Kauzy Domáce Top

Szabóa usvedčuje Kuciakov sused. Videl ho len pár dní pred vraždou novinára

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Proces, ktorý sa zapíše do dejín. Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára má pred sebou ďalšie zaujímavé momenty. Dnes by mali vypovedať dôležití svedkovia. Kočnerov “kamoš” Norbert Bödör a jeden zo spolumajiteľov Penty Jaroslav Haščák. 

 

Pojednávanie sa na dnes končí a s ním aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

 

16:53 – Pojednávanie sa na dnes končí.

16:49 – Právnici sa dohadujú, akým spôsobom vykonajú ako dôkaz komunikáciu z Threemy. Jeden návrh dal Lipšic, druhý Kvasnica. Podľa obhajcu Mareka Paru nie je možné ani jeden z návrhov vykonať. Para zároveň požiadal, aby sa zajtrajšie pojednávanie vykonalo v neprítomnosti Mariana Kočnera. V stredu prísť chce.

16:37 – Po výpovedi svedka Sehnala sa číta výpoveď ďalšieho svedka Michala Vargu. Prokurátor netrvá na jeho osobnej výpovedi, sudkyňa teda číta len jeho výpoveď z prípravného konania. Svedok Varga hovoril o tom, ako na povale našiel zbraň, ktorú neskôr predal Szabóovi. „Bol to rok 2016, keď sa ma Szabó opýtal, či mám ešte tú zbraň, že on by ju vedel predať,” cituje sudkyňa. Opísal tiež Szabóovu povahu. Tvrdí, že ho využíval pre peniaze a nebol spoľahlivý. Touto zbraňou bol zavraždený podnikateľ Peter Molnár.

16:32 – Podľa Lipšica svedok spoľahlivo vyvrátil verziu Tomáša Szabóa.

16:31 – “Ja som neveril tej pôvodnej verzii, že strelec bol Szabó. Myslím si, že on by nebol schopný chladnokrvne niekoho zabiť,” tvrdí Sehnal.

16:09 – Úpravu zbrane si mal Szabó objednať v septembri 2017. O jeho finančnej situácii vraj svedok nemal informácie. “Žiaľ, čo sa s ním udialo teraz, to je len akési logické vyústenie jeho doterajšieho života. Tomáš bol veľmi materialisticky založený a aj vychovávaný v materialisticko-centralistickom duchu a toto je výsledok,” hovorí svedok.

16:06 – “On vyhľadával, podľa môjho názoru, nebezpečný život,” opisuje Sehnal Szabóa. Chcel mu vraj dopriať pekný jednoduchý život a preto mu chcel pomôcť vyrovnať údajný dlh. Svedok za vyrobenie tohto tlmiča dostal trojročný podmienečný trest.

15:57 – Svedok zdôraznil, že tlmič vyrobil len z kamarátstva k Szabóovi. Ten ho pri výpovedi sleduje, svedok sa na chvíľu pozrel aj naňho. “Svedok sa pozerá na obžalovaného,” uviedla sudkyňa do zápisnice.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

15:42 – Svedok opisuje detaily toho, ako vyrobil komponenty pre zbraň. “Ja som bol presvedčený, že do funkčného stavu sa mi to nepodarí vyhotoviť. Išlo mi o to, aby videli moju snahu. Cítil som snahu dokázať sebe aj im, že mám na to  vyrobiť aj takúto presnejšiu strojovú súčiastku, ale prevládali u mňa skôr zlé pocity, že ak sa niečo stane, budem sa musieť so svojím svedomím vyrovnať,” tvrdí svedok.

15:41 – Svedok vraj po zhotovení žiadaných komponentov zbraň so Szabóom a Marčekom vyskúšal a potom ich nevidel. Zdôraznil, že na správne použitie zbrane bolo potrebné upraviť náboje. Marček sa priznal, že ich upravoval. Za dvojicu mužov vraj s ním komunikoval Szabó. “S Marčekom by som takéto veci nepreberal, ale Tomášovi som veril,” hovorí.

15:32 – Svedok vypovedá, že pozná Tomáša Szabóa a cez neho neskôr spoznal aj Miroslava Marčeka. Muži mali za svedkom prísť s tým, že od nich niekto na vyrovnanie dlhu požaduje hlaveň zbrane s možnosťou namontovania tlmiča. Spočiatku nechcel, ale nechal sa nahovoriť, aby Szabóovi pomohol.

15:26 – Na rade je výpoveď posledného svedka. Marian Sehnal z Kolárova podľa Marčeka vyrobil hlaveň a tlmič na zbraň, ktorou Kuciaka zavraždili.

Marian Sehnal vyrobil komponenty na zbraň. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček