Spoločnosť Zahraničné Top

ONLINE Posledný potlesk pre maestra. Jeho dlhoročná kamarátka mu poslala odkaz do neba

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

PRAHA/BRATISLAVA – Odišla legenda. Už týždeň o odchode Karla Gotta píšu všetky noviny na Slovensku aj v Čechách, najväčším dôkazom je však Praha plná ľudí z oboch krajín, ale aj z Nemecka. Desaťtisíce ľudí sa vybrali do hlavného mesta Českej republiky, aby dali posledné zbohom maestrovi Gottovi. Včera sa lúčila verejnosť – dnes je v katedrále svätého Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Márie na Pražskom hrade zádušná omša len pre pozvaných, ktorú bude slúžiť kardinál Dominik Duka. Glob.sk ju pre vás sleduje online. 

 

Náš online na dnes končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

15:58 – Zosnulého umelca si zrejme uctí aj český parlament. “Medzi poslancami na najbližšom rokovaní nenavrhnem minútu ticha za Karla Gotta, ale minútu potlesku, ktorý ho sprevádzal celý život a verím, že nikdy nestíchne”, napísal predseda českej Poslaneckej snemovne Radek Vondráček na Twitteri.

15:34 – Omša v novootvorenej kaplnke na Bratislavskom hrade sa bude konať zajtra o 15:00. Na počesť Gotta ju inicioval Andrej Danko. “Karel Gott ľudí nerozdeľoval, on ich spájal. Spájal nielen susedov, ľudí rôzneho politického presvedčenia, ale aj národy. Bol to Čecho-Slovák telom aj dušou. Asi neexistuje človek, ktorý by ho nemal rád. Jeho charakteristickými črtami boli najmä pokora a ľudskosť. V tejto chvíli by sme sa mali len ukloniť a poďakovať sa za jeho lásku a dobrotu, ktorú všetkým celý život dával. Bude nám veľmi chýbať, ale jeho bohatá tvorba ho udrží nažive naveky,” povedal počas krátkeho mediálneho brífingu po pohrebe Andrej Danko.

Pieseň Srdce nehasnou má krásny príbeh

15:29 –  “Mne veľmi prekvapivo zazvonil raz telefón a na druhej strane sa ozval Karel Gott. Najprv tak nenápadne, že videl prvýkrát náš veľký koncert, ani som nevedel, že na ňom v O2 aréne bol, že sa mu to veľmi páčilo a chcel mi to iba povedať. Videl toho vraj dosť a že neznieme ako česká kapela a mal z neho veľkú radosť. Tak sa dlho nedialo nič a potom mi zavolali znova, tentoraz už aj s jeho báječnou ženou Ivankou, a poprosili ma, či by som sa nepokúsil napísať pre neho pieseň, duet. Ja som pre nikoho nič nenapísal, vždy som to schovával iba pre našu kapelu, tak som im povedal, že neviem, či to dokážem. Nedali mi tematicky žiadne ohraničenie, iba časovo, chceli, aby sa to stihlo behom januára a februára,” povedal pre TASR Richard Krajčo, líder skupiny Kryštof, ktorý pre Gotta a jeho dcéru zložil pieseň Srdce nehasnou.

14:22 – „Správa o smrti Maestra Gotta ma hlboko zasiahla. Bol to výnimočný človek, ktorý miloval Slovensko natoľko, že o ňom hovoril, ako o svojom domove. A preto je namieste, že, som inicioval konanie svätej omše v kaplnke na Bratislavskom hrade,“ povedal Andrej Danko, ktorý si takto chce u nás pripomenúť výnimočnosť umelca.

Na legendu dnes spomína niekoľko generácií umelcov aj fanúšikov. Zdroj: TASR – Branislav Račko

14:08 – Najbližšia rodina sa so spevákom Karlom Gottom rozlúči dnes popoludní v motolskom krematóriu, kam rakvu s jeho pozostatkami previezli po zádušnej svätej omši. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24 a portály Novinky.cz a iDNES.cz.

13:46 – Smrť Karla Gotta dojala aj našich politikov. “ODPOČÍVAJTE V POKOJI, MAESTRO Dnes som sa zúčastnil na zádušnej omši za maestra Karla Gotta. Budeme si ťažko zvykať, že jeho skvelý hlas už nebudeme počuť naživo,” píše premiér Peter Pellegrini na svojej sociálnej sieti.

12:45 – “Vôbec som nepočítal, že budem hviezdou. Bolo mnoho takých pre a proti – že to nemyslí vážne takto spievať – iní zase hovorili, to vyzerá, že má naštartované na hviezdnu kariéru. Iní že to sa nedá počúvať. Mne neskôr povedali tí, čo niečo dokázali, že keď je tam dilema – pre a proti – tak je to vždy zdravé. Každý sme za seba a z tých osobností má každý svoj štýl, svoju polohu, alebo svoj pohľad na mňa, s veľkými džezmenmi ako Duke Ellington som mal pocit pri rozhovore, že sa už dlho poznáme a to je to krásne,” povedal Gott v minulosti pre agentúru TASR.

So slzami v očiach mu zatlieskali tisíce ľudí

12:42 – Keď auto s truhlou zosnulého odchádzalo z katedrály, obrovský dav ľudí mu zatlieskal. Mnohí mali v očiach slzy. Celá omša bola veľmi ľudská, jeho priatelia hovorili o jeho dobrote a radosti zo života.

12:28 – Zádušná omša sa chýli ku koncu. V týchto chvíľach vojaci čestnej stráže odnášajú truhlu so zosnulým umelcom preč z katedrály.

12:07 – Jiřina Bohdalová vo svojom prejave hovorí, že to ona požiadala Gotta, aby raz on mal prejav na jej rozlúčke. “Sľúbil mi to. A toto bolo jediný raz, čo svoje slovo nedodržal,” hovorí Bohdalová. S Gottom boli celoživotní priatelia. “Odišiel zmierený, s čistým štítom a uprataným stolom,” hovorí. Na konci veľmi emotívneho prejavu sa jej zatriasol hlas.

11:44 – Na omši sú prítomní aj predseda nášho parlamentu Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini, či český premiér Andrej Babiš. Prezidentka Zuzana Čaputová už počas týždňa oznámila, že sa rozlúčky nezúčastní. V Prahe bola v deň, kedy sa verejnosť o úmrtí umelca dozvedela.

Zdroj: FB Andrej Danko

11:35 – Truhla zosnulého umelca je pokrytá bielymi ružami, vedľa je jeho čiernobiela fotografia a česká vlajka. Tá symbolizuje, že pohreb sa odohráva so štátnymi poctami. Momentálne spieva Lucie Bílá pieseň, ktorú si vyžiadal samotný Gott.

11:22 – “Dostal dar krásneho hlasu, interpretácie, ale aj úsmevu,” hovorí kardinál. “Ešte roky budú ľudia počúvať jeho piesne,” opisuje. “Bol štedrý, rád pomohol,” pokračuje. Opisuje Gottove úspechy ani nie tak po profesionálnej stránke, ale po stránke ľudskej.

11:12 – Kardinál v úvodnom slove vzdal úctu prínosu Karla Gotta pre Českú republiku. Pred katedrálou je niekoľko stoviek ľudí, ktorí omšu sledujú na veľkoplošných obrazovkách.

Čierne vlajky visia aj na školách. Zdroj: Glob.sk

10:59 – Zádušná omša sa začína. V katedrále sú napriek dohadom médií prítomné aj dcéry maestra.

10:56 – Na zádušnej omši by sa mali zúčastniť stovky ľudí, medzi nimi aj hostia zo Slovenska. Prísť by mala napríklad Marika Gombitová, ktorá s Gottom v minulosti spievala.

10:52 – Prezident Českej republiky Miloš Zeman povedal, že pokiaľ bude záujem, prednesie na rozlúčke prejav. Dnes jeho hovorca oznámil, že Zeman prejav mať nebude. Vláda ČR na dnešný deň vyhlásila štátny smútok, všetky vlajky sú stiahnuté na pol žrde.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

10:50 – Do areálu hradu sú púšťaní ľudia až do naplnenia kapacity. Omša bude vysielaná na veľkoplošných obrazovkách, momentálne sa tam vysielajú zábery hostí, ktorí do katedrály vchádzajú.

10:36 – Jedným z posledných prianí Gotta bolo, aby mu počas liturgie zaspievala Lucie Bíla pieseň Ave Maria. Kde bude fenomenálny spevák pochovaný, nie je známe.

10:30 – Už o pol hodinu sa začne emotívna rozlúčka s Karlom Gottom. Katedrála je už plná vzácnych hostí, pred ňou zase stoja tisíce ľudí, ktorí sa prišli rozlúčiť tiež. Živý prenos z omše vysielajú mnohé televízie. Rozlúčka začne už o pol hodinu a trvať by mala približne hodinu a pol.

Dav sa schádza už od skorého rána

Prahu už dva dni sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Davy ľudí sa schádzajú už od skorého rána. Počas poslednej rozlúčky budú prítomní mnohí známi hostia. Prísť by mala úzka aj široká rodina, ale aj desiatky Gottových spolupracovníkov a kolegov. Pozvánky dostali však aj vysokí štátni hodnostári, napríklad prezident Miloš Zeman, či premiér Andrej Babiš.

Verejná rozlúčka sa pre verejnosť začala včera o ôsmej hodine ráno v Paláci Žofín na Slovanskom ostrove v Prahe. Skončiť mala o 22:00. Usporiadatelia piatkovej rozlúčky pre verejnosť uzavreli o 20:00 rad čakajúcich fanúšikov pred palácom. Ľudí čakajúcich v rade nakoniec púšťali až do polnoci.

Organizátori museli čeliť niekoľkým problémovým situáciám. Viac si prečítajte TU. 

Galéria
Ľudia stáli v rade hodiny. Zdroj: Glob.sk
Ľudia stáli v rade hodiny. Zdroj: Glob.sk
Ľudia stáli v rade hodiny. Zdroj: Glob.sk
Ľudia stáli v rade hodiny. Zdroj: Glob.sk
Fanúšikovia počas verejnej rozlúčky neustále prinášali kvety. Zdroj: TASR / AP
Kvety stále pribúdali. Zdroj: TASR / AP
Ľudia počas verejnej rolúčky stáli v rade niekoľko hodín. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next