Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

ONLINE Matovič buchol do stola. Zrušil vlaky zadarmo pre študentov, seniori majú vychádzať iba v nevyhnutných prípadoch

Predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA (TASR/SITA/Petra Hollá) – Vyše 40 prijatých opatrení na boj s koronavírusom. Taký je výsledok včerajšieho zdĺhavého rokovania Ústredného krízového štábu a následne vlády. To trvalo do neskorej noci a pokračovalo aj dnes. Igor Matovič včera bližšie informácie o tom, aké opatrenia navrhujú v boji s koronavírusom, nechcel špecifikovať. Prezradil len to, že zriadili permanentný krízový štáb, ktorého štyrmi členmi sú odborníci z prostredia zdravotníctva. Na detaily sme si ale museli počkať do dnes. Glob.sk dianie ohľadne koronavírusu v súvislosti s opatreniami vlády sleduje minútu po minúte a informuje vás o všetkom podstatnom. 

 

Náš online pre dnešný deň končí. Ďakujeme, že dianie sledovali spolu s nami

16:20 – Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú dva vládne návrhy zákonov súvisiace s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu v zrýchlenom režime. Poslanci totiž schválili návrhy na skrátené legislatívne konanie. Ide o vládne návrhy týkajúce sa opatrení v justícii a školstve.

15:55 – Univerzita Komenského do odvolania mení harmonogram letného semestra a ruší prezenčnú výučbu. „Situáciu pozorne sledujeme, no aby rektor nemusel každé dva týždne vydávať nový príkaz, rozhodol dnes o prerušení prezenčnej výučby až do odvolania,“ priblížila hovorkyňa univerzity Lenka Miller. Univerzita Komenského prerušila prezenčnú výučbu od 9. marca 2020, odvtedy funguje v režime dištančnej výučby. Pedagógovia komunikujú so študentmi elektronicky prostredníctvom mailov, videohovorov, využívajú e-learning, Moodle, MS Teams a ďalšie nástroje. Knižnice fungujú v režime na diaľku a poskytujú vzdialený prístup ku všetkým materiálom potrebným k štúdiu.

UK upravila aj podmienky ohľadom prijímacích skúšok. Prihlášky na fakulty, ktorým ešte neuplynul termín na podanie prihlášok, akceptuje v elektronickej podobe bez nutnosti posielania papierových dokladov, ktoré bude možné doložiť neskôr. Prírodovedecká fakulta UK predlžuje termín podávania prihlášok do 31. marca 2020. Všetky opatrenia komunikuje na webe a oficiálnej stránke univerzity na sociálnej sieti.

15:51 – Poslanec Národnej rady SR (NR SR) za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Alojz Baránik nemá potvrdený koronavírus. Uviedol to predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). Ako ďalej informoval, Baránik však pre istotu ostal doma. Schôdza teda pokračuje ďalej podľa programu.

„Člen rodiny poslanca NR SR za SaS Alojza Baránika má príznaky choroby, ktoré niektoré zdroje považujú za príznak koronavírusu. Alojz Baránik preto preventívne ostal doma v karanténe a nezúčastnil sa na utorkovom rokovaní NR SR. Alojz Baránik zároveň požiadal o otestovanie v najbližších dňoch,“ objasnil pre agentúru SITA Ondrej Šprlák z Komunikačného oddelenia SaS.

Ľubomír Vážny zo Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) dnes v pléne povedal, že Baránik má byť infikovaný koronavírusom. Šéf zákonodarného orgánu Kollár preto ihneď zvolal poslanecké grémium, na ktorom sa mala táto informácia preveriť a rozhodnúť, či bude schôdza NR SR pokračovať aj naďalej.

15:03 -Súdy by mali mať možnosť nevykonávať pojednávania okrem nevyhnutných prípadov, niektoré lehoty sa prerušia. Najvyšší súd bude riadiť počas absencie vedenia najstarší sudca a členovia súdnej rady, ktorí sa vzdali funkcie, o ňu prídu deň po účinnosti novely. Zmeny, ktoré schválila vláda, sú súčasťou balíčka na boj proti kríze okolo novému koronavírusu.

“Napriek tomu, že bolo odporúčanie, že je na mieste nevytyčovať pojednávania, súdy ich vytyčovali. Mali za to, že na to nemajú oporu v zákone,” uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Práve preto pridala do zákona úpravu pre mimoriadnu situáciu alebo núdzový stav, keď súdy dostanú možnosť nevykonávať pojednávania okrem nevyhnutného rozsahu. Za ten považuje Kolíková väzobné veci alebo konania vo veciach starostlivosti o maloletých. Súdy zároveň dostanú možnosť vylúčiť z pojednávania verejnosť aj z dôvodu ochrany zdravia.

14:30 – V rámci podpory dištančného vzdelávania vzniká web Učíme na diaľku, na ktorom budú informácie pre učiteľov, rodičov a žiakov. Všetky vzdelávacie portály a weby budú tak združené pod jednou stránkou. „Chceme, aby ich učitelia naozaj využívali. Najmä pre najmenších žiakov, ktorí potrebujú audiovizuálny formát,” priblížil minister. Portál bude informovať o všetkých potrebných termínoch. Zaoberať sa bude aj pracovno-právnymi otázkami, ktoré vypracovalo právne oddelenie ministerstva. Portál pomohli vytvoriť Slovenská komora učiteľov, iniciatíva To dá rozum, Inštitút vzdelávacej politiky, Inklucentrum a Komenského inštitút.