018. Z vraždy je dnes obžalovaná trojica Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Marian Kočner. Všetci traja vinu popierajú. Dnešok je v poradí už 14. pojednávacím dňom.

V súvislosti s vraždou novinára padli už aj dva rozsudky. Zoltán Andruskó, ktorý od začiatku s vyšetrovateľmi spolupracoval, bol koncom decembra 2019 právoplatne odsúdený na 15 rokov. Práve on označil za hlavného objednávateľa vraždy Mariana Kočnera.

Miroslav Marček bol začiatkom apríla neprávoplatne odsúdený za vraždu novinára a jeho družky na 23 rokov. Voči rozsudku sa odvolal prokurátor, výška trestu sa mu zdala nízka. Práve Marček sa na súde ako jediný priznal ku všetkým bodom obžaloby – a teda že vykonal vraždy mladej dvojice aj podnikateľa z Kolárova Petra Molnára. Tieto dva procesy sú pre rovnakých obžalovaných spojené.