Politika Spoločnosť Koronavírus Domáce Top

ONLINE Zákaz vychádzania, zatvorené školy aj testovanie. Slovenská verzia lockdownu je známa

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA (Petra Hollá / TASR) – Bude na Slovensku nakoniec lockdown? To je otázka, na ktorú hľadajú posledné dni odpoveď odborníci a vláda. Aj keď sa najskôr hovorilo o celoplošnom testovaní, ktoré mohlo zatvoreniu krajiny predísť, podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) už zrejme ani táto možnosť nebude stačiť. Do hry preto opäť vstúpil lockdown a najnovšie aj kombinácia zatvorenia krajiny a testovania. O tom, aké bude finálne rozhodnutie, rokuje v týchto chvíľach Ústredný krízový štáb.

 

21:15 – Na opatrenia, ktoré prijal Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) a ktoré by mali zabrániť šíreniu pandémie nového koronavírusu by mali v ďalšej fáze nadviazať systematické kroky – periodické testovania veľkých skupín. Na tlačovej konferencii po rokovaní ÚKŠ to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

“Chceme sa dohodnúť s veľkými zamestnávateľmi, aby v pravidelných intervaloch zabezpečili pretestovanie svojich zamestnancov. S tým istým rátame napríklad aj pri zariadeniach sociálnych služieb,” uviedol Matovič. Štát podľa jeho slov zabezpečí testy, samotnú realizáciu bude mať na starosti druhá strana.

20:45 – Premiér na záver upozorňuje, že opatrenia budú kontrolované.

20:40 – Päť najväčších športových líg môže naďalej fungovať – dôvodom je, že športovci sú pravidelne pretestovávaní.

20:36 – Tí, ktorí sa budú snažiť obísť nariadenia, riskujú vysokú pokutu. Napríklad, od obchodu s oblečením sa nemôže ísť. Rovnako sa nemôže cestovať mimo okresu, platia iba výnimky. Zatiaľ nie je obmedzené cestovanie za prácou mimo okresu.

20:24 – Minister zdravotníctva hovorí, že necití zodpovednosť za súčasnú situáciu a preto nateraz neplánuje podať demisiu. Podľa premiéra Matoviča netreba hádzať chybu na šéfa zdravotníctva, ale na tých, ktorí boli nezodpovední.

20:20 – Tí, ktorí sa za posledné tri mesiace vyliečili z koronavírusu, nemusia ísť na testy. Platí to pre tých, ktorí mali pozitívny test a následne mali ďalší test negatívny. Títo ľudia budú mať výnimku.

20:16“Je to naozaj náš posledný žolík, aby sme túto hnusobu porazili,” povedal Matovič. Priznal, že možnosť ísť na dovolenku a sloboda pohybu cez leto nám situáciu veľmi skomplikovali.

20:14 – Od pondelka 26.10.2020 do nedele 15.11.2020 sa obmedzuje cestovanie hromadnej dopravy. Cieľom je zníženie mobility. “Odporúčanie pre VÚC zrušiť bezplatnú regionálnu prepravu s výnimkou ŤZP,” avizuje vláda.

20:07“Tento týždeň je proste obeť, tam nie je možné filozofovať. Nedochádza k zatvoreniu predajní zo strany štátu, ale predpokladáme, že zatvoria z vlastnej iniciatívy,” vysvetlil Sulík.

20:05 – Lockdown nebude tak prísny, ako v prípade Veľkej noci, kedy boli uzatvorené okresy. Tie budú otvorené.

20:04 – Režim na hraniciach sa nateraz nemá zmeniť, platia aktuálne podmienky – Česko naďalej ostáva na zozname rizikových krajín. Sprísni sa režim na hraniciach s Ukrajinou.

20:03 – Premiér spresnil, že vláda bude postupne dávkovať zákaz vychádzania počas troch týždňoch. “Prvý týždeň je najprísnejší, to je pred tým testovaním. Druhý týždeň bude naďalej platiť zákaz vychádzania, ale ten, kto bude mať negatívny test, bude môcť vychádzať,” vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

19:55“Verte, že nikomu z nás nie je príjemné postaviť sa za tieto opatrenia, ale je to v súčasnosti to najpotrebnejšie. Pamätajte, že odborníci žiadali úplné zatvorenie krajiny na dva až tri týždne, čo by bolo pre nás katastrofálne,” povedal Matovič. “My dnes máme jedinú možnosť, aby sme sa tvrdému lockdownu vyhli, a tou je, aby sme sa spojili a prišli na dvojnásobné celoplošné testovanie,” dodal vzápätí.