Spoločnosť Regióny Koronavírus Domáce Top

ONLINE Povinná karanténa pod hrozbou pokuty a zákaz podujatí. Koronavírus u nás naberá na sile

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – (Petra Hollá/Veronika Kováčová/TASR/SITA) Hrozba šírenia koronavírusu postavila na nohy všetky kľúčové inštitúcie v Bratislavskom kraji. Predseda bratislavského kraja už cez víkend avizoval, že na celý týždeň zatvára všetky župné školy (stredné odborné školy, gymnáziá, konzervatóriá), ale aj plavárne. Dôvodom je snaha predísť šíreniu koronavírusu. Potvrdených prípadov nákazy však pribúda aj u nás. Situáciu budeme monitorovať počas celého dňa online. 

17:35 – Premiér informoval, že Slovensko eviduje ďalšie dva pozitívne prípady koronavírusu – v Košiciach a Martine. Podľa slov hlavného hygienika je kostymérka z SND s potvrdeniu nákazou a vodička električky z DPB jedna a tá istá osoba. Slovensko tak má celkovo potvrdenylch 7 prípadov koronavírusu.

17:29 – Na 14 dní platí tiež zákaz usporadúvať kultúrne, športové a verejné podujatia. Pravdepodobne to platí aj na bohoslužby, podľa Mikasa sa o tejto skutočnosti ešte musia poradiť, keďže ale ide o verejné podujatie, mal by zákaz platiť aj na to.

17:25 – Informačná kampaň už nebude iba na hraničných priechodoch s Rakúskom, ale aj s ďalšími susednými štátmi.

17:22 – Premiér Peter Pellegrini po zasadnutí krízového štábu informoval, že každý, kto pricestuje na Slovensko z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu, bude musieť byť 14 dní v povinnej domácej karanténe. Za jej nedodržanie hrozí sankcia v maximálnej výške 1650 eur.

16:55 – Krízový štáb naďalej rokuje aj po zhruba štyroch hodinách. Z prostredia štábu však novinári majú informácie, že by mali pomaly končiť.

16:51 – Košické oceliarne zatiaľ nemajú informácie o tom, že by bol novým koronavírusom nakazený ich zamestnanec. Pre TASR to v súvislosti s podozrením, o ktorom informovala TV Markíza, uviedol hovorca spoločnosti U. S. Steel Košice Ján Bača. Podľa jeho slov pozorne sledujú vývoj situácie a inštrukcie regionálneho úradu verejného zdravotníctva. „Odporúčame zamestnancom dodržiavanie zásad správnej hygieny, obmedzenie osobného kontaktu na pracovisku, rušíme všetky osobné schôdzky, návštevy a pracovné cesty, ak nie sú kriticky nevyhnutné. Rušíme školenia, ktoré nie sú vyžadované zákonom,“ uviedol s tým, že na porady prednostne využívajú telekonferenčné spojenie.

15:56 – Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) v súvislosti so šírením nového koronavírusu ruší, prípadne presúva svoje spoločenské akcie. Na neurčito sa napríklad presúva každoročné testovanie kvality vody z domácich studní. Po preventívnom obmedzení exkurzií do technických objektov BVS zastavili vodárne aj organizované exkurzie do Vodárenského múzea v Bratislave.

15:48 – Mimoparlamentné KDH zrušilo svoj mimoriadny snem, ktorý bol zvolaný na sobotu 14. marca. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu. TASR o tom informoval hovorca strany Stano Župa. “Zastupujúci predseda KDH Pavol Zajac sa tak rozhodol po konzultáciách s Národným centrom zdravotníckych informácií a po dnešnom rokovaní Predsedníctva KDH, spolu s krajskými predsedami KDH,” ozrejmil Župa.

15:36 – Vyučovanie v školských a predškolských zariadeniach v dôsledku rizika šírenia nového koronavírusu dočasne prerušuje aj mesto Pezinok. Nariadenie platí od utorka (10.3.) do 17. marca (vrátane) pre všetky školy a škôlky, ktorých zriaďovateľom je mesto. Samospráva to oznámila na sociálnej sieti.

V ďalšom okresnom meste v Bratislavskom kraji v Senci rozhodli dočasne o prerušení vyučovania v školách a škôlkach na pondelok a utorok (10.3.), takisto do 13. marca dočasne uzatvorili pre verejnosť Dom sociálnych služieb. Ani v Senci sa z preventívnych dôvodov neuskutočnia mestom plánované kultúrne podujatia.

15:07 – Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice je preventívne od pondelka dočasne zatvorené. Múzeum k opatreniu pristúpilo v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Bojnický zámok zostane zatvorený pre návštevníkov od pondelka predbežne do 23. marca. Opatrenie múzeum zdôvodnilo návštevami desiatok domácich a zahraničných turistov.

15:03 – Materské a základné školy v Trnave budú v rámci preventívnych opatrení do piatka (13. 3.) zatvorené. Mesto zároveň ruší marcové podujatia vo svojej kompetencii v rámci eliminácie šírenia nového koronavírusu. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Veronika Majtánová. “V Trnave do tejto chvíle neevidujeme potvrdený prípad ochorenia COVID-19, napriek tomu však podnikáme všetky potrebné kroky a preventívne opatrenia. Nie je dôvod na paniku, treba sa však správať zodpovedne a byť pripravení na prípadné komplikácie,” uviedol primátor Trnavy Peter Bročka. Naplánované svadby na radnici sa uskutočnia za sprísneného hygienického režimu, uvítania do života sú od 10. marca až do odvolania zrušené.

15:00 – Viacerí autobusoví a vlakoví dopravcovia zaviedli preventívne opatrenia so zámerom zamedziť šíreniu ochorenia koronavírus. Slovak Lines dezinfikuje autobusy, rovnako aj autobusová spoločnosť Arriva. Spoločnosť Regiojet začala už pred dvoma týždňami prijímať opatrenia na autobusových a vlakových spojoch jazdiacich v Českej republike, na Slovensku a do ďalších krajín.

14:55 – Združenie samosprávnych krajov SK 8 a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) reagujú na vzniknutú situáciu súvisiacu so stúpajúcim počtom prípadov koronavírusu. SK 8 apeluje na Ústredný krízový štáb a hlavného hygienika SR Jána Mikasa, aby o všetkých svojich krokoch súvisiacich s prevenciou šírenia koronovavírusu bezprostredne informovali aj samosprávne kraje. ZMOS zároveň vyzýva samosprávy na podrobné monitorovanie vzniknutej situácie a striktné dodržiavanie odporúčaní hlavného hygienika.

14:42 – Podľa portálu tvnoviny.sk sa ďalší, už siedmy prípad koronavírusu potvrdil tentokrát v Košiciach. Má ísť o 26-ročného mladíka, ktorý robí v košických oceliarniach – U. S. Steel Košice. Leží v Univerzitnej nemocnici v Košiciach. Na výsledky staršieho pána, ktorý leží v nemocnici Košice – Šaca sa stále čaká. Šiesty prípad má byť potvrdený u zamestnankyne Slovenského národného divadla. Konkrétne má ísť o kostymérku.

14:34 – Igor Matovič napísal status priamo z rokovania Ústredného krízového štábu. “Je tu cca 90 ľudí v relatívne malej miestnosti,” informuje ľudí s tým, že nemajú dôvod podliehať panike. Apeluje na ľudí, aby sa správali veľmi obozretne. “Najmä sa vyvarujme hromadných akcií a zvýšme hygienické nároky na svoje okolie, ale najmä najmä na seba,” uzavrel v statuse na sociálnej sieti.