ONLINE Prezidentská debata. Kandidáti ukázali, s čím idú do boja o palác

BRATISLAVA – Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už o pár dní. Pre kandidátov to okrem iného znamená vrcholiacu kampaň, ktorej súčasťou sú aj ostré diskusie zoči-voči svojim konkurentom v boji o palác. V jednej z nich, ktorú prináša verejnoprávna RTVS, sa dnes stretli Róbert Švec, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová.

 

21:46 Prvá prezidentská diskusia na RTVS sa skončila. Ďakujeme, že ste ju sledovali s nami. Glob.sk vám prinesie online aj z druhej debaty, ktorá je naplánovaná na utorok 12. marca so začiatkom o 20:15.

21:42 Všetci štyria kandidáti zrekapitulovali, prečo by mali voliči dať hlas práve im. Zuzula vyzdvihol klimatickú zmenu, v ktorej vidí dobrú šancu pre Slovensko. Zábojník hovoril o tom, že je slobodný vo svojom rozhodovaní a bude robiť iba pre ľudí. Tauchmannová sa bude snažiť byť morálnym barometrom našej spoločnosti. Švec povedal, že po 5 rokoch v prezidentskom úrade budú môcť o ňom Slováci povedať, že to je ten, čo hájil ich záujmy doma aj v zahraničí.

O našom členstve v NATO a EÚ

21:40 Zábojník tvrdí, že čo sa týka NATO „zatiaľ žiaden iný projekt nie je na stole.“ Je ale možné, že príde na stôl aj niečo iné, ako napríklad jednotná európska armáda.

21:38 Bezpečnosť je podľa Zuzulu prioritnejšia ako prosperita, lebo bez bezpečnosti prosperita nie je možná. „Ako jedinú možnú garanciu pre Slovensko vidím členstvo v NATO.“ Garanciou prosperity pre nás je zasa EÚ, aj keď súčasná Únia sa podľa neho prosperite spreneveruje, a viac sa venuje „právam niekoho.“

21:34 „Slovensko patrí do Európy,“ vyhlásila Tauchmannová. Nevie si predstaviť vývoj nášho hospodárstva bez pomoci z Európy, spomína pri tom aj eurofondy. Členstvo v NATO je pre ňu garanciou bezpečnosti. Podľa nej by Slovensko malo byť ale v rámci EÚ hlasnejšie.

21:31 Podľa Šveca je NATO „zločinecká organizácia“, lebo niekoľkokrát porušila medzinárodné právo. Podľa neho musíme pracovať na tom, aby sme neboli v takomto zväzku. Riešenie vidí v neutralite. Musíme mať však dobre vyzbrojenú a pripravenú armádu. Niekoľko miliárd eur, ktoré by na to boli potrebné, sa podľa neho nachádza v čiernej a šedej ekonomike.

21:31 Zábojník hovorí o zlom stave školstva. „Zničili sme učňovské strediská. Dnes sa vám niečo stane a nemá vám kto opraviť vodu.“

21:27 Tauchmannová tvrdí, že v prvom rade by sme mali vytvoriť také podnikateľské prostredie, v ktorom by sa naštartovali malí a strední podnikatelia, lebo „stredná vrstva na Slovensku je na ústupe.“ Podľa nej je treba na Slovensku tiež zároveň všetkým vytvoriť adekvátne pracovné miesta, aby sa vedeli zamestnať vo svojich oboroch.

O migračnej kríze

21:25 „Som proti akejkoľvek ekonomickej migrácii na území Slovenskej republiky,“ povedal Zuzula. Štáty, kde sa v budúcnosti zásadne prejaví klimatická zmena, bude potrebné podľa neho podporovať inak.

21:21 „USA a Francúzsko rozbombardovali polovicu Afriky a zapríčinili migračnú krízu,“ vyhlásil Švec. Vinná za to, čo sa deje v Európe, je podľa neho aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá pozvala migrantov do Európy. Doterajšia predvolebná diskusia bola podľa neho príliš politicky korektná a „už sa mi to nepáčilo.“

21:17 „Pomáhať ľuďom, keď utekajú pred zlom, môžeme my, ktorí sa máme lepšie,“ tvrdí Tauchmannová. „Myslím si, že solidarita je niečo, čo nás má spájať.“ K nám migranti nechcú podľa nej ísť preto, lebo „inde majú lepšie ekonomické podmienky.“ 

21:15 „V žiadnom prípade,“ reaguje Juraj Zabojník na slová Štefana Harabina o tom, že informáciu, že na Slovensku majú byť tisíce migrantov, má od Zábojníka.  Situáciu migrácie treba riešiť podľa neho v tretích krajinách, ale nie tak, že tam nalejeme peniaze.

21:11 Zuzula tvrdí, že enviromentalistika je jeho srdcová záležitosť. „Ľudstvo dospelo do stavu, kedy jednoducho musí zmeniť svoj názor na prosperitu.“ 

O radikalizácii spoločnosti

21:07 Tauchmannová vidí príčinu radikalizácie spoločnosti v tom, že sa neriešia bežné problémy ľudí. Do paláca by pozvala zástupcov každej politickej strany, ktorá by uspela v parlamentných voľbách. V oblasti ekológie hovorí o vybudovaní bezodpadového hospodárstva, recyklácii či menšej ťažbe nerastných surovín. „Toto je ale o výchove obyvateľstva, nie zákonoch.“ 

21:05 „Žiadne jadro, žiadna spoločná azylová politika,“ vyhlásil Švec.

20:57 Zábojník tvrdí, že ak by sa stal prezidentom, obklopí sa odborníkmi. Dvere u neho budú mať otvorené aj občania. Zároveň povedal, že by po Slovensku chodil viac, ako by bol v paláci v Bratislave. Podľa vlastných slov nemá tiež problém vyzdvihnúť kroky vlády, ak sú dobré.

20:54 „Keď sa pozerám na zákony, tak sú tak kozmeticky upravované, aby vyhovovali určitým skupinám,“ vyhlásila Tauchmannová. Hovorí napríklad o dôležitosti domácich potravín. Tiež tvrdí, že právo má platiť pre všetkých rovnako, ale ľudia na Slovensku majú často pocit, že sa pravdy nedovolajú. „Ak niekto pochybí, tak musí prísť aj trest.“

20:50 Švec nevie o tom, že by mal zradikalizované názory. Podľa neho momentálne história Slovákov netrápi, trápia ich iné otázky, ako napríklad to, že po celoživotnej práci má niekto nižší dôchodok ako ten, kto celý život nepracoval, alebo to, že máme vysoké odvody. Ľudí podľa neho trápi tiež to, že mladí ľudia sú nútení odchádzať do zahraničia za lepšími podmienkami. „To hnevá Slovákov.“ Ako prezident by hľadal s ostatnými ústavnými činiteľmi riešenia týchto problémov.

20:47 Životnú úroveň v našich pracovných táboroch počas druhej svetovej vojny by podľa Zuzulu mali súdiť tí, čo ju zažili a „sú ešte medzi nami.“ Čo sa týka korupcie, treba ju podľa neho riešiť od základov. Riešením by bolo aj to, ak by Slovensko nebolo jedným volebným obvodom. On sám je zástanca návratu k 8 volebným obvodom.

20:46 Juraj Zábojník tvrdí, že by zaviedol tzv. „systémovú štruktúru záznamu verejného činiteľa,“… „nech je sledovaný každý jeden náš verejný činiteľ.“ 

20:39 Švec tvrdí, že počas druhej svetovej vojny bolo o židovských väzňov v slovenských pracovných táboroch „dobre postarané.“ Odvoláva sa pritom na fotky, ktoré sú v národnom archíve. Švec sa tak vyjadril už v minulosti na sociálnej sieti. Otvorene sa hlási aj k Jozefovi Tisovi. „Edvard Beneš sadol do lietadla, odletel do Anglicka a vykašlal sa na Slovákov,“ povedal s tým, že Tiso tu ostal.

O zostavovaní vlády

20:37 Zábojník tiež hovorí, že by Kotlebu prijal, aj „keď iba na päť minút.“ Odvoláva sa pritom na vôľu voličov, ktorí mu dali hlasy, a ak dali niekomu v demokratických voľbách hlasy, treba to rešpektovať.

20:31 Švec tvrdí, že ak by bol prezidentom, zostavením vlády by poveril predsedu strany s najväčším počtom hlasov a rešpektoval by zaužívanú tradíciu. Bohumila Tauchmannová tvrdí, že by si do paláca zavolala všetky strany a diskutovala by s nimi. Podľa toho by posúdila, či to „právo prvého“ nie je dobré dať aj inému, ako víťazovi. Zuzula pripomína, že história už ukázala príklady, kedy predseda najsilnejšej strany vládu zostaviť nedokázal. Švec tvrdí, že hypoteticky by do paláca pozval aj Mariana Kotlebu, a v prípade, že by vyhrala voľby jeho strana, poveril by ho aj zostavením vlády. „Pretože som demokrat  a ctím si slobodné rozhodnutie všetkých Slovákov,“ vyhlásil.

20:28 Podľa Juraja Zábojníka je na Slovensku veľa biedy a utrpenia, s ktorým sa aj on osobne stretol. Treba preto pozerať najmä na postavenie našich ľudí. Prezident má podľa neho možnosť otvárať problémové otázky v parlamente a volať si k sebe iných ústavných činiteľov. Mal by byť preto mediátorom a spájať koalíciu s opozíciou.

20:25 Zuzula si vie predstaviť, že prezident bude aktívnejšie vystupovať smerom do vnútra. Podľa neho by sa mali prezident a predseda vlády stretávať na pravidelnejšej báze a vymieňať si informácie. Bohumila Tauchmannová sa pýta, že ak má „zákonodarnú iniciatívu poslanec, prečo by ho nemohol mať aj prezident.“ Je za to, aby sa právomoci prezidenta posilnili.

20:22 Švec tvrdí, že náš politický systém je „mačkopes.“ Podľa neho sú súčasné kompetencie hlavy štátu dostačujúce, „ale musí ich prezident správne využiť.“ Slovensko má podľa neho teraz naliehavejšie problémy, ale nebráni sa v budúcnosti diskusii o zmene súčasného systému tak, aby mal prezident väčšie kompetencie. V zahraničnej politike presadzuje, aby Slovensko robilo vyrovnanú zahraničnú politiku. Nechce, aby sme sa stali iba vazalom či už východu, alebo západu.

20:18 Ako prvý si slovo zobral Róbert Švec, ktorý zbrojí proti diktátu Bruselu. Bohumila Tauchmannová kandiduje preto, aby pomohla vrátiť ľudom dôveru v štát a jeho inštitúcie. Juraj Zábojník chce ísť do paláca, lebo neznáša krivdy a klamstvá, a mal pocit, že sa na Slovensku nenormálne veci stávajú normálnymi. „Chcem do paláca priniesť etickú rovinu,“ povedal. Ivan Zuzula chce byť prezidentom pre prosperujúce Slovensko, pričom prosperita má byť určená hlavne čestným ľuďom.

 

Prvé kolo prezidentských volieb je naplánované na 16. marca 2019. Ak žiaden z kandidátov nezíska viac ako 50 percent hlasov, bude s odstupom dvoch týždňov nasledovať druhé kolo. To sa uskutoční 30. marca 2019. O hlasy voličov sa dovedna uchádza 13 kandidátov. Okrem Róberta Šveca, Juraja Zábojníka, Ivana Zuzulu a Bohumily Tauchmannovej, ktorých si máte možnosť vypočut dnes, majú o najvyššiu ústavnú funkciu v štáte záujem aj Milan Krajniak, František Mikloško, Eduard Chmelár,Martin Daňo, Zuzana čaputová, Maroš Šefčovič, Štefan Harabin, Marian Kotleba a Béla Bugár. Glob.sk vám z oboch zvyšných debát, ktoré RTVS uskutoční v utorok a v stredu, prinesie online.

Viac o téme: aktualizované, Béla Bugár, Bohumila Tauchmannová, diskusia, Eduard Chmelár, František Mikloško, Ivan Zuzula, Juraj Zábojník, Marián Kotleba, Maroš Šefčovič, Martin Daňo, Milan Krajniak, predvolebná diskusia, Prezident, Prezidentské voľby 2019, Róbert Švec, RTVS, Štefan Harabin, voľby 2019, Zuzana Čaputová

Súvisiace články