Kauzy Domáce Top

ONLINE Tóth vypovedal 9 hodín. Kočnera potopil

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Atmosféra v kauze vraždy novinára hustne každým dňom. Včera na hlavnom pojednávaní vypovedal svedok, ktorý zradil Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. Zoltán Andruskó súdu opísal, prečo zadal objednávku na vraždu novinára, komu ju zadal ale aj to, čo sa od Zsuzsovej dozvedel o kontaktoch Mariana Kočnera na najvyššie miesta. Dnes bude opäť pojednávanie pokračovať výpoveďami svedkov. Hovoriť by mal muž, ktorý zradil Kočnera – Peter Tóth.

 

Pojednávanie sa na dnes končí a sním aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

19:50 – Podľa Kvasnicu sú vyjadrenia svedka zmätočné. Výsluch sa končí a s ním sa blíži ku koncu aj dnešné hlavné pojednávanie.

19:48 – Svedok dnes tvrdil, že auto požičal Kočnerovi, aby mohli natáčať reláciu Na pranieri. V minulosti povedal, že “malo byť na sledovanie novinárov a s tým som nechcel mať nič spoločné”. 

19:37 – Otázky kladie zástupca Kušnírovej Kvasnica. Dučák sa svojou výpoveďou snaží očividne pošpiniť Tóthovo meno, dôvody, pre ktoré vypovedá a podobne. Kvasnica kládol svedkovi niekoľko otázok po sebe, ten zrazu zmenil postoj a odpovedal rýchlo, priamo.

19:23 – “Mali ste s Kočnerom nejaké obchodné aktivity?” pýta sa Lipšic. “Nerozumiem otázke,” odpovedá a tvrdí, že je starší človek a že dobre nerozumie tak zložitým otázkam.

19:20 – “Koľko ste boli stratový z priateľstva s Kočnerom?” pýta sa sudkyňa. “Kamarátstva sa neúčtujú,” odpovedá Dučák.

19:15 – “Všetci napĺňame kapitoly budúcej Tóthovej knihy. Som rozčarovaný, že mnoho profesionálov sa necháva oklamať,” hovorí.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

19:12 – Dučák je spolu s Kočnerom obvinený v kauze Technopol, o ktorej písal aj Ján Kuciak. Podobne ako v kauze zmenky vypovedá Dučák nesúrodo, často hovorí banality.

19:08 – “Zo začiatku som Tótha obdivoval, za tie knižky. Dnes mu už neverím, ten človek pre mňa nemá cenu,” povedal na margo predchádzajúceho svedka. Podľa Dučáka Tóth spomínal, že Zsuzsová “plnila úlohy medovej pasce.” 

19:00 – “Zo začiatku som podľahol tým Tóthovým názorom, bál som sa, že by mal Maroš krv na rukách. Potom som však pochopil, že to tak nemohlo byť, všetko je inak,” tvrdí. Podľa neho sa manipuluje s faktami proti Kočnerovi.

18:56 – “On mi vždy pomohol, jemu som nikdy nič neodmietol,” tvrdí Dučák.

18:49 – “Raz ma poslal Tóth za Ághom, aby som sa spýtal, kde sú zmenky,” hovorí Dučák. Ten ho mal odbiť, že nebude hrať “agentove hry”. 

18:44 – “Ja som sa rozhodol ísť vypovedať, aby som nemal hriech,” tvrdí Dučák. Na to, čo bolo v krabici, sa vraj nepýtal. “To by bolo neetické,” hovorí.

18:40 – Dučák tvrdí, že ho so Zsuzsovou spojil Tóth. Podľa neho šlo o krabicu od notebooku. Tóth tvrdil, že to bola krabica od topánok. “Bol som prekvapený, že jazdila na tom aute,” hovorí. Prokurátor ho vyzval, aby Zsuzsovú opísal. “Nepodobala sa na tú, ktorá neskôr bola v televízii. Bola to taká staršia žena,” hovorí.

Jozef Dučák starší prišiel vypovedať. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

18:31 – “Maroša Kočnera poznám asi 30 rokov, ostatných nie,” tvrdí. “Dobrovoľne som sa prihlásil na výsluch, prihlásil som sa ohľadom auta, ktoré stálo pred domom pani Zsuzsovej,” hovorí Dučák. “Maroš Kočner ma požiadal niekedy na jar v roku 2018 kvôli tej relácii Na dereši, či ako sa to volá, či by som nevedel zohnať auto, ktoré by mohli využiť, aby to bolo bez bratislavských ŠPZ,” tvrdí Dučák. Raz sa stretol aj so Zsuzsovou, odovzdával jej aj zásielku. Podľa Tótha šlo o krabicu od topánok plnú peňazí. “V Novom Čase som videl, že to auto stálo pred jej domom,” tvrdí. Auto bolo písané na niekoho iného, poprosil vraj známeho, ktorý si bral lízing, aby mu auto za akontáciu prenajal na pol roka. Keď stretol Zsuzsovú, myslel si vraj, že je to pracovníčka portálu Na pranieri.

18:30 – Výpoveď Tótha sa skončila. Vypovedať bude aj Jozef Dučák starší, ktorý vypovedal aj v kauze zmenky. Tento muž mal vybaviť lízing na Mercedes, ktorý využívala Alena Zsuzsová.

18:18 – “Pán svedok až neskoro pochopil, do čoho sa zaplietol,” hovorí zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Výpoveď svedka je podľa neho dôveryhodná.

18:12 – Daniel Lipšic považuje výpoveď svedka za dôveryhodnú. Vyvrátil tiež Kočnerove tvrdenie, že neexistuje vzťahový diagram Jána Kuciaka. Lipšic ho ukázal. Podľa neho nemá Tóth motiváciu klamať, roky bol Kočnerov priateľ a opis toho, kedy sa začal “obracať” a rozhodol sa vypovedať.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

18:07 – Kočner upozorňuje na nedostatky Tóthovej výpovede. Nevyvracia však, že by si objednal vraždu. Jeho výčitky skôr poukazujú na možnosť, že Tóth v niektorých častiach svojej výpovede zavádzal, aby chránil sám seba. “Pán svedok klame,” hovorí opakovane obžalovaný. “Pán svedok si spomenie len na to, čo mu vyhovuje. Blížia sa voľby, pán svedok tu dnes spravil agitáciu, neviem komu, ale spravil,” hovorí Kočner. “Kto klame raz, klame aj dvakrát, kto klame dvakrát, je nedôveryhodný,” tvrdí Kočner.

17:54 – Podľa vyjadrenia Kočnera Tóth upravil svoje predošlé výpovede. Podľa jeho názoru to tak spravil na žiadosť policajtov.

17:38 –  Tótha vraj v Rakúsku kontaktoval člen zločineckej skupiny takáčovci, ktorý má prezývku Zemák. Povedal mu, že Kočnera postrelil do stehna Ján Takáč. Na tieto informácie sa ho spýtal Kočner.