Domáce Kauzy Top

ONLINE Súd trvá na psychologickom a psychiatrickom posudku Mariana Kočnera. Môže byť kľúčový

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Je to tu. Deviaty deň hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky by mal byť venovaný aplikácii Threema, ktorá bola získaná práve zo zabavených mobilných telefónov obžalovaného Mariana Kočnera. Zrejme sa však nebudú čítať správy, hovoriť by sa malo najmä o procese získania tejto aplikácie. Hovoriť by mali operatívni pracovníci Europolu, ale aj vyšetrovatelia z policajného prezídia. Počas ich výsluchov by mala byť verejnosť vylúčená. Vypovedať však bude aj znalec, ktorý by mohol vyvrátiť alebo potvrdiť námietky Kočnerovho obhajcu, ktorý tvrdí, že do správ mohlo byť zasiahnuté. Glob.sk bude vzhľadom na upozornenie súdu informovať s miernym časovým odstupom. 

 

Pojednávanie sa na dnes skončilo a s ním končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

 

18:41 – Súd odročuje hlavné pojednávanie na dni 18. a 19. marca., 15. a 16. apríla a 29. a 30. apríla. Na dnes sa pojednávanie končí.

18:36 – “Zopakujem, nemám problém sa podrobiť, okrem pána Heretika a spolupracovníkov v jeho firme a firme Forensic a doktora Kešeckého,” hovorí Kočner na opakovanú otázku predsedníčky senátov. Lipšic reaguje a tvrdí, že Kočner tým pádom vylúčil jediné dva ústavy, ktoré sa zaoberajú odvetvím psychiatrie. “Žiadny iný nie je,” tvrdí.

18:14 – “Ste ochotný podrobiť sa znaleckému skúmaniu?” pýta sa predsedníčka senátu obžalovaného Mariana Kočnera, ktorý sa v minulosti odmietol podrobiť takémuto znaleckému skúmaniu. Spýtala sa tiež, u ktorých ľudí by sa takémuto vyšetreniu nepodrobil. Obžalovaný totiž výsluch odmietal z dôvodu, že sa mu nepáčilo miesto vykonania takéhoto skúmania a ani znalec Anton Heretik. “Predložíme zoznam ľudí, u ktorých sme ochotní sa takémuto vyšetreniu podrobiť,” povedal Para. Sudkyňa Sabová ho okamžite opravila, upozornila ho, že si nemá vyberať ku komu chce ísť ale má povedať zoznam ľudí, ku ktorým ísť odmieta. Následne vyhlásila 10 minútovú prestávku, počas ktorej si má obžalovaný aj s advokátom prichystať zoznam.

18:10 – Daniel Lipšic navrhol čítať správy z aplikácie Threema medzi Kočnerom a ľuďmi, ktorých má uložených ako “Dušan Keményi” (Alena Zsuzsová, pozn. red.) a “Peter Agent Woland” (Peter Tóth, pozn. red.). Dôkaz však zrejme príde na rad neskôr.

Tréma z Threemy

18:07 – “Boli to štandardné forenzné postupy, ktoré sú bežné na celom svete nevidel som nič, čo by odporovalo bežným štandardom,” odpovedá znalec na otázku zástupcu Zlatice Kušnírovej. Ten sa pýtal, čo hovorí na odbornú prácu svedkov, ktorí počas dnešného dňa vypovedali. Následne sa výsluch znalca skončil.

18:00 – Para sa pýta na technické detaily získavania dát. Po ňom otázky kladie obžalovaný Kočner, ktorý sa zaujíma, či bola jeho aplikácia Threema zaheslovaná. Znalec odpovedá, že nevie, ale že všetky prístupové heslá mal k dispozícii už v čase, kedy dostal mobil do ruky. Kočner sa zaujíma, či všetky úkony robil v jeden deň, či bol niekto pri ňom a podobne. “Kto vám nadiktoval heslo do aplikácie Threema?”pýta sa Kočner. Znalec odpovedá, že nevie a ak bola, mal do nej heslo od niekoho z analytického tímu.

17:58 – V pojednávacej miestnosti je zapnutý projektor, ktorý na plátne niečo zobrazuje. Novinári však nevidia čo, plátno je totiž medzi nimi a priestorom, kde sedia procesné strany a súd.

Znalec Jaroslav Oster vysvetľoval, ako získali zálohy z mobilného telefónu Mariana Kočnera. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

17:56 – Výsluch znalca Jaroslava Ostera navrhol Kočnerov obhajca Marek Para. Ten od začiatku procesu spochybňuje najmä aplikáciu Threema, respektíve zákonnosť jej získania.

17:53 – Svedkovia z radov polície a Europolu vypovedali približne 6 hodín bez prítomnosti verejnosti. Pred niekoľkými minútami predsedníčka senátu prizvala do pojednávacej miestnosti verejnosť, nasledovať bude výsluch znalca.

14:31 – Pred malou chvíľou sa začala obedná prestávka. Zatiaľ stihli vypovedať dvaja odborníci z Europolu, ktorí vysvetľovali, ako získali z Kočnerovho mobilu Threemu a ako správy dostali do tabuľky, v ktorej budú predložené ako dôkaz. Podľa zástupcu rodiny Kuciakovcov Daniela Lipšica boli výpovede zaujímavé. O hodinu by mali vypovedať dvaja príslušníci policajného zboru, ktorí tiež manipulovali so zadržanými mobilnými telefónmi a získavali z nich dôkazy. Po nich by mal hovoriť znalec. Je otázne, či sa bude ešte dnes zo správ z Threemy aj čítať.

10:35 – Predsedníčka senátu vylúčila verejnosť z výsluchu príslušníkov policajných zložiek a zamestnancov Europolu. “Verejné vykonanie týchto dôkazov by ohrozilo bezpečnosť,” hovorí predsedníčka senátu Ružena Sabová. Novinári odchádzajú z pojednávacej miestnosti.

10:25 – Prokurátor číta zápisnicu o vykonaní domovej prehliadky u Tomáša Szabóa. “Bolo zaistené väčšie množstvo rozličných stôp, dôležitý je mobilný telefón značky Nokia,” hovorí prokurátor. Aj o tomto mobilnom telefóne sa bude hovoriť počas výsluchu svedkov, kde zrejme verejnosť nebude prítomná.

10:22 – Prokurátor momentálne ukazuje procesným stranám mobilné telefóny značky iPhone. Kočnerov obhajca Marek Para si jeden z nich chytil do ruky a niečo si na ňom obzeral. Rovnako aj obhajcovia Aleny Zsuszovej niečo prokurátorovi hovorili, nie je však známe, čo to bolo.

Aplikácia Threema bola získaná z mobilu Mariana Kočnera. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček