Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Nervozita na súde by sa dala krájať. Svedok Beňačka si na nič nespomína

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Proces roka naďalej pokračuje. Aj keď bez potrebných znalcov. Tých výpovede totiž opäť presunuli, dôvodom je opäť Rusko. Ten totiž senátu v piatok 29. novembra doručil list, v ktorom ich oboznamuje, že ide na hospitalizáciu do ružinovskej nemocnice a pojednávania sa nemôže zúčastniť. Na rozdiel od predchádzajúceho pojednávania ale povolil, aby sa konali v jeho neprítomnosti. Súhlasil aj s výpoveďou svedkov, ktorých navrhla obhajoba. Tí sú na pláne už dnes. Glob.sk bude pojednávanie sledovať online a prinesie najdôležitejšie udalosti zo súdnej siene. 

 

Nás online pre dnešný deň končí. Ďakujeme, že ste pojednávanie sledovali spolu s nami

16:06“Vy ste predseda senátu, nie ja. Beriem späť a končím,” povedal Kočner po tom, ako začal vyťahovať slová Ivana Beňačku o Jánovi Čarnogurskom staršom, ktorý ho v minulosti právne zastupoval. Kočner totiž poukazoval na to, že počas včerajšieho čítania listinných dôkazov právni zástupcovia televízie hovorili, že v istej zmluve je podpísaný Čarnogurský mladší, nie jeho otec. Predseda senátu následne namietal, že sa táto veci riešila včera, Kočner sa napokon po krátkej slovnej prestrelke stiahol.

16:01 – Po dlhšom čase sa o slovo prihlásil Marian Kočner. Ten požaduje, aby Sylvia Volzová musela vypovedať na pojednávaní. Kočner si totiž myslí, že Volzová klamala pri výpovedi v Nemecku a konštatuje, že mohla kalamť aj pri výroku, že o žiadnych zmenkách nevedela. “Kto klame raz, klame viackrát,” citoval Marian Kočner slová Daniela Lipšica. Podľa Lucie Tandlich v prípade, ak by o zmenkách vedela, boli by v zmluve o prevode obchodného podielu.

15:28 – Po krátkej prestávke sa pkkračuje, Martin Pohovej doručil súdu nový dôkaz.

15:12 – Predseda senátu vyhlásil krátku prestávku, Daniel Lipšic sa pokúsil docieliť, aby sa nečítali dané listinné dôkazy obhajobou. Ako dôvod uviedol, že listinné dôkazy boli už preukázané iným súdom. “Súd trvá na svojom názore, že obhajobe si môže čítať čo chce,” povedal predseda senátu. Naopak, prokurátor Ján Šanta poukázal na to, že Martin Pohovej, ktorý dôkazy číta, je chorý. “V tomto prípade by som PN-ku bral ako opodstatnenú,” zavtipkoval Šanta.

14:12 – Po krátkej prestávke pojednávanie pokračuje. Obhajca Pohovej ide čítať listinné dôkazy.

13:57 – Senát vyhlásil krátku prestávku, následne sa budú čítať listinné dôkazy.

13:51 – K slovu sa dostala Lucia Tandlich, podľa jej slov sa preukázali viaceré dôležité veci. Jednou z nich je to, že svedok o zmenkách nevedel, aj to, že svedok potvrdil dobré vzťahy medzi Čongrádym a obžalovaným.

13:46 – Výsluch svedka skončil, obžalovaný má k jeho výpovedi vyjadrenie. Snaží sa výpoveď svedka spochybniť.

13:42 – Pýta sa Marian Kočner, zisťuje, či bol svedok trestne stíhaný alebo právoplatne odsúdený za to, že mal v mene Vladimíra Mečiara vydierať Kočnera o peniaze. Svedok nechce odpovedať, poradiť mu to mal jeho právny zástupca doktor Vačok. “Pozdravte doktora Vačoka,” zašomre Kočner. “To bola otázka,” pýta sa senát. Po negatívnej odpovedi Kočnera predseda senátu povie, že si vyprosí takéto poznámky na pojednávaní.

Kočner bol z výpovede svedka, aj z odpovedí na jeho otázky značne nervózny a “vytočený”. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:39 – Daniel Lipšic sa pýta na výrok svedka, kedy povedal, že Kočner bol “dvojka” pri mafiánovi Čongrádym, podľa slov Beňačku ale obžalovaný mal k nemu veľmi blízko. Svedok na otázku senátu odpovedá, že je dlhodobo nezamestnaný z rodinných dôvodov.

13:36 – Svedok si nespomína, kedy sa naposledy s Volzovou stretol. Stále poukazuje na to, že po “otcovej smrti” so všetkým skončil. “Licencia stopercentne nebola ohrozená,” povedal svedok. Prokurátor žiada podrobnosti. “Ak by bola ohrozená, daní záujemcovia by svoj záujem o podiel nemali,” povedal, ale konkrétnejšie informácie nechce poskytovať, lebo by “zasahoval do politiky, a to nechcem”.

13:33“Bola kopa záujemcov o kúpu televízie, ale bol tam jeden problém. Všetci to chceli zadarmo. Potom sa začali zaujímať, za koľko by mohli získať daný podiel,” odpovedá svedok na otázku prokurátora, či vnímal nejakých záujemcov o kúpu televízie. “Daný podiel” je podiel Sylvie Volzovej. “Podiel Volzovej sa pohyboval od 50 do maximálne 120 miliónov korún,” vysvetlil.

13:32“O zmenkách som sa dozvedel až z médií. V tom období som o nich nemal žiadnu vedomosť,” povedal svedok. Povedal, že po smrti jeho otca, ktorý zomrel v decembri 1999, sa prestal o veci zaujímať.

Strohé odpovede na otázky obhajoby

13:28 – Pýta sa prokurátor Ján Šanta, zaujíma sa na kauzu Gamatex. Svedok o nej mal vedomosť a popísal situáciu.

13:27 – Kočner je z odpovedí Beňačku zjavne vytočený. Napriek zvyčajným odpovediam “neviem odpovedať” sa snaží naďalej klásť otázky.

13:22 – Medzi obžalovaným a svedok došlo k slovej prestrelke. Rovnako, ako pri Mandzákovi, aj pri Kočnerovi Beňačka vystupuje drzo, jeho otázkami pohŕda. Otázky sú teraz smerované na jeho kariéru, konkrétne sa pýta na časy, kedy pôsobil na ministerstve privatizácie.

13:16“180 miliónov. Niečo bolo v dividendách, niečo bol keš,” odpovedá svedok na otázku Kočnera. Malo by ísť o prevod obchodného podielu Sylvie Volzovej.

13:11 – Svedok chce podať trestné oznámenie na Jána Kováčika, dôvodom má byť, že zavádza. So samotným prezidentom futbalového zväzu sa poznajú, aj sa stretli. “Riešili sme politické veci,” odpovedá svedok. Po otázke, či vie byť konkrétnejší, prokurátor Ján Šanta namieta, že sa pýta na politiku. Medzi obžalovaným Kočnerom a prokurátorom dôjde k slovej roztržke. “Pri výpovedi svedka Tótha, ktorá bola celá o politike, sa pán Šanta pýtal. Tak prečo by som sa nemohol pýtať aj ja,” pýta sa Kočner. “Nikto nerozhodne okrem mňa,” povedal predseda senátu. Následne otázku pripustil.

13:08 – Otázky kladie Marian Kočner. Opäť sa pýta na pracovný vzťah s pani Volzovou. “Zamestnávala Vás,” pýta sa Kočner. Svedok odpovedá, že si nespomína. Nevie posúdiť, či boli so Sylviou Volzovou v priateľskom vzťahu. Beňačka sa pri takmer odpovedi uškrnie.

13:02 – Na otázky Michala Mandzáka svedok odpovedá zvyčajne jednoslovne. Mandzák sa pýta, ako sa spoznali so Sylviou Volzovou. Opätovne odpovedá, že nevie. S obžalovanými sa pozná. S Kočnerom ho mal zoznámiť Čongrády. Ten mu bol predstavený Sylviou Volzovou. S Ernestom Valkom prišiel do styku občas, prevažne riešili politické veci. Prevod obchodného podielu spolu neriešili.

12:59“Pán svedok, máte nejakú diagnostikovanú poruchu pamäte,” pýta sa Mandzák po tom, čo viackrát nevie odpovedať. Daniel Lipšic namieta otázku. “Táto otázka je zlá,” konštatuje predseda senátu.  Navrhuje pre to predložiť svedkovi k nahliadnutiu ďalšiu listinu.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

12:55 – Svedok odpovedá, že podpisy na zmluve, ktorá mu bola predložená sú určite jeho. Spontánne sa ale vyjadriť nevie. “Je to vyše 20 rokov, boli to turbulentné časy,” povedal. So Sylviou Volzovou má podľa jeho slov iba pracovný vzťah. “O mojom bývalom právnom zástupcovi pánovi Čarnogurskom staršom nebudem hovoriť, je to obchodné tajomstvo,” odpovedá. Vzápätí zisťuje, či otázky, ktoré kladie právny zástupca, súvisia so zmenkami. Voči Mandzákovi vystupuje odmerane a miestami drzo.

12:53 – Pýta sa Michal Mandzák. “Chcel by som súdu povedať. Bolo to bez môjho vedomia, nebol som o tom informvaný, ani môj právny zástupca. Pýtajte sa,” povedal svedok. Mandzák chce svedokovi predložiť listiny na nahliadnutie.

12:50 – Počas prestávky sa prokurátor Ján Šanta vyjadril, že ak bude Pavol Rusko naďalej robiť obštrukcie, je pripravený konať a všetko pôjde “guľovou rýchlosťou”.

12:49 – Pojednávanie po obednej prestávke pokračuje, v pojednávacej sieni už je aj svedok Ivan Beňačka. Predseda senátu ho poučuje, ako má vypovedať. Následne svedok zloží prísahu.

11:37 – Súd vyhlásil do 12:45 obednú prestávku. Po nej bude pojednávanie pokračovať výpoveďou Ivana Beňačku.

11:27 – Do siene prišla svedkyňa Vargová, predseda senátu Emil Klemanič sa pýta, či bude potrebovať potvrdenie o tom, že priša na súd, ale vypovedať napokon nemusela. Senát vzápätí vyhlásil prestávku. “Senát bude teraz riešiť iné veci,” povedal Klemanič.

11:25“Vzhľadom na výpoveď svedka doktora Vargu obhajoba upúšťa od výsluchu svedkyne Kataríny Vargovej. Prokurátor s návrhom súhlasí,” hovorí predseda senátu.

11:23 “Stačilo, stačilo,” povedal senát po tom, ako Kočner chcel po niekoľkýkrát reagovať na vyjadrenie právnej zástupkyne Lucie Tandlich.

11:14“Svedok doktor Varga v plnom rozsahu potvrdil výpoveď pána Kolníka. Potvrdil aj sumu, o ktorej sa s touto skupinou ľudí jednal predaj Gamatexu. Pán svedok, som rád, že prvýkrát z úst niektorého svedka bolo počuť, že záujemcov o televíziu bolo viac. Som prekvapený, že pán Kolník a pán Hegedüš zháňali investorov, to som počul dnes prvýkrát. Pán svedok povedal dôležitú vec, a to, že jedným zo záujemcov dostať sa do televízie Markíza, bol pán Kováčik a pán Fiľo. A to už v roku 2000. Pán Hegedüš a pán Kolník sa rozprávali s pánom Kováčikom a Fiľom. Zapadá mi to do vecí, ktoré sa potom udiali,” povedal Kočner vo vyjadrení. Navrhuje súdu, aby senát vypočul aj Hegedüša.

11:12 – Pýta sa predseda senátu, zaujíma sa o sumu 350 miliónov. “Pravdepodobne išlo o sumu, o ktorej sa hovorilo medzi firmou Gamatex a pánmi Kolníkom a Hegedüšom,” odpovedá svedok.

11:07 – Kočner sa pýta, ako Kolník a Hegedüš reagovali na fakt, že prišlo k urovnaniu sporu medzi Gamatexom a televíziou Markíza. Prokurátor Šanta namietal otázku, senát námietku prijal. Kočner tak musí preformulovať otázku.

11:05 – Marian Kočner sa pýta doplňujúce otázky, zaujíma sa o údajné stretnutie pri futbalovom štadióne Slovana Bratislava.

O kúpu televízie mal prejaviť záujem aj Ján Kováčik (na fotke) a Milan Fiľo. Obaja už vo veci vypovedali. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

11:03 – Pýta sa členka senátu Pamela Záleská. Zaujíma sa, či môže povedať, čie konanie, alebo kto bol natoľko rušivým elementom, že z projektu vycúval. Svedok odpovedá, že rušivými elementmi boli samotní páni, ktorí ho do projektu zavolali.

10:58“Za istých okolností by jeden investor do veci vstúpil, ale po tom, ako som ja odišiel zo spoločnosti, sa stiahol,” vysvetľuje Varga, prečo by mal investor zo severských krajín záujem financovať kúpu televízie na Slovensku.

10:54 – Otázky kladie Daniel Lipšic, pýta sa, či osobne pozná Mariana Kočnera. “Pán Hegedüš a pán Kolník vyslovili želanie, aby sa stretol s pánom Kočnerom osobne. Stretnutie sa udialo na ulici pri futbalovom štadióne Slovan Bratislava. Potom som sa s pánom Kočnerom stretol náhodne na ulici po voľbách 2016. Potom som sa stretol ešte raz ohľadne môjho novinárskeho záujmu o dianie v kauze Pezinská skládka,” povedal. Presný rok si ale nepamätá. Lipšic zisťuje, čo bolo dôvodom prvého stretnutia. “Cieľom bolo zistiť, či sa darí zohnať investora na kúpu televízie,” odpovedá. Lipšica zaujíma aj to, prečo svedok zháňal investora v severských krajinách. Svedok odpovedá, že tam boli silní investori.

Zmenky videl iba v médiách

10:50“Videli ste niekedy predmetné zmenky na vlastné na oči,” pýta sa Šanta. “Nevidel som ich naživo, nedržal som ich, videl som ich iba ako fotokópie z médií,” odpovedal svedok. Podľa slov svedka skončil v spoločnosti Gamatex zhruba v máji alebo júni 2000.

10:49 – Podľa svedka pri stretnutí so Sylviou Volzovou neprejavila obavu o licenciu televízie Markíza. Následne sa o tejto téme dozvedel iba z médií.

10:43 – Podľa slov svedka zo spoločnosti odišiel zhruba 5 až 7 týždňov po tom, ako ho s možnosťou vstupu do spoločnosti oslovili. Otázky kladie prikurátor Ján Šanta. Zaujímajú ho podrobnosti o záujme Kolníka a Hegedüša o kúpu Markízy. Pýta sa na konkrétne kroky, ktoré urobili v súvislosti so záujmom o kúpu Markízy. Bližšie informácie nemá, pretože prejavili záujem iba o to, aby Varga zohnal investora.

10:40 – Kočner zisťuje, čo bolo svedkovi sľúbené po tom, ako vstúpi do Gamatexu, aby zastupoval záujmy Hegedüša a Kolníka. Obaja totiž mali záujem o kúpu televízie Markíza. “Bolo mi poskytnuté obrovské zadosťučinenie, aby sa opravila deformácia mediálneho prostredia z čias vlády Vladimíra Mečiara. Nebola mi zabezpečená žiadna funkcia v spoločnosti,” deklaroval. Podľa slov svedka sa mala spoločnosť (televízia Markíza) predať za sumu 350 miliónov korún, informáciu mal mať od Kolníka a Hegedüša. “Oslovili ma, aby som zohnal investora, aby do tohto vložil rizikový finančný kapitál,” odpovedá svedok na otázku obžalovaného, či daní páni disponovali takým finančným kapitálom. Kočner zisťuje, odkiaľ mal takéhoto investora hľadať, odpovedá, že v severských krajinách. Podrobnosti ale povedať nemôže.

10:37 – Svedok deklaruje, že v spoločnosti bol iba formálne a neoboznamoval sa s účtovníctvom firmy Gamatex, ani spoločnosti A.D.A.M. Otázky v súčasnosti kladie obžalovaný Kočner.

10:33 – Svedok odpovedá na otázky Michala Mandzáka neochotne, zvyčajne stroho. Svedok oboznamuje senát s jeho profesijnou minulosťou v médiách. Následne sa obhajca Michal Mandzák vracia k spoločnosti Gamatex. Podľa jeho slov skončil vo firme po tom, ako sa od “dôveryhodného zdroja” dozvedel, že sa vo firme hrala dvojitá hra. Obhajca žiada podrobnosti. “Súbežne sa hralo s niekoľkými subjektami, ktorí mali záujem vstúpiť do spoločnosti,” vysvetľuje. Zdroj, od ktorého mal tieto informácie, nechce prezradiť.

Vyhrážky Vladimíra Mečiara

10:27 – Svedok hovorí, že do spoločnosti Gamatex sa dostal cez Vincenta Hegedüša a Mariána Kolníka. Po sérií otázok , ako sa s týmito dvomi pánmi zoznámil, sa svedok pýta senátu, či môže použiť dvojnásobnú vulgárnosť, ak chce niečo citovať. “Pán Michal Kováč mal záujem stretnúť sa so mnou po tom, ako som dostal od Vladimíra Mečiara vyhrážku, citujem: ,,Ak neprestanete, tak vás vyjebeme aj s vašim posraným autom do vzduchu,” povedal svedok. Pána Hegedüša mu mal predstaviť exprezident Michal Kováč.

10:21 – Svedok sa nevie vyjadriť k spoločnosti Gamatex. Mandzák sa pýta, či si teda nespomína na súvislosti. Mandzák sa pýta, či bol niekedy konateľom spoločnosti Gamatex. “Áno,” odpovedá svedok. Vysvetľuje, ako sa stal konateľom spoločnosti. “Mal som byť poistkou, že nedôjde k deformácii právneho vzťahu. Aby sa niečo nepokazilo. Aby sa nepokazilo právo Slovenskej republiky,” vysvetľuje Varga.

Na pojednávanie prišiel svedok Pavol Varga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

10:17 – Začína sa výpoveď svedka, otázky kladie Michal Mandzák. Pavla Vargu navrhla obhajoba. Sám sa ku skutku vyjadriť nevie, Michal Mandzák navrhuje, aby svedkovi predložili listiny, ktoré predchvíľou čítal Martin Pohovej. Senát návrh povolil.

10:15 – V pojednávacej miestnosti je už svedok Pavol Varga. Predseda senátu Emil Klemanič poučuje svedka, ako má vypovedať.

10:06 – Predseda senátu Emil Klemanič nachvíľu prerušil pojednávanie do 10:15, čaká sa na manželov Vargovcov. Tí sa zatiaľ do paláca nedostavili.

9:53 – Obhajca obžalovaných Michal Mandzák navrhuje, aby sa prečítali listiny, ktoré súvisia s ďalšími svedkami – manželmi Katarínou a Pavlom Vargovcov. Ich výpoveď je naplánovaná po výpovedi svedka Beňačku. Senát takúto zmenu umožnil. Obhajca obžalovaných Martin Pohovej tak číta navrhnuté zväzky.

9:37 – Po dlhšej prestávke pojednávanie pokračuje, bez vypočutia svedka Beňačku. “Zatiaľ,” povedal Klemanič. Čítať sa budú listinné dôkazy.

9:05 – V pojednávacej sieni sú už všetky zúčastnené strany, z obžalovaných iba Marian Kočner. Pavol Rusko je v nemocnici. Prvý svedok Ivan Beňačka sa podľa predsedu senátu Emila Klemaniča dostavil na pojednávanie, aj keď sa mu nepodarilo doručiť predvolanie. Problémom ale je, že pred budovu Justičného paláca mal prísť bez občianskeho preukazu, preveruje sa tak jeho totožnosť. Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže ho ale nechcú pustiť do budovy, senát tak prerušil pojednávanie z dôvodu technickej prestávky.

Pojednávania sa opäť zúčastňuje iba Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zrejme jediní svedkovia

Pavol Rusko sa na pojednávanie opäť nedostavil, dôvodom je jeho zdravotný stav. Už cez víkend vychádzali informácie, že obžalovaný je stále na PN-ke. Napokon senát verejnosť oboznámil, že je hospitalizovaný a list doručil súdu až “tradične v piatok”. Podľa prokurátora Jána Šantu a právneho zástupcu televízie Markíza Daniela Lipšica nie je Ruskov stav nakoľko vážny, aby sa nemohol zúčastniť pojednávania. Samotný Rusko, na rozdiel od predchádzajúceho pojednávania, súhlasil s tým, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Dostaviť by sa hneď ráno mal Ivan Beňačka, bývalý vysokopostavený štátny úradník ministerstva privatizácie za vlády Vladimíra Mečiara. Následne by mali vypovedať manželia Pavol a Katarína Vargovci. Tých navrhla obhajoba. Pavol Varga bol v minulosti spriaznený s Kočnerovou firmou Gamatex, v minulosti do nej spolu s manželkou vstúpil cez firmu A.D.A.M. Popoludní bola na pláne výpoveď znalca Milana Nouzovského. Ten zmenky skúmal, avšak tým, že Rusko sa pojednávania nezúčastňuje, senát jeho výpoveď už druhýkrát presunul. Senát samotné zmenky ešte neskúmal, vypýtal si ich originály z okresného súdu Bratislava V, kde boli riešené v civilnom konaní.

Prvého svedka nepustili na pojednávanie, nemal pri sebe doklad totožnosti. Musí tak ísť na policajné oddelenie, kde mu vystavia potvrdenie, že je to naozaj Ivan Beňačka. Čítajú sa tak listinné dôkazy. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Miliónové zmenky = veľké problémy

Štyri zmenky v hodnote viac ako 69 miliónov eur mal podpísať ešte v roku 2000 Kočner s Ruskom, vtedy riaditeľom Markízy. Obaja tvrdia, že zmenky mali byť ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich mala samotná televízia. Rusko totiž zmenky podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Jeden majetkovo-právny spor Kočner vyhral, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze – v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Doteraz na žiadnom pojednávaní neboli prítomní obaja obžalovaní, vždy sa striedali. Keď bol prítomný Rusko, neprišiel Kočner, a naopak. Ak prišiel jeden, druhý požiadal o dokazovanie v jeho neprítomnosti. Existenciu zmeniek doteraz potvrdili iba dvaja svedkovia – Viera Rusková, bývala manželka Pavla Ruska, a Štefan Ágh, ktorý je v kauze obvinení. Jeho prípad sa ale vyčlenil na samostatné konanie.

Mohlo by vás zaujímať