Domáce Politika Top

ONLINE Rozhoduje sa o osude Ústavného súdu. Danko pošle Kiskovi aj neúplný zoznam kandidátov

Vo februári by mali do kresiel zasadnúť deviati noví ústavní sudcovia. Zdroj: ustavnysud.sk

BRATISLAVA – Voľba ústavných sudcov klope na dvere. Dnes majú poslanci v parlamente bohatý program. Ústavnoprávny výbor odobril Roberta Fica tesnou väčšinou. Krátko na to prezident Andrej Kiska vystúpil na margo kandidátov v Národnej rade. Nakoniec budú poslanci v pléne diskutovať o jednotlivých uchádzačoch. Či stihnú aj hlasovať, ešte nie je jasné.

 

Glob.sk prinesie priamy prenos z pokračovania schôdze parlamentu aj zajtra.

18:01 Rozprava ohľadom voľby kandidátov na ústavných sudcov dnes už nebude pokračovať. Podpredseda parlamentu zo Smer-SD Martin Glváč prerušil schôdzu. Poslanci budú pokračovať zajtra 9:00.

17:08 Rozprava je prerušená. Nasleduje hlasovanie k iným bodom schôdze.

16:58 Matovič odkázal poslancom Smer-SD, aby sa nenechali ovplyvňovať Ficom a prestali sa správať ako ,,ovečky”.

Matovič zverejnil dokument na sociálnej sieti. Zdroj: FB Igor Matovič

16:50 Matovič dodal na margo kandidáta na ústavného sudcu a zároveň poslanca Most-Híd Petra Kresáka, že niečo úmyselne zatajil. Podľa Matoviča bol vedomý spolupracovník ŠTB a mal by sa dostaviť do parlamentu, aby vysvetlil poslancom túto skutočnosť. ,,Myslel si, že na to neprídeme.” Kresák označil tvrdenia Matoviča za nepravdivé a viac sa k tomu vyjadrí zajtra.

16:45 ,,Trapošíte a naháňate doklady,” reagoval Matovič na koalíciu. Zdôraznil, že sa koalícia nebaví o odbornosti a morálke, ale o záujmoch.

16:39 V rozprave vystupuje šéf OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho sa dnes rozhoduje o budúcnosti Slovenska.

16:25 Erik Tomáš reagoval na Nicholsonovú. Zdôraznil, že práve preto, že ide o Fica, musel ,,desaťkrát dokladať dokumenty, lebo vaši kolegovia z toho robili divadlo‘‘.

16:18 ,,Robert Fico nebude rozhodovať proti sebe. Nebude rozhodovať za Slovensko,” povedala Nicholsonová počas rozpravy.

Podľa Nicholsonovej nebude Fico rozhodovať proti sebe. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

16:10 Podľa Nicholsonovej 39 kandidátov splnilo zákonom stanovené podmienky. Títo ľudia doložili, že splnili všetky Ústavou stanovené podmienky. ,,Všetci, okrem poslanca Roberta Fica.”

16:05 Na kritiku Smeru-SD zo strany Baránika reagoval poslanec Smer-SD Erik Tomáš. ,,Ja si vyprosujem, aby ste Smer-SD nazývali zločineckou organizáciou.”

16:02 ,,Strana Smer-SD je potápajúca sa loď. Jeho kmeň sa ho chce zbaviť,” reagoval Baránik na margo Roberta Fica. Doplnil, že neexistuje dôležitejšie rozhodovanie Národnej rady, ako voľba ústavných sudcov. ,,Toto je rozhodujúci okamih v živote krajiny. Tu sa môže stať, že Robert Fico bude predsedom Ústavného súdu, že Harabin bude prezidentom.”

Podľa Baránika je Smer-SD potápajúca sa loď. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

16:00 ,,Táto voľba nie je len o Robertovi Ficovi. Je samozrejmé, že nespĺňa podmienky na sudcu Ústavného súdu. Jeho chovanie je toho najlepším dôkazom”, povedal Baránik.

15:58 Alojz Baránik z SaS uviedol v rozprave, ,,tí, čo majú, čo skrývať, budú chcieť hlasovať tajne. Tí, čo sa nehanbia, budú chcieť hlasovať verejne”.

15:55 Do rozpravy sa písomne prihlásilo 12 zákonodarcov. Po ich vystúpeniach budú mať poslanci možnosť prihlásiť sa do diskusie ústne.

15:54 Poslanec Jozef Ježík predstavil všetkých kandidátov na post ústavného sudcu. Pripomenul, že Lucia Kurilovská stiahla svoju kandidatúru. Podpredsedníčka parlamentu z SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová otvorila rozpravu.

Účasť počas voľby ústavných sudcov bola zo začiatku minimálna. Zdroj: archív

15:48 Poslanci v parlamente sa začali zaoberať návrhom k voľbe ústavných sudcov. Účasť zákonodarcov je zatiaľ minimálna.

15:37 ,,Je z čoho vyberať, nedopusťme, aby ústavný súd zostal bez potrebného počtu sudcov. Plne sa stotožňujem s apelom pána prezidenta SR na poslancov, ktorí majú teraz našu budúcnosť v rámci chránenia ústavných práv výlučne v rukách,” uviedol šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál. Cieľom ministra bolo podľa jeho slov otvoriť širokú diskusiu a prebudiť záujem verejnosti o tému Ústavného súdu, k čomu mali prispieť aj zmeny vo výbere kandidátov na ústavných sudcov. ,,Máloktorá voľba bola v minulosti tak diskutovaná ako verejnosťou, tak odborníkmi, ako práve súčasná voľba ústavných sudcov,” dodal Gál.

13:40 Šéf OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že Fico veľmi dobre vie, ak skončí na Ústavnom súde, bude mať 12 rokov imunitu. ,,Úlohou nás ako opozície je zabrániť zneužitiu Ústavného súdu. Budeme robiť všetko preto, aby sme nezávislosť Ústavného súdu uchránili. Kým oni riešia svoje záujmy, my v rámci opozície sme pozerali, či kandidáti sú odborníci a morálne autority,‘‘ povedal Matovič. Má obavy, že v rámci koalície prebehli nejaké tajné rokovania.

13:34 ,,Chceme Ústavný súd, ktorý nebude chrániť zlodejov, mafiánov a niektoré politické strany,‘‘ vyhlásil poslanec Ján Budaj. ,,Je dôležité, aby na olympe súdnictva boli tí najlepší z najlepších,‘‘ povedal poslanec Ján Marosz. Dodal, že by sa všetci mali zjednotiť, aby sa Robert Fico nestal ústavným sudcom.

OĽaNO vyzýva koalíciu, aby nerobila obštrukcie. Zdroj: OĽaNO

13:32 OĽaNO vyzýva, ,,aby koalícia nerobila obštrukcie a aby sme zvolili spoločne 18 kandidátov, z ktorých si prezident vyberie deväť‘‘.

13:30 Podľa poslankyne OĽaNO Veroniky Remišovej je voľba ústavných sudcov jedným z najdôležitejších okamihov tohto volebného obdobia. Zdôraznila, že Robert Fico strašil ústavnou krízou. ,,Vlastný prospech mu je prednejší, ako budúcnosť a osud tejto krajiny. Bude to kríza kvôli ambíciám jedného človeka.‘‘

13: 28 Šéf parlamentu povedal, že dnes by mali poslanci rokovať štandardne do 19:00. Hlasovať by sa mohlo už zajtra dopoludnia. „Predpokladám, že ak by dnes skončila rozprava, bol by som rád, ak by prvé kolo voľby bolo zajtra o 11:00,“ povedal Danko.

13:26 V prípade, že poslanci nevyberú všetkých 18 kandidátov, Andrej Danko pošle do prezidentskej kancelárie aj neúplný zoznam. „Prosím Boha, nech ich máme osemnásť, a nech prezident vyberie deväť,“ vyhlásil šéf parlamentu.

Andrej Danko tvrdí, že žiadna dohoda ohľadne kandidátov na ústavných sudcov neexistuje. FOTO: archív

13:25 Čo sa týka kandidatúry Roberta Fica, Danko povedal, že „by sme mali mať úctu ku všetkým, ktorí boli vo vrcholových štátnych funkciách“ a zároveň si nemyslí, že by „mali byť niektorí kandidáti dopredu diskriminovaní.“

13:20 Krátko po obede prehovoril ohľadom voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu aj predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Podľa jeho slov dohoda na konkrétnych menách nie je. „Pri rozhodovaní o výbere ústavných sudcov tam je tam 39 kvalitných mien. Myslím si, že pre náš samých bude výsledok hlasovania prekvapením,“ povedal Danko.

12:00 Poslanci v pléne skončili. Pokračovať budú o 14-tej. Na programe je naplánovaná Hodina otázok, po nej Interpelácie. Potom by sa mal už parlament dostať k návrhu na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

11:45 ,,Jediným cieľom koalície je dosadiť na ústavný súd ľudí, ktorí sa spreneverili službe občanom. Môže to mať hrozivé následky pre našu spoločnosť,” vyhlásil Alojz Baránik na tlačovej konferencii. Podľa neho chce koalícia, aby bol Ústavný súd ochrancom protiprávneho štátu.

10:20 V pléne pokračuje rozprava o iných návrhoch. K voľbe ústavných sudcov sa poslanci vrátia popoludní.  

10:10 “Je na vás, panie poslankyne a páni poslanci, aby ste ukázali, ako vám záleží na tom, aby bolo Slovensko právnym štátom,” povedal v závere svojej reči Kiska. “Vašou ústavnou povinnosťou je zvoliť 18 kandidátov. Ja ako prezident som pripravený vymenovať z nich 9 sudcov ústavného súdu bez zbytočného odkladu. Tak, aby k 16. februáru 2019 ústavný súd riadne fungoval,” uviedol.

10:05 “Sila a presvedčivosť inštitúcií je však daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria. Myslite na to, že výsledok vášho hlasovania nebude mať vplyv len na dôveryhodnosť ústavného súdu, či dôveru v spravodlivosť,” povedal Kiska. To, čo je dnes krízou dôvery v politiku, sa môže podľa neho stať krízou dôvery v demokraciu.

Ohľadom voľby nových ústavných sudcov vystúpil pred poslancami aj prezident Andrej Kiska. Zdroj: archív

10:03 Slovensko má podľa prezidenta dostatok kvalitných a čestných odborníkov. “Niet žiadnych pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný Ústavný súd,” povedal.  Apeloval však na poslancov a upozornil ich, že je ich povinnosťou “obnoviť dôveru obyvateľstva v štát a jeho politické vedenie.”

10:02 “O deväť dní sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom a sudkyniam Ústavného súdu SR,” pripomenul Kiska v úvode. Kandidátov na nových sudcov však máme podľa neho dostatok. “Pred sebou dnes budete mať mená 39 uchádzačov. Právnikov a právničky, ktorých odbornosť a morálny profil sme spolu s verejnosťou v uplynulých týždňoch starostlivo skúmali,” uviedol.

10:00 V parlamente mimoriadne vystúpi prezident Andrej Kiska. Vypočuť si ho okrem Fica prišli aj niektorí členovia vlády. Prítomní sú minister dopravy Árpád Érsek, minister obrany Peter Gajdoš aj minister spravodlivosti Gábor Gál.

Sárközy presvedčili podklady, ktoré Fico dodatočne poslal. Zdroj: archív

9:43 Výbor dal Ficovi zelenú. Koaliční poslanci vrátane Irén Sárközy rozhodli, že Fico spĺňa podmienky. Sárközy presvedčili podklady, ktoré Fico dodatočne poslal.

9:40 Madej upozornil poslancov, aby sa nebavili a ukončil rozpravu. Poslanci pristúpia k hlasovaniu.

9:30 ,,Máte dvojité štandardy”, reagoval Madej počas rozpravy na poslancov Dostála a Beblavého. Vytkol im, že pri niektorých kandidátoch poslanci uznali právnickú prax a pri Ficovi majú výhrady. Podľa neho opozícia Fica ,,šikanuje”.

9:12 Poslanec Ondrej Dostál v rozprave tiež komentoval právnickú prax Roberta Fica. Spochybnil ďalší rok. ,,Rokovanie výboru je účelové,” dodal. Podľa neho ak výbor zahlasuje, že Fico spĺňa podmienky, bude to čisto politické rozhodnutie. Nakoniec vypočítal, že Ficovi chýba 27 mesiacov praxe.

8:50 Podľa poslankyne Sárközy treba akceptovať pedagogickú činnosť za právnickú prax. Pretože by inak neprešiel ani jeden uchádzač z akademickej pôdy. S jej tvrdením súhlasil aj predseda výboru Madej.

8:42 Poslanec Miroslav Beblavý skonštatoval, že Ficovi chýba právnická prax. Vyjadril sa tiež ku každému dokumentu, ktorý Fico doručil. Podľa Beblavého napriek tomu, že Fico dodal jeden relevantný dokument, ,,tak ani tento ho cez tú čiaru nedostáva. Chápem, že Fico je najmocnejší človek v štáte,” povedal. Zároveň skonštatoval, že nie je správne, keď školy premenujú predmety, aby Ficovi sedeli.

8:34 Baránik chce, aby kandidát Fico prišiel a vysvetlil pochybnosti, ktoré výbor má. Je to procedurálny návrh, o ktorom výbor hlasoval. Za bolo šesť, proti sedem. Tento návrh neschválili.

8:30 ,,Či tento kandidát je vhodný na ten post, bude rozhodovat 150 poslancov v Národnej rade.” Sárközy sa na schôdzi výboru nebude vyjadrovať, čo si o kandidátovi Ficovi myslí. Bude sa vyjadrovať vecne a k papierom, ktoré oficiálne dostala.

8:25 ,,Som za to, že moje právne videnie veci je správne. Ja som za to, že tento výbor ešte nezaujal stanovisko v tom, že ktorí kandidáti spĺňajú podmienky. Chcem zdôrazniť, že ja som prišla, aby som zaujala stanovisko vecné, či kandidát spĺňa alebo nespĺňa podmienky zákonom stanovené podmienky,” povedala Sárközy

8:22 Výbor program schôdze schválil siedmymi hlasmi. Opozícia nezahlasovala. Madej otvoril rozpravu a privítal novú členku výboru Irén Sárközy.

8:20 Madej opäť zopakoval, že o 39 kandidátoch výbor rozhodol, ale ,, jeden je vo vákuu”. Danko preto nevie, či má uchádzača Fica zaradiť na listinu kandidátov, o ktorých bude hlasovať plénum. Výbor musí teda zaujať stanovisko.

8:15 Róbert Madej poslancov upozornil, že výbor musí zaujať stanovisko v celom rozsahu a teda musia rokovať a zaujať stanovisko k expremiérovi a šéfovi Smer-SD Robertovi Ficovi. ,,K jednému kandidátovi zaujaté stanovisko nebolo. Rešpektujem predsedu Národnej rady, že výbor nerozhodol o všetkých kandidátoch.”

Ústavnoprávny výbor dnes rozhodne o Ficovi. Zdroj: archív

8:08 Poslanec Alojz Baránik povedal, aby sa schôdza nekonala. Keďže ten istý program už výbor prerokoval. Poslanec Ján Marosz podotkol, že ,,kandidát Robert Fico neprešiel a nesplnil ústavné podmienky, tak vás chcem poprosiť, aby sme o jeho kandidatúre viac nerokovali”.

8:05 Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej otvoril 87. schôdzu výboru.

Kandidátmi na ústavných sudcov sa zákonodarci budú zaoberať dnes. Ešte predtým ústavnoprávny výbor bude riešiť situáciu s potrebnou 15-ročnou právnickou praxou Roberta Fica. Zvyšných 38 kandidátov bez Lucie Kurilovskej, ktorá svoju kandidatúru stiahla, splnilo zákonom stanovené podmienky. Kedy a ako sa o nich bude hlasovať, nie je zrejmé.

Podľa súčasných pravidiel musí získať uchádzač o post sudcu Ústavného súdu nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Kým predstavitelia koaličných strán presadzujú tajnú voľbu, opozícia a mimovládne organizácie žiadajú verejnú voľbu.

Parlament by mal zvoliť 18 kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Či sa tento ideálny scenár naplní, zostáva otázne.

O situácii okolo voľby ústavných sudcov Glob.sk už informoval.

*Z parlamentu online informujú Henrieta Hačundová a Veronika Kováčová

 

Kandidáti na ústavných sudcov