Politika Spoločnosť Banská Bystrica Košice Domáce Prešov Trenčín Trnava Top

VOĽBY 2018 Krajské mestá prevalcovali nezávislí a kandidáti opozície

Volebné miestnosti sa čochvíľa uzavrú. FOTO TASR - Radovan Stoklasa

KRAJSKÉ MESTÁ – Voľby sa skončili. Od siedmej rána sa ľudia na takmer celom Slovensku vybrali k volebným urnám. Po uzatvorení miestností budú tisícky ľudí rátať hlasy a postupne zverejňovať, kto sa posadí na najdôležitejšiu stoličku obce, či mesta. Voľby v krajských mestách sa niesli v znamení nezávislých kandidátov, hoci niekedy mali i takíto kandidáti tichú podporu niektorých strán.  Z pohľadu politických strán slúžia komunálne voľby ako istý “prieskum popularity.” Úspech  či neúspech v komunálkach ukazuje, nakoľko je strana úspešná aj v odľahlejších regiónoch.

 

Volebnú noc sme na Slovensku sledovali online. Redakcia Glob.sk ďakuje za pozornosť. Podrobné výsledky prinesieme v priebehu dnešného dňa. 

Banská Bystrica

Účasť na komunálnych voľbách v BB nebýva veľmi vysoká. Počas dňa tam vo volebných miestnostiach prevládali najmä starší ľudia, postupne však prišli i mladšie ročníky. Volil tu i premiér Peter Pellegrini.  O post primátora bojujú okrem súčasného šéfa mesta Jána Noska (nezávislý kandidát) aj Igor Kašper ( SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina, Progresívne Slovensko), Peter Peuker (Naj – nezávislosť a jednota) a Jozef Sásik ( Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku).

23:51 – V Banskej Bystrici vyhráva doterajší primátor Ján Nosko. Tvrdia to kandidáti združení v Banskobystrickej alternatíve.(Denník N)

01:23 – Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko obhájil svoj post. Informoval o tom na základe predbežných výsledkov z väčšiny spočítaných okrskov. (TASR)

Košice

Košice sú, podobne ako Bratislava, o niečo komplikovanejšie. Okrem primátora si občania volia aj starostov 22 mestských častí. Voliť prišlo pomerne veľa ľudí a atmosféra bola pomerne pokojná.

Výnimkou bola časť Luníka IX., kde bolo počas dňa dosť živo. Záujem tam bol na miestne pomery vysoký. Dva krát musela zasahovať aj polícia, raz pre podozrenie z navádzania. Druhý krát kvôli mužovi, ktorý  mal do volebnej miestnosti prísť s lístkom, kde mal mať vypísané mená, ktoré chce voliť. Mal mu ich dať niekto pred volebnou miestnosťou. Polícia podľa TASR oboch ľudí po prešetrení prepustila.

Ľudia v anketách hovorili najmä o tom, že si chcú zvoliť zmenu. Košickým primátorom sa chce stať deväť kandidátov – je to Alena Bašistová (nezávislá), Štefan Horváth (Národná koalícia), Džemal Kodrazi (nezávislý), Viliam Novotný (Šanca), Jaroslav Džunko (nezávislý), Martin Petruško (Smer-SD, SNS), Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK-MKP, Nova, OKS), Ján Struk (SMS) a Vladimír Vágási (Most-Híd).

22:16 Kandidáta  Martina Petruška prišli podporiť podpredseda vlády Richard Raši a minister hospodárstva Peter Žiga. Petruško povedal, že má zatiaľ dobrý pocit. „Počas kampane som chodil medzi ľudí a splnil som všetko, čo som mal v pláne,“ uviedol. (Denník N)

22:46 -Polaček dorazil do svojho štábu. Známe osobnosti tam však chýbajú.

23:35 – “Myslím si, že už dávno sme sa vyjadrili, že uvažujeme o výhre. Verím, že nám to vyjde,” povedal pre novinárov Polaček. “Človek je, prirodzene, v napätí. V rámci volebnej kampane analyzuje, či uro. bil všetko, či niečo nezanedbal. Samozrejme, sme v očakávaní,” povedal s tým, že počas volebnej noci ho prídu podporiť priatelia, rodina, odborníci aj poslanci. “Postupne budú prichádzať, takže si myslím, že to bude veľký kolektív,” dodal. (TASR)

23:54- V súboji po sčítaní prvého percenta okrskových zápisníc vedie Jaroslav Polaček. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb Štatistického úradu SR.

00:05 – Polačekov nádskok sa zvyšuje.

00:24 – Podľa neoficiálnych výsledkov Jaroslav Polaček vyhral výrazne v mestských častiach Luník IX, Nad jazerom, v štyroch okrskoch v Starom Meste aj v časti Sever. Polaček hovorí, že víťazstvo sa môže stať skutočnosťou. (Korzár)

00:41 – Jaroslav Polaček si stále udržiava výrazný náskok. Po spočítaní 12,6 % hlasov má takmer 40,8 %, druhý Martin Petruško niečo vyše 23,6 % a tretia Alena Bašistová viac ako 15 %. (Štatistický úrad)

00:57Kandidáta na primátora Košíc Martina Petruška prišli podporiť aj zastupujúci náčelník mestskej polície Ladislav Suchý, šéf príspevkovej organizácie mesta K 13 Ján Kováč a generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice Milan Maďar. (Korzár)

01:00 – Kandidáta na primátora Košíc Martina Petruška prišiel podporiť aj minister financií Peter Kažimír. Petruško zatiaľ výrazne zaostáva za Jaroslavom Polačekom.

02:09 – Voľby zrejme vyhrá Polaček.

Nitra

Nitra mala pred 4 rokmi najnižšiu volebnú účasť. Tento rok je vízia o niečo optimistickejšia, možno vďaka pestrosti kandidátov. Spomedzi krajských miest Nitra v počte kandidátov dominuje.

Súčasnému primátorovi Jozefovi Dvončovi (Smer-SD, SNS) sa postavilo až deväť kandidátov – Ján Greššo ml. (OĽaNO, SaS, Sme rodina, KDH), Marek Hattas (nezávislý), Michal Ivan (nezávislý), Ján Kecskés ( Ľudová strana pevnosť Slovensko), Renáta Kolenčíková (nezávislá), Ľubomír Martinka (nezávislý), Ladislav Németh (Strana tolerancie a spolunažívania), Peter Oremus (nezávislý) a Štefan Štefek (nezávislý).

23:14 – Neoficiálne výsledky ukazujú, že nezávislý kandidát Marek Hattas má veľkú šancu na výhru. Za Hattasa zatiaľ hlasovalo 833 voličov, za Jozefa Dvonča 301 voličov. Za ostatných podstatne menej.

23:52 – Hattas podľa informácií z Nitry vedie. Má vraj slušný náskok.

01:00 – U Hattasa hrá We are the champions a oslavuje sa.

01:22 – Hattas vyhral. Mladý aktivista je novým primátorom Nitry.

Prešov

Voľby v Prešove boli pokojné. Ľudia prichádzali postupne a nemuseli tak čakať v radoch. Zaujímavosťou je, že niekoľko volebných miestností sa nachádzalo v krčmách či reštauráciách. Samozrejme, počas volieb nebola prevádzka pohostinstiev spustená.

Prešovským primátorom sa okrem terajšej šéfky mesta, ktorou je Andrea Turčanová (KDH, OĽaNO, Nova), chce stať aj Miroslav Benko (Smer-SD, SNS, Most-Híd), Richard Drutarovský (Spolu – občianska demokracia, Progresívne Slovensko, OKS), Igor Dužda (SRK), Stanislav Grega (nezávislý), Pavel Hagyari (nezávislý) a František Oľha (SaS, Sme rodina, Šanca, DS).

21:52 – Výsledky volieb budú zrejme známe až o 2 ráno. V tej dobe sa plánuje aj tlačová konferencia na mestskom úrade, kde budú odprezentované výsledky.

22:41 –  „Verím, že k návratu Pavla Hagyariho nedôjde a obhájim kreslo primátorky,“ povedala o hlavnom protikandidátovi súčasná primátorka Andrea Turčanová.

23:16 – Turčanová podľa neoficiálnych výsledkov tesne vedie. (Denník N)

23:38 – Podľa neoficiálnych výsledkov je náskok Turčanovej dosť vysoký. Rozdiel má byť až 1000 hlasov.

00:01 – Po zrátaní tretiny okrskov vedie súčasná primátorka. Náskok je veľký.

00:59 – V Humennom pohorela Jana Vaľová.

01:20 – Pavel Hagyari v Prešove priznal volebnú porážku a zablahoželal Andrei Turčanovej k víťazstvu. Tá podľa neoficiálnych výsledkov obhájila svoj post. Zrátané sú hlasy vo viac ako polovici okrskov, rozdiel je takmer 3700 hlasov. (TASR)

Trenčín

Z pôvodných štyroch kandidátov ostali iba dvaja. O post primátora Trenčína dnes zabojovala dvojica Richard Rybníček a Miloš Mičega. Obaja do volieb idú s “nálepkou” nezávislý.

23:37 – V Trenčíne zatiaľ vedie súčasný primátor Richard Rybníček. Rozdiel je vraj veľký.

23:44– Po zrátaní 14 percent odovzdaných hlasovacích lístkov v Trenčíne vedie v súboji dvojice kandidátov na primátora mesta úradujúci primátora Richard Rybníček (nezávislý), ktorému zatiaľ odovzdalo hlas 74 percent voličov.  Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov volieb, informovala zapisovateľka mestskej volebnej komisie v Trenčíne Iveta Plešová. (TASR)

00:28 – Po spočítaní polovice hlasov výrazne vedie súčasný primátor Rybníček. Získal vraj až 70% hlasov. (SME)

01:18 – V Trenčíne zvíťazil Richard Rybníček (nezávislý). Súčasný primátor teda povedie mesto ďalšie štyri roky. Svoju výhru v komunálnych voľbách potvrdil po zrátaní 74 percent hlasov, z ktorých získal 72 percent hlasov Trenčanov. (TASR)

 

Trnava

O post primátora Trnavy  bojovalo sedem kandidátov. Opätovne kandiduje Peter Bročka (nezávislý), proti ktorému sa postavili Marián Galbavý (nezávislý), Rastislav Mráz (koalícia KDH, SZS, SDKÚ-DS), Peter Ondrejka (nezávislý), Peter Tomeček (Národná koalícia), Vanesa Šteinerová (nezávislá) a Igor Válek (Koalícia Smer-SD a SNS).

00:48 – Podľa neoficiálnych informácií vedie v Trnave súčasný primátor Peter Bročka (NEKA).

Žilina

Obdobie pred voľbami sa v Žiline nieslo v znamení antikampane. Možno aj vďaka tomu bola dnes volebná účasť pomerne vysoká a atmosféra o niečo napätejšia ako inde. Kandidáti na  primátora sa stretávali najmä s tvrdou antikampaňou na internete.

Žilinským primátorom sa chce stať sedmička kandidátov – Peter Fiabáne (nezávislý), Patrik Groma (nezávislý), Tibor Hanuliak (SNS), Ľudmila Chodelková (nezávislý), Marian Janušek (nezávislý), Martin Kapitulík (nezávislý) a Ján Púček (ĽSNS). Súčasný primátor Igor Choma nekandiduje.

22:26 – Súboj bude zrejme tesný. Rozhodne sa medzi Fiabánem a Gromom. Fiabáne má svoj štáb v Novej synagóge. Podporuje ho aj županka Erika Jurinová. Chce vyhrať, no je vraj pripravený i na prehru.

22:58 – Podľa neoficiálnych výsledkov vyhráva Fiabáne. Rozdiel medzi ním a Gromom je približne 200 hlasov. (Denník N)

23:45 – Fiabáne v doteraz zrátaných okrskoch vedie.

00:36 – Fiabáne vyhral. Za víťaza sa označil sám s tým, že podľa jeho informácií vyhral vo viac ako polovici okrskov.  „Chcem, aby naše mesto nabralo nový dych a aby sme sa stali mestom, kde sa budeme radi vracať,“ povedal na svojej tlačovej konferencii.

00:44 – “Je to zodpovednosť, vyhlásil Fiabáne.