Politika Domáce Prezidentské voľby Top

ONLINE Prezidentské debaty vrcholia. Kandidáti argumentujú aj útočia

FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Už zajtra v noci sa začína predvolebné moratórium. Kandidáti na prezidenta tak majú jednu z posledných príležitostí, aby presvedčili voličov. Svoje argumentačné kvality ako aj osobnostné  hodnoty dnes prezentovala ďalšia skupina kandidátov. Glob.sk s vami opäť sledoval diskusiu na obrazovkách verejnoprávnej RTVS. Diskutoval Milan Krajniak, František Mikloško, Eduard Chmelár a Martin Daňo. 

 

21:40 – Daňo odporučil ľudí na svoj kanál s videami. Označil sa za húževnatého a najtransparentnejšieho kandidáta.

21:39 – Chmelár hovorí, že chce byť garantom mieru v strednej Európe. Chce inšpirovať ľudí.

21:39 – Krajniak povedal že chce, aby sľuby voličom splnil. Chce vraj pomáhať ľuďom.

21:38 – Mikloško v záverečnom čas hovoril o potrebe silnej Európy a slušného Slovenska.

Polarizácia spoločnosti

21:36 – “Voliči sú základ štátu,” povedal Mikloško. Ako prezident by sa snažil hovoriť s voličmi všetkých politických strán.

21:34 – Podľa Krajniaka za extrémizmus môžu politici, ktorí kradli a zneužívali svoju moc. Chcel by viac využívať právomoc prezidenta hovoriť v NRSR.

21:31“Správa o stave republiky je dôležitá,” hovorí Miloško. Netreba však len kritizovať, ale aj pochváliť. Kotlebova ĽSNS je podľa neho extrémistická a zvážil by, či by ich pozval do parlamentu.

21:29 – “Treba začať od seba,” povedal Krajniak. Podľa neho treba pomáhať jeden druhému a odosobniť sa od svojho ega. Podľa neho treba radšej sľubovať menej a splniť to ako robiť opak.

21:27 – Polarizácia spoločnosti podľa Mikloško súvisí s frustráciou generácie, ktorá ešte vyrastala počas socializmu. “Ľudia sú pod tlakom,” povedal. Prezident by mal podľa neho upokojovať ľudí a ukázať im, že ich problémom rozumie. Bude to však podľa neho chcieť čas a nepôjde to zo dňa na deň.

21:24 – Podľa Daňa je čas skončiť s politickou korektnosťou. Polarizácia spoločnosti sa podľa neho stratí a ľuďom treba najmä ukazovať pravdu aby sa nebáli oni, ale politici.

21:23 – Podľa Chmelára si treba dať pozor, kto stojí za Šefčovičom a Čaputovou. Vyzval ich “aby neboli zbabelí a neskrývali sa” a aby s ním šli do debaty.

21:21 – Krajniak tvrdí, že niektoré treťosektorové organizácie sú financované zo zahraničia. Mali by podľa neho zverejniť svoje príjmy.

21:20 – Mikloško Daňove slová, že tretí sektor “treba vykynožiť” skritizoval. Tretí sektor vraj podporuje, hoci niektoré úpravy by  pomohli.

21:17 – “Svet sa bez Ústavného súdu nezrúti,” povedal Daňo. Jeho kauzy mu vraj dávajú silu bojovať. Dlhy vraj nemá. Podľa neho sa treba vysporiadať s tretím sektorom.

21:15 – Daňo skritizoval Andreja Kisku. Podľa neho je tragické, že si prezident na profilovú fotku dal rámik, že volí Zuzanu Čaputovú.

21:14 – Mikloško skritizoval, že je Zuzana Čaputová členkou strany Progresívne Slovensko. Podľa neho nemôže byť nestrannícka.

Sloboda prejavu alebo neprimeraný zásah cirkvi?

21:13 – Martin Daňo súhlasí s Chmelárom. Aj on je vraj za odluku cirkvi od štátu.

21:11 – Podľa Mikloška treba písomne ukotviť všetky vzťahy všetkých cirkví so štátom. Rovnako je na pochybách vo veci pripomienkovania zákonov cirkvou.

21:09 – “Šefčovič dva týždne pred voľbami objavil svoje kresťanstvo,” povedal Chmelár. Je však za odluku cirkvi od štátu. Podľa neho neprimerane zasahuje do chodu krajiny.

21:08 – Podľa Krajniaka Šefčovič presadzuje LGBTI agendu a prekvapilo ho, že sa s ním cirkevní hodnostári stretli.

21:07 – Mikloško sa k náboženským zásahom cirkvi do volieb vyjadrovať nechcel. “Ja si kráčam svojou cestou,” povedal.

Exekúcie a vymenovanie vlády

21:03 – “Dodržiaval by som literu zákona,” povedal Daňo na margo menovania premiéra. “Každý z nás mal exekúciu,” povedal s tým, že podľa neho exekútori na Slovensku nepostupujú správne. Majú sa vraj vyhrážať ľuďom a doháňajú ich k samovražde. “Videl som mŕtve telá,” tvrdí.

21:00 –Pán Krajniak si ide svoje, rozprávate sprostosti,” povedal Chmelár. Krajniakove plány sú vraj protiústavné a zneužíva ľudí, ktorí sa trápia. Krajniak sa voči jeho slovám ohradil.

20:56- “Prezident by nemal byť poslušnou slúžkou parlamentu,” povedal Krajniak. “Nevymenujem premiéra, ktorý by chcel ignorovať milión ľudí, ktorí majú exekúcie,” tvrdí. Pokiaľ by jeho podmienky nikto neprijal, išiel by do úradníckej vlády. Ak sa mu to nepodarí, odstúpi.

Brexit a EÚ

20:55 – Podľa Krajniaka nám môže brexit ublížiť aj na zahraničnej pôde. Podľa neho nám Briti v minulosti pomohli.

20:54 – “Nech idú,” povedal Daňo k odchodu Británie z EÚ.

20:52 – Podľa Chmelára je niekedy lepšie prijímať spontánne riešenia ako sa “nechať urokovať.”

20:49 – “Slovensko stráca suverenitu,”povedal Mikloško. “Odchodom Británie sa dostáva na pretras kontinentálna Európa,” povedal Mikloško. “Naše miesto je v kontinentálnej Európe,” tvrdí. O dôsledkoch tvrdého brexitu je podľa neho predčasné hovoriť.

20:45 – Podľa Krajniaka potrebuje EÚ reformu. Odchádzať by sme však  podľa neho nemali. Povedal, že je jednoznačne proti centralizácií moci v Bruseli. “Mali by sme mať právo veta,” povedal.

20:44 – “Bude to mať určité ekonomické dosahy,” povedal Chmelár na margo odchodu Britácie z EÚ. Chce, aby naša vláda apelovala aj na plán B, teda aby sme mali plán v prípade rozpadu EÚ.

20:42 – Podľa Daňa musíme byť v EÚ rovnocennými partnermi. “Vtedy budeme rovnocenní ak budeme mať aj rovnaké sociálne podmienky,” povedal. Podľa neho majú buď u nás zdvihnúť mzdy, alebo majú inde mzdy znížiť.

Vlastná armáda alebo NATO?

20:40 – Chmelár tvrdí, že 2% HDP na obranu nie sú záväzok ale len politický sľub.

20:38 – Daňo povedal, že chce zvážiť možnosť odísť z NATO. “Treba hľadať možnosti ako ušetriť,” povedal. K otázke, či by vlastná armáda nebola nákladnejšia, sa vyjadriť nevedel.

20:37 – Krajniak povedal, že sa treba venovať ľuďom a nie polemizovať nad USA a Ruskom.

20:36 – Chmelár povedal, že nie je ideovo proti USA ale len proti konkrétnym krokom ich činov.

20:35 – Daňo tvrdí, že na obyvateľoch Slovenska je páchaná genocída.

20:34 – Mikloško vyzdvihol úlohu USA pri Nežnej revolúcií. “Nechápem protiamerické nálady tu,” povedal. Ohradil sa voči ideologickej nenávisti voči USA.

20:32 – Martin Daňo namiesto odpovede na otázku povedal, že strana SaS sú fašisti. “Som proti dotáciám a všetkým podporám,” povedal s tým, že  nič nie je zadarmo.

20:31 – Podľa Mikloška je “NATO náš bezpečnostný priestor”. Nemá vraj pocit, že by Slovensko strácalo svoju suverenitu.

20:27 – “Som proti trvalému pobytu akéhokoľvek vojska na území Slovenska, je mi jedno či je to USA alebo Rusko, alebo Maďarsko,” povedal Krajniak. S Chmelárovým názorom nie vo všetkom súhlasí.

20:25 – Eduard Chmelár hovoril o aktuálnom odmietnutí peňazí na obnovu vojenských letísk z USA. Chmelár prirovnal ponuku z USA k roku 1968, kedy Rusko obsadilo Slovenskú republiku. Podľa Chmelára to “ministerstvo obrany včas zastavilo, boli to podmienky na pobyt cudzích vojsk na našom území.”  Zároveň obvinil ministerstvo zahraničných vecí z klamstva.

20:21 – “Funkcia hlavného veliteľa ozbrojených síl a zaje najdôležitejšou úlohou prezidenta,” povedal Eduard Chmelár. Zároveň povedal že ho desí, že Zuzana Čaputová sa v tejto oblasti nevyzná. Moderátori sa ho snažili zastaviť ale on povedal, že sa s ním odmietla 7 krát stretnúť v diskusii a tak si “bude hovoriť čo chce.” 

Prečo kandidujú

20:20 – Podľa Františka Mikloška je Slovensko “po vražde Jána Kuciaka na križovatke.” Práve preto sa vraj rozhodol kandidovať on.

20:19 – “Aj prezident môže ľuďom pomáhať konkrétnymi činmi a ja chcem,” povedal Milan Krajniak.

20:18 – Eduard Chmelár povedal, že kandiduje, pretože nie je spokojný s doterajším výkonom moci prezidenta. Povedal tiež, že už teraz dokázal veľa. “Slovensko potrebuje mierového prezidenta,” povedal.

20:16 – Diskusiu otvoril Martin Daňo, ktorý povedal, že jeho dôvodom kandidovať bolo ukázať, že Slovensku “môže pomôcť”. V aktivizme vraj dokázal všetko a skúša to posunúť ďalej.

20:15 – Moderátori privítali kandidátov. Každý z kandidátov má limit 16 minút, pričom posledných 30 sekúnd majú kandidáti venovať svojmu odkazu pre voličov.

Prvé kolo prezidentských volieb je naplánované na 16. marca 2019. Ak žiaden z kandidátov nezíska viac ako 50 percent hlasov, bude s odstupom dvoch týždňov nasledovať druhé kolo. To sa uskutoční 30. marca 2019. O hlasy voličov sa dovedna uchádza 13 kandidátov. Dnes sa v diskusii verejnoprávnej televízie stretli Milan Krajniak, František Mikloško, Eduard Chmelár a Martin Daňo. Včera si diváci mohli vypočuť Róberta Šveca, Juraja Zábojníka, Ivana Zuzulu a Bohumilu Tauchmannovú. Zajtrajší večer bude patriť Zuzane Čaputovej, Marošovi Šefčovičovi, Štefanovi Harabinovi, Marianovi Kotlebovi a Bélovi Bugárovi.