Domáce Kauzy Top

Mika vraj o zmenkách nevedel. Dnešné pojednávanie objasnilo množstvo detailov

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PEZINOK – Kauza roka pokračuje. Po včerajšom veľkom úvode dnes o 9:00 opäť začal proces v trestnej veci zmeniek. Obžalovaný Marian Kočner na súde nie je, požiadal totiž o konanie v jeho neprítomnosti. Tvrdí, že je v Leopoldove pri poradách s advokátmi odpočúvaný a že sa preto nemôže na proces pripraviť. Jeho obhajca Michal Mandzák preto včera súd požiadal, aby konanie presunul do Ústavu na výkon väzby v Bratislave. Senát tiež vypočul Václava Miku, ktorý v roku 2006 vystriedal Ruska na stolične generálneho riaditeľa. Glob.sk bol počas celého dňa pri tom a ponúka vám dnešný deň minútu po minúte. 

 

Dnešné súdne pojednávanie sa skončilo a s ním aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk.

14:51 – Pojednávanie sa na dnes skončilo. Zajtra by mali vypovedať štyria svedkovia. Nie je isté, či všetci prídu.

14:45 – Súd pokračuje v čítaní listinných dôkazov.

14:29 – Šanta navrhol upustiť nadnes od znaleckého dokazovania. “Podľa mňa to patrí do jedného bloku,” hovorí Šanta. Pred malou chvíľou búchal do stola a rozčuľoval sa, pretože obhajoba opäť žiadala, aby jeden z ich svedkov mohol vystupovať ako znalec.

14:24 – Mika už zo súdu odišiel. Pojednávanie pokračuje dokazovaním.

14:05 – Výsluch svedka sa skončil. Rusko vo svojej reakcii opäť zopakoval svojich niekoľko viet o tom, že Mika nemohol o zmenkách vedieť, pretože v účtovníctve neboli. “Nemal to odkiaľ vedieť,” hovorí Rusko.

14:00 – “Vypadol počas vašej éry nejaký kostlivec zo skrine?” pýta sa súd Miku. Snaží sa tak zistiť, či sa po prevzatí Markízy objavili nejaké problémy, s ktorými sa pri kúpe nepočítalo. “Nie,” odpovedá svedok.

13:57 – “S Kočnerom som sa stretával aj na Donovaloch,” priznal Mika. Ani s ním a ani s Ruskom vraj nemal konflikt ani vyhranený vzťah.

13:54 – Lipšic pozmenil otázku a spýtal sa Miku, či má vedomosť, že by niekedy Valko v podobnej veci niekoho zastupoval. “Nie,” odpovedal.

O zmenkách Mika nevie

13:51 – Lipšic sa pýta Miku, či by podľa neho bol “doktor Ernest Valko ochotný a schopný poskytovať v predmetnej veci právnu pomoc.” Obhajoba svoju stratégiu stavia na tom, že práve Valko odporučil Kočnerovi a Ruskovi ukončiť kauzu Gamatex zmenkami. Valko je však už od roku 2010 mŕtvy. Obhajoba otázku namietala a súd námietke vyhovel.

13:45 – Na rade s otázkami je Lipšic. “Hovoril vám niekedy pán Fiľo o zmenkách?” “Nie,” odpovedá Mika. “A pán Kováčik?” “Nie,” odpovedá zase. Rusko pritom počas včerajšej výpovede tvrdil, že Kováčikovi o zmenkách hovoril. Obaja podnikatelia prevzali spoločnosť po Ruskovom odchode z Markízy.

13:36 – Teraz sa Miku pýta Rusko. “O udalostiach pred svojím nástupom si sa dozvedel len z dokumentov?” pýta sa Rusko. “Prirodzene,” odpovedá. Rusko sa ho snaží opýtať, či bolo z dokumentov jasné, že prebehla “veľká exekúcia.” “Nechápem, aká je otázka,” hovorí Mika. Rusko mu opäť zoširoka vysvetľuje situáciu okolo kauzy Gamatex. Pýta sa ho dookola to isté, len inak a právnici ho upozorňujú a tak musí stále otázku meniť. Obžaloba jeho otázky namieta.

13:33 – V súdnej sieni je opäť živo. Predseda senátu musel krotiť právnikov, ktorí sa dostali do slovnej roztržky.

13:13 – Svedok opisuje svoje začiatky vo funkcii konateľa Markízy. Podľa neho sa spoločnosti darilo a ročne produkovala zisk až do výšky 10 miliónov dolárov.

Rusko na pojednávaní kladie otázky Mikovi. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:09 – Svedok objasňuje situáciu okolo predaja Markízy. Opisuje aké mal vzťahy s Ruskom a Kočnerom, otázky sa ho pýta prokurátor. “O zmenkách sa nikdy nezmienil,” hovorí Mika. “Neviem o tom, že by Markíza takýto záväzok prevzala, neviem o tom,” hovorí Mika.

13:03 – Mika vraj o zmenkách nevedel. “Keby som o tom vedel, upovedomím spoločnosť,” hovorí pred súdom. Formálne do Markízy nastúpil v roku 2006, fungoval tam však už od roku 2005. Podľa jeho vlastných slov sa už vtedy vedelo, že bude konateľom Markízy a tak sa na túto pozíciu pripravoval.

12:59 – Mika pred súdom najskôr opísal svoj vzťah s Ruskom a Kočnerom. “Formálne som bol súčasťou Markízy po tom, čo bola predaná,” hovorí Mika. Kočnera aj Ruska pozná dlhé roky a primárne ich pozná z pracovného prostredia.

12:57 – “Prisahám, že budem hovoriť pravdu, nič len pravdu a vedome nič nezamlčím,” povedal Václav Mika pred súdom. Po prestávke pojednávanie pokračuje.

Reč prišla aj na peniaze

11:40 – Sudca vyhlásil obedňajšiu prestávku. Pojednávanie sa začne opäť o 13:00. Pred súd sa postaví prvý svedok.

11:24 – Stále sa hovorí o dokumentoch a o tom, že žiaden z nich neobsahuje zmienku o zmenkách. Prokurátor Ján Šanta včera prekvapil Pavla Ruska aj jeho obhajcov, keď im ukázal piatu zmenku. Po pojednávaní naznačil, že mohlo ísť o akýsi “tréning” pri falšovaní, kedy si obžalovaní skúšali podpisy. Nechcel však hovoriť priamo.

11:04 – V súdnej sieni sa stále hovorí o zmluvách, uzávierkach a tokoch peňazí.

10:54 – “Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou,” hovorí Rusko. Podľa neho nemá zmysel čítať audity, správy a uzávierky, pretože zmenky v účtovníctve neboli. Nedal ich tam on. “Považoval som to za zbytočné,” hovorí.

10:37 – Ťapáková neprišla. Prvým svedkom teda bude až Václav Mika, ktorý by mal začať vypovedať o 13:00. Nedorazil ani Mattias Settele, ktorý je v zahraničí.

Mika práve vypovedá v kauze zzmenky. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:22 – Súd vyhlásil prestávku. Po nej by mala nasledovať výpoveď Zuzany Ťapákovej. Nie je však isté, či príde.

10:20 – “Teraz sa budeme pýtať tridsiatich svedkov a všetci povedia že áno, v účtovníctve to nebolo, ale neboli tam ani iné veci a to neznamená, že neexistujú,” argumentuje Rusko na súde a hovorí, že v účtovníctve nebola ani exekúcia, predaj podielov či dlhy.

10:10 – Dnešný proces je úplne iný, ako ten včerajší. Čítajú sa listinné dôkazy, obhajoba len sem tam niečo namieta. O 10:30 bola naplánovaná výpoveď Zuzany Ťapákovej. Tá bola generálnou riaditeľkou televízie Markíza, súd sa jej chce zrejme spýtať, či bola informovaná, že jej spoločnosť má záväzky vo forme zmeniek.

O kauze zmenky rozhoduje Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:55 – Rusko pri predaji Markízy podpísal zmluvu, ktorej súčasťou bola klauzula, kde sa písalo, že “Markíza nemá žiadne záväzky.” Obžalovaný sa k tejto veci chce opäť vyjadriť.

9:31 – Prokurátor predkladá rôzne listinné dôkazy. Ide napríklad o zmluvy o cenných papieroch. Všetky dokumenty sa týkajú prevodu Markízy a ostatných súvisiacich spoločností.

9:27 – Prokurátor predkladá úmrtné listy viacerých ľudí, ktorí boli v tejto veci zainteresovaní. Bol to okrem iných list zavraždeného právnika Ernesta Valka či údajného mafiánskeho bosa Petra Čongrádyho, ktorého zastrelili v roku 2004. Valko bol podľa Ruska človekom, ktorý navrhol ukončiť kauzu Gamatex zmenkami. Čongrády sa tiež mal snažiť získať Markízu.

Nesmejte sa

9:14 – Obhajca Marek Para požiadal predsedu senátu, aby sa v súdnej sieni nemohli ostatní zúčastnení smiať. Vraj ho to vyrušuje. “Ja predsa nemôžem zakazovať, aby sa niekto usmieval, pokiaľ ma to neruší,” hovorí predseda senátu. Para s Lipšicom sa začali hádať a sudca na nich musel niekoľkokrát zakričať “stačilo.”

9:10 – Obhajca Kočnera Mandzák navrhol, aby sa pojednávanie premiestnilo do ÚVV Bratislava, prípadne do iného vhodného zariadenia okrem Leopoldova. Zopakoval svoje podozrenia o odpočúvaní v miestnosti číslo 4 v Leopoldove. Ak to súd nedovolí, bude sa čítať Kočnerova výpoveď z prípravného konania. “Klient sa chce zúčastniť hlavného pojednávania a chce vypovedať,” zopakoval obhajca.

9:00 – Predseda senátu otvoril pojednávanie. Vypočúvanie svedkov malo začať o 10:30 exriaditeľkou Markízy Zuzanou Ťapákovou. Doteraz sa však nevie, či príde. Súd však najskôr zrejme rozhodne, či pojednávanie kvôli Kočnerovi presunie do Bratislavy.

Súdny proces pokračuje. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

“Bude mi stačiť 5 hodín, aby som svojho klienta pripravil,” povedal včera Mandzák. Predseda senátu mu povedal, že o tom rozhodne dnes ráno. Pokiaľ súd zmenu miesta nepovolí, na radu sa zrejme dostane aj čítanie výpovede Mariana Kočnera. Ten dnes sedí v útekovej väzbe v Leopoldove a na krku má niekoľko ďalších obvinení.

Dva obžalovaní

Marian Kočner a Pavol Rusko vystupujú v tejto kauze ako obžalovaní.

Počas procesu sa im bude prokurátor Ján Šanta snažiť preukázať, že obaja muži “spáchali formou spolupáchateľstva obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti.”

Na súde má svojich právnych zástupcov aj TV Markíza. Tá v celej veci vystupuje ako poškodená a žiada odškodné vo výške takmer 2 milióny eur.

V prípade dokázania viny, hrozí obom 12 až 20 rokov za mrežami.

To najlepšie z včerajšieho dňa nájdete TU. 

Detaily o kauze zmenky nájdete TU. 

Aké kauzy má za sebou Kočner? Ich prehľad nájdete TU. 

Galéria
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Obhajoba na súd priniesla množstvo spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rusko si počas procesu zapisuje poznámky do notesa. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Obhajcovia Kočnera a Ruska priniesli na pojednávanie tisícky strán spisov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Rusko pred súdom pôsobí sebavedomo, výrazne gestikuluje a hovorí zreteľne. Súdu ilustruje všetko do najmenšieho detailu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Pavol Rusko na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next