Politika Domáce Prezidentské voľby Top

Prezidentské voľby idú do finále. Kandidáti argumentujú aj útočia

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová sú postupujúcimi kandidátmi do druhého kola. Zdroj: koláž/TASR

BRATISLAVA – Druhé kolo prezidentských volieb sa blíži. Už v stredu o polnoci začína predvolebné moratórium, kandidáti tak majú doslova posledné hodiny na to, aby zaujali voličov. Skvelou príležitosťou sú práve predvolebné debaty venované pálčivým témam z domácej aj zahraničnej scény. Glob.sk debatu televízie Markíza sledoval online. 

 

Prezidentská debata skončila a končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

21:31 – Zuzana Čaputová v záverečnej minúte vyzvala ľudí, aby šli voliť a poďakovala im za prípadnú dôveru. Šefčovič povedal prakticky to isté len s tým, že “ponúka zmenu, ktorú prezidentský palác potrebuje.”

21:29 – Šefčovič sa Čaputovej spýtal na vízie Progresívneho Slovenska o “superštáte” a “migračných kvótach.” Ona povedala že nevie o tom, že by strana, ktorej je členkou takéto veci presadzovala.

21:28 – Čaputová sa Šefčoviča spýtala, čo si myslí o nedokončenom článku Jána Kuciaka. On povedal, že “považuje korupciu za rakovinu modernej spoločnosti” a chce, aby boli všetky kauzy vyšetrené.

Zahraničná politika a dialóg

21:25 – Kandidát povedal, že v zahraničí sa treba spoľahnúť len na seba a nie na poradcov. “Najdôležitejšie rokovania prebiehajú v kuloároch pri káve, bez tlmočníka a poradcu,” tvrdí. Čaputová  vníma úlohu prezidenta najmä smerom dnu.

21:23 – Kandidátka uznala, že nemá v zahraničí také veľké skúsenosti ako Šefčovič. “Nie sú však nulové,” povedala.

21:19 – Moderátorka otvorila tému zahraničnej politiky. Čaputová si myslí, že na Slovensku je akýsi rozkol v zahraničnej politike. SNS podľa nej spochybňuje to, kam zahraničná politika Slovenska smeruje. Podľa Šefčoviča treba s Ruskom udržiavať istú mieru vzťahu a treba s ním “viesť dialóg.” 

21:15 – “Hovorím to, čo je pravda,” povedal Šefčovič na margo svojej viery. Vždy vraj bol veriacim človekom a dobre rozumie strachu ľudí na Slovensku z registrovaných partnerstiev. Treba vraj na to brať ohľad a treba “k tejto téme pristupovať s rešpektom.”

21:13 – Čaputová tvrdí, že do prezidentského paláca nechce ísť s liberálnou agendou. Snaží sa vraj byť umiernená a neútočiť.

Voliči antisystému a liberálna agenda

21:09 – Moderátori otvorili tému antisystému. Čaputová povedala, že voliči ĽSNS sú len nešťastní a uchádza sa aj o ich hlas. Šefčovič povedal, že jeho program “odpovedá na mnohé ich otázky.”

21:06 – Robert Fico podľa Šefčoviča  prešiel so Slovenskom veľkú cestu. Na to, či považuje predsedu Smeru-SD za morálneho človeka, neodpovedal. Zuzana Čaputová vraj napriek podozreniam z podvodov Ivanovi Štefunkovi verí a považuje ho za morálneho človeka.

21:04 – Podľa Šefčoviča sú jeho podporovatelia pod mediálnym nátlakom a sú zastrašovaní. Skritizoval niektoré médiá a opozíciu za to, že vraj volajú každému jeho podporovateľovi.

21:03 – “Príde mi to absurdné,” povedala kandidátka na margo sťažnosti Štefana Harabina.

21:02 – Pri výbere ústavných sudcov by pre Šefčoviča boli dôležité aj jeho konzervatívne hodnoty. Čaputová si myslí, že “diverzita by prospela.”

21:00 – Na radu prišli rýchle otázky. Podľa Šefčoviča by bol pre Slovensko veľký krok, keby malo Slovensko ženu prezidentku. Čaputová na oplátku uznala Šefčovičove skúsenosti v zahraničí. Slovensku by podľa nej vedel otvárať dvere.

20:58 – Šefčovič povedal, že by bol aktívnym prezidentom a s politikmi by rokoval. Svojimi diplomatickými skúsenosťami by vraj vedel udržať za stolom lídrov všetkých politických strán na Slovensku.

Kočner a predčasné voľby

20:57 – Kandidátka povedala, že rešpektuje všetkých politikov, ktorí dostali moc od ľudí.

20:54 – Podľa Čaputovej voľba generálneho prokurátora nie je dobre nastavená. Chcela by získať politickú podporu na zmenu tohto systému. Pokiaľ by vraj mala vážne dôvody nevymenovať generálneho prokurátora, neurobila by to.

20:51 – “Odmietam prezidentskú imunitu a žiadnemu politikovi by som milosť neudelil,” povedal Šefčovič. “Kočner sa dostal za mreže počas tejto vlády,” povedal.

20:48 – Čaputová rešpektuje, že Sulík zostal v politike, ona by sa po raňajkách s Kočnerom vraj rozhodla inak. “Ja by som konala inak,” povedala. “Vnímala by som to ako chybu,” zopakovala. Podľa nej nie je každý, kto komunikoval s Kočnerom toxický. Významné kontakty Kočnera však podľa nej hovoria o stave spoločnosti.

20:47 – Hovorí sa o aktuálnej situácií vo vláde a o hrozbe predčasných volieb. Podľa Čaputovej je iné to, čo ľudia vidia a to, čo sa skutočne deje.

20:45 – Šefčovič povedal, že sa chce v kampani venovať ľuďom. Na otázku, či ho nemrzí, že získal iba podporu Smeru priamo neodpovedal.

20:41 – Moderátorka sa kandidátov spýtala na polarizáciu spoločnosti a na to, či je za stav zodpovedná koalícia. Podľa Čaputovej je časť viny práve na pleciach koalície, nedá sa však povedať, že všetko. Šefčovič zaútočil na prezidenta Andreja Kisku. Povedal, že o Slovensku v zahraničí nehovorí najlepšie. Uznal však, že spoločnosť má problémy, ale podľa neho to nie je tak zlé.

Útoky a kampaň

20:37 – Na pretras prišla koncipientská prax Zuzany Čaputovej. Šefčovič trvá na tom, že porušila zákon. Argumentoval stanoviskom advokátskej komory. “Neporušila som žiaden zákon,” povedala Čaputová. Podľa nej nie je porušením zákona to, že mala popri koncipientskej praxi živnosť.

20:36 – Čaputová povedala, že sa jej dotkli útoky na rodinu. “Považujem tie útoky za niečo, čo opätovať nebudem,” povedala kandidátka.

20:34 – Debatu otvorila téma kampaní. Kovačič sa spýtal kandidátov na to, čo ich z tábora protistrany nahnevalo. “Veľa sa bavíme o financovaní kampane,” povedal Šefčovič na úvod. Nakoniec povedal, že podľa neho počas moratória kampaňovala. Čaputová povedala, že nešlo o ich kampaň.

20:34 – Prezidentská debata začala. Moderátori privítali kandidátov aj divákov pri sledovaní. K dispozícií majú každý 20 minút čistého času a na záver minútu na to, aby sa prihovorili divákom.

 

Politickú reláciu Na telo moderujú Zlatica Puškárová a Michal Kovačič. O hlasy voličov bojuje  Zuzana Čaputová, ktorá v prvom kole získala 40,57% hlasov a Maroš Šefčovič, ktorý získal 18,66%.