Domáce Politika Spoločnosť Top

ONLINE Rozhoduje sa o Ústavnom súde. Robert Fico na vypočutie napokon prišiel

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Voľba ústavných sudcov sa blíži. Dnes sa začne trojdňová túra na ústavnoprávnom výbore. Kandidáti sa na verejnom vypočutí budú musieť obhájiť. Aktuálne má výbor na stole 40 kandidátov. O deväť voľných talárov na Ústavnom súde zabojujú elitní sudcovia, advokáti, notári, exekútori či politici. Najviac púta pozornosť meno expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica.

 

Glob.sk prinesie priamy prenos z pokračovania rokovania ústavnoprávneho výboru aj zajtra.

18:17 Róbert Madej prerušil rokovanie výboru do zajtra 9:00. Poďakoval sa členom výboru a ostatným hosťom.

18:15 Na otázku od poslanca Dostála, čo by sa mohlo zmeniť v Ústavnom súde reagoval Javorček jasne. ,,Ja si nemyslím, že na Ústavnom súde je v tejto chvíli nejaký vážny problém.”

18:00 Poslanec Baránik sa vyjadril, že príjmy Javorčeka ako advokáta sú podstatne vyššie ako príjmy sudcu Ústavného súdu. Zaujímalo ho, či dokáže obetovať významnú časť svojho príjmu na to, že bude slúžiť k zlepšeniu stavu spoločnosti. ,,Z môjho pohľadu je to istá povinnosť slúžiť spoločnosti. A povedzme si, platové podmienky sudcov Ústavného súdu zase nie sú najhoršie. Mám 45 rokov, vnímam to ako nejakú etapu života, ktorá ma môže posunúť ďalej a môže to byť aj profesionálnou výzvou,” reagoval Javorček.

Kandidát Martin Javorček. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

17: 45 ,,Ústavný súd Slovenskej republiky rozhoduje v pléne alebo v senátoch a čo ma osobitne teší je skutočnosť, že v prípade môjho zvolenia budem mať možnosť opäť riešiť a rozhodovať zaujímavé právne problémy, otázky a situácie v kolektíve právnikov, ktorí sa právu a hľadaniu dobra a spravodlivosti venujú, podobne ako ja, celý profesionálny život,‘‘ uviedol Javorček.

17:40 Dnes pred výborom ešte porozpráva o svojich skúsenostiach aj advokát Martin Javorček. Ako kandidáta ho navrhla Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta.

17:30 Kandidátka Jankovská rovnako musela vysvetľovať vzťahy svojho manžela s advokátom Radomírom Bžánom, u ktorého podľa medializovaných informácií trávili spoločnú letnú dovolenku. Tieto obvinenia uchádzačka rezolútne odmietla, rovnako ako akúkoľvek formu úplatku v minulosti, počas svojho výkonu sudkyne.

17:20 Jankovská dostala otázky aj k zmenkovej kauze Mariána Kočnera, ktoré ako sudkyňa Okresného súdu pojednávala jej dlhoročná spolupracovníčka, a tiež jej vlastná sestra ako sudkyňa bratislavského krajského súdu. ,,Systém prideľuje prípady jednotlivým sudcom elektronicky. Moju sestru navrhli z tohto prípadu vylúčiť, ale Najvyšší súd rozhodol opačne, a zostala. Ja to rešpektujem a navyše nemám prehľad o tomto prípade, ona sa venuje obchodnému právu a ja trestnému, takže nie je dôvod ani na odbornú diskusiu,” odpovedala Jankovská na otázky poslanca Alojza Baránika.

17:12 “Výzvy budú na Ústavnom súde a pomerne veľké. O to lepšie sa bude pracovať, keď to plénum Ústavného súdu bude rôznorodé. To je tá pluralita názorov,” povedala Jankovská. Tiež hovorila, že pre sudcu Ústavného súdu je výzvou prijatie rozhodnutia, ktoré je široko akceptovateľné.

Kandidátka Monika Jankovská. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

16:51 Jankovská vysvetlila, že jedným z dôvodom prečo sa uchádza o post ústavnej sudkyne je aj to, že sama nesúhlasí s nálezom Ústavného súdu vo veci ochrany práv spotrebiteľa.

16:46 Na rad sa dostala Monika Jankovská, štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti (nom. Smer-SD). Tú do funkcie sudkyne Ústavného súdu navrhla predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková. „Vymenovanie mojej osoby za sudkyňu Ústavného súdu Slovenskej republiky považujem za vrchol mojej právnickej kariéry, nakoľko Ústavný súd predstavuje inštitucionálneho strážcu ochrany ústavnosti SR,“ uviedla v motivačnom liste. Zároveň poukázala na to, že ako predstaviteľka výkonnej moci sa venovala najmä problematike ochrany práv spotrebiteľa.

16:40 Homosexuálne páry, ktoré spolu žijú by podľa Hrádeka mali mať právo nazrieť do lekárskych záznamov. Nesúhlasí však s možnosťou, aby si mohli adoptovať dieťa.

16:32 ,,Keď sa nad tým zamyslím, tak ja by som skutočne nemenil nič. Ja som mal jeden veľmi bohatý život. Stretol som sa s vynikajúcimi právnikmi, podnikateľmi. Možno snád v osobnom živote, ale to sa nedá vrátiť,” reagoval Hrádek.

16:30 Zástupca prezidenta Stanislav Gaňa sa Hrádeka opýtal. ,,Keď sa spätne pozriete na svoju profesionálnu kariéru, čo by ste s odstupom času urobili inak?”

16:12 Uchádzača Gerberyho vystriedal ďalší kandidát, advokát Radovan Hrádek. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu ho navrhol poslanec ĽSNS a zároveň člen ústavnoprávneho výboru Rastislav Schlosár. ,,Žiadny politik, politická strana, resp. akákoľvek iná záujmová právnická alebo fyzická osoba ma nemôže donútiť k tomu, aby som postupoval a svoje rozhodnutia kreoval inak ako v súlade s platnými zákonmi Slovenskej republiky,‘‘ napísal v motivačnom liste Hrádek.

Uchádzač Boris Gerbery. Zdroj: TASR / Martin Baumann

15:57 Ako ďalší v poradí predstúpil pred poslancov ústavoprávneho výboru Boris Gerbery. Na post sudcu Ústavného súdu ho navrhla Slovenská komora exekútorov. Sám pôsobí ako súdny exekútor.

15:51 Na poslanca Baránika zareagoval predseda výboru Madej a zdôraznil, že neúčasť kandidátov budú riešiť v piatok. ,,Nemám dôvod neveriť štandardnej PN-ke.” Dodal, že k neúčasti uchádzačov treba pristupovať individuálne.

15:46 Podľa poslanca Baránika sa Fulcová diskvalifikovala, pretože sa nezúčastnila na vypočutí. ,,Myslím si, že je neprípustné, aby bola takto zvýhodnená oproti iným uchádzačom. Je mojim osobným presvedčeným, súdiac podľa typu ochorenia, že doktorka Fulcová nie je pripravená zniesť otázky, ktoré by mohli byť pre ňu nepríjemné,” povedal.

15:36 Madej prečítal list, ktorý poslala kandidátka Eva Fulcová, v ktorom uviedla, že sa z vážnych zdravotných dôvodov nemohla dostaviť. V liste uviedla krátke predstavenie, ktoré Madej výboru a verejnosti prečítal.

15:35 Poslanec Ondrej Dosál dal kandidátke otázku ohľadom toho, ako vníma vystupovanie sudcov Ústavného súdu ku kauzám. ,,Je dôležitá zdržanlivosť v týchto veciam. V rámci vyjadrení by sa nemali nachádzať otázky nejakého rozhodovacieho procesu,” odpovedala Fillová.

15:25 ,,Byť sudkyňou Ústavného súdu Slovenskej republiky by mi umožnilo zúročiť svoje vedomosti a skúsenosti, ktoré som doterajšou praxou nadobudla, pracovať s oblasťou práva, ktorá ma baví a napĺňa,” uviedla Fillová v motivačnom liste.

15:19 Fillová pôsobí v kancelárii prezidenta na odbore legislatívy a milostí, kde sa okrem iného venuje posudzovaniu zákonov schválených Národnou radou z hľadiska ich súladu s Ústavou a ústavnými zákonmi a príprave podaní prezidenta na Ústavný súd.

15:05 Ďalšia v poradí prišla povedať o svojich pracovných skúsenostiach a publikačnej činnosti kandidátka Dagmar Fillová.

15:00 Róbert Madej po prestávke opäť otvoril schôdzu.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

13:49 Predseda výboru Róbert Madej prerušuje schôdzu výboru do 15:00.

13:48 Ficove vypočúvanie sa skončilo. Napriek záujmu novinárov, s médiami nekomunikoval a odišiel.

13:47 Ján Marozs sa opakovane Fica opýtal na jeho bývanie v komplexe Bonaparte. Zároveň chcel počuť aj to, či bol v byte na Vazovovej ulici známom zo spisu Gorila a pil colu s Jaroslavom Haščákom.

13:40 Možnosť adoptovať si dieťa homosexuálnymi pármi označil Fico “za malú zvrátenosť.”

13:31 Poslanec Ján Marozs sa pýta Fica aj na jeho bývanie v komplexe Bonaparte. Na Marozsovu otázku však Fico nereagoval. Ako povedal, nevie o koho ide.

13:30 Dostál sa pýta na to, či Fico spĺňa podmienku 15 ročnej praxe v právnickom povolaní. Rovnako tak sa pýta aj na Ficovo údajné stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom v otázke svojej kandidatúry na Ústavný súd. Fico reagoval tým, že nechce, aby niekto spochybňoval jeho pripravenosť na post sudcu Ústavného súdu. Svoje stretnutie s Kiskom nepotvrdil ani nevyvrátil. Bolo by smutné, ak by sa predseda najsilnejšej politickej strany a prezident niekedy nestretli,” povedal.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu na ústavoprávnom výbore NR SR 23. januára 2019. Na snímke expremiér SR Robert Fico. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

13:24 Predseda výboru Róbert Madej musel poslanca Ondreja Dostála upozorniť, aby pri oslovovaní používal akademické tituly. Dostál totiž Fica oslovil ako predsedu najsilnejšej politickej strany.

13:22 K svojmu postoju k interupciám povedal iba svoj lajcký, nie právny postoj. “Bol by som rád, ak by ostala taká právna úprava, ako máme dnes,” vyhlásil Fico. Obáva sa, že ak by sa zmenila, došlo by k potratovej turistike alebo potratom vykonaným na čiernom trhu.

13:19 Na to, že v minulosti sa vyjadril, že Slovensko nie je právny štát reagoval Fico tým, že “tu máme prezidenta, ktorý povedal, že Slovensko je mafiánsky štát.” 

13:17 Ficovi pripomenuli aj jeho výrok o tom, že “na východe nič nie je”. Ústavný súd sa nachádza totiž v Košiciach. Fico vysvetlil, že jeho výrok bol v kontexte s pôsobením mafie v tejto oblasti.

13:10 “Myslím si, že sú aj iné neduhy, o ktorých treba hovoriť,” povedal Fico s tým, že akademická obec by sa mala zaoberať aj vecami ako je to, že študenti ponúkajú vysokoškolským pedagógom peniaze. “Ja tu nebudem atakovať nikoho, nepovažujem za šťastné, že sa takýmto spôsobom útočí na predsedu Národnej rady,” dodal.

13:06 Fico hovorí o svojom záujme o tému obetí trestných činov, kde sa stretol s niekoľkými citlivými prípadmi. “Čo ma možno mrzí je, že som nemal viac času na tieto veci,” povedal.  Toto je podľa neho téma, ktorej by dal viac energie, lebo videl zmysel tejto práce. To, že je niekto politicky činný, by podľa neho nemalo byť v prípade kandidatúry na sudcov Ústavného súdu diskriminačné. Uviedol pritom viaceré príklady zo zahraničia, keď sa do podobných funkcií dostali politici.

13:05 Ako prvý položil otázku Ficovi zástupca prezidenta. Toho zaujímalo, čo Fico považuje za najväčšiu chybu alebo najhoršie rozhodnutie, ktoré doteraz urobil. Borisa Kollára zaujíma, ako chce v prípade svojho zvolenia riešiť konflikt záujmov, ak by mal rozhodovať o zákonoch, ktoré sám ako politik predkladal, a či by sa vzdal funkcie ústavného sudcu, ak by sa ukázalo, že jeho vysokoškolská práca porušuje autorské právo.

12:54 Robert Fico si zobral slovo ako siedmy v poradí. “Z mojej pozície urobím všetko preto, aby Ústavný súd bol kreovaný touto Národnou radou,” povedal Fico s dodatkom, že urobí všetko preto, aby mal prezident 18 kandidátov, z ktorých by si mohol vyberať. Podľa Fica sú to silné politické rozhodnutia. “Všetko je to o politike,” vyhlásil. Následne prešiel k sumarizácii svojho doterajšieho profesionálneho života.

12:48 Expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico prišiel do budovy Starej Národnej rady. Na rad by sa mal dostať o chvíľu. Na novinárske otázky pred svojím vypočúvaním nereagoval.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu na ústavoprávnom výbore NR SR 23. januára 2019. Na snímke expremiér SR Robert Fico. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

12:41 Otázku kandidátovi položil aj zástupca prezidenta Gaňa. ,,Ak by ste sa stali sudcom Ústavného súdu, snažili by ste sa otvoriť Ústavný súd viac verejnosti?” Ivan Fiačan odpovedal jednoznačne, ,,som za čo najširšiu otvorenosť ústavného súdu”.

12:38 ,,Rigorózna práca musí spĺňať všetky štandardy, nesmie porušovať autorské práva, ak sa používa iný prameň, musí sa vždy uviesť. Autorské práva sa nesmú porušovať,” odpovedal Fiačan.

12:35 Poslanec Miroslav Beblavý na margo aktuálnej situácie okolo rigoróznych prác sa zaujímal o názor Fiačana. ,,V roku 2014 ste obhájili rigoróznu prácu, aké by mali podľa vás spĺňať kritériá takéto práce v súčasnosti?”

Uchádzač Ivan Fiačan. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

12:30 Po Fiačanovi by sa na rad mal dostať aj expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico. To, či skutočne príde, nie je zatiaľ jasné.

12:27 Fiačan  je od roku 1998 advokátom zapísaným v Slovenskej advokátskej komore. Vo svojej advokátskej praxi sa venuje najmä občianskemu, konkurznému a obchodnému právu. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu  bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou a Univerzitou Komenského v Bratislave, Právnickou fakultou.

12:25 Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej privítal ďalšieho kandidáta Ivana Fiačana.

12:20 ,,Najväčšou osobnou výzvou by bola snaha dosiahnuť jednotnosť rozhodovania Ústavného súdu. Pokiaľ ide o výzvy, ktoré čakajú Ústavný súd, tak si myslím, že výzva môže byť aj samotný tento proces, v prípade, že by došlo k nejakým neštandardným skutočnostiam. Takú výzvu môže predstavovať aj brexit,’‘odpovedal kandidát Ďuriš.

12:17 Zástupca kancelárie prezidenta Gaňa sa pýta kandidáta, v prípade, že sa stane sudcom, čo by vnímal ako najväčšiu osobnú výzvu, s ktorou by sa musel vysporiadať.

Kandidát Michal Ďuriš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

12:12 Poslanca Jána Maroszca zaujíma, či kandidát Ďuriš nevníma momentálny manažérsky post za nevýhodu pri kandidovaní na ústavného sudcu. ,,Myslím si, že to nepovažujem za nevýhodu, nestratil som kontakt s právom. Skutočne toto nevidím ako problém. Možno je to vnímané ako moje diskvalifikačné kritérium, ale moje skúsenosti sú uvedené v životopise ,” reagoval Ďuriš.

12:08 Ďuriš sa pred dvomi rokmi v médiách objavil v súvislosti s odmeňovaním Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Napriek úspornému ozdravnému režimu poisťovne mu bola vyplatená odmena vo výše 6 834 eur.

12:03 Ďalší kandidát, ktorý predstúpil pred výbor je Michal Ďuriš. V súčasnosti je členom predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne a od roku 2017 aj riaditeľom sekcie stratégie a riadenia. Tiež je docentom na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov Právnickej fakulty UK. Ďuriša za kandidáta na sudcu Ústavného súdu navrhla Slovenská advokátska komora a Univerzita Komenského v Bratislave, Právnická fakulta. ,,Svoju nomináciu si veľmi vážim a považujem ju za ocenenie mojej doterajšej práce,‘‘ napísal kandidát v motivačnom liste.

11:59 Na otázku, či bol členom komunistickej strany Duľa povedal, že “členom KSČ som nebol.”

11:36 Duľa dostal aj otázku, aký je jeho postoj na výsluhové dôchodky pre bývalých príslušníkov ŠTB. “Všetko je vecou právnej úpravy,” povedal. Ak tento nárok vznikol a má byť odňatý, je to podľa neho vecou retroaktivity.

11:30 Trest smrti je podľa Duľu neprípustný, a podľa neho nie je predpoklad, aby sa to do budúcna malo zmeniť.

11:15 Ako štvrtý v poradí sa k slovu dostal predseda senátu a predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR Libor Duľa. Do funkcie ústavného sudcu ho navrhla šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. „Mám za to, že môj funkčný a fyzický vek je predpokladom ako hodnotovej a odbornej zrelosti, tak aj stability výkonu funkcie v období dvanástich rokov,“ uviedol v motivačnom liste.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu na ústavoprávnom výbore NR SR 23. januára 2019. Na snímke Libor Duľa. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

11:13 ,,Možnosť posudzovania protiústavnosti. Pokiaľ si dobre pamätám, v Ústave je jedno ustanovenie, ktoré umožňuje, aby sme istým spôsobom mohli napadnúť nález Ústavneho súdu. Vo všeobecnom platí zatiaľ, v našom práve posudzovanie v ústavnom práve je vnímané ako výnimka,” odpovedal Dulak.

11:07 Poslankyňa Lucia Žitňanská požiadala o slovo. ,,Keby išlo o ústavný zákon, ktorý je v rozpore s našimi medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv, prišlo by do úvahy posudzovanie ústavnosti ústavného zákona?”

10:58 Na otázku jedného zo zástupcov kancelárie prezidenta, čo by vo svojej kariére zmenil, ak by taká možnosť bola, odpovedal Dulak jednoznačne. ,,Čo by som zmenil? Nemyslím si, že by som sa mal hanbiť za niektoré z mojich rozhodnutí, pretože moja výchova, ktorá mi bola daná, hovorí, že treba byť zodpovedný vo svojej práci,” dodal Dulak.

10:45 Ako tretí sa prišiel predstaviť kandidát Anton Dulak. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Paneurópskej vysokej škole, Fakulte práva v Bratislave. V minulosti pôsobil okrem iného ako národný expert pri implementácii smerníc na ochranu spotrebiteľa a predseda rekodifikačnej komisie súkromného práva. ,,Považujem túto príležitosť za vrchol svojej doterajšej kariéry, ktorú som venoval právnickej výučbe, akademickému výskumu pri rozvoji slovenského práva a právnej praxi,‘‘ uviedol Dulak vo svojom motivačnom liste.

10:42 Zástupcu prezidenta SR Stanislava Gaňu zaujímalo, s akou najťažšou dilemou pri rozhodovaní sa doteraz vo svojom profesionálnom živote stretol. “Akákoľvek dilema, pred ktorou stojíme, musí byť vyriešená zákonným spôsobom,” reagoval Duditš.

10:34  Kauza zrušenie Mečiarových amnestií je pre neho ukončená. Otázkou však podľa neho je, či to bolo najideálnejšie riešenie.

10:30 “Ja osobne nemám žiadnu rodinnú väzbu v súdnictve,” reagoval Duditš, ale zároveň povedal, že je dôležitá aj povaha týchto väzieb. “Poznám ľudí, ktorí sa v justícii zoznámili,” uviedol.

10: 26 Poslanec Miroslav Beblavý sa Duditša pýtal na to, ako sa pozerá na problematiku rodinných väzieb na súdoch. Borisa Kollára zasa zaujímal jeho názor na Mečiarove amnestie.

10:07 “Celý svoj profesionálny život som prežil v justícii,” povedal na výbore Duditš.

10:05 Ako druhý v poradí dostal priestor Ladislav Duditš, ktorého na funkciu sudcu Ústavného súdu navrhla Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a profesijné stavovské komory. Predseda senátu krajského súdu v Košiciach vo svojom motivačnom liste uviedol, že ako pre skúseného právnika je pre neho post sudcu ústavného súdu profesionálnou métou.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu na ústavoprávnom výbore NR SR 23. januára 2019. Na snímke Ladislav Duditš. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

10:03 Madej sa poďakoval uchadzačovi a Drgonec odišiel. ,,Prajem veľa úspechov,” odkázal mu Madej.

10:02 ,,Za doterajší vrchol a zrejme celoživotný vrchol pokladám knihu Ústava Slovenskej republiky. Teória a prax. To je text, ktorý ma formoval,” zdôraznil Drgonec.

10:00 ,,Čo vy vnímate vo svojej doterajšej činnosti ako najväčší prínos, na čo ste najviac hrdý?’‘, opýtal sa poslanec Ondrej Dostál.

9:52 Drgonec rozprával o situáciách, s ktorými sa ako člen Súdnej rady stretol. ,,Moja najsilnejšia etická dilema bola, keď sme rozhodovali v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho,” odpovedal kandidát Drgonec.

9:43 ,,Aké etické dilemy sa podľa vás môžu vyskytnúť v práci ústavného sudcu?” pýta sa predseda Sme-rodina Boris Kollár.

9:25 Na rad prichádzajú otázky pre uchádzača. Za účelom efektivity poslanci mimo výboru budú dávať kandidátom naraz iba tri otázky.

Kandidát Ján Drgonec. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

9:22 ,,Ústavný súd je najvýznamnejšia právnicka inštitúcia každej krajiny. Je to vrchol odbornej činnosti každého právnika,” povedal Drgonec počas vypočúvania. Drgonec na funkciu sudcu Ústavného súdu kandidoval aj v roku 2006 a dvakrát v roku 2014.

9:16 Drgonec začal rekapituláciou svojich pracovných úspechov.

9:13 Madej pozval prvého uchádzača advokáta Jána Drgonca. ,,Prosím vás, aby ste sa predstavili, aby ste uviedli dôvody, prečo sa uchádzate o post sudcu Ústavného súdu, prípadne spomenuli publikačnú činnosť a najvýznamnejšie vaše dosiahnuté pracovné úspechy,” povedal Madej.

Vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

9:08 Člen výboru Peter Kresák, ktorý je zároveň aj kandidátom na ústavného sudcu a čaká ho tiež vypočúvanie pred výborom, povedal, že aby predišiel konfliktu záujmov, nebude sa zúčastňovať vypočúvania ostatných kandidátov a odišiel. Kresák sa nezúčastní ani konečného hlasovania výboru v piatok, kedy sa bude rozhodovať o kandidátoch, či spĺňajú alebo nespĺňajú podmienky na post ústavného sudcu. Výbor bude mať teda tieto dni iba 12 členov, šesť poslancov z koalície a šesť poslancov z opozície.

9:00 Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej otvoril 83. schôdzu. Ústavnoprávny výbor je uznášania schopný. Madej privítal zástupcov prezidenta Andreja Kisku, riaditeľa odboru legislatívy Stanislava Gaňu a poradcu pre ústavnoprávne otázky Mariána Gibu.

Počas týchto dní sa koná verejné vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. ,,Schôdza 23. januára bude výlučne na vypočutie navrhnutých kandidátov, rokovať budeme, koľko bude treba,‘‘ povedal predseda výboru Róbert Madej. Novinkou je okrem vypočutia aj vyhotovenie priameho prenosu či audiozáznamu.

Kandidáti predstavia nielen svoje pracovné skúsenosti, ale aj publikačnú činnosť. Uchádzači musia spĺňať základné predpoklady, ako napríklad dosiahnuté právne vzdelanie či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Na vypočutí sa môže zúčastniť tiež prezident Andrej Kiska alebo ho môže niekto zastúpiť. Prezident tak vyšle dvoch svojich zástupcov riaditeľa odboru legislatívy Stanislava Gaňu a poradcu pre ústavnoprávne otázky Mariána Gibu. ,,Moje požiadavky na kandidátov sú známe, dlhodobo nemenné a sú dve. Odbornosť, ale aj morálka. Je ich tam dostatok na to, aby obsadili všetky voľné pozície sudcov a sudkýň ústavného súdu,” zdôraznil prezident Kiska.

Na rade budú poslanci

Po verejnom vypočutí budú kandidátov na sudcov voliť poslanci v parlamente na schôdzi koncom januára. Podľa Ústavy v tejto voľbe majú zvoliť dvojnásobný počet kandidátov, teda 18. Z nich potom prezident vymenuje polovicu za ústavných sudcov. Uchádzačovi stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39.

Ústavný súd tak čaká masívna obmena. Vymení sa až deväť z 13 sudcov. Dosluhujúcim uplynie funkčné obdobie vo februári. Noví sudcovia budú obliekať taláre najbližších 12 rokov.

*Z vypočutia online informujú Veronika Kováčová a Henrieta Hačundová

Mená kandidátov

 

Galéria
Ústavný súd fungoval niekoľko mesiacov v provizórnom režime. Zdroj: TASR / František Iván
Medzi kandidátmi na ústavného sudcu je aj Robert Fico. Zdroj: TASR / AP
Podľa Madeja sa bude rokovať, koľko bude treba. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Smer-SD tvrdí, že kiska by nemal vymenovať nových ústavných sudcov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zdroj: TASR / Martin Baumann
Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next