Politika Kauzy Domáce Top

ONLINE Kočner hovoril o novinároch ako o nevzdelaných hlupákoch

Marian Kočner. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Proces roka po týždňovej pauze opäť pokračuje. Tentokrát senát čaká trojdňové vypočúvanie svedkov. Niektorých z nich si mal predvolať prokurátor, iných zase jeden z obžalovaných Marian Kočner. Konkrétne by malo ísť napríklad o jeho dcéru Karolínu. Na poslednom pojednávaní pripustil sudca ako dôkaz v kauze zmenky komunikáciu medzi Kočnerom a viacerými vplyvnými ľuďmi. Tú následne čítal prokurátor Ján Šanta. Glob.sk bude sledovať priebeh pojednávanie online a prinesie to najdôležitejšie, čo zaznie v súdnej sieni. 

 

 

Dnešný online sa skončil. Ďakujeme, že ste pojednávanie sledovali spolu s nami

16:50 – K dnešnému pojednávaniu sa vyjadrili všetky procesné strany. Témou bolo, že napriek spochybňovaniu Threemy ako relevantného dôkazu bola zo strany obhajoby čítaná. Obhajcovia obžalovaných tvrdia, že išlo iba o krátky úsek. Viac sa dozviete vo videu.

16:12 – Dôkazy sa už dnes nebudú vykonávať, sudca číta svedkov na najbližšie dni. Prví dvaja svedkovia, ktorí sú predvolaní na 9:00 a 10:30 prídu, svedok, ktorý mal prísť na 13:00, nepríde. Konkrétne ide o Milana Fiľa, ktorý už raz na pojednávanie neprišiel. Dopoludnia sú naplánované výpovede Niny Sobotovičovej a Františka Mojtu. V druhej polovici tohto mesiaca by mala byť predvolaná aj znalkyňa Erika Straková, ktorú navrhla obhajoba. Rovnako súd ozrejmil, že na december schválil obhajobe iba jedného svedka.

16:00 – Súd vyhlásil 10-minutovú prestávku.

15:59 – K slovu sa dostala Tandlich, podľa jej slov sa rozhovor robil v čase, kedy už bola na OS BA V predložený návrh na obžalobu. Vymenováva veci, ktoré sa líšia v rozhovore a výpovedi na hlavnom pojednávaní.

15:56 – Kočner tvrdí, že sa so svojou rodinou, a špeciálne so svojimi dcérami o svojich biznisoch nikdy nerozprával. Do slov Kočnera sa obul Daniel Lipšic, že koná v rozpore s trestným poriadkom, pretože sa nevyjadruje k listinnému dôkazu, ktorým bol rozhovor.

15:49 – Podľa Kočnera sa rozhovor robil vo februári 2017, kedy sa nediala žiadna trestná vec vo veci kauza zmenky. “Všetci veci, ktoré v rozhovore zazneli, hovorím už 20 rokov rovnako,” povedal. “Po našom druhom vstupe do MArkízy sa prezentovali politici na tribúnach, pritom o kauze Markíza nevedeli nič. Prezentovali sa, aby sa vedeli zadarmo zviesť na našom chrbte. História sa opakuje, a na mojim chrbte sa v kauze zmenky budú viesť najmä politici, a bude to trvať až do 29. februára 2020,” dodal následne. Politikom vytkol, že viacerí nepoznajú základy slušného správania, a neoslovujú ho pán Kočner, ale iba Kočner. “Vrátili sme sa do roku 1998, a opäť je témou dňa Kočner, a ešte dlho bude,” konštatoval.

15:47 – Rozhovor, ktorý Sobotovičová použila na svoju bakalársku prácu o kauze Gamatex, sa číta už vyše hodiny. Vzápätí sa čítanie rozhovoru skončilo.

15:25 – Kočner v rozhovore kritizoval novinárov, podľa neho sú väčšina z nich “nevzdelaní hlupáci”. Konštatoval, že ak by sa s viacerými dostal do diskusie, tak by ich “zotrel”.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

15:15 “Rusko bol utečený niekde v Čechách,” odpovedal Rusko na otázku, či Rusko rozdával úlohy. Dodal, že nemal nikdy vstúpiť do žiadneho vysielania.

15:12 – Kočner novinárke mal v rozhovore opisovať, ako si dovolil na bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Kým on predložil jeden návrh, Kočner ho preškrtol a predložil svoj s tým, že tak to bude.

15:07 – Rozhovor už prešiel do pasáže, kedy sa Kočner s novinárkou rozprávali o tom, ako sa Kočner od Ruska snažil vymáhať pohľadávku za Siloša Pohanku vo výške vyše 80 miliónov eur. Podľa Kočnera mala Markíza hodnotu aj vyše miliardu slovenských korún, až 1,5 mld. korún. Študentke novinárke vysvetľuje, o čom bola kauza Gamatex

14:56 – Rozhovor, ktorý robila bývalá študentka žurnalistiky Nina Sobotovičová, zatiaľ nie je o kauze zmenky. Sobotovičová by mala zajtra na súde vypovedať. “Silnejší vy****jú so slabšími, odkedy ľudstvo vie,” povedal v jednej pasáži Kočner.

14:45 – Ide sa čítať rozhovor s Marianom Kočnerom o Pavlovi Ruskovi. Opisuje, ako sa mal Rusko dostať do školy, Kočner sa nedostal údajne pre to, že jeho rodičia neboli komunisti. Údajne ho na univerzite evidoval.

14:35 – Čítania sa ujal Martin Pohovej, čítať ide notársku zápisnicu o postúpení pohľadávky Siloša Pohánku, spoločnosti Gamatex a spoločnosti televízie Markíza. Gamatex zastupoval Štefan Ágh a Markízu Sylvia Volzová.

14:32 – Obhajoba namieta, že sa číta nezákonne získaná komunikácia, a nie listinný dôkaz, ktorými označil znalecké posudky. Prokurátor argumentuje, že predložené materiálu sú legálne, pretože ich schválil súd.

Vymyslený pamflet

14:20 – Senát vyhlásil 10-minútovú prestávku.

14:15 – Kočner sa vyjadruje k Threeme, podľa neho má dokazovať, že v kauze zmenky s obžalovanými figuruje aj Ernest Valko. “Ty si to videl,” povedal s tým, že táto veta má podľa Kočnera dokazovať, že Peter Tóth videl, že sa Kočner s Ernestom Valkom stretol. Kočner je presvedčený, že v spisoch SIS sa bude nachádzať dôkaz, ktorý jeho slová potvrdí.

14:10 – Podľa Lucie Tandlich uvedené komunikácie dosvedčujú, že zmenky boli antedatované, a že sa snažil oplyvniť ľudí na to, aby ich sfalšoval. “Komunikácia dokazuje, že ide o vymyslený pamflet,” konštatuje. Vymenovala všetkých, s ktorých mal Kočner v tejto veci komunikovať, pričom mal mať vopred dohodnutý plán.

14:04 – Kočner sa vyjadruje k prečítaným pasážam z údajnej komunikácie medzi ním a viacerými ľuďmi. Hovorí o likvidácii jeho osoby, podľa jeho slov sa ku kauze zmenky nedozvedeli nič.

14:00 – Nasleduje komunikácia s osobou pod menom “Korunka princezná”. “Nesiem ti zmluvu na Ruskov byt,” píše v jednej z nich Kočner. Píšu si zdrobneninami ako láska a miláčik.

13:57 – Kočner mal písať Zsuzsovej o tom, že ráno prídu policajti hľadať k nemu do bytu zmenky, ale “p**u nájdu a pôjdu do p***”. V komunikácii sa tvári ako nedotknuteľný, zo správ vyplýva, že o zásahu policajtov vedel.

13:54“Keď mi zaplatia, môžu ma nazývať, ako chcú. Čím viac budú kričať, tým menšia zľava. Vlastne o zľave už vôbec neuvažujem,” písal Kočner Zsuzsovej po tom, ako sa ho pýtala, že na Markíze hrali reportáž, že aj v zahraničí sa hovorí o tom, že Markíza je v rukách mafie.

13:52“Vyzerá to, že ideme do finále,” písal Kočner Zsuzsovej, na čo mu mala poslať zhruba tucet emotikonov v tvare štvorlístkov. Zsuzsovej sa chváli, že plán s Markízou pripravoval vyše roka. Tešil sa, že mu bude musieť Markíza zaplatiť.

13:42 – Na pojednávaní sa číta aj komunikácia medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou, ktorú mal uloženú pod menom Dušan Kemény. Písali si napríklad o Ruskovi a o jeho verejnom priznaní o tom, že mal podpísať zmenky televízie Markíza. Zsuzsová sa pýta, či ho to naučil Kočner, na čo dostane ako odpoveď troch vyškerených emotikonov. Komunikovať mali aj advokátovi Ernestovi Valkovi.

Na súde sa opäť čítala Threema. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:40 – Dvojica si písala o znaleckom posudku, ktorý Kočner s Ruskom vybavoval na kauzu zmenky.

13:35 – Dvojica si písala aj o vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa komunikácie sa Kočnerov náprotivok často radil s Petrom Hraškom.

13:30 – Kočner si mal písať s neznámou osobou o výpovedi u Petra Hraška na NAKA. Mala byť dohodnutá. Následne sa vulgárne vyjadrili na adresu bývalého vyšetrovateľa kauzy Gorila Lukáša Kyselicu.

13:25 – Pokračuje komunikácia medzi Kočnerom a osobou označenou ako “N” s emotikonom v tvare siláckej ruky. Písať si mali o justícii, zisťovať mal informácie na vyšetrovateľa Lásku, aj o zmenkách. Po tejto komunikácii sa číta rozhovor medzi Kočnerom a “Janou”. S ňou si mali písať “či mašina ešte funguje”. Malo by ísť o nejakú tlačiareň z minulosti, ku ktorej sa snažia dostať.

13:22 – Daniel Lipšic v krátkosti prečítal komunikáciu medzi Kočnerom a Petrom agentom Tóthom, zisťovať mal od neho, či v čase, kedy bol v Slovenskej informačnej službe (SIS), a niečo by sa dozvedel, o čom by chcel vypovedať, tak či by musel byť zbavený mlčanlivosti. Tóth odpovedá, že áno, ale o tom, čo by sa dozvedel pred tým, ako sa stal “L”, tak vtedy by mlčanlivosti nemusel byť zbavený.

Ďalší svedok, žiadne nové informácie

13:20 “Svedok potvrdil kauzalitu kauzy,” konštatoval Kočner. Vzápätí výpoveď svedka končí. Pokračuje sa v čítaní Threemy.

13:18 – K slovu sa dostala právna zástupkyňa televízie Markíza Lucia Tandlich. Podľa jej slov svedok nepreukázal žiadnu spojitosť s vecami, o ktorých vo výpovedi povedal Kočner. „Nepotvrdil nič o vyfabulovaných zmenkách. Nikdy ich nevidel,” povedala stým, že obžalovaný umelo naťahuje čas, keď si predvoláva svedkov, ktorý ku kauze nemajú čo povedať.

13:15 – Kočner hovorí o osobe Vincent Hegeduš, ktorý mal stáť za Kolníkovým záujmom o Markízu. Podľa Kočnera mal Hegeduš stáť aj za vznikom strany Daniela Lipšica NOVA. Hegeduš mal mať blízko k strane KDH a byť jej sponzorom.

13:11 – Slovo dostal Kočner. Potvrdzuje, že sa spolu stretli zhruba dva až trikrát, konkrétne sa mali stretnúť blízko obytného domu pri bratislavskom Manderláku. Iniciovať ich mal Kolník. “Pán Kolník prejavil záujem o televíziu Markíza v prípade, ak by získala licenciu,” povedal Kočner. Údajne ho takýto záujem prekvapil, Kolník mal Kočnerovi dať aj vizitku. Kolník bol v tom čase zástupca cementárskej spoločnosti. “Nebavili sme sa o cemente, bavili sme sa o Markíze,” vysvetlil.

Svedok Marián Kolník na viaceré otázky odpovedať nevedel. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:08 – Slovo dostal Ján Šanta, pýta sa zmenky. Všetky otázky negoval, aj tie, či bol v nejakom vzťahu s Pavlom Ruskom. Naopak, Daniela Lipšica zaujímalo Kolníkovo pôsobenie na ministerstve v čase, kedy bol Figeľov poradca.

13:06 – Pýta sa Marek Para. Zaujíma sa o stretnutie s Kočnerom, konkrétne kto stretnutie inicioval. “Nespomínam si,” odpovedal. Oboch obhajcov obžalovaných zaujímala osoba pána Vargu. Ten opakovane odpovedá, že vie o ňom akurát to, že bol novinárom. Slovo dostal aj Kočner, ale nakoľko “si svedok nepamätá veci, ktoré boli pred 20 rokmi, nemá na neho otázky”.

13:03“Nikdy som nebol členom KHD. Jedine som robil poradcu pánovi Figeľovi, kedy bol ministrom a chcel, aby som mu radil v ekonomických záležitostiach,” vysvetlil po tom, ako dostal otázku ohľadne vzťahov s členmi KDH.

13:00 – Svedok nevie, kto ho na pojednávanie predvolal, obhajoba sa pýta, či pozná obžalovaných. “S pánom Kočnerom áno, presne si nepamätám, dva-tri krát sme sa stretli,” odpovedá na otázky obhajcu, časovo si na prvé stretnutie s obžalovaným nespomína. Mandzák sa pýta, aký mal svedok vzťah k firme LaFarge, kde bol zástupcom slovenskej pobočky. Išlo podľa neho o obdobie roku 2008. Sídliť mali v centre mesta na Námestí SNP. Dodal, že s Kočnerom sa stretol na základe informácie, že by to malo mať súvis s televíziou Markíza.

12:55 – Na lavici svedkov už sedí Marián Kolník. Tak, ako v prípade KArolíny Kočnerovej, ho sudca Emil Klemanič poučuje o tom, že musí povedať len pravdu. Skladá prísahu, a prvé otázky pokladá obhajoba, konkrétne Michal Mandzák. Poučuje svedka, o čom je pojednávanie.

12:50 – Pojednávanie pokračuje, na rade je výpoveď bývalého poradcu Jána Figeľa Mariána Kolníka. Počas prestávky prokurátor Ján Šanta aj Daniel Lipšic uviedli, že výpoveď Kočnerovej dcéry bola nepresvedčivá a ich komunikácia žiadnym spôsobom nediskredituje Tótha ako kľúčového svedka. Podľa slov Daniela Lipšica sa Threema bude čítať aj naďalej.

Threemu čítala aj obhajoba

11:30 – Senát prerušil pojednávanie do 12:50.

11:25 – Threemu tentokrát bude čítať Martin Pohovej, pôjde o komunikáciu s “Petrom agentom”, teda s Petrom Tóthom. Písať si mali o tom, že sa Tóth potrebuje pozviechať, a že má mimoriadne stretnutie so svojim “cvokárom”. “Táto komunikácia je v príkrom rozpore s výpoveďou svedka Tótha,” povedal Kočner vzápätí. Súd vyhlási prestávku, na 13. hodinu je predvolaný svedok Marián Kolík.

11:20 – Šanta ukončil čítanie komunikácie, slovo dostal Kočner. “Dozvedeli sme sa všeličo z komunikácie, ktorá doteraz nebola potvrdená, a nie je isté, či do nej nebolo zasahované, neprešla žiadnym znaleckým posudkom,” začal Kočner. Rovnako poukazuje na to, že má ísť o údajnú komunikáciu, ktorá bola získaná z telefónu, ktorú nelegálne poskytol vyšetrovateľom Peter Tóth spolu s autom značky Kia Rio. Podľa Kočnera sa minulý týždeň čítala Threema, aby bol vyvinutý nátlak na podpredsedu parlamentu Martina Glváča, ktoréhohlavu žiada opozícia práve pre údajnú komunikáciu medzi ním a Kočnerom. “Vidím za tom politiku,” povedal. Sudca názor Kočnera, že by senát povolil Threemu iba kvôli jednému politikovi, vysmial. Kočner následne presnejšie vysvetľuje svoj názor, problém vidí s vybranými pasážami z komunikácie.

11:13 – Porkurátor ide čítať zatiaľ poslednú komunikáciu medzi Kočnerom a bližšie nešpecifikovanou osobou. Písať si mali o bývalom premiérovi Robertovi Ficovi a o tom, že sa vie správne rozdeliť, a jeho kamarát je generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Kočner by mal komunikovať s nejakým advokátom, sťažuje sa totiž Kočnerovi, ako sa novinári dozvedeli, že zastupuje Denisu Pávkovú. Riešili aj odmenu za obhajovanie Pávkovej. Pávková figuruje v kauze Technopol.

11:08 – Kočner sa mal informovať u Sklenku, aký je postup v prípade súdnych pojednávaní a spisov. Sklenka mal Kočnera informovať o pojednávaniach, aj o dianí na súde. Informoval sa aj o tom, či je daná komunikácia cez šifrovanú aplikáciu Threma ešte bezpečná, lebo sa dopočul “že SIS už môže aj čítať”. Písali si aj o Markíze a zmenkách a o priebehu kauzy, problém vidia v neprávoplatnosti rozsudku na súde.

10:58 – Nasleduje ďalšia komunikácia s bývalým sudcom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom.  Riešiť mali aj politiku, vtedajšieho premiéra, hanlivo sa vyjadrovali o exministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej. Rovnako mali komunikovať o tom, že treba “od***ať “plešouna”, lebo ten robí najviac zle.

10:51 – Dvojica si mala písať aj o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a o tom, že sa snažia dolapiť vraha, aby získali milión eur. Tie ponúkal vtedajší predseda vlády Robert Fico spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom a vtedajším policajným prezidentom Tiborom Gašparom. Rovnako si mali písať aj o politickej situácii, kedy Marek Maďarič podal demisiu a vzdal sa tak svojej funkcie ministra kultúry. Podľa denníka Sme má byť na druhej strane komunikácie Denisu Lenártovú z prostredia bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Podľa polície má ísť o Jankovskej kamarátku. Komunikovať mali aj o ovplyvňovaní súdneho rozhodnutia v kauze zmenky na Okresnom súde Bratislava V.

10:40 – V ďalšej komunikácii si mali písať o Lucii Žitňanskej a Zuzane Maruniakovej. “Čo chytila do ruky, to do*****a,” mala si písať dvojica o Maruniakovej. Komunikácia je s osobou, ktorú mal mať Kočner uloženú ako zabalený darček. Písať si mali aj o tom, že Kočner chce termín, a dotyčná na druhom konci má tlačiť na “Zuzu”, aby to bolo čím skôr, či o justícii. V komunikácii sa opäť nachádza množstvo vulgarizmov.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:31 – Druhá komunikácia má pochádzať od dvojice Kočner a Peter Agent (woland). Písať si mali o Slinovi (Pavol Rusko) a Štefanovi Ághovi a potrebe ich výpovede. V komunikácii je množstvo vulgarizmov. Oslovujú sa slovom bratm. Malo by ísť o Petra Tótha. Písať si mali aj o Ruskovi a údajnej objednávke vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

10:30 – V komunikácii, ktorú si mal vymeniť Kočner s osobou, ktorá je označená ako jazdec na motorke, si píšu o spôsoboch posudzovania pravosti zmeniek.

10:25 – Pojednávanie pokračuje, číta sa komunikácia z aplikácie Threema. Čítať ju bude prokurátor Ján Šanta. Predtým predložil senátu dohodu o zriadení spoločného vyšetrovacie tímu. Na základe nej nariadil Europol forenznú analýzu Kočnerovho mobilu.

10:10 – Súd vyhlásil prestávku, následne sa bude čítať pokračovanie Threemy.

10:05 – Prokurátor Ján Šanta navrhuje predvolať znalca, ktorý posudzoval zmenky. Para argumentuje, že je z USA. Sudca Emil Klemamič navrhuje, aby prišiel vypovedať 4. decembra, obhajoba má do stredy zistiť, či bude jeho výpoveď možná.

Výpoveďou nepresvedčila

9:58 – Senát ukončil výpoveď Karolíny Kočnerovej, slovo má Kočner. Podľa jeho slov je z komunikácie jasné, že Tóth klamal. Viac k tomu ale nemôže povedať, keďže výpoveď Tótha bola neverejná. “Pán Tóth mi prostredníctvom Slovenskej pošty poslal niekoľko listov,” povedal. Priznal, že Tóth mal Kočnera presviedčať, aby zmenil advokátov, ale po porade s advokátom, ktorého chcel Kočnerovi poskytnúť Tóth, sa rozhodol, že obhajcov meniť nebude. “Výpoveď svedkyne je úbohou snahou jedného z obžalovaných prekryť svoju trestnú činnosť,” povedala právna zástupkyňa televízie Markíza. Podľa jej slov je Kočnerova dcéra ekonomicky závislá od svojho otca.

9:56 – Na obsah komunikácie sa pýta Lipšic. Správy medzi Kočnerovou a Tóthom mali skončiť v čase, kedy zadržali štyroch obžalovaných – Alenu Zsuzsovú, Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa. “Nemám problém poskytnúť môj telefón,” uzavrela.

9:50 – V komunikácii Tóth zisťuje, ako sa Kočnerova dcéra má. Komunikovať mali o tom, že sa Tóth bude snažiť vymeniť Kočnerovi obhajcov. V komunikácii je viacero vulgarmizmov, ktoré pochádzajú z oboch strán. Písať si mali aj o tom, že ústavný súd už rozhodol, o čom svedkyňa nevedela. Komunikovať mali aj o tom, že Tóth mal hovoriť o tom, že Kočner je v práve, a bude sa snažiť dostať ho von z basy.

9:48 – Sudca dáva čítať predloženú komunikáciu medzi Tóthom a svedkyňou. Konštatuje, že nie je možné od nej žiadať, aby predložila celú jej komunikáciu. “Nič nebráni tomu, aby bola prečítaná,” uviedol. Čítať ju bude Marek Para.

9:46 – Pýta sa senát. Sudkyňa zisťuje, či sa jej zmenilo nejakým spôsobom živobytie po tom, ako vzali jej otca do väzby. “Nemám ten pocit,” odpovedala.

9:40 – Lipšic zisťuje, či cez komunikáciu Signal komunikovali iba dva dni. Konkrétne Kočner poskytol senátu iba dva dni. “Komunikovali sme aj cez aplikácie Whatsapp, Signal, a Telegram. Tej komunikácie je viac,” vysvetlila. Lipšic zisťuje, kto robil selekciu danej komunikácie, a prečo vybrali iba dané dva dni. “Selekciu robila obhajoba,” povedala. Lipšic rovnako zisťuje, či poskytla obhajobe celú komunikáciu a v akej podobe. “Poskytla som ju na USB kľúči, ide o všetky komunikácie iba s osobou Petrom Tóthom,” vysvetlila. Lipšic následne povedal, že ide o 9 strán, ktoré má jednak obžaloba, aj Kočnerova dcéra. Vytlačené strany jej mala poskytnúť obhajoba.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:37 – Na rade je Daniel Lipšic, pýta sa, odkiaľ má úspory. Podľa jej slov má časť pochádzať od otca. Presnú sumu, akú od neho dostala, povedať nevie.

9:34 – Šanta sa pýta na motáky, Karolína Kočnerova odpovedá, že žiadne listiny nevidela, ani o žiadnych nevie, ani ich nikomu nedoručovala. Motáky mal Kočner posielať z väzby, na ktorých boli napísané rôzne skratky. Tie mali predstavovať mená vplyvných ľudí. Posielať ich mal Tóthovi, ktorý mal zabezpečiť, aby Kočnera pustili z väzby.

9:29 – Kočner sa svojej dcéry nechce nič opýtať, pýta sa prokurátor Ján Šanta. Zisťuje, z čej iniciatívy prišla vypovedať. “Išlo o moju iniciatívu. Prišla som odpovedať na otázky,” odpovedala. Šanta ju dusí v otázkach, čo výpoveďou sleduje, aké nové svetlo priniesla do pojednávania. Para podal námietku, ktorá bola schválená. Šanta sa tak pýta, kedy sa naposledy stretli, keď 31. september neexistuje. “Tak to bolo 30. september, proste posledný septembrový deň 2018,” upresnila. Šanta rovnako zisťuje, aký je zdroj jej príjmov, na čo odpovedá, že je na materskej. “Môj partner zarába, a rovnako si privyrába na živnosť,” uviedla s tým, že presnejšie nechce odpovedať. “Môj príjem je 1000 eur,” povedala následne po tom, ako sudca určil, že musí odpovedať na presný príjem. “Môj otec je vo väzení, od neho mi žiadne peniaze nechodia,” odpovedá na otázku, či jej Kočner poskytuje nejaké peniaze. Následne dodáva, že nemá žiadne dispozičné právo.

9:27 – Na rade je Michal Mandzák, pýta sa, či zisťoval, kde sú zmenky. “Odpovedala som, že neviem,” povedala. Pýtal sa na posudok, ktorý si vypýtala. Malo ísť o koniec augusta minulého roka. Posudok, ktorý získala, následne podľa jej slov dala Petrovi Tóthovi.

Komunikácia skončila minulý rok

9:20 – Kočnerova dcéra hovorí o tom, že Tóth prv Kočnera obhajoval, zisťoval aj to, či má jej rodina ako žiť, a či nepotrebujú peniaze. Kritizoval obhajcov, tvrdil, že by ich mal zmeniť, ten pocit následne mala získať aj Kočnerova dcéra. Tóth mal údajne chcieť dohodiť Kočnerovi známeho, ktorý robil obhajcu. “Myslím si, že otec mal obvinenie aj v inom prípade, a poslal ho, aby sa na ten prípad pozrel. Povedal nám, aby sme to s otcom nepreberali, aby si nemyslel, že obhajoba je zlá,” povedala. Dodala, že keď chodil k nim domov, mal sa pýtať na tajné skrýše, o ktorých by nemala rodina vedieť, kde by mohli byť zmenky ukryté. Podľa jej slov sa jej mal na jednej z dovoleniek v Chorvátsku priznať, že berie nejaké psychiatrické lieky. Zlom v ich vzťahu mal nastať v čase, kedy Tóth nazval Kočnera vrahom. “Pýtala som sa ho, ako môže niečo také povedať po tom, ako ho 20 rokov pozná. On povedal, že sa máme na otca vykašľať, že skončil, že máme predať celý majetok a odsťahovať sa, lebo nás čaká peklo,” uviedla. Naposledy sa mali vidieť 31. septembra 2018 a odvtedy bola komunikácia ukončená. 31. september neexistuje.

9:18 – Sudca sa pýtal na to, ako sa obhajoba dostala ku komunikácii z jej telefónu, nakoľko označila, že je autentická. Podľa jej slov v čase, kedy bol Tóth svedčiť proti Kočnerovi, povedala obhajcom, že takúto komunikáciu má. Na to jej údajne odporučili, že by bolo dobré si ju uchovať. Rovnako uviedla, že jej nikto nepovedal, ako má vypovedať.

9:10“S Petrom Tóthom sme boli v kontakte sporadicky. Keď otca zadržali, sme boli na dovolenke, a volal mi Peter, že by bolo dobré ísť domov a upratať tam. Nechápala som požiadavke, ale bol otcov priateľ, tak vedel, čo myslí. Otcovi bol zobrať oblek na pojednávanie. Pýtal sa ma, či sa kamerové záznamy nejak ukladajú, či sa dajú použiť. Povedala som mu, že sa každý týždeň až dva premazávajú. Trval na tom, aby sa vymazalo všetko, a to sme urobili,” povedala. Komunikovať mali cez aplikáciu Whatsapp a Signal. Počas domovej prehliadky jej jedinej nezobrali telefón, iba jej sestre. Rovnako mali zobrať aj počítače,a rôznu inú elektroniku.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:06 – Karolína Kočnerova zložila prísahu, výsluch začína obhajoba, konkrétne Marek Para. Pýta sa, či existujú nejaké skutočnosti, ktoré by mohli ovplyvniť výpoveď voči Pavlovi Ruskovi a Štefanovi Ághovi. Odpoveď bola nie. Rovnako negovala aj otázku, či má vedomosti, o čom bola kauza Gamatex. “O civilné konanie som nesledovala, ani som nemala k nim bližšie informácie. Jedine, ako otec hovoril o znalcoch,” odpovedá na otázku Paru, či sa zaujímala o civilné konanie. O kauzu zmenky sa začala zaujímať až v čase, kedy bol Kočner vzatý do väzby.

9:03 – Pojednávanie začína, ako prvá bude vypovedať Kočnerova dcéra Karolína. Sudca ju poučuje, ako má vypovedať. Pri sebe má prefotenú a vytlačenú údajnú komunikáciu, ktorú minulý týdeň predložil súdu Kočner. “Chcem vypovedať,” povedala po tom, ako sa jej sudca spýtal, či chce vypovedať, nakoľko má právo nevypovedať.

Ráno otvorila výpoveď dcéry Mariana Kočnera Karolíny. Tú si dal predvolať samotný Kočner, pričom senátu predložil údajnú komunikáciu medzi ňou a jedným zo svedkov – Petrom Tóthom. Správy si mali vymieňať cez šifrovanú aplikáciu Signal. Podľa slov Kočnera má komunikácia dokazovať, že Tóth je “nebotyčný klamár”. Súd Karolínu Kočnerovú predvolal na dnes, jej účasť na pojednávaní mali zabezpečiť Kočnerovi a Ruskovi obhajcovia. Rovnako by sa na lavicu svedkov mal posadiť aj bývalý poradca Jána Figeľa Marián Kolník. Ten mal podľa Kočnerovej výpovede zo septembra tohto roku zastupovať údajného záujemcu o kúpu Gamatexu v rokoch 1998 až 2000. Kauzou Gamatex sa označuje obchodný spor medzi Ruskom a Kočnerom, v ktorom druhý spomenutý chcel ovládnuť TV Markíza.

Naposledy obhajoba namietala voči nezákonnému zloženiu senátu, celý deň bol vyhradený na výpoveď Sylvie Volzovej. Tá sa však v obave o svoj život pojednávania nezúčastnila a poslala senátu list s ospravedlním a žiadosťou, aby sa čítala jej výpoveď z Nemecka z roku 2018. Tá sa napokon napriek námietkam zo strany obhajoby čítala. Rovnako sa čítala aj údajná komunikácia z aplikácie Threema medzi Marianom Kočnerom a viacerými vplyvnými osobami. Písať si mali aj samotní obžalovaní (Marian Kočner a Pavol Rusko) medzi sebou – o zmenkách.

Obaja sa v jednej miestnosti zatiaľ nestretli

Štyri zmenky v hodnote viac ako 69 miliónov eur mali podpísať ešte v roku 2000 Kočner s Ruskom, vtedy riaditeľom Markízy. Obaja tvrdia, že zmenky mali byť ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich mala samotná televízia. Rusko totiž zmenky podpísal ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Jeden majetko-právny spor Kočner vyhral, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze – v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej.

Doteraz na žiadnom pojednávaní neboli prítomní obaja obžalovaní, vždy sa striedali. Keď bol prítomný Rusko, neprišiel Kočner, a naopak. Existenciu zmeniek doteraz potvrdili iba dvaja svedkovia – Viera Rusková, bývala manželka Pavla Ruska, a Štefan Ágh, ktorý je v kauze obvinení. Jeho prípad sa ale vyčlenil na samostatné konanie.