Kauzy Domáce Top

Prekvapivé svedectvo na súde. Bol Kočner spolupracovníkom Lexovej SIS?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Proces v kauze zavraždeného novinára sa posúva raketovým tempom. Trestný senát Ruženy Sabovej nastavil závratnú rýchlosť, zvykne pojednávať do neskorých hodín a využiť všetok čas naplno. Včera vypovedalo až šesť svedkov, dnes je na rade päť novinárov portálu Aktuality.sk – šéfredaktor Peter Bárdy, šéf investigatívneho tímu Marek Vagovič, reportéri Ján Petrovič,  Annamária Dömeová a komentátor Dag Daniš. Vypovedať by tiež mal muž, ktorý požičiaval šaty dcére Aleny Zsuzsovej a dvaja svedkovia k vražde podnikateľa Petra Molnára.

 

Pojednávanie sa na dnes končí a s ním aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

16:13 – Pojednávanie sa na dnes končí, pokračuje sa zajtra.

16:04 – Molnár so Szabóom sa podľa svedka kamarátili, chodili spolu na diskotéku a podobne. “Po rozchode si rád užíval život, bol priateľský typ,” opisuje Koczkás. Vďaka jeho výpovedi dáva zmysel, že jeho vrahovia šli k nemu domov v čase, keď bol doma. Na dverách mal podľa svedka alarm, ktorý vypínal pri príchode. Tvrdí tiež, že Szabó úmyselne zneužil jeho bratranca a nahovoril mu klamstvá o Molnárovi a ten ich z dobrej viery šíril. “Veril mu kvôli tomu, že je bývalý príslušník, Tomáš ho zneužil,” tvrdí svedok Koczkás.

16:01 – “Nebol úžerník, nepožičiaval peniaze pre zárobok. Vedel aj odpustiť peniaze,” hovorí svedok Peter Koczkás. Podľa neho bolo známe, že mal peniaze a že požičia. “On bol typ človeka, ktorý chodil na kávu a mal pri sebe tisíc eur,” hovorí svedok.

15:55 – Podľa svedka to bol práve Szabó, kto po vražde šíril po Kolárove klebety o Molnárovi. Podľa svedka Koczkása chcel odpútať pozornosť od vlastnej viny. O podnikateľovi mal napríklad rozširovať historku o tom, ako boli údajne v Budapešti niekomu odovzdať podozrivý balíček.

15:50 – Nasleduje výpoveď posledného svedka. Ten osobne pozná len Szabóa. “Mal som s Petrom 40-ročný kamarátsky vzťah, chodili sme spolu do škôlky. V ten deň, keď zobrali Szabóa a Marčeka, začali sme si spájať súvislosti, mozaiku, ktorá nám dovtedy nedávala žiadny zmysel,” hovorí pred súdom.

15:38 – Po vražde Molnára vraj svedok chodil k jeho domu kosiť, v plote sa objavila diera, ktorá tam na jeseň nebola.

15:32 “Szabó bol obyčajný, priemerný človek. Vedel som, že pracoval ako policajt, neskôr sa zistilo, že robil aj na takej lodi a až potom (po vražde, pozd. red.) nastúpil do firmy,” hovorí svedok.

15:07 – Svedok vypovedá vo veci vraždy Petra Molnára, z ktorého je obžalovaný Szabó a Marček. Oboch pozná. “Petrova sestra Silvia mi volala, že nedvíha telefón a chcela, aby som sa pre istotu zastavil uňho,” opisuje svedok. Vošiel za bránu, uvidel rozbité sklo na vchodových dverách a zavolal Silvii Molnárovej. Tá mu mala povedať, aby šiel po ňu a spoločne sa vrátili do domu. “Ona šla do spálne, ja do obývačky. Potom som počul výkrik, Peter ležal na zemi a Silvia bola pri ňom, oslovovala ho a veľmi plakala, vyšli sme do chodbičky a zavolali záchranárov,” hovorí svedok.

Podľa svedka Meszárosa sa v Molnárovom plote objavila diera. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček