Domáce Politika Top

PRÁVE TERAZ Andrej Danko ostáva predsedom parlamentu

Andrej Danko dnes čelil odvolávaniu z funkcie predsedu parlamentu. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Opozícii sa nepodarilo odvolať Andreja Danka z funkcie predsedu Národnej rady. Na mimoriadnej schôdzi ho chceli odvolať kvôli pochybnostiam ohľadne jeho rigoróznej práce. Z rovnakého dôvodu sa poslanci v parlamente stretli už pred dvomi týždňami, odvolávanie šéfa parlamentu sa však vtedy nekonalo. Koaliční poslanci totiž nepodporili program schôdze. Dnes sa však podobný scenár nezopakoval a poslanci rokovanie riadne otvorili. Na to, aby sa schôdza konala, totiž apeloval sám Danko.

Glob.sk sledoval v priamom prenose mimoriadnu schôdzu parlamentu.

 

17:40 ,,Ďakujem poslancom SNS a koaličným partnerom za prejavenú dôveru,” reagoval stručne po skončení schôdze predseda parlamentu Andrej Danko. Ten bol síze počas hlasovania v parlamente prítomný, do rokovacej sály neprišiel.

17:29 O návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie šéfa Národnej rady hlasovalo za 61 poslancov, proti bolo 26. Zdržal sa jeden poslanec. Počas vyhlásenia výsledkov Danko nebol prítomný v pléne.

17:28 Andrej Danko zostáva vo svojej funkcii predsedu parlamentu. Béla Bugár ukončil schôdzu parlamentu. Mnohí poslanci na záver zatlieskali.

Výsledky tajného hlasovania. Zdroj: archív

17:26 Rokovanie pokračuje.

17:15 Podpredseda parlamentu Bugár vyhlásil tajné hlasovanie za skončené. Za 10-15 minút by mali byť výsledky spočítané.

17:06 Práve prebieha tajné hlasovanie.

Tajné hlasovanie poslancov. Zdroj: archív

17:00 Béla Bugár dal pokyn k hlasovaniu. Dostálov pozmeňujúci návrh zamietol. ,,Mýlite si pojmy s dojmami. Ideme odvolávať predsedu Národnej rady. Doplňujúci návrh sa nedá dať.”

16:35 Niektorým opozičným poslancom sa nepáčilo, že Bugár nedal najskôr hlasovať o návrhu o vyslovení dôvery voči Andrejovi Dankovi.

Dostálov návrh Bugár zamietol. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

16:34 Béla Bugár prerušil rokovanie do 17:00. Potom pristúpia k tajnému hlasovaniu.

16:32 ,,Jedna z veľkých výpovedných hodnôt bolo to, že Andreja Danka sa nikto nezastal. Nestál im za to, aby tu sedeli, nestál im za slovo, jedno jediné, nestál im proste za nič, pretože on za nič nestojí. Ja vám rozumiem, ja by som sa tiež hanbila zastávať človeka, ako je Andrej Danko,” povedala Nicholsonová. Na záver skonštatovala, že ,,jediným človekom, ktorý sa zastal Andreja Danka bol poslanec, ktorý politicky skončil a to je pán poslanec Robert Kaliňák”. Prihlásil sa vo faktickej poznámke.

16:25 Béla Bugár vyzval, aby poslanci nevyrušovali Nicholsonovú počas prejavu.

16:20 Rozprava je skončená. Slovo si zobrala podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. Koaličný poslanec Smer-SD Robert Kaliňák nakoniec nevystúpil.

16:06 Plénum sa napĺňa. Zákonodarci sa ku koncu začínajú schádzať. Pred kolegov vystúpil poslanec OĽaNO Ján Budaj. Po ňom sa na záver očakáva prejav Roberta Kaliňáka.

15:52 Poslankyňa SaS Jana Cigániková v rozprave hovorila o tom, ako na sociálnej sieti napísala, čo by sa občania chceli spýtať šéfa parlamentu. Predtým, ako konkrétne komentáre od občanov čítala, dodala, ,,toto je pohľad akým sa pozerajú ľudia na Andreja Danka‘‘.

15:46 Predseda strany Most-Híd Béla Bugár povedal, že na tom, že sa jeho strana nezúčastní dnešného hlasovania, bolo dohodou koalície. ,,Hlasovania sa zúčastní toľko poslancov, koľko bude treba na to, aby hlasovanie mohlo prebehnúť, teda minimálne 76,” povedal pre Glob.sk Bugár.

15:38 Poslanec zo Sme rodina Peter Pčolinský vyzval, aby koaliční poslanci prišli a hlasovali podľa vlastného svedomia pri vyslovení dôvery či nedôvery Andreja Danka.

15:29 Poslanec SaS Ondrej Dostál vystúpil doobeda v písomnej časti rozpravy, potrebu mal vystúpiť aj teraz. Zopakoval, že spolu s kolegami z poslaneckého klubu navrhol, aby parlament po skončení rozpravy hlasoval nielen o návrhu na jeho odvolanie, ale v súlade s Dankovým želaním aj o vyslovení dôvery voči jeho osobe. ,,Každý poslanec bude môcť verejne svojim hlasovaním povedať, či Dankovi dôveruje alebo nie,” uzavrel. Upozornil, že predseda parlamentu sa volí a odvoláva v tajnom hlasovaní a nie je teda možné mu vysloviť dôveru či nedôveru. Zdôraznil, že ako jediný koaličný partner dnes vystúpi Robert Kaliňák a na záver dodal, ,,dúfame, že od neho sa dozvieme ako to bolo”.

Dostál dnes vystúpil dvakrát. Zdroj: TASR / Martin Baumann

14:42 V pléne vystúpili všetci písomne prihlásení poslanci. Martin Glváč, ktorý vedie schôdzu, dal možnosť prihlásiť sa poslancom do rozpravy ešte ústne. Využilo ju 12 zákonodarcov. Posledný vystúpi Robert Kaliňák (Smer-SD).

14:29 Nezaradený poslanec Zsolt Simon tvrdí, že Andrej Danko by mal odstúpiť, pretože sa naňho valí vlna kritiky opozície. ,,Parlament nemal možnosť počuť žiadnu chválu na predsedu Národnej rady.” Podľa neho zbabelo ušiel z parlamentu. Doplnil, že Danko vystúpil ešte pred otvorením rozpravy, aby nemohol nikto vstupovať s faktickými poznámkami.

14:06 Po obedňajšej prestávke je účasť v pléne minimálna. Schôdzu sledujú priamo v sále iba štyria poslanci, spravodajca a navrhovateľ. Prítomný je spomínaný Martin Glváč, ktorý schôdzu momentálne vedie.

14:00 Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) po prestávke otvoril schôdzu. Svojim prejavom mali pokračovat poslanci za ĽSNS Milan Mazurek a Milan Uhrík, tiež nezaradený poslanec Zsolt Simon. Keďže v sále neboli, stratili poradie.

Účasť na poobedňajšej schôdzi bola zo začiatku veľmi slabá. Zdroj: archív

13:50 ,,Dnešná mimoriadna schôdza Národnej rady SR k návrhu na odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR je tým najpresnejším obrazom, v akom stave je opozícia a podstatná časť médií. Je to stav šírenia totálnej zloby a nenávisti, pri ktorom si opozícia a médiá neuvedomujú, že platí odveká pravda ‘Kto seje vietor, žne búrku’,”  napísal v stanovisku hovorca Smer-SD Ján Mažgút. Pre stranu je Danko legitímne zvoleným predsedom Národnej rady.

13:18 Strana Smer-SD sa zatiaľ dnešného hlasovania má zúčastniť. Pre Glob.sk to potvrdil podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD).

13:00 Most-Híd sa hlasovania nezúčastní. Informovala o tom hovorkyňa strany Klára Debnár. ,,Poslanci strany Most-Híd dodržujú koaličnú dohodu. Nemyslíme si, že funkčná vláda a stabilita Slovenska má závisieť na funkciách jednotlivcoch a/alebo ich osobných zlyhaniach. Poslanci strany Most-Híd sa preto dnešného hlasovania nezúčastnia,” uvádza sa v stanovisku.

12:50 Na Dankove slová o tom, že nevie nájsť diplomovú prácu prezidenta Andreja Kisku reagoval hovorca hlavy štátu Roman Krpelan. Ten na sociálnej sieti uviedol, že práca Andreja Kisku nebola nikdy utajená a jej názov je “Štúdium defektov kryštalickej mriežky gálium arzenidu po iónovej implantácii.” Prezident ju obhajoval na Elektrotechnickej fakulte SVŠT v roku 1986. Jeho školiteľom bol Ivo Vávra.

12:00 Podpredseda parlamentu z Most-Híd Andrej Hrnčiar prerušil schôdzu parlamentu a ohlásil prestávku. Potrvá do 14:00.

11:55 Situácia v parlamente je zatiaľ pokojná. Poslanci sa so svojimi prejavmi postupne striedajú. Pripravení vystúpiť sú ešte piati poslanci.

11:43 Predseda SaS Richard Sulík na mimoriadnom tlačovom brífingu strany povedal, že sa dnes z Dankovho prejavu dozvedel, že jeho diplomovka nespĺňa nejaké náležitosti. ,,Moja práca je tu, riadne vyhotovená, so všetkými náležitosťami, vrátane zoznamu použitej literatúry,” ukázal kópiu originálu svojej diplomovej práce pred novinármi. Zdôrazňuje, že pri písaní použil štyri knihy a päť internetových zdrojov. To, že by v nej použil vulgarizmy odmietol. Brífing sa uskutočnil počas prebiehajúcej schôdze parlamentu.

11:35 Poslankyňa OĽaNO Natália Milanová adresovala Andrejovi Dankovi drsné slová. ,,Ste človek, ktorý má plné ústa kultúry a podobne, ale vaše činy sú v rozpore s vašimi slovami. Najvýstižnejšie slovo pre takého človeka je klamár, slaboch a prospechár.” Dodala, že takáto zvláštna zmes na čele nášho parlamentu nemá, čo robiť. ,,Andrej Danko, aký je kapitán, taký je aj JUDr. a taký je aj človek. Je skrátka falošný.”

Podľa Poliačika Danko ignoruje ústavný zákon. Zdroj: TASR / Martin Baumann

11:28 V rozprave vystúpia ešte siedmi poslanci.

11:18 Nezaradený poslanec Martin Poliačik, ktorý pôsobí v mimoparlamentnej strane Progresívne Slovensko hovoril o viacerých dôvodoch, ktoré sa pri ,,magistrovi Dankovi” nespomínali. ,,Okato a svojvoľne ignoruje ústavný zákon.” Spomenul, že bol pripravený, že na jeho prejav bude koalícia reagovať. V pléne ale väčšina z nich nie je. ,,Je jasné, že Smer tu nebude, pretože by radi videli Danka na politickom dôchodku, tiež tu nie je Most-Híd, pretože tam ešte stále sú slušní ľudia. Ale to, že tu nie je SNS, strana, ktorá by si mala stáť za svojim predsedom je hanba.‘‘ Martin Poliačik je aj jedným z predkladateľov návrhu na odvolanie šéfa parlamentu.

11:02 Poslanci rozhodnú o osude šéfa parlamentu Andreja Danka v tajnom hlasovaní. Stanovuje to tak Ústava, kde sa hovorí ,,predsedu Národnej rady volí a odvoláva v tajnom hlasovaní Národná rada väčšinou hlasu všetkých poslancov”.

O osude Andreja Danka dnes rozhodne parlament. Zdroj: TASR / Martin Baumann

10:58 V pléne vystúpil aj poslanec SaS Peter Osuský, ktorý rozprával o tom, ako vo svojej práci riadne citoval a tiež skonštatoval, že ,,hlasovanie, ktoré nás čaká je ďaleko menej hlasovaním o Andrejovi Dankovi, ako je hlasovaním o nás. Týmto hlasovaním vydávame obraz o parlamente a v konečnom dôsledku o Slovenskej republike”.

10:35 Predsedníčka poslaneckého klubu za SaS Natália Blahová povedala, ,,že nevinná otázka od novinárov otvorila pandorinu skrinku”. Na záver svojho prejavu adresovala Andrejovi Dankovi dôrazne: ,,Je potrebné vás odvolať.”

10:30 Predseda parlamentu Andrej Danko rozpravu nesleduje priamo v rokovacej sále. Ihneď po prejave z nej odišiel. Vyprázdnili sa aj poslanecké lavice. Z koaličných poslancov sú momentálne v pléne iba štyria.

10:26 Šéf opozičnej strany OĽaNO Igor Matovič povedal, že z prejavu Andreja Danka nepochopil niekoľko viet a postupne ich menoval.

Podľa Kollára je Danko najmenej slušný v tomto parlamente. Zdroj: TASR / Martin Baumann

10:20 Podľa predsedu hnutia Sme rodina Boris Kollár hovorí, že zakladatelia SNS sa musia dnes v hrobe obracať. ,,Andrej Danko hovorí o slušnosti a je najneslušnejší v tomto parlamente.”

10:10 Predseda parlamentu prisľúbil, že po skončení jeho prejavu jeho hovorca sprístupní jeho prípravu k obhajobe rigoróznej práce. Danko počas prípravy zapísal poznámky dokopy na osem papierov.

Danko zapísal poznámky na osem papierov. Zdroj: archív

9:58 Béla Bugár otvoril rozpravu.

9:51 Nicholsonová zdôraznila, že ,,sa bavíme o 20-tich stranách cudzích textov. Sú odkopírované od slova do slova. Celých tých 20 strán vydával Danko za svoj komentár. Je to absolútne nedôveryhodné. To, že sú poznámky pod čiarkou, nie je zoznam použitej literatúry”. Predsedníčka parlamentu tiež upozornila, že ,,pán Sulík je na balkóne, poslal mi do SMS svoju diplomovú prácu, ktorú Danko nevedel nájsť a dovolila som si ju mu preposlať. Je tam komplet všetko, je tam použitá literatúra”.

 

Richard Sulík poslal počas schôdze svoju prácu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

 

9:48 Na záver svojho prejavu povedal Danko, že je ,,pripravený na akékoľvek rozhodnutie. Hovorím nahlas svojim koaličným partnerom, že majú voľnú ruku pri rozhodovaní”.

9:43 Podľa Danka je Richard Sulík plagiátor. ,,Nemá vo svojej práci odkazy.” Vyzval Denník N, aby pozerali prácu aj prezidenta či mnohých ďalších. Béla Bugár musel robiť v pléne poriadok. Upozornil, že faktické poznámky poslancov ešte nie sú možné.

9:35 Šéf parlamentu odkázal podpredsedníčke Národnej rady za SaS Nicholsonovej, že ,,svoju školu som si odrel”. Zdôraznil, že rigorózna práca zabezpečí len stavovský titul. ,,Môže byť robená aj metódou kompilácie.” Odkázal Denníku N, aby si to zapísal. K ústnej skúške dodal, že po jeho vystúpení hovorca sprístupní aj písomnú prípravu ústnej skúšky.

9:31 „Opakovane vyhlasujem, že som v roku 2000 v Bratislave všetko absolvoval,“ vyhlásil Danko. Poskytnúť chce na to aj dôkazy. Danko zároveň informoval, že chce zmenu zákona, ktorá by jasne definovala plagiátorstvo. Návrh by mal prísť o niekoľko mesiacov.

9:25 Slovo si vypýtal predseda parlamentu Andrej Danko. „Hádžete kameňom, a sami nie ste bez viny,“ odkázal opozícii. Apeloval, aby prestali rozdeľovať spoločnosť na dobrých a zlých.

Nicholsonová vysvetlila, prečo má Danko odstúpiť. Zdroj: TASR / Martin Baumann

9:05 Na úvod vystúpila podpredsedníčka Národnej rady za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Odôvodnila, prečo iniciovali mimoriadnu schôdzu pléna Národnej rady s jediným bodom programu – odvolanie Andreja Danka z funkcie predsedu parlamentu. ,,Na čele Národnej rady a v druhej najvyššej ústavnej funkcii nemôže stáť usvedčený plagiátor, klamár a podvodník.” K Dankovej rigoróznej práci sa vyjadrila, že ,,viacerí odborníci na pravidlá citovania v záverečných prácach sa zhodli na tom, že rigorózna práca Andreja Danka je plagiát”.

9:00 Podpredseda parlamentu Béla Bugár otvoril mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúsi zbaviť funkcie predsedu parlamentu Andreja Danka.

Sporná rigorózna práca

Otázniky nad prácou, za ktorú bol Andrejovi Dankovi na banskobystrickej univerzite udelený titul JUDr., ako aj fakt, že ju dal šéf parlamentu potom, ako sa o ňu začali zaujímať médiá, utajiť, boli dôvodom, prečo ho chcela opozícia zbaviť funkcie už začiatkom mesiaca. Danka najskôr vyzvala, aby prácu zverejnil, keď tak neurobila, iniciovala mimoriadnu schôdzu, ktorá bola zvolaná na prvý novembrový týždeň tak, ako to káže zákon. K odvolávaniu však neprišlo, keďže koalícia program schôdze nepodporila. Andrej Danko následne ešte v ten deň oznámil, že svoju prácu zverejní a tak sa aj stalo. Avšak namiesto toho, aby tento krok rozohnal pochybnosti nad tým, ako Danko prišiel k titulu doktor práv, sa nad jeho vzdelaním vynorili ďalšie pochybnosti. Potom, ako sa Dankova práca vrátila späť do univerzitnej knižnice, Denník N zverejnil informácie, že ide o plagiát, ktorý vznikol z textov z piatich kníh. Netrvalo dlho, a opozícia znova začala hovoriť o ďalšej mimoriadnej schôdze, ktorá bola po vyzbieraní dostatočného množstva podpisov zvolaná na dnes.

Uchádza sa o dôveru

Situácia spred dvoch týždňov by sa však opakovať nemala. To, aby poslanci program schôdze schválili, chce totiž teraz aj sám Danko. Vyjadril sa tak potom, ako minulý týždeň vo štvrtok strana Most-Híd vydala stanovisko, v ktorom ho vyzvala, aby v súvislosti s pochybnosťami nad jeho rigoróznou prácou prijal osobné rozhodnutie. „Svoju funkciu som získal v prvom rade len dôverou voličov SNS a následne, samozrejme, aj dôverou koaličných partnerov. Keďže je teraz tá dôvera naštrbená aj v koalícii, neostáva mi nič iné, ako sa na najbližšej schôdzi o ňu uchádzať,” vyhlásil minulý štvrtok Danko a oznámil, že SNS schôdzu na jeho odvolanie podporí. Na rovnaký krok vyzval aj koaličných partnerov zo strán Most-Híd a Smer-SD.

Pôjde tak už o tretiu schôdzu, na ktorej má byť odvolávaný z funkcie, avšak pravdepodobne o prvú, ktorá sa aj uskutoční. Ako povedal sám šéf parlamentu, je pripravený na akékoľvek rozhodnutie. Danka chcela opozícia odvolávať už aj v minulosti. Dôvodom bola kauza ohľadne otvárania obálok adresovaných poslancom.

 

Galéria
Na schôdzi sa nepodarilo odvolať Danka z funkcie. Zdroj: archív
Nicholsonová sa niekoľkokrát dostala do konfliktu s predsedom parlamentu Andrejom Dankom. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Poznámky pod čiarou v Dankovej rigorózke. Zdroj: archív
Danko zapísal poznámky na osem papierov. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next