Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Námestie SNP sa zaplnilo ľuďmi, ktorí spomínali na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu

Dnes si pripomíname smutné výročie zavraždenia Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Slovensko si dnes pripomína smutné výročie. Presne pred rokom bol vo Veľkej Mači zavraždený novinár Ján Kuciak so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou. Táto vražda otriasla slovenskou spoločnosťou aj politikou. Dnes sa na námestiach opäť stretáva množstvo ľudí a smutné výročie nenechalo chladnými ani našich politikov. Glob.sk bude počas celého dňa sledovať vyjadrenia politických predstaviteľov, prinesieme vám tiež najzaujímavejšie momenty z večerného protestu. 

 

 

Zhromaždenie sa skončilo a ľudia opúšťajú námestie. Náš online pre dnešný deň končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk.

19:00 – Ľudia na námestí si spoločne zaspievali hymnu Slovenskej republiky.

18:55 “Dnes sme sa tu stretli desiatykrát a námestie bolo opäť plné,” povedal Šeliga. Zhromaždenie sa končí hymnou SR, ktorú spieva spevák Korben Dallas Juraj Benetin. Organizátori následne ďakujú zúčastnením za to, že prišli.

Podujatie končí hymnou SR, ktorú spieva spevák Korben Dallas. Zdroj: Glob.sk

18:40 Na pódium v Košiciach prišla matka zavraždenej Martiny Kušnírovej Zlatica Kušnírová spolu s prezidentom krajiny Andrejom Kiskom. Obaja zapálili sviečku.  Zhromaždenie si uctilo pamiatku mladého zavraždeného páru minútou ticha. Podľa Kušnírovej „treba očistiť tento mafiánsky štát, aby už nikto nezomrel ako oni”. Prezident si nemyslí, že by sa rok po vražde situácia výrazne zlepšila. „Chcem pochváliť vyšetrovateľov a políciu, že s najväčšou pravdepodobnosťou máme chytených vrahov, že pravdepodobne vieme, kto tým vrahom bol, a asi aj niečo tušíme o minimálne jednom z objednávateľov, ktorý za tou celou vraždou stál. Pravdaže si všetci želáme, aby sa všetky tieto prepojenia, ktoré za touto vraždou stáli, odhalili,“ povedal s tým, že rozumie aj vyšetrovateľom a všetkým orgánom činným v trestnom konaní, že potrebujú čas. „Aj my všetci na tej druhej strane očakávame všetky odpovede čím skôr, pretože tých otázok je stále veľa,“ doplnil. Podľa neho je potrebné navrátiť dôveru ľudí v štát a ovplyvniť náladu v spoločnosti. (tasr)

Podľa prezidenta sa za rok od vraždy situácia výraznejšie nezlepšila.  Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

18:28 Farská pripomína, že tento rok si pripomenieme 30 rokov od Nežnej revolúcie a desať rokov od vstupu do Európskej únie. Vyjadrili sa k prezidentským kandidátom “Jasné nie hovoríme Marianovi Kotlebovi a Štefanovi Harabinovi,” povedal Šeliga. Podľa neho je Harabin justičný mafián a Kotleba neonacista. Na pódium prišiel profesor a herec Martin Huba.

18:22 Na pódium prišla skupina Para spolu s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom, ktorý hrá na basgitaru.

Primátor Bratislavy hrá na zhromaždení so skupinou Para. Zdroj: Glob.sk

18:15 Podľa Farskej si za posledný rok ľudia začali viac všímať prácu novinárov. Na stage prichádzajú šéfredaktorka denníka Sme Beáta Baloghová a šéfredaktor portálu Dennín N Matúš Kostolný. Za nimi stoja novinári z oboch médií. Podľa Baloghovej dnes s veľkou pravdepodobnosťou vieme, kto sú vrahovia a vo vláde sedia ľudia, ktorí nechránili novinárov. “Dozvedeli sme sa, že sledovali iných novinárov a plánovali ich vraždy,” povedala. “Robert Fico rok po vražde hovorí, že novinári sú zločinci a škodia krajine. Toto môže hovoriť akurát tak Vadalovi,” dodal Kostolný. Ľudia znovu kričali “dosť bolo Fica”.

Novinári ďakujú ľuďom. Glob.sk

18:10 Na zhromaždení svoj názor vyjadril aj vedec z iniciatívy Žijeme vedu.

18:00 Organizátori ďakujú hercom SND a divadla Astorka. Ľudia skandujú “ďakujeme”. Na pódiu vítajú farmárov. Prosia o trpezlivosť a ďakujú všetkým ľuďom. Podľa slov Patrika Magdoška mladým patrí svet. “Vláda podporuje oligarchov a agrobarónov,” povedala 18-ročná farmárka Mima. “Mladí ľudia,neseďte doma a dokážte, že môžete niečo zmeniť,” vyzýva.

Nespokojní farmári prišli na pódium na Námestí SNP.  Zdroj: Glob.sk

17:50 Ľudia nadávajú na Fica. Posielajú ho do Leopoldova.

Ľudia nadávajú na predsedu Smeru Roberta Fica. Zdroj: Glob.sk

17:46 “Zmena je na dosah,” hovorí Farská. Na pódiu víta hercov divadla Astorka. Úvodného slova sa ujal Richard Stanke. “My nepoľavíme,” sľubuje Stanke. Herci ďakujú novinárom. “Kočner v Leopoldove musí byť len začiatkom a nie koncom tejto kauzy,” dodal. “Budeme voliť prezidenta, ktorému je ústavnosť nadovšetko. Pán Šefčovič, máte smolu. Na váš charakter sa radšej spoliehať nebudeme,” povedal Stanke a vyzval ľudí, aby eurokomisára Maroša Šefčoviča nevolili. “Fico, Danko, Bugár, Kováčik, choďte už do čerta a nechajte nás na pokoj,” povedal na záver.

My nepoľavíme, sľubuje Stanke. Zdroj: Glob.sk

17:40 Šeliga sa vyjadril k ústavným sudcom a k Ficovi. “Nenechajme si uniesť ústavný súd”. Ľudia kričia “dosť bolo Fica”. “Pán Fico, toto je špeciálne pre Vás. Pred rokom Vám tisícky ľudí pomohlo z Úradu vlády. Odídte. Krajinu ste priviedli do takého štádia, že oligarchovia a mafiáni mali viac ochrany, ako novinári,” povedal. Ľudia posielajú Fica do basy a štrngajú kľúčami. Organizátori protestov kritizujú aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a vyzývajú ho, aby odstúpil. “Ste tak drzý, aby ste bývali v sociálnom byte. Vy, čo zarábate tisíce, sa nehanbíte bývať v bytoch pre sociálne slabších,” povedala Farská. Dodala, že Kováčik stojí v ceste spravodlivosti. Vyjadrili sa aj k Bugárovi.

17:35 Organizátori opäť prichádzajú na pódium. Šeliga žiada, aby ľudia dali dole transparenty, aby všetci videli na pódium. “S posvätením politikov sa kryla korupcia,” povedali. “Pani Saková, nechajte policajtov slobodne pracovať,” povedal Šeliga. Naďalej volajú po dôveryhodnej vláde, ktorá slúži všetkým ľuďom a nie len tým “našim”. Ľudia naďalej skandujú “dosť bolo Smeru”. Farská následne tvrdí, že “Danko nemá hanbu bozkávať kapitánske výložky a ísť sa klaňať do Ruska. Pán Andrej Danko, ste hanba slovenského parlamentu. Odstúpte”. Ľudia kričia “Odstúpiť, odstúpiť”.

17:32 Modlitba skončila. Protestom odznieva pesnička Na Kráľovej holi.

17:24 Prednáša sa modlitba. Ľudia sa modlia. “To, čo bol pre USA pád dvojičiek, je pre Slovensko vražda Kuciaka”. Kňaz kritizuje politikov.

17:19 Na pódium prišiel otec novinára Jozef Kuciak a jeho sestra Mária Kuciaková. Tí ďakovali za zhromaždenia na Slovensku. Jeho slová prekladajú aj do posunkovej reči. Svoj prejav sa snaží podať trochu odľahčene. Hovorí aj o Dankovi a jeho rigoróznej práci. Ľudia skandujú “Hanba, hanba”.

Rodina novinára Jána Kuciaka – jeho otec a sestra. Reč Jozefa Kuciaka sa prekladala aj do posunkovej reči. Zdroj: Glob.sk

17:17 Na pódium prišli organizátori zhromaždenia z iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga a Karolína Farská. “12 mesiacov, ktoré zmenili Slovensko. Vražda Jána a Martiny nás vytrhla z nevedomosti. Nezabúdame a neodchádzame,” povedal Šeliga.

Organizátori protestov Juraj Šeliga a Karolína Farská. Zdroj: Glob.sk

17:14 Na pódium prišiel violončelista Jozef Lupták, ktorý začal hrať smutnú pieseň.

Violončelista zahral smutnú pieseň. Zdroj: Glob.sk

17:12 Ľudia skandujú “Dosť bolo Danka”.

17:07 Zhromaždenie ešte nezačalo. Na námestie stále prúdia davy ľudí. Transparenty sú smerovaní najmä proti vláde. Objavujú sa aj transparenty s tvárou Jána Kuciaka. Ľudia sa zastavujú aj pri jeho pomníku, kde mu zapaľujú sviečky. Podľa informácií sa čaká na Kuciakovcov, ktorí uviazli v kolóne.

16:57 Dav začal tlieskať. Prišli aj farmári a ľudia skandovali “My sme s vami” a “dosť bolo Smeru”. Námestie je plné. Zaplnené je transparentami ako “Matečná je kriminálnik”, “Danko je ruské zlo”, či “SMER-om k záhube”.

16:30 Ľudia sa pomaly začínajú schádzať na bratislavskom námestí SNP. Prítomní sú aj policajti a záchranné zložky.

Ľudia sa pomaly schádzajú pri pódiu na Námestí SNP. Zdroj: Glob.sk

16:10 Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) poďakovala všetkým policajtom a prokurátorom, ktorí pracujú na objasnení vraždy. “Za ich prácou je vidieť výsledky, hoci pracujú pod obrovským tlakom. Napriek počiatočnej nedôvere, že bude vec objasnená, sú v prípade väzobne stíhaní štyria ľudia a ja verím, že vyšetrovací tím ešte nepovedal posledné slovo,” uviedla Saková.

15:45 Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani na sociálnej sieti Twitter uverejnil príspevok: „Ján, nezabudli sme na teba.“

Twitter AT

15:40 Prezident Andrej Kiska sa zúčastní spomienkovej akcie večer v Košiciach. “Pred rokom sa udiala strašná vec. Bol zavraždený novinár a jeho snúbenica len a len kvôli tomu, že novinár chcel odhalovať pravdu. Pravdu o vysokopostavných ľuďoch. Bol ochotný skritizovať aj tých, ktorí sa v našej spoločnosti javili nedotknuteľní,” povedal po návšteve Ústavného súdu prezidnet. Pochválil vyšetrovateľov aj políciu, že máme s najväčšou pravdepodobnosťou chytených vrahov, a že tušíme, kto za vraždou stál. “Rozumiem vyšetrovateľom a všetkým orgánom činným v trestnom konaní, že potrebujú svoj čas, ale aj my očakávame odpovede čím skôr. Pretože tých otázok je stále veľa,” povedal. Za posledný rok sa podľa hlavy štátu udialo veľa vecí. “Ukázalo sa, že možná spojka zapojená do tejto vraždy sa stala osobným dôverníkom a miláčikom niektorých našich politikov a viedla s nimi takú, nazval by som to zaujímavú komunikáciu. Nemyslím si, že situácia sa výrazne zlepšila,” uviedol Kiska a zopakoval, že treba vrátiť dôveru v štát.

15:05 Prvé zhromaždenie sa už začalo. V čínskom meste Hongkong.

Zdroj: Zomri

13:45 – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová pri príležitosti výročia smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej píše na sociálnej sieti o otrasoch, ktoré v spoločnosti tento čin vyvolal. ,,Občianska spoločnosť sa zomkla a na zhromaždeniach nielen na Slovensku, ale aj po celom svete pravidelne verejne prezentovala svoju nespokojnosť so stavom v štáte,” opisuje Patakyová. ,,Výbor europarlamentu pre spravodlivosť a občianske slobody tento týždeň prijal návrh uznesenia kritizujúci nedostatočnú bezpečnosť novinárok a novinárov v Európskej únii,” dodala verejná ochrankyňa práv.

13:37 – Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko tak ako vlani, keď sa vražda stala, tak aj dnes, v deň prvého výročia tragickej udalosti, vyjadril úctu pozostalým rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Už niekoľkokrát som apeloval, aby túto tragickú udalosť nik nezneužíval. Pre mňa je prioritou, aby páchatelia tohto ohavného trestného činu niesli za svoje skutky zodpovednosť. V takéto dni sa nesmie politizovať a zneužívať smrť dvoch mladých ľudí. Každý z nás by si mal túto udalosť pripomenúť so sklonenou hlavou a na ich pamiatku zapáliť sviečku,“ povedal Danko.

13:13 – Slovo si na Námestí SNP zobral aj poslanec NR SR Gábor Grendel, ktorý spomínal na vraždu dvoch ľudí. Najsmutnejším posolstvom tejto vraždy je podľa neho fakt, že vražda sa vôbec nemusela stať. Obvinil štátne orgány z nečinnosti.

13:10 – Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová si v úvode brífingu uctila pamiatku Jána Kuciaka. Podľa jej slov sa rok od vraždy novinára takmer nič nezmenilo. ,,Odišli staré tváre, ale spôsoby zostali rovnaké,” povedala Remišová.

13:00 – Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pri príležitosti výročia smrti investigatívneho novinára a jeho snúbenice zorganizovali neformálne stretnutie s médiami na Námestí SNP v Bratislave.

12:53 – Tragické udalosti vlaňajšieho februára si pripomenula aj diplomatická komunita v Bratislave. Informuje o tom na sociálnej sieti British Embassy, Bratislava. Veľvyslanec Andy Garth povedal: “Vzdávam hold slovenskému investigatívnemu novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej, ktorých pred rokom zavraždili. Brániť slobodu tlače je jednou z priorít britskej zahraničnej politiky. Poukazovaním na zločiny sa totiž médiá stávajú kľúčovými ochrancami demokracie. Podporujem volanie Slovákov po spravodlivom potrestaní všetkých zodpovedných za tento čin.”

FOTO: FB British Embassy, Bratislava

12:20 – Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prinieslo štyri obvinenia z úkladnej vraždy, 12 zadržaných osôb, desiatky prehliadok a takmer 800 zaistených stôp. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti. K dnešnému dňu sú z úkladnej vraždy obvinení Tomáš Szabó ako vykonávateľ, Alena Zsuzsová ako objednávateľka, Miroslav Marček (účastníctvo), Zoltán Andruskó (pomoc). (TASR)

11:00 – Aj minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) si pripomenul výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Dúfa v čo najrýchlejšie vyšetrenie tohto zločinu. “Každý si uvedomil, či už na najvyšších úrovniach verejnej sféry alebo nižšie, že jeho práca je posudzovaná. Keď niečo zanedbá, urobí zle, tak ho zodpovednosť neminie,” priblížil svoj postoj Gál. “Spravodlivosť je možno pomalá, ale istá,” dodal. K ministrovi spravodlivosti sa pripojila aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ktorí spomínajú na nešťastnú udalosť a dúfajú v rýchle vyšetrenie.

10:30 – Pár riadkov dvom zosnulým venovala na svojom profile na sociálnej sieti aj slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD). ,,Vražda každého človeka je neprijateľným zločinom. Verím, že všetci tí, ktorí na jej dôsledkom vyšetrení denno-denne pracujú, nám už v dohľadnej dobe oznámia, kto bol za tento zločin zodpovedný a že páchatelia a objednávatelia budú obžalovaní a po práve a spravodlivosti aj odsúdení,”  píše vo svojom príspevku Beňová. Tiež verí v lepšie zajtrajšky a dúfa v zlepšenie vzťahov na Slovensku.

10:07 – Hold vzdal obetiam úkladnej vraždy aj líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík, ktorý sa zamýšľa nad pominuteľnosťou života. ,,Vzdávam hold Jánovi a Martine, ktorí už rok na Slovensku veľmi chýbajú. Pretože kauzy sa dajú vyriešiť, zlodeji sa dajú zatvoriť, krajina sa dá opraviť, nálada sa dá zlepšiť. Ale život sa nedá vrátiť už nikdy. #allforjan #nezabudneme”

10:04 – O ohavnej vražde píše na svojom profile aj podpredseda koaličnej strany Smer-SD Juraj Blanár. ,,Táto udalosť otriasla celým Slovenskom, kde nie je bežné, aby sa novinári vraždili ako v iných krajinách. Som presvedčený, že takou krajinou aj ostaneme, a preto si vážim všetkých vyšetrovateľov, prokurátorov, odborníkov, ktorí na tomto prípade pracujú, že odviedli profesionálnu prácu pri objasňovaní tohto zločinu,” píše Blanár.

 

10:03 – Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlásil, že  vraždu dvoch mladých ľudí považuje za brutálny akt a útok na jeden z pilierov mladej slovenskej demokracie, ktorým je sloboda slova. “Hneď po svojom nástupe do kresla predsedu vlády som sa jasne vyjadril, že vyšetrenie vraždy je jednou z priorít našej vlády. A preto sa chcem poďakovať vyšetrovateľom a prokurátorom, že svoju prácu vykonávajú skvele a podozriví aktéri vraždy už sedia vo väzbe,” povedal. Zároveň si však želá, aby táto vražda prestala rozdeľovať spoločnosť. Pokrok vo vyšetrovaní je podľa neho zreteľný a neželá si rozhádané Slovensko, kde sa bičujú vášne. “Vyzývam preto: pokojne si pripomeňme pamiatku zavraždených. Je to memento a zároveň dôstojný odkaz, že si všetci želáme, aby sa podobné udalosti už nikdy v živote našej spoločnosti nezopakovali.”

9:51 – Ministerstvo spravodlivosti v súvislosti s výročím vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice uviedlo, že “spravodlivosť je slepá, majme trpezlivosť, napokon vždy zvíťazí.”

9:44  K smutnému výročiu sa včera na sociálnej sieti vyjadrila ja brat Jána Kuciaka Jozef. “Janko, Maťka strašne nám chýbate. Neubránili sme vás a nikdy si to neprestaneme vyčítať, ale do posledného zvyšku síl bude brániť aspoň váš odkaz,” napísal.

 

9:41 – Podpredsedníčka Národnej rady SR a opozičná poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová vyzýva verejnosť k zúčastneniu sa na dnešných pochodoch za Jána a Martinu. ,,Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Ukázali nám, v akom strašnom stave je naša krajina. Je našou povinnosťou bojovať za lepšie Slovensko. Ja tam dnes budem. Buďme tam spolu,” uverejnila na sociálnej sieti Nicholsonová.

9:36 – Poslankyňa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Veronika Remišová pri príležitosti výročia smrti investigatívneho novinára a jeho snúbenice uverejnila na sociálnej sieti status, v ktorom vysvetľuje svoje kroky. ,,Koncom januára som podala na policajnú inšpekciu podnet na podozrenie z možného zneužívania právomoci verejného činiteľa,” píše Remišová na svojom profile.

9:30 – Polícia na svojom profile na sociálnej sieti uverejnila svoje video k výročiu Kuciakovej vraždy.

 

Andrej Kiska sa zúčastní protestného zhromaždenia v Košiciach. Vyjadrenie avizoval aj premiér Peter Pellegrini, ktorý už po včerajšom rokovaní vlády venoval vražde pár slov. Povedal, že “štátne orgány majú plnú podporu vlády” a vyjadril rodičom zavraždených úprimnú sústrasť.

Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom z portálu Aktuality.sk. Oboch mladých ľudí zastrelili vo veku 27 rokov v ich dome vo Veľkej Mači. Vo svojom poslednom článku, ktorý vyšiel až po jeho smrti, sa Kuciak venoval pozemkovej mafii na východe Slovenska. Neskôr sa ukázalo prepojenie ľudí napojených na taliansku organizovanú skupinu aj na Máriu Troškovú, ktorá pracovala ako štátna radkyňa Úradu vlády a na bývalého poslanca Smeru Viliama Jasaňa. Jasaň v tej dobe pôsobil ako šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády. Obaja po tlaku verejnosti z funkcií odišli. Po udalostiach minulej jari sa funkcie vzdal aj minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico.

Protesty Za slušné Slovensko vyhnali do ulíc tisíce ľudí. Konali sa pravidelne každý piatok až do 22.marca, kedy Andrej Kiska vymenoval novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim. Predstavitelia presadzovali dve hlavné požiadavky – prvou bolo vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a všetkých káuz, na ktorých Ján Kuciak pracoval a druhou bola nová dôveryhodná vláda.