Politika Domáce Prezidentské voľby Top

ONLINE Prezidentskí kandidáti sa stretli v predvolebnej diskusii. Venovali sa sociálno-ekonomickým témam

Súboj o prezidentský palác vyvrcholí voľbami v marci. Zdroj: prezident.sk

BRATISLAVA – Predvolebná diskusia tých najlepších z najlepších. Kandidáti, ktorí majú najväčší potenciál vyhrať prezidentské voľby, budú dnes medzi sebou debatovať o rôznych dôležitých témach. Dnes majú šancu ukázať voličom, čo je v nich. K uchádzačom sa pridá aj exprezident Ivan Gašparovič. Panelovú diskusiu organizuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.

 

11:55 Moderátorka Jančkárová sa poďakovala prezidentským kandidátom a diskusiu ukončila.

11:50 Chmelár na záver skonštatoval, že nikdy sme nemali prezidenta, ktorý porušuje Ústavu ako ten súčasný. Mikloško zase povedal, že veľmi dôležitou kľúčovou úlohou hlavy štátu bude zahraničná politika.

11:40 ,,Som veľmi rád, že ste s takouto akciou prišli. Na Slovensku dnes prežívame asi najnervóznejšiu atmosféru od vzniku Slovenska. Kandidáti vždy nadnesene hovoria o tom, čo chcú urobiť. Prezident nemôže nariadiť predsedovi vlády, ministrom, súdom. Občan si musí uvedomiť, čo ktorý kandidát sľubuje a čo môže,” povedal exprezident Gašparovič. Dodal, že ak by všetko, čo hovoria kandidáti, chceli urobiť, musela by sa meniť Ústava. A museli by sme mať prezidentský štát, nie demokratický.

Slovo si zobral aj exprezident Gašparovič. Zdroj: archív

11:38 ,,Naše kompetencie sú najmenšie, ale povinnosti z toho sú najväčšie,” skonštatoval a zhrnul za zamestnávateľov prezident asociácie Malatinský.

11:36 Problém Slovenska v oblasti vzdelávania je, že kvalita je na druhom až poslednom mieste. ,,Ja si stále myslím, že treba začať hovoriť pravdu.”

11:33 Podľa Chmelára školstvo potrebuje celkovú reformu, nevyhne sa ale otázke peňazí. ,,Nemôžeme zabudnúť na vedu a výskum. Vzdelanie, veda, výskum a zdravotníctvo majú byť absolútnymi prioritami tohto štátu.”

11:30 Harabin tvrdí, že v tejto oblasti sa musí vypracovať vízia na 30 rokov, ,,musíme mať vzťah k digitalizácii, automatizácii”.

11:27 V diskusii otvorili otázku vzdelávania.

11:25 Mikloško dodal, že aby mohli poľnohospodári konkurovať zahraničným, mali by produkovať kvalitu.

11:20 Harabin dostal opäť slovo. Zdôraznil, že aj v tejto sa kradne. Dodal, že keď nezlepšíme súdnictvo, ,,tak nám krváca všetko, aj poľnohospodárstvo, zdravotníctvo aj školstvo”.

11:15 ,,Prejdime k ďalšej veľkej téme. Bola tu kauza poľského mäsa, to prinieslo otázku, ako sme na tom so sebestačnosťou,” povedala Jančkárová a slovo dala predsedovi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emilovi Machovi. Zaujímalo ho, ako sa kandidáti stavajú k téme poľnohospodárstva na Slovensku.

Debata s kandidátmi na prezidenta. Zdroj: archív

11:11 Podľa Mikloška zanikli stredné zdravotné školy, všetky zdravotné sestry musia mať vysokú školu a bežnú robotu potom nemá kto robiť. Pokiaľ ide o nemocnice, bol svedkom rodinkárstva. ,,Dnes bude možno jedna veľká nemocnica, ktorú bude mať Penta a bude platiť všetkých schopných lekárov a o tom treba hovoriť,” zdôraznil Mikloško.

11:08 ,,Myslím si, že je potrebné úplne prenastaviť priority tohto štátu. Za 30 rokov sme nepostavili ani jednu nemocnicu. Máme vyrovnaný rozpočet, to je síce pekné, ale nebavíme sa o vnútornom dlhu, ktoré ma aj zdravotníctvo. Mal by sa eliminovať vplyv politických strán na obsadzovanie riaditeľov nemocníc. Tam je tá korupcia v zdravotníctve, ktorú treba odbúrať,” reagoval Chmelár.

11:06: Podľa Harabina treba odstrániť príčinu, že prečo tam peniaze nejdú. Zdôraznil, že sa kradne a nikto to nerieši a neprešetruje.

11:05 Prezidenta asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha zaujímalo, aký majú kandidáti postoj k zdravotníckym pracovníkom a celkovo k zdravotníctvu, pretože táto oblasť je podľa neho na Slovensku absolútne na chvoste.

10:59 ,,Pokiaľ ide o migráciu, je až absurdné, ako sa zneužíva otázka utečenecká, že sa preklápa k migrácii,” povedal Mikloško.

10:50 ,,Vy ste zodpovedný za stav súdnictva, netvárme sa, že jednoducho všetci sme spadli z mesiaca,” reagoval Chmelár na Harabina. Na margo prezentácie trhu práce povedal Chmelár, že ,,nie sme dostatočne pripravení na situáciu, ktorá je spojená s robotizáciou”. Čo sa týka migrácie, podĺa Chmelára sa táto otázka zbytočne politizuje.

10:46 ,,Treba obnoviť právny štát, aby bolo možné obnoviť dôveru vo vymožiteľnosť práva. Nie je možné, aby najvyšší ústavní činitelia nerešpektovali súdy. Treba urobiť poriadok v tejto oblasti,” hovoril Harabin. Moderátorka neustále Harabina upozorňuje, aby sa vrátil k téme, teda aby reagoval na prezentáciu.

10:38 Kandidátom prostredníctvom krátkej prezentácie ukázala asociácia štatistické údaje, ktoré sa týkajú trhu práce na Slovensku. Od týchto údajov sa bude odvíjať ďalšie kolo diskusie.

Diskusia s prezidentskými kandidátmi. Zdroj: archív

10:26 ,,Komunikácia to je presne to, čo tu chýba. Ja môžem len podporiť, že v prípade úspechu podnikatelia budú mať vzdy dvere ku mne otvorené,” skonštatoval Eduard Chmelár. Každý z kandidátov spomenul aj súčasného prezidenta Andreja Kisku, avšak len v negatívnom zmysle slova.

10:24 ,,Tu je problém v tom, že dane, ktoré podnikatelia platia sa nedostávajú tam, kam majú ísť.” Harabin by ako prezident podporil zníženie DPH. ,,Aby sa zastavilo vysťahovalectvo, aby sme dostali tých ľudí naspäť, musíme zjednodušiť podnikanie.”

10:21 ,,Pre mňa je nepredstaviteľný stav, aby prezident republiky nekomunikoval s tak známym zväzom. Prezident by mal dbať na tom, že aj on ako úrad je tu pre ľudí a nie naopak,” povedal Štefan Harabin.

10:18 Podľa Františka Mikloška je spoločnosť rozkolísaná. Na otázku, čo by zlepšilo podnikateľské prostredie povedal, že prezident by mal spolupracovať s týmto profesijným zázemím.

10:13 ,,Prezident má byť prezidentom všetkých občanov. Keď sa ospravedlnili pán Šefčovič a Bugár, teda tí, čo už sú v tých funkciách, ukazuje sa, že opäť majú k tomu podnikateľovi ďalej. Chceme veriť a chceme, aby táto diskusia dopomohla k tomu, aby kandidáti, ktorí budú zvolení, mali opačné chovanie, ako je tomu doteraz,” povedal Tomáš Malatinský. Zároveň dodal, že mu je ľúto, že neprišli kandidáti, ktorí by mohli podnikateľské prostredie zlepšiť. Hovoril o Čaputovej a Mistríkovi.

10:02 Diskusiu si prišiel pozrieť aj exprezident Ivan Gašparovič. Slovo si zobral prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský.

10:00 Moderátorka Marta Jančkárová privítala dnešných hostí a prezidentských kandidátov. Diskutovať budú medzi sebou uchádzači o post prezidenta Štefan Harabin, František Mikloško a Eduard Chmelár. Na poslednú chvíľu odriekli svoju účasť Zuzana Čaputová a Robert Mistrík.

Live vysielanie

 

Cieľom diskusie je poukázať na aktuálne sociálno-ekonomické témy, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie. Kandidáti budú mať možnosť vyjadriť svoj názor a tiež priniesť návrh na možné riešenia niektorých problémov v tejto oblasti.

Vzhľadom na vysoký počet uchádzačov o post prezidenta asociácia pozvala len prvých šiestich kandidátov, ktorí mali na základe verejne dostupných prieskumov zrealizovaných do konca januára 2019 najvyšší potenciál vyhrať prezidentské voľby. Účasť potvrdili Zuzana Čaputová, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, František Mikloško a Robert Mistrík.

Publikum budú tvoriť predovšetkým členovia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, ktorí zamestnávajú viac ako 330-tisíc pracovníkov. Diskusiu bude moderovať Marta Jančkárová.

 

Galéria
Kandidát na prezidenta František Mikloško. Zdroj: TASR / Dano Veselský
Mistrík sa vzdal kandidatúry v prospech Čaputovej. Zdroj: TASR
Zdroj: TASR / Jaroslav Novák
Kandidát Eduard Chmelár. Zdroj: TASR / Marko Erd
navigate_before
navigate_next