Domáce Politika Prezidentské voľby Top

ONLINE Prezidentské debaty idú do finále. Dnes sa predviedli najväčší favoriti

Prezidentský palác bude mať nového pána. Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA – Tesne pred tým, ako začne platiť predvolebné moratórium sa v televíznej debate verejnoprávnej RTVS stretávajú najhorúcejší kandidáti na úspech v prezidentských voľbách 2019. Presvedčiť voličov a ukázať im, ako by ich pôsobenie v prezidentskom paláci v prípade úspechu vyzeralo sa pokúsia Zuzana Čaputová, Maroš Šefčovič, Štefan Harabin, Marian Kotleba a Béla Bugár.

 

21:50 Diskusia je na konci. Kandidáti hovoria, čo by po sebe chceli zanechať po piatich rokoch v paláci. Šefčovič zopakoval, že chce zjednotené Slovensko. Kotleba tvrdí, že za ním nestojí nik, kto by ho mohol ovplyvňovať. Harabin hovorí, že nedovolí zánik štátu a rozklad rodiny. Čaputová si praje, aby bolo Slovensko po jej úradovaní krajinou, kde ľudia veria v štát. Bugár na záver povedal, že Slovensko stojí pred výzvami, ktoré zvládne len silný prezident.

21:48 Bugár nehovorí, koho by zobral do paláca. Urobil by tak až v druhom kole. Čaputová má zhruba predstavu, mená tiež nehovorí. Mená nechce povedať ani Harabin, Šefčovič a Kotleba.

21:46 Kotleba označil NATO za zločineckú organizáciu. Bugár tvrdí, že určite ňou nie je. Kotleba sa zasa pýta, prečo by Slovensko nemohlo byť neutrálne ako napríklad Švajčarsko. Podľa Čaputovej je dobré, “že sme súčasťou tohto systému.”  

21:26 Podľa Šefčoviča je Brexit “jedna veľmi smutná kapitola.” Podľa neho je teraz Británia rozdelená a nevie sa dohodnúť, čo by mal byť príklad aj pre nás. Podľa neho to ukazuje, čo nezodpovedné konanie môže krajine spôsobiť.

21:21 Kotleba tvrdí, že po zvolení za prezidenta je pripravený na bilaterálne rokovania, ktoré by zmiernili následky pre Slovákov, ktorí v Británii žijú a pracujú.

21:18 Britský parlament aktuálne v týchto chvíľach odmietol brexit bez dohody. “Asi požiadajú o odklad termínu,” myslí si Čaputová. Dôležitá bude teraz podľa nej ochrana záujmov Slovenska a Slovákov, ktorí v Británii žijú.

21:10 Šefčovič hovorí, že ako prezident by prijal predstaviteľov všetkých politických strán a rešpektoval by demokratickú voľbu.

21:07 “Pomenujme veci také, aké sú, nesnažme sa z vecí iným pohľadom vytĺcť politický kapitál,” tvrdí Bugár. Ľudia podľa neho nemajú šancu vedieť, kde je pravda, a tu práve vidí Bugár úlohu prezidenta.

21:06 Zmiernenie napätia v spoločnosti je podľa Čaputovej najväčšia výzva pre každého, kto vo funkcii prezidenta bude. Máme však podľa nej veľa problémov, ktoré treba identifikovať a pomenovať a následne na ne hľadať riešenia.

21:03 “Ako prezident by som si s každým sadol za stôl,” povedal Kotleba. Kiska sa s jeho stranou stretnúť odmietol.

20:58 Šefčovič hovorí, že hneď po inaugurácii by požiadal o vystúpenie v parlamente, kde by vyzval na celospoločenský zmier. Nechce zasahovať do slobody slova novinárov, no chcel by ich poprosiť, aby si uvedomili zodpovednosť za informácie, ktoré sú šírené. Čo sa týka žiadosti o predčasné voľby, či zásadnú rekonštrukciu vlády, tvrdí, že “ľudia nás platia za to, aby sme problémy riešili, a nie vyrábali.” Ak by to ale bolo potrebné, bol by na to pripravený.

20:56 Prezident sa podľa Bugára nemôže postaviť na jednu stranu sporu. “Toto sa dá vytknúť súčasnej hlave štátu,” povedal. Prezident podľa neho nemá veľké možnosti na to, aby vyvolal predčasné voľby, môže ich však žiadať a navrhovať. Vie si predstaviť, že by ich za istých okolností žiadal aj on sám. “Je otázne, či by to prešlo.”

20:54Hlásim sa k liberálnym názorom a kresťanským hodnotám. Podľa mňa sa to vôbec nevylučuje,” vyhlásila Čaputová.

O voľbe ústavných sudcov a generálneho prokurátora

20:51 Čaputová tvrdí, že na sudcov Ústavného súdu by mali byť kladené vysoké osobnostné a hodnotové predpoklady. “To, že niekto bol v minulosti politikom by nemalo byť diskvalifikačné,” tvrdí. Dobrý je podľa nej však istý časový odstup. “Mohlo by to byť okolo piatich rokov.”

20:50 Marian Kotleba hovorí jasné nie politikom na Ústavnom súde. “Politici sa nemôžu tváriť, že vyzlečú tričko nejakej politickej strany či funkcie, a na druhý den sú nezávislí.”

20:47 “Je neprípustné, aby bývalí aktívni politici boli sudcami Ústavného súdu,” tvrdí Harabin. “To musia byť vysúdení ľudia, 60-roční,” pokračoval. To, keď on sám prešiel z funkcie ministra spravodlivosti na post predsedu Najvyššieho súdu bola podľa neho iná situácia.

20:43 Pri menovaní sudcov Ústavného súdu Bugár hovorí, že prezident by na základe toho, čo mu parlament navolí, mal vybrať polovicu. “Mal by vybrať tak, aby ústavný súd funkčný.” Sefčovič zasa hovorí, že čo sa týka politikov na Ústavnom súde, tak “v zahraničí ide o bežnú prax.” Dôležitá je podľa neho kvalita. Ďalej hovorí, že nie je potrebné ani to, aby bol medzi politickou kariérou a kariérou ústavného sudcu časový odstup.

20:39 Bugár hovorí, že treba hovoriť o tom, koľko hlasov napríklad treba pri voľbe generálneho prokurátora, ale vždy to musia byť poslanci, kto rozhoduje. Kotleba zasa tvrdí, že GP majú voliť sudcovia a prokurátori, a nie poslanci, aby to “nebolo spolitizované.”

20:37 Čaputová je presvedčená, že legitimitu má mať generálny prokurátor od zastupiteľského zboru. Nemal by to byť však výsledok kalkulu v parlamente, “preto to rozšírenie menovacej právomoci.”

O právomociach prezidenta

20:34 “Je potrebné, aby prezident bol aktívny a využíval tie kompetencie, ktoré má,” povedal Sefčovič. Dobrý prezident musí podľa neho nastolovať témy. Pri voľbe generálneho prokurátora by komunikoval s vládou aj parlamentom. “Musíme sa, tak ako v hokeji snažiť, aby nás reprezentoval ten najlepší tím,” vyhlásil.

20:31 Kotleba tvrdí, že právomoci prezidenta sú v Ústave upravené primerane. Ak má byť však niečo posilnené, tak právo prezidenta vetovať zákony.

20:30 Podľa Čaputovej má prezident limitované, no nie slabé právomoci. Ak by sa však otvárala Ústava, bola by za to, keby sa spresnili niektoré jej časti ohľadne nich. “Napríklad menovacie právomoci,” uviedla. Posilniť sa môžu právomoci podľa nej až po diskusii, hovorí napríklad o úprave prezidentského veta. Prezident by mal mať podľa nej aj návrhové oprávnenie napríklad pri voľbe generálneho prokurátora.

20:26 Harabin si myslí, že prezident má dostatočné právomoci. Podľa neho však treba rozviazať ruky polícii a prokuratúre a zabezpečiť, aby sa nekradlo.

20:24 “Myslím, že právomoci sú dostatočné, ale že nie sú využívané v takej miere, v akej by sa mohli byť,” povedal Bugár na margo prezidentských právomocí. Najsilnejšie právomoci sú podľa neho po voľbách, keď prezident niekoho poveruje zostavovaním vlády, či pri menovaním sudcov alebo profesorov. Spomenul napríklad aktuálnu otázku voľby sudcov Ústavného súdu.

20:16 Na úvod každý kandidát hovorí, čo ho viedlo k tomu, že kandiduje v prezidentských voľbách. Béla Bugár tvrdí, že Slovensko je veľmi rozdelené a je presvedčený, že prezident musí spájať a na to potrebuje skúsenosti. Čaputová zasa hovorí o tom, že cíti požiadavku po zmene zo strany spoločnosti. Harabin hovorí, že sa nemôže pozerať ako sudca na to, čo sa v štáte deje, a ako najvyšší štátni predstavitelia šliapu po Ústave SR. Kotleba chce pozdvihnúť hodnoty prezidentského úradu, ktoré podľa neho súčasná hlava štátu pošliapala. Šefčovič chce silné Slovensko, ktoré sa vie presadiť v Európe aj vo svete. Tiež plánuje prispieť k celospoločenskému zmieru, ktorý podľa neho naša krajina potrebuje.

Prvé kolo prezidentských volieb je naplánované na 16. marca 2019. Ak žiaden z kandidátov nezíska viac ako 50 percent hlasov, bude s odstupom dvoch týždňov nasledovať druhé kolo. To sa uskutoční 30. marca 2019. O hlasy voličov sa dovedna uchádza 13 kandidátov. Okrem Zuzany Čaputovej, Maroša Šefčoviča, Štefana Harabina, Mariana Kotlebu a Béla Bugár kandidujú aj Milan Krajniak, František Mikloško, Eduard Chmelár,Martin Daňo, Róbert Švec, Juraj Zábojník, Ivan Zuzula a Bohumila Tauchmannová. Debaty s nimi vám Glob.sk priniesol online v pondelok a utorok.